شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس گزارش شاپرک، تعداد کارت‌های بانکی دارای حداقل یک تراکنش در شبکه پرداخت در بهمن ماه افزایش یافته و تعداد آن به ۱۰۴ میلیون و ۹۹۲ هزار کارت رسیده است. به گزارش «تعادل»

104 میلیون کارت تراکنش‌دار در بهمن 98

بر اساس گزارش شاپرک، تعداد کارت‌های بانکی دارای حداقل یک تراکنش در شبکه پرداخت در بهمن ماه افزایش یافته و تعداد آن به ۱۰۴ میلیون و ۹۹۲ هزار کارت رسیده است. به گزارش «تعادل»، بررسی آمارهای گزارش اقتصادی بهمن ماه ۱۳۹۸ شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) نشان می‌دهد که در این مدت بالغ بر ۱۰۴ میلیون و ۹۲۲ هزار و ۷۶۷ کارت بانکی از جمله کارت‌های اعتباری، برداشت و هدیه و بُن کارت حداقل یک تراکنش را داشتند؛ از سویی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دی ماه سال جاری، تعداد ۱۰۲ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۶۱۴ کارت بانکی تراکنش داشتند که نشان از افزایش ۱.۸۸ درصدی تعداد کارت‌های بانکی دارای حداقل یک تراکنش در بهمن ماه نسبت به دی ماه دارد. مقایسه آمار بهمن ماه با ماه‌های گذشته به خصوص روند فصل پاییز در شبکه پرداخت حاکی از آن است که تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار در تمامی بخش‌ها در حال افزایش است اما در این میان بیشترین رشد تعدادی به ترتیب مربوط به کارت‌های اعتباری، کارت هدیه و بن کارت و پس از آن کارت برداشت یا همان کارت‌های نقدی است؛ بر همین اساس می‌توان انتظار داشت که گسترش استفاده از خدمات پرداخت باعث شده تا تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار رشد پیدا کند.همچنین گفتنی است، بررسی گزارش‌های منتشره از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا آبان ماه نشان می‌دهد که به صورت ماهانه از میان بیش از ۳۵۰ میلیون کارت صادره توسط شبکه بانکی، حدود ۱۰۴ میلیون کارت بانکی دارای تراکنش هستند که این میزان کارت بانکی فعال از جمعیت بالای ۱۸ سال ایران طبق آخرین سرشماری انجام شده یعنی ۵۹ میلیون نفر بیشتر است. بیشترین تعداد کارت بانکی در ایران مربوط به کارت برداشت با تعداد ۱۰۰ میلیون و ۴۵ هزار عدد تا پایان بهمن ۹۸ است که همین موضوع باعث شده تا کارت‌های برداشت سهم ۹۵.۷۲ درصدی از کل کارت‌های بانکی تراکنش‌دار داشته باشند.همچنین تعداد کارت‌های هدیه و بن کارت تراکنش‌دار در مدت مذکور بالغ بر ۴ میلیون و ۳۲۴ هزار عدد اعلام شده است. تعداد کارت‌های بانکی دارای تراکنش از نوع کارت اعتباری نیز در بهمن ماه با رشد ۱۱.۴۱ درصدی نسبت به دی ماه به ۱۵۸ هزار عدد رسیده است

ساماندهی عملکرد نظام بانکی در حوزه نرخ سود

عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، بر ضرورت ساماندهی عملکرد بانک‌ها در حوزه نرخ سود تاکید کرد. محسن بیگلری در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا بر ضرورت ساماندهی عملکرد بانک‌ها در حوزه نرخ سود تاکید کرد و گفت: بانک مرکزی با اجرای قانون حذف سود مرکب می‌تواند پیشتازی خود در بهبود وضعیت اقتصادی کشور به نمایش بگذارد. وی تصریح کرد: مجلس نظارت خود را برای اجرای این قانون با جدیت دنبال کرده و اجازه نمی‌دهد این قانون مهم بلاتکلیف بماند. این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه نجات واحدهای تولیدی در گرو اجرای دقیق مصوبه مذکور از سوی بانک‌ها است، افزود: قرار گرفتن در مسیر رشد اقتصادی باید با مولفه‌هایی همچون حمایت از بخش مولد کشور همراه باشد، در غیر این صورت باید فقط شاهد بنگاه‌داری بانک‌ها باشیم. بیگلری با بیان اینکه باید حامی مردم در شرایط سخت اقتصادی باشیم، گفت: انتظار می‌رود همان‌گونه که بانک مرکزی با ساماندهی بازار ارزی از تلاطم‌های قیمتی در بازارهای موازی نیز جلوگیری کرد، در بخش عملکرد شبکه بانکی نیز دست به یک پالایش کلی بزند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران