شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، از تعامل مناسب بانک مرکزی با فراکسیون متبوعش در خصوص بهبود عملکرد شبکه بانکی کشور تقدیر کرد و گفت:

کاهش معوقات بانکی با پرداخت تسهیلات خُرد

رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، از تعامل مناسب بانک مرکزی با فراکسیون متبوعش در خصوص بهبود عملکرد شبکه بانکی کشور تقدیر کرد و گفت: پرداخت تسهیلات خُرد، میزان معوقات بانکی را کاهش می‌دهد. امیر خجسته در گفت‌وگو با ایبِنا با بیان اینکه فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس نگاه تیز بینانه‌ای به عملکرد بانک‌ها دارد، گفت: خوشبختانه با تغییر مدیریت بانک مرکزی تعامل خوبی شکل گرفته و تمامی مطالبات در خصوص گزارش دهی درباره عملکرد شبکه بانکی به سهولت در دسترس قرار می‌گیرد. این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه بانک‌ها با اعطای تسهیلات ارزان قیمت به تکلیف قانونی خود عمل می‌کنند، تصریح کرد: اگر بانک‌ها در این حوزه پیشقدم شوند، به‌طور حتم حجم معوقات بانکی نیز کاهش می‌یابد زیرا وام‌های خُرد بازپس‌گیری به مراتب راحت‌تری به نسبت وام‌های کلان دارند. وی با بیان اینکه وام‌های قرض‌الحسنه درآمدی برای بانک‌ها نداشته و این خود عاملی برای عقبگرد بانک‌ها از عمل به قانون است، افزود: بانک‌ها با عمل به این قانون به وظایف و رسالت اصلی خود عمل کرده‌اند، از این‌رو باید تفاوتی میان بانک‌های قانون‌مدار و غیر آن قائل شویم. خجسته همچنین با اشاره به ورود مناسب بانک مرکزی در حوزه تعیین تکلیف موسسات مالی غیرمجاز و همچنین ادغام بانک‌ها، گفت: اگر گزارشی مبنی بر فعالیت غیرقانونی بانکی به مجلس ارجاع شود، در نخستین اقدام به اطلاع رییس کل بانک مرکزی رسانده خواهد شد تا با هم فکری راه‌حلی برای رفع آن اتخاذ کنیم.

سهم 91 درصدی کارت‌خوان‌ها

تراکنش‌های شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی کشور در اسفندماه سال گذشته ۳۲۸ هزار میلیارد تومان بوده که ۹۱ درصد آن از طریق کارت‌خوان‌ها انجام شده است. بر اساس تازه‌ترین گزارش اقتصادی منتشرشده از سوی شاپرک، مجموع تعداد تراکنش‌های انجام شده شاپرک در اسفندماه سال گذشته دو میلیارد و ۲۸۰ میلیون بوده که ارزش این تراکنش‌ها در مجموع به ۳۲۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد. بر این اساس، رشد اسمی ماهانه تراکنش‌های شاپرک در اسفندماه سال گذشته نسبت به بهمن ماه ۱.۲۲ درصد و نسبت به اسفند سال پیش از ۱۱.۶۵ درصد بوده است. در اسفندماه سال ۱۳۹۸ سهم ابزارهای پذیرش اینترنتی در تراکنش‌های انجام شده حدود پنج درصد و ابزار پذیرش موبایلی حدود چهار درصد بوده است و این در حالی است که کارت‌خوان‌های فروشگاهی حدود ۹۱ درصد از کل تراکنش‌های انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. از مجموع تراکنش‌های انجام شده ۸۴.۶۶ درصد مربوط به خرید کالا و خدمات، ۹.۳۵ درصد مربوط به پرداخت قبض و خرید شارژ تلفن همراه و حدود شش درصد مربوط به مانده‌گیری بوده است. همچنین از مجموع کل تراکنش‌های انجام‌شده در اسفندماه سال گذشته ۹۰.۷ درصد موفق و ۹.۳ درصد ناموفق بوده، البته تراکنش‌هایی که با سوییچ شاپرک انجام شده، ۹۹.۹۶ درصد موفق بوده است. اما از مجموع تراکنش‌های ناموفق انجام شده در این ماه، ۰.۵۶ درصد به دلیل خطای پذیرندگی، ۰.۵۹ درصد به دلیل خطای شاپرکی، ۱۱.۵۴ درصد به دلیل خطای صادرکنندگی، ۸۶.۶۹ درصد به دلیل خطای کاربری و ۰.۶۲ درصد به علت خطای کسب و کار بوده است. بر اساس این گزارش، نسبت ارزش تراکنش‌های شاپرک به نقدینگی در اسفندماه سال گذشته نیز ۱۲.۳۴ درصد بوده و این در حالی است که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص به نقدینگی در این ماه تنها ۲.۳۳ درصد بوده است.

اولین عرضه اولیه سال جدید در روز چهارشنبه

معاون بازار شرکت فرابورس در مورد اولین عرضه اولیه سال جدید و ورود یکی از دو شرکت سرمایه‌گذاری صباتامین یا آریا ساسول در چهارشنبه این هفته توضیح داد.

به گزارش بورس پرس، افسانه اروجی درباره برنامه شرکت فرابورس برای شروع عرضه اولیه سهام در سال جدید و اینکه آیا امکان عرضه سهام سرمایه‌گذاری صبا تامین در چهارشنبه هفته جاری وجود دارد یا خیر به بورس پرس گفت: احتمال اینکه «صبا» چهارشنبه این هفته عرضه اولیه شود کمی دور از ذهن است. چرا که مدیران این شرکت 1.5 هزار میلیارد تومانی در حال نهایی کردن برخی امور هستند.

وی ادامه داد: در این میان شرکت آریا ساسول با ارسال نامه‌یی برای عرضه اولیه این هفته، اعلام آمادگی کرده است. بنابراین در صورت حل دو نکته مربوط به تعیین تکلیف افشای اطلاعات محرمانه (ارسال نامه از مراجع بالادستی) و درصد عرضه سهام، «آریا» می‌تواند برای چهارشنبه این هفته عرضه اولیه شود.

این مقام مسوول در مورد درصد عرضه اولیه سهام آریا ساسول هم به بورس پرس توضیح داد: طبق برنامه قبلی قرار بود 5 درصد از سهام واگذار شود اما رایزنی‌های برای افزایش درصد واگذاری در حال انجام بوده و احتمال دارد با هدف پاسخ بهتر به نیاز طرف تقاضا، تعداد سهام قابل عرضه از حدود 230 میلیون سهم بیشتر شود.

اروجی ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به برخورداری این شرکت از سهام ممتاز و عدم تغییر ترکیب هیات‌مدیره در صورت واگذاری بیش از 5 درصد، سهام قابل واگذاری بیشتر شود اما باید منتظر تصمیم نهایی و اطلاعیه رسمی بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران