شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

روز شنبه 28 دی ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا بدون تغییر 1555 دلار باقی ماند و در بازار آزاد و معاملات نقدی نیز قیمت دلار به 13470 تومان رسید.

تغییرات اندک نرخ طلا و ارز در ماه نخست 2020

 

گروه بانک و بیمه|

روز شنبه 28 دی ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا بدون تغییر 1555 دلار باقی ماند و در بازار آزاد و معاملات نقدی نیز قیمت دلار به 13470 تومان رسید. بهای خرید هر دلار در در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان و فروش دلار ۱۳ هزار و ۵۰ تومان بود همچنین نرخ خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و ۵۵۰ تومان و نرخ فروش یورو ۱۴ هزار و ۶۵۰ تومان شد.

به گزارش «تعادل»، در سامانه سنا نیز نرخ لحظه‌ای قیمت خرید دلار 12 هزار و 950 تومان و قیمت فروش آن ۱۳ هزار و 50 تومان اعلام شد همچنین نرخ لحظه‌ای هر یورو 14 هزار و 550 تومان خریداری و به قیمت 14 هزار و 650 تومان به فروش رسیده است. سامانه سنا نیز نرخ میانگین ارز برای روز پنجشنبه 26 دی 98 را برای دلار 13 هزار و 183 تومان، یورو 14 هزار و 737 تومان، پوند انگلیس 17 هزار و 147 تومان، درهم امارات 3 هزار و 655 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 338 تومان و یوآن چین 2 هزار و 15 تومان اعلام کرد.

با اعلام اونس طلای جهانی به قیمت 1555 دلار و دلار آزاد به نرخ 13 هزار و 470 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سکه با کاهش قیمت مواجه شد بر این اساس مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار 2 میلیون و 145 هزار تومان، هر گرم طلای 18 عیار 495 هزار و 100 تومان، سکه طرح جدید 4 میلیون و 880 هزار تومان، طرح قدیم 4 میلیون و 850 هزار تومان قیمت نیم سکه 2 میلیون و 460 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 460 هزار تومان و سکه گرمی نیز 930 هزار تومان معامله شد.

در بازار ارز رسمی، بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۸ ارز مانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۱ واحد پولی دیگر کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۷ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز شنبه ۲۸ دی ماه ۹۸ معادل ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. پوند ۵۴ هزار و ۶۶۷ ریال و هر یورو نیز ۴۶ هزار و ۵۶۴ ریال ارزش‌گذاری شد.

    تغییرات هفته اخیر بازار سکه و طلا

همچنین به گفته نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در هفته‌اخیر با توجه به تغییرات مختصر قیمت اونس جهانی، قیمت سکه و طلا در بازار داخلی تنها در اثر نوسانات افزایشی قیمت ارز، نوسان حدود ٢٠٠ هزار تومانی داشته اما در پایان هفته قیمت سکه و طلا به تعادل رسیده است.

محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت بازار سکه و طلا در هفته‌ای که گذشت، اظهار کرد: با توجه به اینکه تغییرات اونس جهانی در هفته اخیر در محدوده‌ ١۵۵٠ دلار تا ١۵۵۶ دلار بوده است، می‌توان گفت که نوسانات شش دلاری، تغییرات بسیار مختصری بوده است. در عین حال در یک هفته اخیر بیشترین تغییرات روی قیمت ارز وجود داشته که تأثیرگذار بر قیمت سکه نیز بوده است.

نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: این نوسان قیمت ارز سبب شد تا قیمت سکه از چهار میلیون و ٧٠٠ هزار تومان تا چهار میلیون و ٩١٠ هزار تومان افزایش پیدا کند اما در روزهای پایانی هفته و روز پنجشنبه مجدداً قیمت سکه تعدیل شد. وی گفت: ثابت شدن قیمت‌های جهانی ناشی از کاهش تنش‌های سیاسی منطقه‌ای و جهانی بوده است؛ ضمن اینکه ارز نیز، از روز پنجشنبه هفته پیش‌تر (١٩ دی ماه) تا روز پنجشنبه، بیشتر نوسانات افزایشی داشته است. نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران یادآور شد: علاوه بر این نکته جالب اینجاست که در هفته گذشته به دلیل ایام فاطمیه، به‌شدت بازار داخلی در حالت رکود قرار داشته و داد و ستدها به حداقل خود رسید و تقاضا در بازار وجود نداشت. به همین دلیل همانطور که یادشد، نوسانات قیمت سکه و طلا تنها تاثیر قیمت ارز در بازار داخلی بوده است.

    طلا هنوز برای افزایش قیمت فرصت دارد

از سوی دیگر، در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران انتظار داشتند روند افزایشی قیمت طلا در معاملات هفته جاری ادامه پیدا کند. به گزارش ایسنا، طلا دو هفته پیش تحت تاثیر تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه به بالاترین حد در هفت سال اخیر صعود کرده بود و هشتم ژانویه تا مرز ۱۶۱۳ دلار و ۳۰ سنت پیش رفته بود اما قیمت‌ها متعاقبا با کاهش تنش‌ها روند صعودی خود را معکوس کرده و به ۱۵۳۶ دلار سقوط کرده بودند.

عامل دیگری که باعث شد رشد قیمت طلا در هفته گذشته محدود شود، امضای سند فاز اول توافق تجاری امریکا و چین میان دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا و لیو هی، معاون نخست وزیر چین در روز چهارشنبه بود که در کاخ سفید انجام شد و موقتا به مناقشه ۱۸ ماهه میان دو کشور که بازارهای جهانی را متلاطم کرده بود، پایان داد.

طلا که در شرایط ابهامات اقتصادی و سیاسی به پناهگاه مطمئن برای سرمایه‌گذاران تبدیل می‌شود، سال میلادی گذشته تحت تاثیر مناقشه تجاری امریکا و چین ۱۸ درصد رشد قیمت داشت. در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۳ نفر شرکت کردند که ۱۰ نفر معادل ۷۷ درصد افزایش قیمت را پیش بینی کردند اما هیچ کس به کاهش قیمت طلا رای نداد و سه نفر معادل ۲۳ درصد نظری نداشتند. در این بین، ۸۲۰ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران شرکت کردند که ۴۷۵ نفر معادل ۵۸ درصد افزایش و ۲۰۸ نفر معادل ۲۵ درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند در حالی که ۱۳۷ نفر معادل ۱۷ درصد نظری نداشتند.

برای نظرسنجی هفته گذشته، بزرگ‌ترین اکثریت کارشناسان وال‌استریت و سرمایه‌گذاران به افزایش قیمت طلا رای داده بودند. بهای معاملات آتی طلا در بازار امریکا روز جمعه ۹ دلار و ۸۰ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش پیدا کرد و در ۱۵۶۰ دلار و ۳۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۲۰ سنت بالاتر از قیمت نهایی جمعه هفته پیش بود. باب هابرکورن، کارگزار ارشد کالا در شرکت «آر جی او فیوچرز» به کیتکونیوز گفت: تصور می‌کنم طلا تحت تاثیر اقدامات بانک مرکزی امریکا و تصحیح قیمت معاملات سهام، روند صعودی پیدا خواهد کرد.

ریچارد بیکر، یکی از دبیران نشریه «سون ریپورت ریسرچ» به این موضوع اشاره کرد که طلا همراه بازارهای سهام صعود کرده است. اگر شاخص اس‌اند پی ۵۰۰ هفته جاری به ۳۳۵۰ واحد برسد، طلا باید به ۱۵۸۰ دلار صعود کند تا روند افزایشی خود را حفظ کند. با توجه به ابهامات پیرامون انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، درآمد شرکت‌ها و رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ چنین اتفاقی ممکن است. از نقطه نظر نرخ‌های بهره هم فضای مساعدی برای دارایی‌های بدون سوددهی مانند طلا ایجاد شده است.

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز پیش‌بینی کرد طلا ثابت یا رو به افزایش خواهد بود به خصوص که بالای میانگین قیمت ۱۰ روزه که در نزدیک ۱۵۵۸ دلار قرار دارد، بسته شد. جورج گرو، مدیرکل شرکت مدیریت دارایی «آربی‌سی» نیز انتظار داشت طلا به دلیل نگرانی‌های متعدد سیاسی، ژئوپلیتیکی و اقتصادی به سطح بالاتری صعود کند. کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت سرمایه SIA درباره روند قیمت طلا نظر خنثی داشت و گفت: طلا با کاهش تنش‌های ژئوپلیتیکی یک تصحیح قیمت داشته و اکنون ممکن است در محدوده ۱۵۵۰ دلار تحکیم شود.

    کانال‌شکنی دلار در برابر یورو

دلار پس از حدود یک ماه موفق شد کانال ۱.۱۱ در برابر یورو را بشکند. همچنین به گزارش رویترز، پس از هفده ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش‌بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا فاز نخست توافق را امضا کرد. انتظار می‌رود که رشد اقتصادی هر دو کشور تحت تاثیر این آتش‌بس موقت افزایش پیدا کند. چین پذیرفته است تا در ازای برداشته شدن تعرفه اضافی روی محصولات وارداتی این کشور از امریکا، خرید بیشتری از امریکا داشته باشد تا کسری تراز حساب تجاری دو کشور به نفع امریکا کاهش پیدا کند. از سوی دیگر در خاورمیانه اگر چه از شدت تنش‌ها به میزان قابل توجهی کاسته شده است اما برخی ریسک‌ها هنوز به قوت خود باقی مانده‌اند. آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر مصمم بودن کشورش به ارسال نیروی نظامی به خلیج‌فارس تاکید کرده و پارلمان ژاپن نیز با اختصاص بودجه برای تامین مالی این کار موافقت کرده است. بیپان رای، استراتژیست ارزی در موسسه «سی‌ای بی‌سی کپیتال مارکتس» گفت: در آخرین دور از معاملات شاهد روند خوبی بودیم. با کاهش نگرانی‌ها از تشدید جنگ تجاری، اکنون منتظر تصمیم بانک مرکزی امریکا در خصوص نرخ بهره هستیم.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با افزایش ۰.۳۴ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۳۹۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس معادل ۱.۰۳۳۶ دلار اعلام شد. روابط امریکا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط امریکا، تنش‌ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم‌ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه امریکا را تهدید کرده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه‌ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع امریکا خواهان بازگشت به میز مذاکره شده است.

جولیان امانوئل، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه «بی‌تی‌جی» گفت: نگاه معامله‌گران اکنون به خاورمیانه و چین دوخته شده است. در خصوص چین اطمینان خاطر بیشتری وجود دارد و احتمالا به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری، رشد اقتصادی این کشور تقویت خواهد شد.

در آخرین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۴۵ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۱۵ دلار مبادله شد. یورو با افت سنگین ۰.۴۱ درصدی، کانال ۱.۱۱ را از دست داد و به ۱.۱۰۸۵ دلار رسید. همچنین هر دلار امریکا به ۱.۳۰۶۳ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۴۸۴ دلار سنگاپور مبادله شد. تحولات انگلیس نشان می‌دهد که باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه‌تر از طرف لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه‌کاران در انتخابات بود. احتمالا انگلیس خواهان گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در خصوص توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اکثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترک اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه سال‌ آینده رای مثبت داد تا برگزیت یک گام بزرگ به سرانجام خود نزدیک شود. با این حال برخی از مسوولان اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس هشدار داده‌اند.

اورسلا فون در لین، رییس کمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشکار گفته است که اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاکرات با انگلیس را تمدید کند. موضع‌گیری جدید مقامات مالی و دارایی انگلیسی نیز نشان می‌دهد که بودجه سال ۲۰۲۰ متمرکز بر تقویت زیرساخت‌ها و افزایش هزینه‌های دولتی در بخش‌های آموزشی و درمانی خواهد بود که به معنای در نظر گرفتن یک دوره گذار طولانی برای برگزیت خواهد بود. در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۱۰.۱۵۴۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۵۴۶ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۹۰۴ یوان چین اعلام شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران