شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

روز دوشنبه 28 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی هر اونس طلا 1581 دلار معامله شد که نسبت به هفته قبل از آن کاهش 3 دلاری داشته و با این نرخ‌ها در مسیر ثبات نسبی قراردارد.

اختلاف نرخ خرید و فروش صرافی‌ها به 300 تومان رسید

گروه بانک و بیمه|

روز دوشنبه 28 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی هر اونس طلا 1581 دلار معامله شد که نسبت به هفته قبل از آن کاهش 3 دلاری داشته و با این نرخ‌ها در مسیر ثبات نسبی قراردارد. در بازار آزاد و معاملات نقدی نیز قیمت دلار به 14280 تومان افزایش یافت که نشان‌دهنده تداوم رشد نرخ دلار در هفته‌های اخیر متاثر از اخبار پایان مهلت « اف‌ای تی اف» بوده و از 13400 در دو هفته پیش به 14280 رسیده و حدود 900 تومان افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش «تعادل»، قیمت هر یورو نیز در بازار آزاد 15500 تومان رسید، بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی 13 هزار و 650 تومان و فروش آن 13 هزار و 950 تومان درج شد و نرخ خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و 900 تومان و نرخ فروش آن 15 هزار و 200 تومان معامله شد، افزایش نرخ‌ها در بازار ارز و طلا در شرایطی صورت گرفته که نشست گروه ویژه اقدام مالی موسوم به «اف‌ای‌تی‌اف» در جریان است و بازار نسبت به احتمال قرارگیری ایران در لیست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» واکنش نشان داده و ملتهب است و حال باید دید تا روز جمعه 2اسفند، گروه اقدام مالی چه تصمیمی خواهند گرفت.

برخی کارشناسان با اشاره به ریاست چین در گروه وی‍ژه اقدام مالی در این دوره از نشست این گروه معتقدند که همچنان امید به قرار نگرفتن نام ایران در لیست مقابله و تمدید مهلت ایران برای چند ماه دیگر وجود دارد. این کارشناسان معتقدند که اروپایی‌ها با وجود فعال کردن مکانیزم ماشه، علاقه‌ای به افزایش فشار بر اقتصاد ایران ندارند و تمایل به همراهی با ترامپ و سیاست‌های امریکا نشان نمی‌دهند. لذا مجموعه این سیاست‌ها موجب خواهد شد که همچنان روزنه امیدی برای تمدید مهلت دوباره ایران وجود داشته باشد. از طرفی شنیده‌ها حاکی است که اکثر کشورها با تمدید دوباره مهلت ایران مخالفت کرده و خواستار قرار گرفتن نام ایران در لیست متقابل هستند. قرار است که روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه بررسی وضعیت پاکستان در دستور کار قرار گیرد و پس از مشخص شدن وضعیت پاکستان، بررسی وضعیت ایران در گروه اقدام مالی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 از سوی دیگر، در سامانه سنا نرخ لحظه‌ای قیمت خرید دلار 13 هزار و 650 تومان و قیمت فروش آن 13 هزار و 950 تومان اعلام شد. همچنین نرخ لحظه‌ای خرید هر یورو 14 هزار و 900 تومان و فروش آن 15 هزار و 200 تومان معامله شد. از سوی دیگر، سامانه سنا نیز نرخ میانگین معامله شده ارز برای روز یکشنبه 27 بهمن 98 را برای دلار 13 هزار و 812 تومان، یورو 15 هزار و 128 تومان، پوند انگلیس 18 هزار و 11 تومان، درهم امارات 3 هزار و 736 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 391 تومان و یوآن چین را یک‌هزار و 719 تومان اعلام کرد.

در بازار طلا و سکه نیز، با اعلام اونس طلای جهانی به قیمت 1581 دلار و دلار به نرخ 14 هزار و 280 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سکه با افزایش قیمت مواجه شد. مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار 2 میلیون و 334 هزار تومان، هر گرم طلای 18 عیار 538 هزار و 800 تومان، سکه طرح جدید 5 میلیون و 245 هزار تومان، طرح قدیم 5 میلیون و 225 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 720 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 640 هزار تومان و سکه گرمی نیز 940 هزار تومان معامله شد. در بازار ارز رسمی نیز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۴ ارز مانند یورو افزایش و قیمت ۱۲ واحد پولی از جمله پوند انگلیس کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز «دوشنبه بیست و هشتم بهمن ماه ۹۸» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۷۹۲ ریال و هر یورو نیز به نرخ ۴۵ هزار و ۵۲۶ ریال ارزش‌گذاری شد.

   ریزش یورو تمامی ندارد

از سوی دیگر، با تداوم روند کاهشی یورو، ارز واحد اروپایی به کمترین سطح سه سال اخیر خود رسید. به گزارش رویترز، روند رشد ضعیف اقتصادی کشورهای اروپایی کماکان ادامه دارد؛ آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی با کاهش شدید رشد مواجه شده و در فرانسه نیز اعتراضات به لایحه جنجالی اصلاح بازنشستگی ادامه دارد. در انگلیس نیز کابینه با یک زلزله داخلی مواجه شده و چند وزیر از جمله ساجد جاوید، وزیر دارایی و چهره کلیدی بودجه این کشور از سمت خود کناره گرفته‌اند. همچنین اختلافات داخلی در دولت ائتلافی ایتالیا و احتمال برگزاری مجدد انتخابات در این کشور به نگرانی‌ها از تشدید بحران بدهی این کشور دامن زده است.

به دنبال افزایش تعرفه روی محصولات ایرباس از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد و تهدید وزارت خزانه داری این کشور به اعمال تعرفه‌های بیشتر روی محصولات اروپایی درصورت نرسیدن به توافق تجاری، یورو بیش از پیش در موقعیتی ضعیف قرار گرفته است. همچنین نگرانی‌ها از تاثیرگذاری ویروس کرونا روی رشد اقتصادی‌منطقه یورو باعث شده است تا ارز واحد اروپایی ضربه دیگری دریافت کند.

کیوسوکه سوزوکی، استراتژیست ارشد بازار ارز در بانک «سوسیه جنرال» گفت: نگرانی از اینکه پیامدهای ویروس کرونا در بلندمدت نیز ادامه داشته باشد روز به روز در حال افزایش است. از سوی دیگر تکلیف منطقه یورو نیز مشخص‌تر شده است و شاخص‌های کلیدی روز به روز ناامیدکننده‌تر می‌شوند. اگرچه برای سومین روز متوالی روند شیوع ویروس کرونا در چین کاهشی بود اما تلفات ناشی از این ویروس کماکان ادامه دارد و اکنون شمار قربانیان به بیش از ۱۷۷۰ نفر و شمار مبتلایان از ۶۵ هزار نفر عبور کرده است. با مرگ یک گردشگر چینی ۸۰ ساله در فرانسه، نخستین مرگ ناشی از کرونا در اروپا نیز به ثبت رسید. بانک مرکزی چین نیز برای جلوگیری از ریزش بیشتر بازارها به تزریق بیش از ۲۷۰ میلیارد دلار نقدینگی اقدام کرده که این اقدام اندکی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است. پیشتر شکسته شدن محدوده مقاومتی مهم هفت یوانی در برابر هر دلار موجب نگرانی از ریزش بازارهای مالی در چین شده بود.

امره اشپایتسر، تحلیلگر بازار ارز در موسسه «وست پاک فارکس» گفت: عوامل متعددی دست به دست هم داده‌اند تا دلار را در مسیر صعودی قرار دهند. شیوع کرونا باعث شده است تا پول بیشتری روانه معاملات دلاری شود و این کاملا به ضرر کشورهای نوظهور تمام شده است. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با صعود ۰.۰۳ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۰۳۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس معادل ۱.۰۱۸۰ دلار اعلام شد.

 رقابت‌های انتخاباتی درون حزبی امریکا اکنون به ایستگاه دوم رسید و با شمارش آرای ایالت نیوهمپشایر مشخص شد برنی سندرز و پت بوتیجج، برندگان انتخابات داخلی دموکرات‌ها هستند. پیش‌تر در ایالت آیوا نیز نتایج مشابهی به دست آمده بود و الیزابت وارن و جو بایدن، نامزدهای اصلی حزب دموکرات عملکرد ناامیدکننده‌ای داشتند. ایستگاه بعدی انتخابات درون حزبی ایالت نوادا خواهد بود. انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا قرار است در ماه نوامبر امسال برگزار شود.

از سوی دیگر پس از سه سال بحث و جدال، انگلیس سرانجام در آخرین روز از ماه ژانویه ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا را ترک گفت تا بدین‌ترتیب به نخستین کشور در تاریخ این اتحادیه تبدیل شود که از آن خارج می‌شود. انتظار می‌رود پیامدهای برگزیت به‌تدریج روی اقتصاد انگلیس و کشورهای اروپایی آشکار شود، هر چند که انتظار نمی‌رود بانک مرکزی اروپا دست کم در کوتاه‌مدت تغییر زیادی در سیاست‌های پولی خود ایجاد کند. اقتصاد انگلیس به تدریج در حال وارد شدن به رکود است تا جایی که مرکز آمار انگلیس رشد اقتصادی این کشور در ماه دسامبر را تنها ۰.۱ درصد اندازه‌گیری کرده است. هنوز مشخص نیست که با توجه به روند خروج شرکت‌های بزرگ بین‌المللی از انگلیس به دنبال برگزیت، رشد اقتصادی این کشور چگونه خواهد بود. دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون اکنون کار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و همچنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می‌رود که دست کم یک سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شکل کنونی باقی بماند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده اما یکی از مسوولان ارشد اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تن به شرایطی مشابه روابط با کانادا برای انگلیس نخواهد داد و این توافق مد نظر یک رویای خیالی است. انگلیسی‌ها همچنین با برخی از شرکای بزرگ تجاری خود نظیر استرالیا مذاکراتی را برای پیمان تجارت آزاد آغاز کرده‌اند.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با افت ۰.۰۳ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۴۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۶درصد پایین رفت اما در کانال ۱.۰۸ باقی ماند و هر یورو به ۱.۰۸۳۸ دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار امریکا معادل ۱.۳۲۳۷ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۸۹۴ دلار سنگاپور مبادله شد.

تحلیلگران بانک «میتسوبیشی» ژاپن در یادداشتی نوشتند: با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو از جمله آلمان و فرانسه، بانک مرکزی اروپا احتمالا ناچار به اتخاذ سیاست‌های انبساطی بیشتری خواهد بود و این مساله می‌تواند یورو را بیش از پیش رو به پایین سوق دهد.

در حوزه تجاری نیز پس از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش‌بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا فاز نخست توافق را امضا کرد. چین از کاهش تعرفه واردات ۸۵ میلیارد دلار از محصولات امریکایی به این کشور به عنوان بخشی از تعهدات فاز نخست توافق خبر داده است. انتظار می‌رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شرکت‌های بزرگ خارجی در چین آغاز شود. بسیاری از شرکت‌های بزرگ نظیر اپل، مک دونالد، هیوندای، هوندا، زیمنس و اشکودا، فعالیت‌های خود را در تمام یا قسمت‌هایی از چین به منظور مقابله با ویروس کرونا به‌طور موقت به حالت تعلیق درآورده‌اند.

ریچارد گریس، کارشناس بازار در بانک «کامن ولث» گفت: ریسک کاهش بیشتر رشد اقتصادی چین روی همه‌چیز سایه افکنده است. با توجه به اینکه اقتصاد چین ۱۷ درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان را بر عهده دارد، ریسک تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد این کشور کاملا معامله‌گران را نگران کرده است.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۰۵ درصد افزایش به ۱۰۹.۸۲۸۲ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۸۶۹ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۷۶۳ یوان چین اعلام شد.

   طلا گران ماند

همچنین قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر ابهامات پیرامون تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی، نزدیک به بالاترین حد خود در دو هفته گذشته ماند. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور تغییر چندانی نداشت و ۱۵۸۲ دلار و ۸۳ سنت بود. بهای معاملات این بازار روز جمعه تا سطح ۱۵۸۴ دلار و ۶۵ سنت صعود کرده بود. در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا ثابت بود و در ۱۵۸۵ دلار و ۹۰ سنت ایستاد.

مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت «سی‌ام‌سی مارکتس» در این باره گفت: قیمت طلا به دلیل ابهامات فراوانی که در خصوص ویروس کرونا وجود دارد، بالا مانده است.

طبق اعلام کمیسیون ملی بهداشت چین، شمار تلفات شیوع ویروس کرونا در چین تا روز یکشنبه به ۱۷۷۰ نفر رسید که ۱۰۵ نفر بالاتر از روز پیش از آن بود. تحلیلگران بانک «یو‌بی‌اس» در یادداشتی نوشتند: با توجه به گستردگی تاثیر ویروس کرونا در چین، تقاضای فیزیکی برای طلا احتمالا آسیب خواهد داد اما هنوز زود است تاثیر آن ارزیابی شود. نرخ پریمیوم برای طلای فیزیکی در چین که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده طلا در جهان است، هفته گذشته به پایین‌ترین حد از جولای سال ۲۰۱۸ رسید. این اپیدمی باعث شد سنگاپور پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی سال ۲۰۲۰ را تنزل داد و نظرسنجی رویترز هم نشان داد تولیدکنندگان ژاپنی در فوریه بدبین بودند.

براساس گزارش رویترز، بانک مرکزی امریکا هم نگرانی‌هایی نسبت به تاثیر احتمالی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد امریکا مطرح کرده است. لورتا مستر، رییس بانک فدرال کلیولند روز جمعه گفت: این اپیدمی ممکن است نرخ رشد اقتصادی امریکا در سه ماهه نخست امسال را کاهش دهد. بازارهای سهام آسیایی تحت تاثیر تلاش‌های چین برای محدود کردن پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا، به روند صعودی بازگشتند و دلار نزدیک به بالاترین حد خود در بیش از چهار ماه اخیر ایستاد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، ۲۴۴۵ دلار و ۷۱ سنت معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۵ درصد رشد کرد و به ۱۷ دلار و ۸۲ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد رشد، ۹۶۸ دلار و ۹۵ سنت بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران