شماره امروز: ۵۴۷

| | |

توجه به ارتقای رفاه اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها یکی از ضرورت‌های افزایش کیفیت آموزش در دانشگاه‌های کشور است

توجه به ارتقای رفاه اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها یکی از ضرورت‌های افزایش کیفیت آموزش در دانشگاه‌های کشور است و طرح‌هایی همچون طرح اساتید بانک رفاه، درصدد تحقق این هدف هستند.به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران به نقل از خبرگزاری ایسنا، توسعه ‌ایران اسلامی متکی به تلاش‌های اقشار و گروه‌های مختلف جامعه به‌ویژه اقشار علمی و دانشگاهی است که با پرورش نسل جوانان دانشمند، محقق و کارشناس، پشتوانه رشد و شکوفایی بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... را در کشور فراهم می‌کنند. وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز همواره حمایت از جامعه دانشگاهی کشور به‌ویژه اساتید دانشگاه‌ها را مورد تأکید قرار داده و معتقد است باید تسهیلاتی برای اعضای هیات علمی جوان و نخبه دانشگاه در راستای ماندگاری آنها در کشور، ایجاد کرد.بر این اساس، ارتقای رفاه و حل مشکلات مالی اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه‌ها یکی از برنامه‌هایی است که توسط نظام بانکی کشور مورد پیگیری قرارگرفته و تسهیلات گوناگونی توسط بانک‌ها به این منظور طراحی و اجرا شده است.

یکی از طرح‌های تسهیلاتی ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها که در سال‌های اخیر مورد استقبال جامعه دانشگاهی قرارگرفته و تا پایان مهرماه سال ۹۹ نیز تمدید شده، طرح اساتید بانک رفاه است.ذکر این نکته ضروری است، اساتید دانشگاه به عنوان ارکان اساسی جامعه علمی طی دو سال اخیر تحت نوسانات و التهابات بازارها و افزایش تورم از شرایط رفاهی مناسب فاصله گرفته و تحت فشارهای اقتصادی قرارگرفته‌اند و طرح اساتید بانک رفاه گامی موثر در بهبود شرایط رفاهی و تکریم آنها به شمار می‌رود.

در تشریح جزییات طرح اساتید بانک رفاه باید گفت، اساتید عضو هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی که دارای مجوز از وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند مشمول این طرح هستند و این تسهیلات از سال ۹۶ در حال پرداخت است.ضمناً تسهیلات طرح اساتید در قالب عقد مرابحه و بابت امور علمی و پژوهشی، تعمیرات اساسی و بازسازی کامل واحد مسکونی، تأمین اموال و خدمات موردنیاز به اساتید و اعضای درجه یک خانواده (تحت تکفل) اساتید پرداخت می‌شود.

نرخ سود تعیین‌شده در این تسهیلات ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت تسهیلات نیز ۶۰ ماه تعیین‌شده و همچنین امکان دریافت این تسهیلات با ارایه تمامی تضامین و وثایق مورد قبول بانک فراهم شده است.آنچه در این میان حایز اهمیت محسوب می‌شود، میزان رضایت و بازتاب این تسهیلات در تغییر شرایط رفاهی جامعه دانشگاهی و نقش نظام بانکی در بهبود فرآیند اعطای این تسهیلات به اعضای هیات علمی است. در همین رابطه کمیل طیبی استاد اقتصاد دانشگاه با تأکید بر اینکه مدت طولانی بازپرداخت تسهیلات بانک رفاه فرصتی برای ماندگاری اساتید جوان است و به بهبود وضعیت مالی آنها کمک می‌کند، گفت: تسهیلاتی که طی چند سال اخیر از جانب نظام بانکی به منظور کمک به اقشار مختلف جامعه پرداخت شده، گره از مسائل برخی از طبقات گشوده است و اساتید دانشگاه نیز از مشکلات اقتصادی برکنار نیستند و به تسهیلات بانکی نیاز دارند. وی با اشاره به طرح اساتید بانک رفاه افزود: یکی از طرح‌های کمکی بانک رفاه برای جامعه علمی کشور، پرداخت تسهیلات به اساتید است. اساتید محور علمی جامعه به شمار می‌آیند و نباید دغدغه‌های مالی مانع از فعالیت‌های علمی آنها شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران