شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

در راستای تسهیل تعاملات ارزی کارگزاران بازار متشکل معاملات ارز ایران، سقف خرید و فروش نقدی ارز در این بازار از ۱۰ هزار دلار به ۵۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها تغییر یافت.

گروه بانک و بیمه|

در راستای تسهیل تعاملات ارزی کارگزاران بازار متشکل معاملات ارز ایران، سقف خرید و فروش نقدی ارز در این بازار از ۱۰ هزار دلار به ۵۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها تغییر یافت.به گزارش تعادل، بانک مرکزی در راستای تسهیل تعاملات ارزی کارگزاران بازار متشکل ارزی با ابلاغ بخشنامه‌ای به شبکه بانکی اعلام کرد که سقف خرید و فروش نقدی ارز در بازار متشکل ارزی افزاریش پیدا کرده است. این ابلاغیه به شرح زیر است: با عنایت به مصوبه یکهزار و دویست و شصت و چهارمین جلسه شورای پول و اعتبار در تاریخ 18 دی 97 با موضوع تشکیل بازار متشکل معاملات ارز ایران، به منظور تسهیل تعاملات ارزی کارگزاران آن بازار از جمله بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در بستر الکترونیکی بازار یاد شده، سقف خرید و فروش نقدی ارز که تا پیش از این به موجب بخشنامه ۱۰ هزار دلار بود، در بازار متشکل معاملات ارز ایران معادل ۵۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین می‌گردد.

    نرخ‌ها در بازار

روز سه‌شنبه 24 دی‌ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا با 3 دلار کاهش نسبت به روز دوشنبه 1544 دلار اعلام شد. اما در بازار آزاد ارز و معاملات نقدی، به دنبال فعال‌سازی مکانیزم ماشه توسط تروئیکای اروپایی شامل فرانسه، انگلیس و آلمان، نرخ دلار اندکی افزایش یافت و به 13510 تومان رسید. گزارش‌ها از بازار آزاد نشان می‌دهد که بعد از انتشار خبر مکانیزم ماشه، قیمت دلار در روز سه‌شنبه به 13440 تومان و در ساعاتی بعد به 13510 تومان رسید و به دنبال آن تا ساعات عصر نیز نوسان داشت. روز سه شنبه بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی 12 هزار و 900 تومان و فروش ۱۳ هزار تومان بود، نرخ خرید هر یورو نیز ۱۴ هزار و 500 تومان و نرخ فروش آن ۱۴ هزار و 600 تومان درج شد. همچنین بانک‌ها تا سقف ۱۰۰۰ یورو به مسافران کشورهای غیرهمسایه ارز مسافرتی پرداخت می‌کند که قیمت این ارز نیز در حال حاضر با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک‌ها، رقمی در حدود ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان است. بانک‌ها نیز امروز هر دلار امریکا را ۱۲ هزار و ۷۹۱ تومان و هر یورو را ۱۴ هزار و ۳۸۸ تومان می‌خرند. در سامانه سنا نرخ لحظه‌ای قیمت خرید دلار 12 هزار و 900 تومان و قیمت فروش آن ۱۳ هزار تومان اعلام شد همچنین نرخ لحظه‌ای هر یورو 14 هزار و 500 تومان خریداری و به قیمت 14 هزار و 600 تومان به فروش رسیده است سامانه سنا نیز نرخ میانگین ارز برای روز دوشنبه 23 دی 98 را برای دلار 13 هزار و 21 تومان، یورو 14 هزار و 608 تومان، پوند انگلیس 16 هزار و 983 تومان، درهم امارات 3 هزار و 515 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 327 تومان و یوآن چین یک هزار و 967 تومان اعلام کرد.با اعلام اونس طلای جهانی 1544 دلار و دلار آزاد به قیمت 13 هزار و 510 تومان در بازار آزاد، طلا و سکه با با ثبات قیمتی نسبت به روز دوشنبه مواجه شدند و بر این اساس مظنه یک مثقال طلای آب‌شده 17 عیار 2 میلیون و 128 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عیار 491 هزار و 100 تومان، سکه طرح جدید 4 میلیون و 825 هزار تومان، طرح قدیم 4 میلیون و 800 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون 600 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 550 هزار تومان و سکه گرمی نیز 950 هزار تومان معامله شد. در بازار ارز رسمی، بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز مانند یورو افزایش و قیمت ۲۸ واحد پولی دیگر مانند پوند کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا روز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۹۸ معادل ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. هر پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۵۷۹ ریال و هر یورو نیز با ۴۶ هزار و ۷۷۵ ریال ارزش‌گذاری شد.

    صعود جهانی دلار از سر گرفته شد

از سوی دیگر، شاخص دلار پس از افت محسوس دیروز مجددا صعودی شد. به گزارش رویترز، انتظار می‌رود تا سرانجام پس از هفده ماه جنگ تجاری، دو اقتصاد بزرگ جهان تا پایان این هفته بر سر امضای فاز نخست توافق تجاری به یک جمع‌بندی واحد برسند. قرار است تا نخست وزیر چین برای این کار راهی واشنگتن شود و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری امریکا از گفت‌وگوی خود با طرف چینی خبر داده است.

با این حال در منطقه خاورمیانه اگر چه از شدت تنش‌ها به میزان قابل توجهی کاسته شده است اما برخی ریسک‌ها هنوز به قوت خود باقی مانده‌اند. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر مصمم بودن کشورش به ارسال نیروی نظامی به خلیج فارس تاکید کرده و پارلمان ژاپن نیز با اختصاص بودجه برای تامین مالی این کار موافقت کرده است.آدام کول، تحلیل‌گر بازار در موسسه «آر بی‌سی کپیتال مارکتس» گفت: با کاهش تنش‌ها در نقاط مختلف اکنون معامله گران آهسته آهسته در حال ثبت سفارشات خرید جدید هستند.شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با افزایش ۰.۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۰۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سویس معادل ۱.۰۲۹۷ دلار اعلام شد.

روابط امریکا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط امریکا، تنش‌ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم‌ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه امریکا را تهدید کرده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه‌ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع امریکا خواهان بازگشت به میز مذاکره شده است.جولیان امانوئل، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه «بی‌تی‌جی» گفت: نگاه معامله‌گران اکنون به خاورمیانه و چین دوخته شده است. در خصوص چین اطمینان خاطر بیشتری وجود دارد و احتمالا به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری، رشد اقتصادی این کشور تقویت خواهد شد.در آخرین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۵۶ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۸۹ دلار مبادله شد. یورو نیز برای دومین روز متوالی نزولی شد و به ۱.۱۱۴۲ دلار رسید. همچنین هر دلار امریکا به ۱.۳۰۵۴ دلار کانادا افزایش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۴۷۱ دلار سنگاپور مبادله شد.

تحولات انگلیس نشان می‌دهد که باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه‌تر از طرف لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه‌کاران در انتخابات بود. احتمالا انگلیس خواهان گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در خصوص توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اکثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترک اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه سال‌ آینده رای مثبت داد تا برگزیت یک گام بزرگ به سرانجام خود نزدیک شود.

 با این حال برخی از مسوولان اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس هشدار داده‌اند.اورسلا فون در لین، رییس کمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشکار گفته است که اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاکرات با انگلیس را تمدید کند. موضع‌گیری جدید مقامات مالی و درایی انگلیسی نیز نشان می‌دهد که بودجه سال ۲۰۲۰ متمرکز بر تقویت زیرساخت‌ها و افزایش هزینه‌های دولتی در بخش‌های آموزشی و درمانی خواهد بود که به معنای در نظر گرفتن یک دوره گذار طولانی برای برگزیت خواهد بود.در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۱۰.۱۱۳۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۴۸۲ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۸۴۴ یوان چین اعلام شد.

    شیب نزولی طلا تندتر می‌شود

همچنین قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر آمار اقتصادی مطلوب چین که ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران را تقویت کرد، به پایین‌ترین حد خود در دو هفته گذشته کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۵۳۸ دلار و ۸۴ سنت رسید. در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا ۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۱۵۳۹ دلار و ۷۰ سنت رسید.بازارهای سهام آسیایی در آستانه آماده شدن امریکا و چین برای امضای فاز اول توافق تجاری و پایان دادن به مناقشه ۱۸ ماهه‌ای که به کندی رشد اقتصاد جهانی منجر شد، به روند صعودی روز گذشته

ادامه دادند.هلن لو، تحلیلگر شرکت «آرگونات سکیوریتیز» در این باره اظهار کرد: کاهش قیمت طلا عمدتا به دلیل ریسک‌پذیری فزاینده و اقدام امریکا در حذف برچسب دستکاری‌کننده ارزی روی چین بوده که تنش‌های اقتصادی میان دو کشور را تخفیف داده است. درست یک روز پیش از امضای فاز اول توافق تجاری، وزارت خزانه‌داری امریکا نام چین را از فهرست کشورهایی که ارزش ارز خود را دستکاری می‌کنند حذف کرد که نشان‌دهنده بهبود بیشتر روابط واشنگتن و پکن است.رابرت لایتیزر، نماینده تجاری امریکا اظهار کرد که ترجمه چینی متن توافق تقریبا تمام شده و پیش از مراسم امضا در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد.با این‌همه نگرانی‌هایی پیرامون پایان نیافتن جنگ تجاری که بازارهای جهانی را طی یک سال و نیم گذشته متلاطم کرده است، وجود دارد.

آمارهای منتشره در چین نشان داد صادرات این کشور در دسامبر برای نخستین‌بار در پنج ماه گذشته افزایش پیدا کرد و وارداتش نیز فراتر از انتظارات بود. رشد بهتر از حد مطلوب صادرات و واردات چین نشان‌دهنده تثبیت وضعیت اقتصادی این کشور و نشانه مثبتی برای رشد اقتصاد جهانی است. قیمت طلا سال میلادی گذشته تحت تاثیر مناقشه تجاری امریکا و چین ۱۸ درصد رشد داشت.جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: با چنین دیدگاه مثبتی در خصوص رشد اقتصاد جهانی که در بازارهای سراسر جهان وجود دارد و عدم وجود تنش‌های ژئوپلیتیکی، روند نزولی قیمت طلا احتمالا تداوم پیدا می‌کند.بر اساس گزارش رویترز، از سوی دیگر مقامات بانک مرکزی امریکا بر این نکته موافق هستند که نرخ‌های بهره بعید است به این زودی تغییر کند. طلا به کاهش نرخهای بهره امریکا فوق‌العاده حساس است زیرا نرخ‌های بهره پایین‌تر هزینه نگهداری طلا که سوددهی ندارد را کمتر کرده و جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را تقویت می‌کنند. وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز بر مبنای الگوهای فنی پیش بینی کرد هر اونس طلا ممکن است به سطح ۱۵۲۴ دلار کاهش پیدا کند.در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، ۲۱۲۹ دلار و ۹۲ سنت معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷ دلار و ۷۸ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۹۶۸ دلار بود.همچنین رویترز نوشت: انتشار داده‌های اقتصادی بهتر از انتظار از سوی چین و در آستانه امضای توافق تجاری فاز اول چین و امریکا، موجب شد ریسک‌پذیری در بازارها تقویت شود و قیمت جهانی طلا به کمترین سطح دو هفته‌ای برسد.با انتشار داده‌های اقتصادی بهتر از انتظار از سوی چین و در آستانه امضای توافق تجاری فاز اول چین و امریکا، ریسک‌پذیری در بازارها تقویت شد و قیمت جهانی طلا به کمترین سطح دو هفته‌ای رسید. قیمت اوراق قرضه خزانه‌داری امریکا افت کر و سود این اوراق بالا رفت.قیمت خرید نقدی هر اونس طلا، اسپات‌گلد، ۰.۶ درصد افت کرد و به ۱۵۳۸.۸۴ دلار رسید که کمترین میزان آن از ۳ ژانویه تاکنون است.قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای امریکا ۰.۷ درصد افت کرد و به ۱۵۳۹.۷۰ دلار رسید.

همچنین در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار امضای فاز اول توافق تجاری بین امریکا و چین هستند، قیمت اوراق قرضه امریکا افت و سود آن رشد کرد. سود اوراق قرضه ۱۰ ساله امریکا ۲ صدم درصد رشد کرد و به ۱.۸۴ درصد رسید، در حالی که سود اوراق ۳۰ ساله هم بالا آمد و ۲.۳۱ درصد شد. قرار است روز چهارشنبه به‌وقت امریکا، ترامپ با لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین، توافق تجاری اولیه بین دو کشور را امضا کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران