شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شورای اطلاع‌رسانی و تبلیغات نظام بانکی برای پیشگیری از گسترش و مقابله با ویروس کرونا تمهیدات مراقبتی ویژه «مشتریان بانک‌ها»

توصیه‌های مراقبت ویژه از مشتریان بانک‌ها در مقابله با کرونا

شورای اطلاع‌رسانی و تبلیغات نظام بانکی برای پیشگیری از گسترش و مقابله با ویروس کرونا تمهیدات مراقبتی ویژه «مشتریان بانک‌ها» را در ١٢ بند منتشر کرد. ‌به گزارش «تعادل»، این شورا به منظور مراقبت ویژه از مشتریان و کاهش روند گسترش ویروس کرونا در مراجعات حضوری مشتریان به شعب، در ١٢ توصیه مهم‌ترین بندهای این تمهیدات را منتشر کرد. در این تمهیدات از مشتریان خواسته شده: ​

۱- تا حد امکان ضمن کاهش مراجعه حضوری به شعب از خدمات الکترونیکی بانک‌ها (اینترنت بانک و اپلیکیشن‌های بانکی) استفاده کنید.

2- هنگام خرید با کارت بانکی، از فروشنده بخواهید دستگاه پایانه فروش (POS) را در اختیار خودتان قرار دهد و کارت بانکی را به فروشنده ندهید.

.۳- هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز، از تماس مستقیم با دکمه‌های آن اجتناب و ضرورتاً از دستکش یا دستمال استفاده کنید.

۴-  تا حد امکان از تماس مستقیم دست با اسکناس و اسناد بانکی اجتناب کنید.

5- در مراجعه به شعب و استفاده از دستگاه نوبت‌دهی از دستکش استفاده کنید و خودکار شخصی همراه داشته باشید.

6- هنگام شمارش پول از پد مرطوب یا خیس کردن انگشت پرهیز کنید.

7- کارت بانکی یا موبایل خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

۸- در داخل شعب و صف انتظار خودپرداز و هنگام استفاده از دستگاه پایانه فروش (POS) و سایر مراکز پرتردد، فاصله خود را با دیگران به میزان یک متر رعایت کنید.

9- در صورت برخورداری از علائم هشدار‌دهنده ویروس کرونا، هنگام مراجعه به مراکز پرتردد خصوصاً شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری، از ماسک استفاده کنید.

10- با توجه به نزدیکی ایام نوروز، پیشنهاد می‌شود از عیدی دادن اسکناس اجتناب کنید.

11- پس از مراجعت از بانک‌ها و مراکز پرتردد نسبت به شست و شوی دست‌ها با آب و صابون یا شوینده‌های بهداشتی اقدام کنید

12- برای دریافت اطلاعات با مرکز ارتباط بانک‌ها تماس بگیرید.

حمایت بانک مرکزی انگلیس از ایجاد رمزارز ملی

خزانه‌دار ارشد بانک مرکزی انگلستان با پیوستن به جمع حامیان ایجاد رمزارز ملی، اعلام کرد که اقدام سریع بانک‌های مرکزی در راستای صدور و راه‌اندازی رمزارز انحصاری امری «حیاتی» است. به گزارش بیت‌کوینیست (bitcoinist)، ابرقدرت‌های اقتصادی جهان بیشتر و بیشتر در خصوص صدور رمزارز انحصاری خود با یکدیگر همسو شده‌اند.همزمان با حرکت رو به جلوی ژاپن در مسیر صدور ین دیجیتال در راستای مقابله با تهدیدهای چین، خزانه‌دار ارشد بانک مرکزی انگلیس حمایت خود را از صدور پوند دیجیتال اعلام کرد. تاکنون هیچ تاییدیه رسمی از سوی بانک مرکزی انگلیس مبنی بر صدور پوند دیجیتال صورت نگرفته است اما مشاجرات پیرامون این موضوع که انگلیس باید برای خنثی کردن تاثیرات ناشی از غول‌های فعال در حوزه فناوری و رمزارزهای ملی سایر کشورها وارد عمل شود، شدت گرفته است. «سارا جان» خزانه‌دار ارشد بانک مرکزی بریتانیا که مسوولیت صدور اسکناس‌های این بانک را برعهده دارد، در مصاحبه با تلگراف گفت: کاملا درست است که بانک‌های مرکزی به این موضوع فکر کنند که بهتر است در آینده یک بخش خصوصی رمزارز تولید کند یا یک بخش دولتی. تکاپوی جهانی برای صدور رمزارز ملی پس از رونمایی از برنامه‌های شرکت فیسبوک برای راه‌اندازی رمزارز انحصاری خود موسوم به «لیبِرا» سرعت گرفت.در واقع، اخبار مرتبط با اقدام بی‌درنگ چین در راستای صدور رمزارز انحضاری خود تنها چند روز پس از آن منتشر شد که مدیرعامل فیسبوک در کنگره امریکا از لیبِرا حمایت کرد.براساس اظهارات جان، برای بانک‌ها حیاتی است که توازن مناسبی را در مورد حضور سالم بخش خصوصی در اقتصاد برقرار کنند. جان بانک مرکزی انگلیس را ترغیب کرد تا به منظور حصول اطمینان از ثبات پولی و مالی آینده، به سرعت وارد عمل شوند. وی گفت: به عنوان یک نهاد باید به این فکر کنیم که چطور می‌توانیم خودمان را در جایگاهی قرار دهیم که جامعه همچنان از طیف وسیعی از نظام‌های پرداخت بهره‌مند بوده و با اطمینان از این نظام‌ها استفاده کنند. فناوری با سرعت زیادی در حال پیشرفت است بنابراین بانک‌های مرکزی کاملا از این حقیقت آگاه هستند که (عدم اقدام سریع) می‌تواند کنترل مدیریت پول را از دست‌شان خارج کند. جان تنها کسی نیست که بابت تهدید روزافزون شرکت‌های فناوری و حضور بخش خصوصی ابراز نگرانی کرده است. «هیات ثبات مالی» (FSB) نیز به مقامات کشورها نسبت به تسریع اقدامات‌شان در راستای تدوین مقررات مرتبط هشدار داده است.«مارک کارنی» رییس کل بانک مرکزی انگلیس نیز در مواجهه با این چالش، صراحتا اعلام کرده است که برای پایان دادن به سلطه دلار باید یک نظام چند قطبی متشکل از ارزهای معتبر دیگر و حتی رمزارزها تشکیل شود. البته نکته مثبت و برتری بانک‌های مرکزی این است که وقتی پای اعتماد مشتری در میان باشد، آنها دست بالا را دارند.براساس نظرسنجی انجام شده توسط موسسه «ایپسوس موری»، بانک‌های مرکزی، قابل اطمینان‌ترین موسسات برای صدور رمزارز هستند و این در حالی است که شرکت‌های فناوری از این حیث در پایین‌ترین رده قرار دارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران