شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد؛ گرم طلا به 530 هزار تومان افزایش یافت

| | |

روز شنبه 26 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی هر اونس طلا 1584 دلار معامله شد که با افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شده است.

گروه بانک و بیمه|

روز شنبه 26 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی هر اونس طلا 1584 دلار معامله شد که با افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شده است. در بازار آزاد و معاملات نقدی نیز روند افزایشی قیمت دلار در روزهای اخیر ادامه یافت و دلار به نرخ 14100 تومان معامله شد. کارشناسان معتقدند که با نزدیک شدن به پایان مهلت گروه اقدام مالی به ایران برای تصویب لوایح چهارگانه «اف‌ای‌تی‌اف» نرخ دلار در روزهای اخیر افزایش یافته و احتمالا این روند را برای روزهای آینده حفظ خواهد کرد. اما در مقابل مسوولان بانکی کشور می‌گویند که بازار ارز ربطی به «اف‌ای‌تی‌اف» ندارد و سفته بازان تلاش می‌کنند که نرخ ارز را دچار نوسان کنند و از نوسان‌گیری سود ببرند و لذا مردم نباید به این نوسان‌ها توجه کنند.

به گزارش «تعادل»، در بازار ارز روز شنبه، قیمت هر یورو نیز در بازار آزاد 15400 تومان رسید، همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد و معاملات نقدی 3840 تومان معامله شده و بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی 13 هزار و 450 تومان و فروش دلار 13 هزار و 850 تومان درج شد و نرخ خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و 850 تومان و نرخ فروش آن 15 هزار و 150 تومان معامله شد.

 براین اساس، فاصله نرخ خرید و فروش دلار به 400 تومان و فاصله نرخ خرید و فروش یورو به 300 تومان افزایش یافت که به عقیده کارشناسان این اقدامات برای جلوگیری از سفته بازی و دلال بازی و خرید و فروش‌های غیر ضروری انجام می‌گیرد.

در سامانه سنا نیز نرخ لحظه‌ای قیمت خرید دلار 13 هزار و 450 تومان و قیمت فروش آن 13 هزار و 850 تومان اعلام شد. همچنین نرخ لحظه‌ای خرید هر یورو 14 هزار و 850 تومان و فروش آن 15 هزار و 150 تومان معامله شد. از سوی دیگر، سامانه سنا نیز نرخ میانگین معامله شده ارز برای روز پنجشنبه 24 بهمن 98 را برای دلار 13 هزار و 358 تومان، یورو 15 هزار و 196 تومان، پوند انگلیس 17 هزار و 718 تومان، درهم امارات 3 هزار و 795 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 390 تومان و یوآن چین را 2 هزار و 100 تومان اعلام کرد.

در بازار طلا و سکه نیز، با اعلام اونس طلای جهانی به قیمت 1584 دلار و دلار به نرخ 14 هزار و 100 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سکه با افزایش قیمت مواجه شد. مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار 2 میلیون و 296 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عیار 530 هزار و 200 تومان، سکه طرح جدید 5 میلیون و 195 هزار تومان، طرح قدیم 5 میلیون و 160 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون 700 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 620 هزار تومان و سکه گرمی نیز 930 هزار تومان معامله شد.

در بازار ارز رسمی نیز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۴ ارز مانند یورو کاهش و قیمت ۱۳ واحد پولی از جمله پوند انگلیس افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز «شنبه بیست و ششم بهمن ماه ۹۸» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۷۹۷ ریال و هر یورو نیز به نرخ ۴۵ هزار و ۴۷۶ ریال ارزش‌گذاری شد.

    نوسانات نرخ ارز به حداقل رسید

همچنین عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه بازار ارز در مدیریت جدید دوره پایدار و خوبی را طی می‌کند، بیان داشت: مدیریت صحیح توانسته نوسانات را به حداقل ممکن برساند.

علی اکبر کریمی در گفت‌وگو با ایبِنا با اشاره به دلایل تعلل بانک مرکزی در راه‌اندازی بازار غیرمتشکل ارزی، گفت: هر چند راه‌اندازی و فعال کردن بازار غیر متشکل ارزی اقدامی برای ساماندهی بازار است، اما باید بدانیم تعلل در اجرای آن دلیلی دارد.نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به رویکرد فعلی بانک مرکزی و تاکید بیشتر بر محدود کردن تقاضا برای ارز بانک مرکزی به این نتیجه رسیده که فعال کردن این بازار می‌تواند به تقاضا دامن بزند، به همین دلیل انجام نداده است.کریمی با تاکید بر اینکه وجود سامانه نیما و صرافی‌ها توانسته نیازهای ارزی را تامین کند، تصریح کرد: با وجود اینکه اکنون مشکلی در بازار احساس نمی‌شود، اما وجود بازار متشکل می‌تواند با ایجاد اطمینان بیشتر در صادرکنندگان به بازگرداندن ارز بیشتر به کشور کمک کند.

وی در پاسخ به این سوال که علت نوسانات اخیر نرخ ارز چیست؟ گفت: نوسانات فعلی در دو بخش عوامل روانی و شوک‌هایی که به بازار وارد می‌شود قابل تحلیل است. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه عوامل روانی حاکم بر بازار باعث افزایش بی‌ثباتی در نرخ ارز می‌شود، افزود: بخشی از نوسانات حاکم بر بازار ناشی از عدم تعادل میان عرضه و تقاضای ارز و عدم پایداری بازار است که این امر واقعی است که طی زمان شکل می‌گیرد و باید تمهیداتی برای پایداری نرخ ارز در بازار اندیشیده شود.

کریمی با تاکید بر اینکه بازار ارز در مدیریت جدید دوره پایدار و خوبی را طی می‌کند، گفت: خوشبختانه مدیریت صحیح توانسته نوسانات را به حداقل ممکن برساند، از این‌رو رییس کل جدید بانک مرکزی نمره خوبی را از مجلس می‌گیرد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، یادآور شد: تلاش بیشتر تیم اقتصادی دولت به ویژه بانک مرکزی برای ایجاد ثبات نرخ ارز لازم است.

    طلا دوباره رکورد می‌زند

از سوی دیگر، در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز کارشناسان وال استریت با اشاره به بالا ماندن قیمت طلا با وجود رشد ارزش دلار و سهام، عوامل فنی و نگرانی‌های پیرامون تاثیر منفی شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی، به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری خوش‌بین بودند.

به گزارش ایسنا، قیمت طلا در نیمه اول هفته گذشته نوسان اندکی داشت اما در نیمه دوم هفته پس از اینکه معلوم شد شمار موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در چین افزایش پیدا کرد و شیوع این اپیدمی برخلاف تصور قبلی آهسته نشده است، افزایش پیدا کرد.

ادامه اپیدمی ویروس کرونا و ابتلای هزاران نفر به آن و افزایش آمار مرگ و میر و آسیب شدید اقتصادی این ویروس مرگبار، باعث افزایش ریسک گریزی سرمایه‌گذاران و تقویت تقاضا برای خرید دارایی‌های امنی نظیر طلا شد.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۷ نفر شرکت کردند که ۱۱ نفر معادل ۶۵ درصد افزایش قیمت و یک نفر معادل 6 درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند و پنج نفر معادل ۲۹ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۷۲۶ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران شرکت کردند که ۴۷۲ نفر معادل ۶۵ درصد افزایش و ۱۴۸ نفر معادل ۲۰ درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند در حالی که ۱۰۶ نفر معادل ۱۵ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی هفته گذشته ۶۷ درصد کارشناسان وال‌استریت و ۶۰ درصد سرمایه‌گذاران به افزایش قیمت طلا رای داده بودند. بهای معاملات آتی طلا در بازار امریکا روز جمعه هفت دلار و ۶۰ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش پیدا کرد و در ۱۵۸۶ دلار و ۴۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۰.۸ درصد افزایش ثبت کرد.

ریچارد بیکر، دبیر نشریه «اورکا ماینر» پیش‌بینی کرد اپیدمی ویروس کرونا وخیم‌تر شود و طلا تا مرز ۱۵۹۰ دلار پیشروی کرده و برای عبور از مرز ۱۶۰۰ دلار تلاش کند.چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز اظهار کرد وی تا زمانی که قیمت معاملات آتی بالای میانگین قیمت ۱۰ روزه که در ۱۵۷۲ دلار قرار دارد و میانگین قیمت ۲۰ روزه که در ۱۵۷۳ دلار قرار دارد، باقی بماند به افزایش قیمت طلا خوش‌بین مانده است و خریدار خواهد کرد.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در «بلو لاین فیوچرز» پیش‌بینی کرد قیمت طلا در هفته جاری بالاتر خواهد رفت و اگر به ۱۵۹۰ دلار برسد، به سرعت به ۱۶۰۰ دلار صعود خواهد کرد. با وجود اینکه شاخص‌های سهام به رکورد بالای جدیدی صعود کرده‌اند و دلار هم بالا می‌رود، طلا قیمت خود را حفظ کرده و در حال اندوختن توان برای صعود بیشتر است.

باب هابرکورن، کارگزار ارشد کالا در شرکت «آر‌جی‌او فیوچرز» اظهار کرد که قیمت طلا ممکن است ۱۶۰۰ دلار در هر اونس را تست کند. در این بین، شون لاسک، یکی از مدیران شرکت «والش تریدینگ» تنها کسی بود که کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرد و دلایل خود برای این پیش بینی را عوامل فصلی و سودگیری احتمالی معامله گران ذکر کرد. وی به کیتکونیوز گفت: نیمه دوم فوریه تا مارس از نظر فصلی برای طلا ضعیف است و احتمال پایین رفتن قیمت طلا وجود دارد. دلیل دیگر هم پایان مناسبت‌هایی مانند فصل تعطیلات سال نوی چینی است که معمولا دوره رونق خرید فیزیکی طلا است. بر اساس گزارش کیتکونیوز، کوین گریدی، رییس شرکت فونیکس فیوچرز درباره روند قیمت طلا نظری نداشت و گفت: تصور می‌کنم اخباری که از چین در‌خصوص ویروس کرونا منتشر می‌شود، بازار سهام را تحت فشار قرار می‌دهد و به خرید فلزات رونق می‌بخشد. من انتظار ندارم طلا تحت تاثیر این اخبار صعود کند.

    ادامه کانال شکنی‌های دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با صعود ۰.۰۷ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۰۳۹ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس معادل ۱.۰۱۸۱ دلار اعلام شد.رقابت‌های انتخاباتی درون حزبی امریکا اکنون به ایستگاه دوم رسید و با شمارش آرای ایالت نیوهمپشایر مشخص شد برنی سندرز و پت بوتجیج، برندگان انتخابات داخلی دموکرات‌ها هستند. پیش‌تر در ایالت آیووا نیز نتایج مشابهی به دست آمده بود و الیزابت وارن و جو بایدن، نامزدهای اصلی حزب دموکرات عملکرد ناامیدکننده‌ای داشتند. ایستگاه بعدی انتخابات درون حزبی ایالت نوادا خواهد بود. انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا قرار است در ماه نوامبر امسال برگزار شود.از سوی دیگر پس از سه سال بحث و جدال، انگلیس سرانجام در آخرین روز از ماه ژانویه ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا را ترک گفت تا بدین‌ترتیب به نخستین کشور در تاریخ این اتحادیه تبدیل شود که از آن خارج می‌شود. انتظار می‌رود پیامدهای برگزیت به تدریج روی اقتصاد انگلیس و کشورهای اروپایی آشکار شود، هر چند که انتظار نمی‌رود بانک مرکزی اروپا دست‌کم در کوتاه‌مدت تغییر زیادی در سیاست‌های پولی خود ایجاد کند. اقتصاد انگلیس به تدریج در حال وارد شدن به رکود است تا جایی که مرکز آمار انگلیس رشد اقتصادی این کشور در ماه دسامبر را تنها ۰.۱ درصد اندازه‌گیری کرده است.هنوز مشخص نیست که با توجه به روند خروج شرکت‌های بزرگ بین‌المللی از انگلیس به دنبال برگزیت، رشد اقتصادی این کشور چگونه خواهد بود. دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون اکنون کار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و همچنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می‌رود که دست کم یک سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شکل کنونی باقی بماند.بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده اما یکی از مسوولان ارشد اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تن به شرایطی مشابه روابط با کانادا برای انگلیس نخواهد داد و این توافق مد نظر یک رویای خیالی است. انگلیسی‌ها همچنین با برخی از شرکای بزرگ تجاری خود نظیر استرالیا مذاکراتی را برای پیمان تجارت آزاد آغاز کرده‌اند.در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۰۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۴۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۵ درصد پایین رفت اما در کانال ۱.۰۸ باقی ماند و هر یورو به ۱.۰۸۲۸ دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار امریکا معادل ۱.۳۲۵۱ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۹۲۱ دلار سنگاپور مبادله شد.

تحلیلگران بانک «میتسوبیشی» ژاپن در یادداشتی نوشتند: با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو از جمله آلمان و فرانسه، بانک مرکزی اروپا احتمالا ناچار به اتخاذ سیاست‌های انبساطی بیشتری خواهد بود و این مساله می‌تواند یورو را بیش از پیش رو به پایین سوق دهد.

در حوزه تجاری نیز پس از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش‌بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا فاز نخست توافق را امضا کرد. چین از کاهش تعرفه واردات ۸۵ میلیارد دلار از محصولات امریکایی به این کشور به عنوان بخشی از تعهدات فاز نخست توافق خبر داده است.انتظار می‌رود به تدریج روند بازگشایی شعب شرکت‌های بزرگ خارجی در چین آغاز شود. بسیاری از شرکت‌های بزرگ نظیر اپل، مک‌دونالد، هیوندای، هوندا، زیمنس و اشکودا، فعالیت‌های خود را در تمام یا قسمت‌هایی از چین به منظور مقابله با ویروس کرونا به‌طور موقت به حالت تعلیق درآورده‌اند.ریچارد گریس، کارشناس بازار در بانک «کامن ولث» گفت: ریسک کاهش بیشتر رشد اقتصادی چین روی همه‌چیز سایه افکنده است. با توجه به اینکه اقتصاد چین ۱۷ درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان را بر عهده دارد، ریسک تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد این کشور کاملا معامله‌گران را نگران کرده است. در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۰۳ درصد افزایش به ۱۰۹.۷۶۴۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۸۹۶ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۸۶۹ یوان چین اعلام شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران