شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می دهد

| | |

روز دوشنبه 14 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی اونس طلا با 10 دلار کاهش نسبت به روز یکشنبه با قیمت 1579 دلار معامله شد

قیمت هر گرم طلا ۱۵ هزار تومان ارزان شد

گروه بانک و بیمه|

روز دوشنبه 14 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی اونس طلا با 10 دلار کاهش نسبت به روز یکشنبه با قیمت 1579 دلار معامله شد  و در بازار آزاد و معاملات نقدی نیز قیمت دلار به 13580 تومان رسید و در نتیجه قیمت طلا و سکه اندکی افزایش داشت. همچنین روز دوشنبه بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی 13 هزار و 200 تومان و فروش 13 هزار و 380 تومان درج شد. نرخ خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و 700 تومان و نرخ فروش آن 14 هزار و 880 تومان  بود.

به گزارش تعادل، در سامانه سنا  نیز نرخ لحظه ای قیمت خرید دلار  13 هزار و 200 تومان و قیمت فروش آن 13 هزار و 380 تومان اعلام شد. همچنین نرخ لحظه ای خرید هر یورو 14 هزار و 700 تومان و فروش آن 14 هزار و 880 تومان معامله شد. از سوی دیگر، سامانه سنا نیز نرخ میانگین معامله شده ارز برای روز یکشنبه 13 بهمن 98  را برای دلار 13 هزار و 282 تومان، یورو 14 هزار و 880 تومان، پوند انگلیس 17 هزار و 546 تومان، درهم امارات 3 هزار و 641 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 335 تومان و یوان چین را یک هزار و 950 تومان اعلام  کرد.

در بازار طلا و سکه نیز، با اعلام اونس طلای جهانی به قیمت 1579 دلار و دلار به نرخ 13 هزار و 580 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سکه با افزایش قیمت مواجه شد.  مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار 2 میلیون و 212 هزار تومان، هر گرم طلای  18 عیار 510 هزار و 600 تومان، سکه طرح جدید 5 میلیون و 5 هزار تومان، طرح قدیم 4 میلیون و 960 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 540 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 540 هزار تومان و سکه گرمی نیز 930 هزار تومان معامله شد.

در بازار ارز رسمی نیز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۳ ارز مانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۳ واحد پولی دیگر افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز «دوشنبه چهاردهم بهمن ماه ۹۸» معادل ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. هر پوند انگلیس  ۵۵ هزار و ۲۹۵ ریال و هر یورو نیز ۴۶ هزار و ۵۵۰ ریال ارزش‌گذاری شد.

   قیمت طلا ۱۵ هزار تومان ارزان شد

همچنین رییس اتحادیه طلای تهران می‌گوید: با توجه به اینکه در روز‌های پایانی سال قرار داریم، مسوولان درنظر دارند که قیمت دلار و سکه را کنترل کنند تا به این شکل مردم بتوانند نیاز‌های مورد نظر خود را خریداری کنند. آنچه مسلم است قیمت طلا و انواع سکه در هفته دوم بهمن ماه ثابت باقی می‌ماند. طی دو روز گذشته قیمت ارز روند نزولی را می‌پیماید همین موضوع باعث شده قیمت طلا و سکه در روز یکشنبه روند نزولی داشته باشد. از این‌رو قیمت هر گرم طلا حدود ۱۵ هزار تومان ارزان شد. اول هفته هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۵۱۳ هزار تومان ‌رسید که با افت ۱۵ هزار تومانی قیمت آن به ۵۰۳ هزار تومان رسیده است. ابراهیم محمدولی افزود: امروز تمام نگاه متولیان بانک مرکزی مدیریت بازار ارز است. افراد در نظر دارند در مسیری حرکت کنند که قیمت ارز و طلا را کنترل کنند تا با ثبات قیمت‌ها مردم بتوانند نیاز خودشان را خریداری کنند. محمدولی با اشاره به قیمت انواع سکه اظهارکرد: فعلا سکه حبابی ندارد. رییس اتحادیه طلای تهران گفت: با توجه به اینکه در روز‌های پایانی سال قرار داریم، مسوولان درنظر دارند که قیمت دلار و سکه را کنترل کنند تا به این شکل مردم بتوانند نیاز‌های مورد نظر خود را خریداری کنند. آنچه مسلم است قیمت طلا و انواع سکه در هفته دوم بهمن ماه ثابت باقی می‌ماند.

   طلا در شیراز اجاره ای شد

بازار افزایش قیمت طلا در سال و ماه‌های اخیر و بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم در این روزها سبب شده تا بسیاری از خانواد‌ه‌ها برای شرکت در مراسم عروسی بستگان و نزدیکانشان و یا زوج‌های جوان به جای خرید طلا برای مراسم عروسی‌شان به اجاره کردن آن از طلافروشی‌ها روی بیاورند.

به گزارش ایلنا، طی دو هفته گذشته، اونس جهانی طلا  متأثر از  اتفاقات سیاسی به بالاترین قیمت خود در هفت سال اخیر رسید و همچنین نرخ ارز صعودی شد؛ به همین خاطر شاهد افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی بودیم؛ اما در حال حاضر این شوک از بازار تخلیه شده و اونس جهانی نیز روند نزولی در پیش گرفته است. در روزهای اخیر قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار به چهار میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۵۰۵ هزار و۵۶۱ تومان قیمت دارد.

رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز  درباره کسادی خرید و فروش طلا در ماه‌های اخیر می‌گوید: شاید باورتان نشود ولی این روزها اغلب مشتریان ما به بهانه  خرید طلا به مغازه می‌آیند اما پس از  چند دقیقه دلیل اصلی آمدن به مغازه را اجاره طلا به مدت یک‌ روز  تا یک هفته عنوان می‌کنند، طوری که خجالت می‌کشیم  به آنها به‌خصوص جوانان جواب منفی بدهیم. دسته دیگری از مشتریان هم بنا به هر دلیلی نیاز به وجه نقد دارند اما از آنجا که تمایلی به فروش طلای خود  ندارند، اقدام به اجاره دادن طلاهای شخصی خود به افراد مختلف کرده و پول دریافت می‌کنند. سید محمد حسین مستغنی می‌افزاید: متاسفانه رکودهای اقتصادی سبب شده مردم برای مراسمات طلا اجاره کنند. وی با بیان اینکه تنش‌های میان ایران و امریکا سبب شد که بازارهای بورس جهان دستخوش تغییراتی شود، می‌گوید: این در حالی است که قیمت هر اونس طلا در این مقطع زمانی با رشد 60 الی 70 درصدی مواجه شد، به‌ طوری که این اتفاق در 25 الی 26 سال گذشته بی سابقه بود. مستغنی در ادامه با بیان اینکه اقتصاد دانان به هیچ‌وجه در وضع سیاسی کشور نقش ندارند، می‌گوید: اقتصاد نموداری دارد که فقط فعالان این عرصه می‌توانند وضع آن را به خوبی درک کنند، اما سیاست امری غیر قابل پیش‌بینی است. رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز در ادامه با اشاره به اینکه بسیاری از تحلیلگران جهانی وضع طلا را در حال حاضر رو به رشد می‌بینند، ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه قیمت‌ها متاثر از بورس جهانی است بنابراین در شرایط فعلی تمام تحلیلگران بر این باورند که قیمت طلا افزایشی است.

مستغنی با بیان اینکه افزایش و کاهش قیمت طلا بی‌شک بر بازار‌های داخلی کشور تاثیر می‌گذارد، می‌افزاید: در سال‌های گذشته مردم در هیجانات نرخ طلا اقدام به خریدوفروش طلا می‌کردند، اما این اتفاق در سال جاری رخ نداد و مردم نسبت به وضع بازار طلا هوشیار شده اند.

رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز بیان می‌کند: در حال حاضر مردم ترجیح می‌دهند که نوسانات بازار فروکش کند و بعد اقدام به خرید و فروش طلا کنند.

مستغنی با بیان اینکه در شرایط فعلی مردم تحلیل مناسبی از بازار طلا دارند، ادامه می‌دهد: مدتی است که مردم به‌صورت هیجانی اقدام به خرید و فروش طلا نمی‌کنند. وی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم بر این باورند که افزایش قیمت در سال‌های اخیر سبب شده که واحدهای طلا فروشی نفع زیادی می‌برند، ادامه می‌دهد: نوسانات قیمت طلا باعث شده که دو الی سه واحد طلا فروشی در شیراز ورشکست شوند که این مهم بیانگر این موضوع است که نوسان قیمت به هیچ وجه به نفع هیچ شخص و صنفی نیست.  وی در ادامه می‌افزاید: گذشته از اتفاقات اخیر در قیمت طلا، در حال حاضر شاهد اجاره طلا در شهر شیراز هستیم به طوری که برخی از شهروندان که بنابه هر دلیلی نیاز به وجه نقد دارند اما تمایلی به فروش سرمایه‌های خود از جمله طلا ندارند، اقدام به اجاره دادن طلاهای شخصی خود به افراد مختلف کرده و پول دریافت می‌کنند. از سوی دیگر بعضی از افراد هم به دلیل نداشتن تمکن مالی مناسب برای رفتن به جشن‌هایی  مانند عروسی و ... اقدام به اجاره طلا در شیراز می‌کنند.

رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز در ادامه با بیان اینکه طلا به عنوان یک کالای ارزشمند همیشه توانسته در تمامی‌لحظات و مناسبات و خیلی از بحران‌های اقتصادی، کمک خانواده‌ها باشد، می‌افزاید: بیشتر زنان همواره در  عروسی و مهمانی‌های بزرگ از طلا استفاده می‌کنند، بنابراین زمانی که وضع نامناسب اقتصادی اجازه خرید طلا به آنها را ندهد اقدام به اجاره طلا از مغازه‌ها می‌کنند. مستغنی با بیان اینکه اجاره طلا بیشتر در شهرهای بزرگ مرسوم است، می‌گوید: بعضی از مغازه‌های طلافروشی، طلا را به صورت اجاره ای در اختیار مردم قرار می‌دهند.

   اجاره توافقی طلا در شیراز

علیرضا یکی از مغازه‌داران طلا فروشی در شیراز هم با بیان اینکه اجاره طلا بین مغازه‌دار و مشتری به صورت توافقی انجام می‌شود، می‌گوید: افراد به جای اینکه طلاهایشان را در بانک‌ها بگذارند و سود دریافت کنند آن را به مغازه‌داران طلا فروشی می‌دهند و ماهیانه مبلغی را به عنوان سود دریافت می‌کنند. وی می‌افزاید: مردم تنها به این دلیل که ارزش پول‌شان حفظ شود آن را در اختیار افراد و مغازه‌ها می‌گذارند.این مغازه‌دار در ادامه با اشاره به اینکه اجاره طلا دست دوم و بدون اجرت در شیراز انجام می‌شود، به وضع بازار طلا اشاره می‌کند و می‌افزاید: در حال حاضر شاهد ثبات در بازار طلا هستیم.

   طلا ریزشی شد

از سوی دیگر، قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی با اقدام بانک مرکزی چین در تزریق نقدینگی به بازار و حمایت از اقتصاد این کشور در برابر پیامدهای شیوع ویروس کرونا، از بالاترین رکورد خود در حدود چهار هفته گذشته نزول کرد. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۵۸۰ دلار و ۴۸ سنت رسید. در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۵۸۴ دلار و ۷۰ سنت رسید. مقامات چینی وعده دادند از ابزارهای سیاست پولی مختلفی برای تضمین وجود نقدینگی در سطح قابل قبول و حمایت از شرکت‌هایی که از شیوع ویروس کرونا در ووهان آسیب دیده‌اند، استفاده کنند. این ویروس تاکنون جان ۳۶۱ نفر را گرفته است. به گفته استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت «اکسی‌کورپ»، این حقیقت که بانک مرکزی چین در برابر تاثیر ویروس کرونا قدم جلو گذاشته است، قیمت طلا را پایین برده است. ترس در بازار آسیا فروریخته و از این رو دیگر طلا خریداری نمی‌کنند اما با توجه به اینکه نیمی‌از چین در هفته جاری تعطیل شده و تولید و مصرف در این کشور کاهش پیدا کرده است، مطمئنا در بلندمدت شیوع این بیماری مرگبار بی‌تاثیر نخواهد بود. زمانی که تاثیرهای کوتاه مدت این بیماری سپری شود، حقیقت آشفتگی اقتصادی در چین نمایان خواهد شد و این وضعیت اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده و باعث می‌شود بانک‌های مرکزی زیادی نرخ‌های بهره را کاهش دهند.

براساس گزارش رویترز، ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای بزرگ قوی ماند و طلا را برای خریداران غیرامریکایی گران‌تر کرد. بازارهای سهام آسیا متزلزل ماندن و قیمت کالاها در بازارهای بورس چین در نخستین روز گشایش معاملات پس از تعطیلات سال نوی این کشور سقوط کردند. موجودی طلای «اس پی دی آر گلد تراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بورس تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز جمعه با ۰.۰۳ درصد کاهش، به ۹۰۳.۲۱ تن رسید. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۲۲۷۶ دلار و ۸۱ سنت رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۱.۲ درصد کاهش، ۱۷ دلار و ۸۲ سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۹۵۶ دلار و شش سنت رسید.

   دلار جهانی اندکی جان گرفت

همچنین، ارزش دلار در برابر همتایانش کمی‌تقویت شد. به گزارش رویترز، پس از آنکه روند انتشار بیماری ویروسی مسری جدید به سه قاره جهان کشیده شده و گزارش‌هایی از ابتلا به ویروس کرونا در آسیا، اروپا و امریکای‌شمالی مخابره شده، سازمان بهداشت جهانی در سطح جهان وضعیت اضطراری اعلام کرده است. تاکنون ویروس کرونا جان بیش از ۳۶۰ نفر را گرفته است. بیش از ۱۲ هزار مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است. علاوه بر تعلیق بسیاری از پروازهای بین المللی به چین، کشورهایی نظیر امریکا، سنگاپور و استرالیا اعلام کرده‌اند که مسافران برگشته از این کشور باید دست کم ۱۴ روز در قرنطینه باقی بمانند.

ماساهی‌هاشیموتو، کارشناس تحلیلگر ارشد ارزی در بانک «میتسوبیشی» گفت:  شمار بیماران مبتلا به این بیماری به‌سرعت رو به افزایش است و این باعث خواهد شد تا محدودیت‌ها بر جابه‌جایی مسافران و کالاها در سطح جهان بیش از پیش محدود شود. این مساله قطعا  آب سردی بر امیدها به اوج گیری مجدد اقتصاد چین است که به دنبال عملکرد بهتر ماه دسامبر ایجاد شده بود.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۱درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۳۱۵  واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس معادل ۱.۰۳۷۸دلار اعلام شد. از سوی دیگر پس از  سه سال بحث و جدال، انگلیس سرانجام در آخرین روز از ماه ژانویه ۲۰۲۰اتحادیه اروپا را ترک گفت تا بدین‌سان به نخستین کشور در تاریخ این اتحادیه تبدیل شود که از آن خارج می‌شود. انتظار می‌رود پیامدهای برگزیت به تدریج روی اقتصاد انگلیس و کشورهای اروپایی آشکار شود هرچند که انتظار نمی‌رود بانک مرکزی اروپا دست کم در کوتاه مدت تغییر زیادی در سیاست‌های پولی خود ایجاد کند. هنوز مشخص نیست که با توجه به روند خروج شرکت‌های بزرگ بین‌المللی از انگلیس به دنبال برگزیت، رشد اقتصادی این کشور چگونه خواهد بود. پیش‌تر مدیر بانک  امریکایی «جی پی مورگان» از انتقال مقر اروپایی این بانک از لندن به پاریس خبر داده بود. تاکنون صدها شرکت، بانک، صندوق سرمایه گذاری و موسسات بیمه ای برای ادامه فعالیت خود در انگلیس طبق شرایط جدید از دولت درخواست مجوز فعالیت کرده‌اند.

دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون اکنون کار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و همچنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می‌رود که دست کم یک سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شکل کنونی باقی بماند. انگلیس تاکید کرده که قوانین کشوری به تدریج جایگزین قوانین اتحادیه اروپا خواهد شد.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۳۴ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۵۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱ درصد پایین رفت اما در محدوده کانال ۱.۱۰ باقی ماند و به ۱.۱۰۸۳ دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار امریکا معادل ۱.۳۲۴۲دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۶۸۱ دلار سنگاپور مبادله شد. بارت واکابایاشی، مدیر شعبه توکیو موسسه " استیت استریت" گفت: یکی از موضوعات محسوس فعلی حرکت به سمت دارایی‌های امن است. معامله گران در حال فروش بخشی از ارزها خریداری شده قبلی هستند و اکنون زمان سختی برای ارزهایی نظیر یوان است.

اگر چه در حوزه تجاری نیز پس از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش‌بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا فاز نخست توافق را امضا کرد اما ممکن است رشد اقتصادی چین در صورت تشدید وضعیت فعلی مجددا کاهش پیدا کند. با وجود وعده امریکایی‌ها برای از سرگیری مذاکرات، به نظر نمی‌رسد طرف چینی دست کم تا زمان مهار شیوع ویروس کرونا برنامه ای برای بازگشت به میز مذاکره داشته باشد.

روابط امریکا با اروپا نیز سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از آنکه امریکا با تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان باعث تنش‌زایی جدیدی با متحدان اروپایی خود شد، اکنون برخی از منابع خبری از تهدید شدن اروپا به وضع تعرفه وارداتی روی خودروهای ساخت این منطقه توسط امریکا خبر داده اند. امریکا با فرانسه بر سر لایحه جنجالی مالیات دیجیتالی که به عقیده امریکایی‌ها شرکت‌های بزرگ این کشور را بیش از دیگران قربانی می‌کند اختلاف نظر جدی دارند. طبق گفته یک منبع دیپلماتیک، ترامپ در گفت‌وگو با امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه موافقت کرده است تا دو طرف فعلا تهدیدات متقابل تعرفه ای خود را عملی نکنند. استفان اینس، استراتژیست بازارهای آسیایی در موسسه «اکسی تریدر» گفت: نرخ برابری ارزهای اروپایی در برابر دلار به رشد اقتصادی جهان حساسیت دارد و خوش بینی به حل و فصل اختلافات تجاری باعث تقویت موضع ارزهای اروپایی در برابر اسکناس سبز خواهد شد.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰۰.۱۶ درصد افزایش به ۱۰۸.۵۲۲۸ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۹۱۷ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۱۲۷ یوان چین اعلام شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران