شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

روز دوشنبه 16 دی‌ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا تحت تاثیر تحولات خاورمیانه،

گروه بانک و بیمه|

روز دوشنبه 16 دی‌ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا تحت تاثیر تحولات خاورمیانه، با جهشی 26 دلاری نسبت به روز یکشنبه به 1579 دلار رسید و کارشناسان معتقدند که احتمال رشد قیمت طلا در سال 2020 و متاثر از تحولات اخیر وجود دارد. همچنین برخی فعالان بازار معتقدند که تحت تاثیر رشد قیمت نفت و کاهش قیمت سهام در برخی بازارهای جهانی، بار دیگر جذابیت طلا افزایش یافته و به عنوان یک دارایی سنتی و با ریسک کمتر، با افزایش تقاضا و قیمت مواجه شده است.

به گزارش «تعادل»، در بازار ارز نیز نرخ دلار در بازار آزاد و معاملات نقدی به قیمت 13950 تومان معامله شد و همچنان در کانال 13 هزار تومان قرار دارد. سامانه سنا نیز نرخ میانگین ارز برای روز یکشنبه 15 دی 98 را برای دلار 13 هزار و 305 تومان، یورو 14 هزار و 918 تومان، پوند انگلیس 17 هزار و 303 تومان، درهم امارات 3 هزار و 693 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 338 تومان و یوآن چین نیز 2 هزار اعلام کرد.

روز دوشنبه با اعلام اونس طلای جهانی به قیمت 1579 دلار و دلار آزاد به قیمت 13 هزار و 950 تومان در بازار آزاد، طلا و سکه با افزایش قیمت مواجه شدند. بر این اساس مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار 2 میلیون و 208 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عیار 509 هزار و 800 تومان، سکه طرح جدید 5 میلیون و 205 هزار تومان، طرح قدیم 5 میلیون و 100 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 550 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 560 هزار تومان و سکه گرمی نیز 940 هزار تومان معامله شد.

   جدال دلار وسکه با مرزهای روانی

همچنین، دلار و سکه رفتار افزایشی داشتند؛ در این میان، دلار نتوانست از مرز 14 هزار تومانی عبور کند، ولی سکه موفق شد به بالای مرز 5 میلیون تومانی برود و از قیمت 5 میلیون و 200 هزار تومان عبور کند. به گفته فعالان، از همان آغاز روز یکشنبه بازار به کام افزایشی‌ها بود، به‌طوری‌که دلار حدودا در محدوده 13 هزار و 700 تومانی آغاز به کار کرد که 150 تومان بالاتر از روز شنبه بود و سکه تمام بهار آزادی با قیمت 4 میلیون و 850 هزار تومان در ابتدای روز مورد معامله قرار گرفت که 30 هزار تومان بیشتر از روز ابتدایی هفته بود.

با ادامه روند افزایشی، سکه تا عصر روز یکشنبه با قیمت 5 میلیون و 20 هزار تومان مورد معامله قرار گرفته است و دلار نیز در همین مقطع زمانی روی عدد 13 هزار و 950 تومان قرار داشت که 400 تومان بیشتر از روز شنبه بود. قیمت دلار در همین ماه گذشته در مقطعی حتی تا بالای کانال 14 هزار تومانی رشد کرده بود و به سرعت از آن عقب نشست، ولی در مورد بازار سکه مدت‌ها بود که این فلز گران بها بالای مرز 5 میلیون تومانی را به خود ندیده بود. آمارها نشان می‌دهد که آخرین بار فلز گران بهای داخلی در بازار سبزه میدان در اواخر اردیبهشت‌ماه با ارقام بالاتری مورد معامله قرار گرفته بود.

افزایش قیمت دلار و سکه در شرایطی صورت گرفت که انتظارات چندگانه‌ای در بازار وجود داشت؛ برخی از معامله گران باور داشتند به واسطه افزایش احتمال تنش‌ها در خاورمیانه طبیعی است که خریدهای احتیاطی در بازار افزایش پیدا کند؛ در مقابل دسته دیگری باور داشتند نوسان گیران به دنبال آن هستند که با جوسازی پیرامون اخبار در بازار ایجاد هیجان و کسب سود کنند. ولی بازارساز تصمیم گرفته که با فروش ارز در قیمت‌های بالا، سفته بازان را دچار ضرر کند.

در واقع دسته دوم معتقد بودند بازارساز به یک عقب‌نشینی استراتژیک دست زده است تا از طریق آن بتواند از یک سو با هزینه کمتری نوسانات را مدیریت کند و از سوی دیگر نوسان گیران را دچار ضرری کند که بازگشت فعالیت آنها را به بازار دشوار کند. به گفته این دسته، بازارساز در آذرماه نیز یک ماه این تاکتیک را در پیش گرفت و توانست با فروش از قیمت‌های بالا، پس از آن بازار را در یک دوره آرامش قرار دهد. بازارساز روز شنبه با بالا بردن قیمت در صرافی‌های بانکی به مقابله با نوسان گیران رفت ولی در روز یکشنبه قیمت بر تابلوی این صرافی‌ها تکان نخورد تا برخی از تغییر استراتژی بازارساز سخن بگویند.

در مقابل، دسته اول باور داشتند با توجه به سطح تنش‌ها مقداری تعدیل قیمتی در بازارهای دارایی طبیعی است؛ حتی عده‌ای از آنها عنوان می‌کردند انتظار داشتند قیمت رشد بیشتری را تجربه کند، ولی بازارساز توانست در برابر شوک قیمتی مقاومت کند. به گفته این دسته، بازارهای جهانی نیز از وقایع اخیر نگران شدند در نتیجه واکنش بازار داخلی نیز برای این دسته دور از انتظار نبود.

در این میان، عده‌ای نیز باور دارند با کاهش سطح ناآرامی‌های خبری، فضای بازار ارز و سکه طبیعی‌تر خواهد شد و قیمت‌ها در وهله اول به سمت سطوح پیشین حرکت خواهند کرد. در مقابل، عده‌ای از فعالان، معتقدند همه‌چیز بستگی به جهت‌گیری انتظارات خواهد داشت و در شرایط فعلی هر خبری می‌تواند به تغییر دیدگاه‌ها کمک کند.

با این حال، در روزهای اخیر فضای بازار سکه کمی ملتهب‌تر از بازار ارز است، به‌طوری‌که این فلز گران‌بها یک رکورد حدودا هفت ماهه را به ثبت رساند. به گفته برخی فعالان، در بازار سکه از یک طرف امکان عرضه مستقیم توسط بازارساز وجود ندارد و از سوی دیگر، افزایش قیمت طلای جهانی دیگر عاملی است که قیمت فلز گران بهای داخلی را تحریک می‌کند. عده‌ای باور دارند قیمت طلای جهانی ممکن است در روزهای آتی به بالای هزار و 560 دلار نیز برود که این پیش بینی تحقق یافته است. در این میان، عده‌ای نیز می‌گویند افراد عادی برای خرید سکه تمایل بیشتری دارند، چرا که معتقدند حساسیت کمتری نسبت به معاملات بورس دارد.

  دلار به قعر ۳ ماهه فرستاده شد

شاخص دلار در نخستین روز از معاملات هفتگی با افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به خرید ارزهای امن نسبت به روز قبل خود در سطح پایین‌تری بسته شد. فضای معاملات ارز کماکان تحت تاثیر ریسک‌های ژئوپلیتیک باقی مانده است.

به دنبال تحولات اخیر در عراق و تشدید تنش‌ها، بسیاری از کشورها خواهان خویشتنداری طرفین و کاهش تنش‌ها شده‌اند. پس از رای پارلمان عراق به اخراج نیروهای نظامی امریکا از این کشور، امریکا تهدید به وضع تحریم‌های بی‌سابقه علیه این کشور کرده است که این موضع بلافاصله با مخالفت برخی متحدان واشنگتن از جمله آلمان مواجه شد. همچنین برخی از گروه‌های عراقی از دولت این کشور خواسته‌اند سفارت امریکا در این کشور را ببندد.

از سوی دیگر کره شمالی نیز پس از آنکه اعلام کردکه دیگر به محدودیت آزمایش موشک‌های بالستیک پایبند نخواهد بود، تهدید کرده است که خاورمیانه ممکن است تبدیل به قبرستان سربازان امریکایی شود.روابط امریکا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط امریکا، تنش‌ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم‌ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه، امریکا را تهدید کرده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه‌ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود.

ری آتریل، استراتژیست ارشد ارزی در بانک ملی استرالیا گفت: فکر می‌کنم بازارها بسیار مضطرب هستند. همه منتظر پاسخ متقابل ایران و کاری که ترامپ بعد از آن انجام می‌دهد، هستند.شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با کاهش ۰.۴ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۶.۵۶ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سویس معادل ۱.۰۲۹۵ دلار اعلام شد.در حال حاضر تنها خبر امیدوارکننده برای معاملعه گران، احتمال امضای فاز نخست توافق تجاری بین امریکا و چین خواهد بود که به گفته ترامپ برای روز پانزدهم ژانویه برنامه‌ریزی شده است. با این حال آن طور که رویترز گزارش داده است، چین برخلاف اظهارات ترامپ مبنی بر امضای فاز نخست توافق توسط روسای جمهور دو کشور، نخست وزیر خود را راهی واشنگتن خواهد کرد.

سین مک‌لین، استراتژیست ارزی در موسسه «پپر استون» گفت: نمی‌دانیم چه خواهد شد اما باید صبر کنیم. شرایط خیلی حساس و شکننده است.

در آخرین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۲۵ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۸۸ دلار مبادله شد. یورو نیز سرانجام صعودی شد و به ۱.۱۱۶۲ دلار رسید. همچنین هر دلار امریکا به ۱.۲۹۸۲ دلار کانادا کاهش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۵۰۷ دلار سنگاپور مبادله شد.

تحولات انگلیس نشان می‌دهد که باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه‌تر از طرف لندن در برابر بروکسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه‌کاران در انتخابات بود. احتمالا انگلیس خواهان گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا در خصوص توافقات تجاری، بانکی و گمرکی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اکثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترک اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه سال‌ آینده رای مثبت داد تا برگزیت یک گام بزرگ به سرانجام خود نزدیک شود. با این حال برخی از مسوولان اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس هشدار داده‌اند.

اورسلا فون در لین، رییس کمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشکار گفته است که اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاکرات با انگلیس را تمدید کند. موضع‌گیری جدید مقامات مالی و دارایی انگلیسی نیز نشان می‌دهد که بودجه سال ۲۰۲۰ متمرکز بر تقویت زیرساخت‌ها و افزایش هزینه‌های دولتی در بخش‌های آموزشی و درمانی خواهد بود که به معنای در نظر گرفتن یک دوره گذار طولانی برای برگزیت خواهد بود.در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۳ درصد کاهش به ۱۰۸.۱۲۱۶ ین رسید که پایین‌ترین نرخ برابری دلار در مقابل ارز ژاپنی طی سه ماه اخیر محسوب می‌شود. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۳۹۹ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۷۷۳ یوان چین اعلام شد.

  قیمت جهانی طلا بالاتر از رکورد ۷ ساله

قیمت جهانی طلا با فرار سرمایه‌گذاران به سوی سرمایه‌های امن، به بالاترین سطح ۷ سال اخیر رسید. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، با فرار سرمایه‌گذاران به سوی سرمایه‌های امن به دنبال افزایش تنش‌های خاورمیانه، قیمت جهانی طلا، امروز دوشنبه (16 دی 98)، به بالاترین سطح ۷ سال اخیر رسید، در حالی که قیمت پالادیوم با رسیدن به ۲۰۰۰ دلار، رکوردی تاریخی ثبت کرد.قیمت خرید نقدی هر اونس طلا (اسپات‌گلد) ۱.۴۸ درصد یا ۲۲.۹۰ دلار جهش کرد و به ۱۵۷۴.۳۰ دلار رسید. همچنین در معاملات امروز قیمت طلا تا رکورد ۱۵۷۹.۵۵ دلار هم بالا رفت که بالاترین قیمت آن از ۱۰ آوریل است.

قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای امریکا ۱.۵ درصد جهش کرد و به ۱۵۷۵.۸۰ دلار رسید. قیمت هر اونس پالادیوم به بالاترین رکورد تاریخ خود یعنی ۲۰۱۱.۴۸ دلار رسید.به دنبال رای پارلمان عراق به قانونی که خواستار خروج نیروهای امریکایی از عراق است، ترامپ عراق را به تحریم تهدید کرد. تنش‌های شدید خاورمیانه باعث افزایش گرایش به خرید سرمایه‌های امنی مانند طلا شده است.

  90 هزار برابر شدن قیمت بیت‌کوین

در خبری دیگر، بررسی روندعملکرد بیت‌کوین طی ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که این رمز ارز مشهور، با وجود تمام فراز و نشیب‌هایی که پشت سر گذاشت، باز هم جلوتر از بسیاری دیگر است. گفتنی است که بزرگ‌ترین رمز ارز دیجیتالی جهان که در حال حاضر با قیمت حدود ۷۲۰۰ دلار معامله می‌شود، از ماه جولای ۲۰۱۰ تاکنون، حدود ۹ میلیون درصد افزایش ارزش را تجربه کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با بررسی روند تغییر ارزش شرکت‌ها و صنایع بزرگ دیگر، مشاهده می‌شود که هیچ کدام از آنها با بیت‌کوین قابل مقایسه نیستند. برای مثال، ارزش سهام شاخص S&P ۵۰۰ در این بازه زمانی تنها سه برابر شده است. از طرفی، ارزش طلا طی ۱۰ سال اخیر، ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. همچنین، قابل ذکر است که برخی از سهام‌های با بهترین عملکرد، همچون Russell، حدود ۳۰۰۰ درصد افزایش ارزش را تجربه کرده است.

 

  بازار جهانی طلا  در سال ۲۰۲۰

بازار جهانی طلا سال نوی میلادی را تحت تاثیر ابهامات ژئوپلیتیکی شروع کرده تا یکی از مهم‌ترین بازارهای جهان سال ۲۰۲۰ را در روزهای پُرابهامی را پیش ببرد.

به گزارش ایبِنا، در نظرسنجی «کیتکونیوز » که مهم‌ترین نهاد پیش‌بینی وضعیت بازار طلاست از سرمایه‌گذاران وال استریت، شمار معدودی از سرمایه‌گذاران روند نزولی طلا در سال ۲۰۲۰ را پیش‌بینی می‌کنند و ۸۰ درصد اظهار کردند انتظار دارند قیمت طلا تا پایان سال جاری حداقل به بالای ۱۶۰۰ دلار در هر اونس برسد.

رشد قیمت سالانه طلا تحت تاثیر نگرانی‌های پیرامون رکود اقتصادی روی داد که تقاضای سرمایه‌گذاران را به سطح کم‌سابقه‌ای رساند. اگرچه تحلیل گران وال‌استریت انتظار دارند قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۲۰ به روند صعودی ادامه دهد اما به اندازه سرمایه‌گذاران خوش‌بین نیستند.

به گفته استفن اینس، استراتژیست بازار شرکت «اکسی تریدر»، فضای نرخ‌های بهره پایین، تداوم ابهامات کلان و رکورد بالای بازارهای سهام، نگهداری طلا به عنوان پناهی در برابر ناملایمات اقتصادی را منطقی کرده است. این دیدگاه احتمالا می‌تواند عامل تقاضای بالاتر برای طلا در سال ۲۰۲۰ باشد و از روند صعودی میان مدت این فلز ارزشمند پشتیبانی کند.

فضای بخش خُرده فروشی بازار طلا ممکن است نشانه‌ای از تداوم روند صعودی قیمت‌ها در سال جاری باشد. بهای طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر خبر شهادت سرلشکر قاسم سلیمانی که ریسک گریزی سرمایه‌گذاران را به همراه داشت، به بالاترین حد در چند ماه اخیر صعود کرد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار نیویورک ۲۴ دلار و ۳۰ سنت افزایش پیدا کرد که بالاترین قیمت از چهارم سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران