شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

در هشت ماه اول سال 1398 متوسط قیمت فروش یک دلار امریکا در بازار آزاد شهر تهران 12 هزار و 531 تومان بود که نسبت به دوره هشت ماهه مشابه سال 1397 معادل 22.8 درصد رشد داشته است.

میانگین قیمت دلار در 8 ماه اول سال 98 نسبت به دوره مشابه سال قبل 23 درصد، یورو 18 درصد و سکه 34 درصد افزایش داشته است

 

گروه بانک و بیمه |

در هشت ماه اول سال 1398 متوسط قیمت فروش یک دلار امریکا در بازار آزاد شهر تهران 12 هزار و 531 تومان بود که نسبت به دوره هشت ماهه مشابه سال 1397 معادل 22.8 درصد رشد داشته است. همچنین متوسط قیمت یک یورو 14هزار و 102 تومان بود که نسبت به دوره مشابه سال 1397 معادل 18.1درصد افزایش یافته است.

به گزارش «تعادل»، فشار هزینه‌ای نرخ دلار در هشت ماه اول سال 98 به میزان نزدیک به 23درصد بالاتر از فشار هزینه‌ای افزایش نرخ دلار در هشت ماه اول سال 97 بوده است.

همچنین فشار هزینه‌ای نرخ یورو در هشت ماه اول سال 98 به میزان نزدیک به 18درصد بالاتر از فشار هزینه‌ای افزایش نرخ یورو در هشت ماه اول سال 97 بوده است.

همچنین در هشت ماه اول سال 1398 متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد شهر تهران 4 میلیون و 293هزار تومان و طرح جدید 4 میلیون و 404هزار تومان بود که نسبت به دوره مشابه سال 97 متوسط نرخ سکه طرح قدیم 39درصد و متوسط قیمت سکه طرح جدید 34.2درصد افزایش داشته است.

براساس گزارش ماهانه اقتصادی بانک مرکزی، متوسط قیمت فروش یک دلار امریکا و یک یورو در بازار آزاد شهر تهران در آبان ماه 1398 نشان می‌دهد که متوسط قیمت فروش یک دلار امریکا در بازار آزاد شهر تهران 11 هزار و 513 تومان بوده که در مقایسه با ماه قبل 0.9 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 16.5 درصد کاهش داشته است.

حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار امریکا در ماه مذکور به ترتیب 11 هزار و 146 تومان و 12 هزار و 337 تومان بوده است. در آبان‌ماه 1398 متوسط قیمت فروش یک یورو در بازار آزاد شهر تهران 12هزار و 724 تومان بوده که در مقایسه با ماه قبل 1.1درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 19.8 درصد کاهش داشت. حداقل و حداکثر نرخ فروش یک یورو در ماه مذکور به ترتیب 12 هزار و 426 و 13 هزار و 502 تومان بوده است.

 در آبان‌ماه 1398 متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد شهر تهران 3 میلیون و 996 هزار تومان بود که در مقایسه با ماه قبل 0.6 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 4.9 درصد کاهش نشان می‌دهد.

حداقل و حداکثر نرخ فروش سکه طرح قدیم در ماه یاد شده به ترتیب 3 میلیون و 846 هزار و 4 میلیون و 231 هزار تومان بوده است. در آبان‌ماه 1398 متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد شهر تهران 4 میلیون و 27 هزار تومان بود که در مقایسه با ماه قبل 0.4 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 8.8 درصد کاهش نشان می‌دهد. حداقل و حداکثر نرخ فروش سکه طرح جدید در ماه یاد شده به ترتیب 3 میلیون و 853 هزار تومان و 4 میلیون و 285 هزار تومان بوده است.

روز دوشنبه 23 دی‌ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا با کاهش قیمت 16 دلاری نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل 1547 دلار اعلام شد. به‌عقیده کارشناسان و تحلیگران بازار طلا، بازار نسبت به کاهش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه واکنش نشان داده و این موضوع نشان می‌دهد که بعد از سخنان ترامپ مبنی بر پرهیز از جنگ، قیمت طلا روبه کاهش گذاشته و ممکن است که در روزهای آینده نیز بیش از این کاهش یابد.

در بازار آزاد قیمت دلار در روز شنبه به 13430تومان رسید روز دوشنبه بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی 12 هزار و 920 تومان و فروش ۱۳هزار و 20 تومان بود، نرخ خرید هر یورو نیز ۱۴هزار و 520 تومان و نرخ فروش آن ۱۴ هزار و 620 تومان درج شد. همچنین بانک‌ها تا سقف ۱۰۰۰یورو به مسافران کشورهای غیر همسایه ارز مسافرتی پرداخت می‌کنند که قیمت این ارز نیز در حال حاضر با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک‌ها، رقمی حدود ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان است، بانک‌ها نیز هر دلار امریکا را ۱۲ هزار و ۸۱۱ تومان و هر یورو را ۱۴هزار و ۳۹۸ تومان خریداری کردند.

در سامانه سنا نرخ لحظه‌ای قیمت خرید دلار 12هزار و 920 تومان و قیمت فروش آن ۱۳ هزار و 20 تومان اعلام شد همچنین نرخ لحظه‌ای هر یورو 14 هزار و 520 تومان خریداری و به قیمت 14 هزار و 620تومان به فروش رسیده است سامانه سنا نیز نرخ میانگین ارز برای روز یکشنبه 22 دی 98 را برای دلار 13 هزار و 24 تومان، یورو 14 هزار و 624 تومان، پوند انگلیس 17 هزار و 49 تومان، درهم امارات 3 هزار و 610 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 331 تومان و یوآن چین یک هزار و 949 تومان اعلام کرد.

با اعلام اونس طلای جهانی 1547 دلار و دلار آزاد به قیمت 13 هزار و 430 تومان در بازار آزاد، طلا و سکه با افزایش اندک قیمت‌ها نسبت به روز یکشنبه مواجه شدند و بر این اساس مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار 2 میلیون و 112 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عیار 487 هزار و 500 تومان، سکه طرح جدید 4 میلیون و 785 هزار تومان، طرح قدیم 4 میلیون و 770 هزار تومان نیم سکه 2 میلیون 440 هزار تومان ربع سکه یک میلیون و 480 هزار تومان و سکه گرمی نیز 930 هزار تومان معامله شد.

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۳۱ ارز مانند یورو افزایش و قیمت ۶ واحد پولی دیگر مانند پوند کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز «دوشنبه ۲۳ دی ماه ۹۸» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. پوند ۵۴ هزار و ۷۶۸ ریال و هر یورو نیز ۴۶ هزار و ۷۴۵ریال ارزش‌گذاری شد.

همچنین، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی گفت: قیمت ارز در ایران هنوز واقعی نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد احتمال تخلیه حباب این بازار و حرکت قیمت ارز به سمت واقعی شدن بیشتر از احتمال رشد قیمت‌هاست.

سید کمال سیدعلی در گفت‌وگو با خبرآنلاین در پاسخ به این سوال که بازار ارز ایران در ماه‌های باقیمانده از سال به کدام سو حرکت خواهد کرد؟ گفت: پیچیدگی‌های سیاسی در ایران بسیار بالاتر از قبل است از این رو نمی‌توان بازار ارز را به صورت مجرد و بدون توجه به پیچیدگی‌های سیاسی مورد بررسی قرار داد از این رو قطعیتی در این حوزه وجود ندارد اما آنچه مسلم است اینکه بازار ارز از منظر اقتصادی، درگیر بحران و چالشی جدی نیست و انتظار واقعی و مبتنی بر داده‌های اقتصادی حرکت دلار به سمت واقعی شدن است.

 وی در پاسخ به این سوال که قیمت واقعی دلار چقدر است؟ گفت: بی‌تردید نمی‌توان قیمتی ثابت را برای دلار ارایه داد اما آنچه مهم است اینکه با توجه به فشارهای سیاسی، موضوعاتی نظیر پیوستن یا عدم پیوستن به FATF و... نمی‌توان در این خصوص اعلام دقیقی داشت اما بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت دلار پایین‌تر از قیمت کنونی در بازار است و بی‌تردید حل مشکلات سبب می‌شود این وضعیت بهبود یابد.

 وی در جواب این پرسش که مفاد پیش‌بینی شده در بودجه تا چه حد می‌تواند زمینه را برای رشد دلار فراهم کند؟ گفت: به نظر نمی‌رسد عوامل اقتصادی کنونی تاثیری بر بازار دلار داشته باشد البته باید به این نکته توجه داشت که دلار در شرایط کنونی با مدیریت ویژه بانک مرکزی نیز روبه‌روست و به نوعی بانک مرکزی با پایین نگه داشتن تقاضا و خارج کردن تقاضاهای غیر معمول از بازار مانع از سفته بازی در بازار ارز می‌شود. این اتفاق، اتفاق مهمی است که نباید آن را از نظر دور داشت.

 وی با اشاره به اینکه ثبات اقتصادی و پایدار شدن شاخص‌ها خود می‌تواند زمنیه را برای آرامش بیشتر بازار ارز فراهم کند، گفت: این اتفاق مهم در صورتی محقق می‌‌ود که فشارهای سیاسی نیز تا حدی کاهش یابد چرا که برآوردها حاکی از آن است که اقتصاد ایران در شرایط کنونی به‌شدت تحت فشارهای سیاسی و خارجی نظیر تحریم‌هاست، اگر تا قبل قیمت نفت به عنوان یک عامل برون‌زا اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌داد، امروزه تشدید تحریم‌ها به عنوان عامل برون‌زا اقتصاد را تحت‌فشار گذاشته است اما بی‌تردید تلاش برای عادی‌سازی و حل مشکلات از طریق دیپلماتیک می‌تواند زمینه بهبود وضعیت را مهیا کند.  همتی، رییس کل بانک مرکزی نیز پیش از این تاکید کرد که تمامی ابزارهای لازم برای حفظ آرامش بازار ارز به کار گرفته می‌شود. وی پیش‌بینی کرد که کاهش قیمت‌ها در بازار ارز تا زمان واقعی شدن ادامه خواهد یافت.

 وی در پاسخ به این سوال که چرا با شدت گرفتن هر هیجان سیاسی، شایعاتی در خصوص انفجار قیمت ارز به گوش می‌رسد، گفت: رفت و برگشت مکرر قیمت‌ها نشان می‌دهد همان سکانی که شایعات را مطرح می‌کنند، تلاش عملی نیز به کار می‌بندند تا قیمت را بالا ببرند اما چرا هر بار به در بسته می‌خورند و کارشناسان نیز می‌گویند قیمت ارز رشد انفجاری ندارد؟

 وی در توضیح این مطلب ادامه داد: این پیش‌بینی‌ها مبنای کارشناسی دارد، انفجار قیمتی زمانی رخ می‌دهد که قیمت عقب‎ماندگی بالایی نسبت به رشد تورم داشته باشد. به عبارت دیگر وقتی قیمت‌ها دارای حباب منفی باشد و قیمت دلار به عنوان مثال از ارزش واقعی آن کمتر باشد از یک‌سو تقاضا برای خرید این کالا افزایش می‌یابد و از سوی دیگر هم در بزنگاه‌های خاص با رشد شدید قیمت روبه‌رو می‌شوند.

 وی گفت: با توجه به اینکه قیمت‌ها در بازار ارز در شرایط کنونی اتفاقا بالاتر از واقعیت اقتصادی است، از این‌رو احتمال انفجار قیمت ارز وحود ندارد. به این ترتیب انتظار انفجار قیمت ارز انتظاری منطقی نیست و بازار ارز در همین شرایط سال پرنوسان ۹۸ را به پایان خواهد برد.

   طلا ارزان‌تر می‌شود

از سوی دیگر، قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر بهبود ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران و کاهش تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند، کاهش پیدا کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز گذشته بازار سنگاپور ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۵۵۶ دلار و ۱۰ سنت رسید. در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۵۵۷ دلار و ۱۰ سنت رسید.

بازارهای سهام آسیایی در آستانه امضای توافق تجاری محدود میان امریکا و چین به بالاترین حد در ۱۹ ماه اخیر صعود کردند. به گفته استفن اینس، استراتژیست ارشد در شرکت «اکسی تریدر» ریسک‌پذیری در معاملات روز جاری باعث ورود سرمایه‌ها به بازارهای سهام و افت بیشتر قیمت طلا شده است.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری امریکا روز یکشنبه گفت: تعهدات چین در فاز اول توافق تجاری با امریکا در طول فرآیند طولانی ترجمه اسناد که هفته جاری منتشر خواهند شد، تغییر نکرده است. روزنامه وال استریت ژورنال گزارش کرده که واشنگتن و پکن با مذاکرات نیم سالانه برای پیشبرد اصلاحات در هر دو کشور و حل اختلافات موافقت کرده‌اند که این موضوع به تسهیل بیشتر نگرانی‌ها کمک کرده است.

قیمت طلا در سال میلادی گذشته تحت تاثیر مناقشه تجاری امریکا و چین ۱۸ درصد رشد داشت. دلار در آستانه امضای توافق تجاری امریکا و چین، رشد کرد و طلا را برای خریداران غیرامریکایی گران‌تر کرد. قیمت طلا هفته گذشته در بحبوحه تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی حدود ۰.۷ درصد رشد کرده بود. به گفته بنجامین لو، تحلیلگر شرکت «فیلیپ فیوچرز»، کاهش تنش‌های ژئوپلیتیکی برای طلا از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده است با این حال بازارها فعلا نسبت به تحولات ژئوپلیتیکی کاملا محتاط مانده‌اند. وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز بر مبنای الگوهای فنی پیش‌بینی کرد هر اونس طلا مایل به شکستن حمایت در سطح ۱۵۴۶ دلار و عقب‌نشینی به سطح ۱۵۲۴ دلار است.

بر اساس گزارش رویترز، موجودی «اس‌پی‌دی‌آر گلدتراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز جمعه ۰.۹درصد کاهش پیدا کرد و به ۸۷۴.۵۲ تن رسید. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری تغییری نداشت و ۲۱۱۷ دلار و ۶۰سنت معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۸ دلار و پنج سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۳درصد کاهش، به ۹۷۵ دلار و ۴۴ سنت رسید.

   احتمال افزایش ارزش یورو در سال ۲۰۲۰

در خبری دیگر، با توجه به بهبود تدریجی وضعیت اقتصادی کشورهای اروپایی و کاهش ریسک‌های تجاری احتمالا ارزش یورو در سال ۲۰۲۰ به ۱.۱۶دلار افزایش خواهد یافت.

یک موسسه ژاپنی پیش‌بینی کرد یورو امسال صعود محسوسی داشته باشد به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، تحلیلگران ارزی در موسسه «نومورا» در گزارشی نوشتند: با توجه به بهبود تدریجی وضعیت اقتصادی کشورهای اروپایی، کاهش ریسک‌های تجاری و احتمال تداوم سیاست فعلی بانک مرکزی اروپا، احتمالا ارزش یورو در سال ۲۰۲۰ به ۱.۱۶ دلار افزایش خواهد یافت. یورو اکنون در میانه کانال ۱.۱۱دلاری قرار دارد.

در سال ۲۰۱۹ ارز واحد اروپایی که مورد استفاده ۱۹ کشور عضو منطقه یورو است در سال گذشته حدود پنج درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده بود. یورو در ماه سپتامبر با رسیدن به کانال ۱.۰۹ دلاری به یکی از کمترین سطوح خود در برابر دلار طی سه سال اخیر رسیده بود که کاهش رشد اقتصادی آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی و تشدید بحران بدهی ایتالیا از جمله دلایل مهم ذکرشده برای این کاهش بوده است.

با این حال انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۰ یورو تا حد زیادی بتواند روند منفی سال گذشته خود را معکوس کند. تحلیلگران نومورا در گزارش خود نوشتند: نسبت به یورو در سال جدید امیدوار هستیم. این موسسه همچنین به بانک مرکزی اروپا پیشنهاد کرده ضمن حفظ نسبی رویه پولی خود، حساسیت بیشتری نسبت به جریانات ورودی سرمایه‌ای از خود به خرج دهد.

تحلیلگران بانک امریکایی «مریل لینچ» نیز در گزارش مشابهی نوشتند که انتظار می‌رود با توجه به ثبات بخشی تدریجی به سطح فعالیت‌های تولیدی و تجاری در منطقه یورو و کاهش مخاطرات ناشی از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا، ارزش یورو در برابر دلار در سال ۲۰۱۹ تقویت شود.

روبرتو میالیچ، استراتژیست ارزی در بانک مریل‌لینچ گفت: انتظار داریم در سال ۲۰۲۰ شاهد ثبت رقم ۱.۱۶ دلا به ازای هر یورو باشیم. این افزایش آن قدر زیاد نخواهد بود که زنگ هشدار برای دارندگان دلار را به صدا درآورد اما مسلما خیلی بهتر از عملکرد سال ۲۰۱۹ یورو خواهد بود. در سناریو خوش‌بینانه می‌توان انتظار ثبت کانال ۱.۱۸ دلاری را نیز داشت.

بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند ۱۹کشوری هستند که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران