شماره امروز: ۵۴۷

| | |

حساب سرد، یک حساب بانکی است که واریزی‌های شما به آن حساب واریز می شود اما برای پرداخت های خرد از آن استفاده نمی کنید

گروه بانک و بیمه|

حساب سرد، یک حساب بانکی است که واریزی‌های شما به آن حساب واریز می شود اما برای پرداخت های خرد از آن استفاده نمی کنید و هر گاه لازم باشد از آن حساب به حساب دیگری که برای پرداخت های خرد استفاده می‌کنید، پول واریز می کنید. به عبارت دیگر در حساب سرد، پول درشت نگه می دارید اما دریافت و پرداخت زیادی با آن انجام نمی‌دهیم اما در حساب دیگر که حساب گرم و پر تراکنش است مبلغی به اندازه نیاز خود پول نگهداری می‌کنید.  یعنی شما از این حساب سرد فقط به شماره‌حساب دیگر  خودتان که همان حساب گرم است پول انتقال می‌دهید و با کارت‌بانکی حساب گرم‌تان کارت می‌کشید و از خودپرداز پول برمی‌دارید. در حساب گرم‌تان همواره مبلغی هست که بتواند هزینه‌های روزمره شما را پوشش دهد اما در آن حساب لازم نیست میلیون‌ها تومان پول نگهدارید.

درصورتی‌که مانده حساب گرم‌تان کم شد در نقطه‌ای امن و از طریق شعبه یا اینترنت بانک در منزل به‌حساب گرم‌تان پول واریز کنید. این دو حساب در دو بانک متفاوت است و بنابراین ورود به اینترنت بانک حساب گرم‌تان هم باز مساله‌ای برای موجودی اصلی شما در حساب سردتان پیش نمی‌آید. اگر می‌خواهید که حساب بانکی شما دارای امنیت بوده و نسبت به هک شدن و برداشت غیرمجاز پول از کارت بانکی‌تان دغدغه‌ای نداشته باشید، ۱۰ نکته مهم این گزارش را رعایت کنید. به گزارش ایبِنا، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این روزها نحوه جلوگیری از برداشته شدن پول از کارت بانکی و مقابله با کلاهبرداران و هکرهاست. برای آنکه این دغدغه‌ها را نداشته باشید، ۱۰ نکته کنکوری و مهم زیر را رعایت کنید: امنیت حساب بانکی شما از هر چیزی مهم‌تر است. پس اگر نزدیک خودپرداز شدید و دیدید که کسی پیش‌تان می‌آید و به شما می‌گوید که باید خیلی سریع به‌حسابش پول بریزد و بانک‌ها بسته شده‌اند و از شما می‌خواهد که پول نقد را از او بگیرید و از حساب‌تان به آن فرد کارت به کارت کنید، این کار را نکنید. اگر قصد انجام کارهای نوع‌دوستانه دارید به خیریه‌های معتبر کمک کنید. اما انجام این کار ریسک‌های زیادی دارد چرا که ممکن است پول از حساب شما به‌ حساب یک فروشنده مواد مخدر منتقل‌ شده باشد. در این صورت شما برای اثبات بی‌گناهی خود در آگاهی باید خیلی دردسر بکشید. هیچ شرکتی در دنیا نمی‌خواهد به شما ۱۰۰ میلیون دلار وام یک درصدی بدهد. منطقی باشید و اگر ایمیلی با این مضامین دریافت کردید فقط پاکش کنید. خود ما در بخش نظرات رده هر از چند گاهی پیغام‌های اینچنینی می‌بینیم که قصد فریب مخاطبان را دارند.

تمام این پیام‌ها صرفا یک کلاهبرداری است و قصد ارسال‌کنندگان هم این است که خودتان دودستی موجودی حساب‌تان را به حساب‌شان بریزید. یادتان باشد که حتی اگر پولی هم پرداخت نکنید فرستادن اطلاعات شخصی و تصویری از پاسپورت‌تان هم برای شما خطرناک است. چرا که ممکن است یک روز در یک فرودگاه بین‌المللی به خاطر انجام جرمی که به نام شما انجام‌ شده است، بازداشت شوید.

رییس‌تان به شما می‌گوید که از کار شما خیلی خوشش آمده و قصد دارد با یک ترفیع بزرگ موقعیت کاری شما را خیلی بهتر کند. یکی دو هفته بعد از بروز مشکلی در شرکت خبر می‌دهد و از شما خواهش می‌کند برای اینکه حساب‌های شرکت دچار مشکل نشود فعلا بخشی از واریزهای شرکت به‌حساب شما باشد. او به شما می‌گوید که چون خیلی امین و قابل‌اعتماد هستید شما را انتخاب کرده و به هیچ‌کس دیگری اطمینان ندارد. او به شما دروغ گفته است. شما مورد اطمینان او نیستید؛ بلکه طعمه‌ای هستید که قرار است به یک دردسر کاملا تمام‌عیار دچار شود. تمام این داستان‌ها برای این است که از حساب شما در بهترین حالت برای فرار مالیاتی و در حالت بدتر برای پول‌شویی یا تامین مالی جرائم استفاده شود. فریب نخورید و این پیشنهاد را هرگز قبول نکنید. یک پیشنهاد برای مساله امنیت استفاده از حساب‌های سرد و گرم است. حساب سرد شما یک حساب بانکی است که واریزی‌ها به شما به آن حساب انجام می‌شود. اما شما از این حساب فقط به شماره‌حساب دیگر خودتان که همان حساب گرم شماست پول انتقال می‌دهید و با کارت‌بانکی حساب گرم‌تان کارت می‌کشید و از خودپرداز پول برمی‌دارید. در حساب گرم‌تان همواره مبلغی هست که بتواند هزینه‌های روزمره شما را پوشش دهد اما در آن حساب لازم نیست میلیون‌ها تومان پول نگهدارید. در صورتی‌ که مانده حساب گرم‌تان کم شد در نقطه‌ای امن و از طریق شعبه یا اینترنت بانک در منزل به‌ حساب گرم‌تان پول واریز کنید. این دو حساب در دو بانک متفاوت است و بنابراین ورود به اینترنت بانک حساب گرم‌تان هم باز مساله‌ای برای موجودی اصلی شما در حساب سردتان پیش نمی‌آید.

هیچ‌کس آن‌قدر دست‌ و دلباز نیست که بابت استفاده از شماره‌حساب شما و هر تراکنش مالی درصد زیادی به شما پول بدهد. هر وقت کسی به شما این پیشنهاد را داد یعنی قرار است اتفاق خیلی بدی برای شما پیش بیاید. موضوع خیلی جدی است. پول‌شویی می‌تواند مجازات بسیار سنگینی داشته باشد. حالت وحشتناک‌تر این است که از حساب شما دستمزد یک خرابکار پرداخت‌شده باشد. طمع نکنید وگرنه حتما پشیمان خواهید شد.

برای استفاده از کارت‌بانکی خود سقف تعیین کنید. اینترنت بانک برخی از بانک‌ها به شما اجازه می‌دهد این کار را به‌ سادگی انجام دهید. سقف خرید روزانه کارت‌تان. برداشت پول را در سطح محدودی بگذارید تا در صورت گم‌شدن یا سرقت کارت‌تان و در بدترین حالت مبلغ زیادی از دست ندهید. اگر بانک شما از رمز پویا پشتیبانی می‌کند حتما از آن استفاده کنید. برخی از بانک‌ها امکان استفاده از هر دو رمز را به صورت پویا و یکبار مصرف برای مشتریان گذاشته‌اند به صورتی که برای پرداخت‌های بیشتر از حد حتما باید از این رمز استفاده کرد. در مورد این مساله با بانک خود صحبت کنید و تنظیمی مناسب را برای حساب خودتان در نظر بگیرید. اگر کارت بانک ملی دارید می‌توانید برای جبران خسارت‌های ناشی از سرقت یا جعل کردن کارت‌تان، آن را بیمه کنید. هزینه این پوشش بیمه‌ای سالی ۵۰۰ تومان است. میزان پوشش این خسارات در موارد مربوط به سرقت تا یک میلیون تومان و در موارد مربوط به جعل تا ۱۰ میلیون تومان است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سامانه بیمه ملی کارت مراجعه کنید.

به‌ غیر از رفتن به شعبه راه‌های دیگری هم برای مسدود کردن کارت و افزایش امنیت حساب بانکی وجود دارد. بسیاری از اینترنت‌بانک‌ها و اپلیکیشن‌های بانک چنین قابلیتی دارند. از بانک خود در مورد این روش‌ها سوال کنید و مطمئن شوید که با آنها آشنا هستید تا در صورت لزوم بتوانید از راهکار مناسب استفاده کنید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران