شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

روز سه‌شنبه 6 خرداد 99، نرخ لحظه‌ای سامانه سنا و نرخ فروش دلار در صرافی‌های مجاز بانکی 17300،

گروه بانک و بیمه |

روز سه‌شنبه 6 خرداد 99، نرخ لحظه‌ای سامانه سنا و نرخ فروش دلار در صرافی‌های مجاز بانکی 17300، نرخ خرید دلار 17200، نرخ خرید یورو 18700 و نرخ فروش یورو 18800 تومان اعلام شد. سامانه سنا نیز نرخ میانگین معاملات ارز در تاریخ 3 خرداد را برای دلار 17311، یورو 18799، درهم 4689، یوان 2500، پوند 20988، لیر ترکیه 2597، دلار کانادا 12790 تومان اعلام کرد. همچنین در بازار آزاد و معاملات نقدی ارز، نرخ دلار 17660، یورو 19200، پوند 21600، درهم 4870، لیر ترکیه 2650، یوان 2500، دلار کانادا 13000 تومان معامله شد. 

به گزارش «تعادل»، در بازار طلا نیز با اعلام هر اونس جهانی به قیمت 1726 دلار و نرخ دلار در بازار آزاد و معاملات نقدی به 17590 تومان، قیمت طلا و سکه روند با ثبات خود را حفظ کرده و حتی برخی کارشناسان از حباب منفی و فروش طلا و سکه در بازار برای ورود به بورس و تامین معیشت و قدرت خرید مردم خبر داده‌اند. براین اساس روز سه‌شنبه، مظنه مثقال طلای 17 عیار 3 میلیون 130 هزار تومان، هر گرم طلای 18 عیار 722 هزار تومان، سکه طرح جدید 7 میلیون و 419 هزار، طرح قدیم 7 میلیون و 150 هزار، نیم سکه 3 میلیون و 860 هزار، ربع سکه 2 میلیون و 180 هزار، سکه گرمی 1 میلیون و 130 هزار، معامله شد.  در بازار ارز رسمی نیز، بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۴ ارز از جمله یورو و پوند نسبت به روز شنبه افزایش و قیمت ۱۱ واحد پولی کاهش یافت؛ همچنین نرخ دلار و ۱۱ ارز دیگر نیز ثابت ماند. هر دلار امریکا برای سه‌شنبه ششم خرداد ۹۹ بدون تغییر نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با افزایش ۱۴۳ ریالی به قیمت ۵۱ هزار و ۲۶۹ ریال و هر یورو نیز با رشد ۵۸ ریالی به قیمت ۴۵ هزار و ۸۲۹ ریال اعلام شد. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، بازار سکه و طلای داخلی صبح کمی روند صعودی داشت اما مجدد پایین آمد و در همان محدوده روز گذشته قرار گرفت. محمد کشتی آرای در رابطه با آخرین قیمت‌های مبادلاتی سکه و طلا در بازار اعلام کرد: قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش۵۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به هفت میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسیده است. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ثابت مانده و هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد. نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، ادامه داد: قیمت هر قطعه نیم سکه سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع سکه نیز دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان مورد معامله قرار می‌گیرد. همچنین هر قطعه سکه یک گرمی یک میلیون و ۹۰ هزار تومان قیمت دارد که همگی نسبت به روز گذشته ثابت مانده‌اند.اما قیمت طلای ۱۸ عیار نیز کاهش جزیی سه هزار تومانی داشته و به ازای هر گرم ۷۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شده است. هر مثقال طلا نیز سه میلیون و ۱۳۵ هزار تومان قیمت دارد که ۱۵ هزار تومان ارزان شده است.البته صبح قیمت‌ها تاحدودی بالاتر بود. به‌طور مثال سکه تمام طرح جدید هفت میلیون و ۵۸۰ هزار تومان، نیم سه میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار ۷۳۳ هزار تومان مورد معامله قرار گرفتند.

     جذابیت سکه بانکی و نقش بانک‌ها

در قیمت سکه 

 افزایش شدید قیمت‌ها و ثبت رکوردهای جدید در بازار سکه توجهات را به سوی گواهی سپرده سکه جلب کرده تا در پی یافتن متهم افزایش قیمت‌ها، انگشت اتهام به سوی بانک‌ها دراز شود. بازار طلا و سکه در روزهای اخیر، دورانی پرتلاطم را پشت سر می‌گذراد، نوسان شدید و عبور قیمت‌ها از مرز هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باعث شده که این بازار در مرکز توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، در این میان، بازار خرید و فروش سکه، پررونق بوده به‌طوری که در برخی از روزها، خریدارانی که برای خرید سکه به طلافروشی مراجعه می‌کردند با پاسخ «نداریم، پیدا نمیشه» مواجه می‌شدند. درباره چرایی رشد عجیب و یک‌باره قیمت سکه به عوامل مختلفی مانند افزایش قیمت دلار، بی‌ثباتی بازارهای موازی و ... اشاره شده است، که در میان آنها ادعای نقش معاملات گواهی سکه و بانک‌ها در افزایش قیمت سکه جلب‌توجه می‌کند.

در بحبوجه جولان قیمت‌ها در بازار سکه، برخی کارشناسان، بانک‌ها را به عنوان متهمان افزایش نرخ سکه معرفی کردند. به گفته آنها چند بانک از طریق بازار بورس اقدام به خرید سکه از مردم با قیمت بالاتر ‌کردند و نمی‌دانیم با چه اهدافی دست به این کار زدند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بانک‌ها نمی‌توانند در معاملات گواهی سکه دخالت کرده و به‌طور مستقیم اقدام به خرید و فروش سکه کنند.طبق مقررات، بانک‌ها در فرایند معاملات گواهی سکه صرفا دو وظیفه را بر عهده دارند که شامل «تعیین اصالت سکه» و «انبار داری» است.در واقع، بانک‌ها قادر نیستند که سکه را خرید و فروش کنند، همچنین آنها نقشی در قیمت‌گذاری سکه ندارند. بر این اساس، بانک‌ها نمی‌توانند سهمی در افزایش قیمت سکه داشته باشند. با توجه به اینکه ادعای مربوط به دخالت بانک‌ها در خرید و فروش سکه، بدون توجه به سازوکار معاملات بورس کالا مطرح شده بود، واکنش‌هایی را به دنبال داشت.بر این اساس، بانک رفاه کارگران به عنوان یکی از چهار بانک انباردار سکه طلا، پس از طرح این ادعا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به فرایند تعریف شده، بانک رفاه هیچ نقشی در خرید، فروش و عرضه سکه نداشته و تنها انباردار بورس کالا است. از این رو بانکی که بر اساس مستندات قانونی به عنوان انباردار بورس کالا شناخته می‌شود، نمی‌تواند نقشی در قیمت‌گذاری سکه در بورس کالا داشته باشد. بر این اساس، دارندگان سکه طلا با ارایه مدارک شناسایی معتبر به خزانه بانک رفاه مراجعه و سکه‌های خود را به انبار تحویل می‌دهند و پس از اعتبارسنجی سکه‌ها و پرداخت هزینه ارزیابی، در مقابل قبض انبار موقت گواهی سپرده دریافت می‌کنند. سپس می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌ها یا سامانه معاملات برخط سهام، سکه‌های خود را به فروش برسانند. معاملات گواهی سکه دارای مزیت‌هایی است که موجب شده استقبال از آنها افزایش یابد که مهم‌ترین آنها عدم نیاز به خرید فیزیکی سکه است.بر این اساس، نیاز به مراجعه حضوری برای خرید فیزیکی سکه نیست و می‌توان از طریق اینترنت و معاملات آنلاین اقدام به خرید یا فروش کرد.مزیت دیگر، عدم نیاز به نگهداری فیزیکی سکه در بورس و انبارداری با هزینه بسیار پایین توسط بانک‌هاست.

عامل دیگری که موجب افزایش استقبال از گواهی‌های سکه شده، امنیت بیشتر است؛ به‌طوری که دارنده گواهی سکه نیازی به نگهداری فیزیکی سکه نداشته و به تبع آن ریسک سرقت یا مفقودی سکه‌ها کاهش می‌یابد.همچنین تعیین اصالت سکه، توسط خزانه‌های بانک‌های منتخب انجام می‌شود که باعث افزایش امنیت معاملات شده و احتمال ارایه سکه‌های تقلبی را کاهش می‌دهد. از جمله مزیت‌های دیگر معاملات گواهی سکه، نرخ پایین کارمزد معاملات است، معمولا فاصله بین خرید و فروش سکه در بازار آزاد به ۲۰۰ هزار تومان نیز می‌سد که سود آن عاید طلافروشان می‌شود؛ اما کارمزد معاملات سکه در بورس بسیار پایین است.

     چهار بانک دارای انبار سکه

شورای بورس در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ «گواهی سپرده کالایی» را به عنوان ابزار مالی قانون بازار اوراق بهادار، شناسایی و تصویب کرد که بر اساس این مصوبه، گواهی سپرده کالایی، اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالاست و پشتوانه آن قبض استانداردی است که در انبارهای مورد تأیید بورس صادر می‌شود. در همین راستا، اواخر سال ۱۳۹۴ بازار معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا آغاز به کار کرد که تاکنون چهار بانک رفاه، صادرات، سامان و ملت به این بازار وارد شده‌اند.نگاهی به سایت بورس کالا بخش انبارهای سکه نیز نشان می‌دهد که از «خزانه پردیس بانک رفاه کارگران»، «خزانه بانک سامان»، «خزانه زرین سپهر بانک صادارت» و «خزانه بانک ملت» به عنوان چهار انبار اصلی سکه‌های طلا نام برده شده که دارندگان گواهی سکه می‌تواننند با مراجعه به آنها، سکه‌های خود را تحویل بگیرند.

     هزینه انبارداری سکه

صاحبان سکه پس از قراردادن سکه‌های خود در خزانه و انبار بانک، هزینه‌ای را طبق تعرفه تعیین شده پرداخت می‌کنند.طبق تعرفه اعلام شده توسط بورس کالا، هزینه انبارداری هر قطعه گواهی سکه در سال ۱۳۹۹ معادل ۳۰ هزار تومان است.همچنین هزینه نگهداری به ازای هر واحد به صورت روزانه چهل ریال تعیین شده است.

     محدودیت‌های جدید معاملات گواهی سکه

پس از نوسانات شدید نرخ سکه و دراز شدن انگشت اتهام به سوی معاملات گواهی سکه و متهم شدن آنها به گران کردن قیمت سکه، محدودیت‌هایی در معاملات این گواهی‌ها در نظر گرفته شد.بر این اساس، بورس کالا در ۲۱ اردیبهشت ماه اعلام کرد: محدوده نوسان قیمت مجاز در همه نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلا تا اطلاع ثانوی، مثبت یا منفی یک درصد پایانی جلسه معاملاتی قبل نماد معاملاتی دارای بیشترین ظرفیت خواهد بود.

همچنین معاملات گواهی سکه توسط اشخاص حقوقی نیز ممنوع شده است. بر این اساس همه اشخاص حقوقی به استثنای صندوق‌های طلا و بازارگردان تا اطلاع بعدی مجاز به خرید اوراق گواهی سپرده کالایی سکه طلا در بورس کالا نیستند.در تصمیمی‌ دیگر نیز اعلام شده است که نمادهای معاملاتی گواهی سکه به دلیل وجود قیمت‌های نامتعارف در تابلوی معاملات تا اطلاع ثانوی در مرحله پیش گشایش باقی خواهند ماند

   پول ملی چین به ضعیف‌ترین نرخ خود

از سال ۲۰۰۸ رسید 

به گزارش بلومبرگ، دولت چین نرخ مرجع یوان را در سامانه ارزی روزانه خود در ضعیف‌ترین سطح از سال 2008 قرار داد.این اتفاق پس از آن رخ داد که در بحبوحه تنش‌های سیاسی با امریکا، روز جمعه نرخ ارز چین در هفت ماه گذشته به پایین‌ترین سطح در صرافی‌های داخل این کشور رسید.

بانک مرکزی چین نرخ یوان را 7.1209 به ازای هر دلار تعیین کرد. این نرخ در یک نظرسنجی انجام شده توسط بلومبرگ از تجار و تحلیلگران به‌طور متوسط 7.122 تخمین زده می‌شود.بر اساس این گزارش، آخرین اقدامات پکن برای محکم کردن جای پای خود در هنگ کنگ، بار دیگر موجب رویارویی روسای جمهور چین و امریکا شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران