شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

رییس کل بانک مرکزی از کاهش ۴۰ درصدی اضافه برداشت بانک‌ها خبر داد و اعلام کرد:

فعالان بازارسکه: می‌فروشیم اما نمی‌خریم

گروه بانک و بیمه|

رییس کل بانک مرکزی از کاهش ۴۰ درصدی اضافه برداشت بانک‌ها خبر داد و اعلام کرد: با توجه به ذخایر ارزی کشور و ارز صادراتی، انتظارات غیرواقعی که در بازار ارز ایجاد شده و دلالی و سفته‌بازی به آن دامن زده پایدار نخواهد بود. به گزارش «تعادل»، عبدالناصر همتی در مورد شرایط بازار ارز گفت: علاوه بر اینکه از ابتدای سال بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط بانک مرکزی تامین شده است، حدود ۱۵ میلیارد دلار نیز در چارچوب سامانه نیما برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی و سایر کالاهای ضروری تامین شده است. این روند با ادامه‌ تلاش‌های صادرکنندگان با قدرت ادامه خواهد یافت.

طی دو هفته اخیر به دلایلی که همگان برآن واقف هستند، انتظارات غیرواقعی در بازار ارز ایجاد شد و عمدتا در برخی فضاهای دلالی و سفته‌بازی به آن دامن زده شد. اما با اطلاعاتی که از این توانایی‌ها، امکانات و ذخایر ارزی کشور و ارز صادراتی دارم این روند نمی‌تواند واقعی و پایدار باشد، چراکه تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی اتفاق نیفتاده است، خبر بسیار امیدوارکننده‌ای که بانک‌ها در ماه‌های اخیر نیاز به نقدینگی کوتاه‌مدت خود را عمدتا از بازار بین‌بانکی تامین می‌کند؛ لذا اجازه برداشت بانک‌ها با بیش از ۴۰ درصد کاهش به رقم بسیار کمتری در مقایسه با رقم آن در یک‌سال گذشته رسیده است که از مدیران بانک‌ها به خاطر این انضباط مالی و همراهی در اعمال سیاست‌های پولی بانک مرکزی که نهایتا در جهت کاهش نرخ تورم است تشکر می‌کنم، بانک مرکزی برخلاف آنچه عنوان می‌شود در حال حاضر برنامه‌ای برای انتشار اوراق مشارکت (ودیعه) ندارد.

 نرخ‌ها در بازار

روز سه‌شنبه 12 آذر 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلای جهانی 1469 دلار قیمت‌گذاری شد و قیمت دلار در بازار آزاد نیز 12670 تومان نرخ‌گذاری شد. در سامانه سنا نرخ لحظه‌ای قیمت خرید دلار به 12 هزار و 400 تومان و قیمت فروش آن به 12 هزار و 500 تومان رسید. همچنین نرخ لحظه‌ای هر یورو به قیمت 13 هزار و 600 تومان خریداری و به قیمت 13 هزار و 700 تومان به فروش رسیده است. قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز بانکی نسبت به روز دوشنبه با کاهش ۵۰ تومانی همراه شد؛ به‌طوریکه قیمت خرید هر دلار ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان و قیمت فروش آن نیز ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان است، همچنین هر یورو در این صرافی‌ها ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان خریداری و ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته می‌شود که قیمت این ارز نیز ۵۰ تومان کاهش یافته است. ارز مسافرتی نیز با کاهش قیمت روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که که قیمت هر یوروی مسافرتی با احتساب کارمزد به حدود ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان می‌رسد، اما در بانک‌ها نیز قیمت خرید دلار و یورو کاهش داشت و هر دلار ۱۲ هزار و ۲۸۴ تومان و هر یورو ۱۳ هزار و ۵۳۲ تومان از مشتریان خریداری شده است.به گزارش «تعادل»، در بازار طلا با اعلام نرخ دلار 12 هزار و 670 تومان در بازار آزاد، قیمت طلا با اندکی کاهش قیمت نسبت به روز یک‌شنبه مواجه شد بر این اساس مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار یک میلیون و 915 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عیار 442 هزار و 100 تومان، سکه طرح جدید 4 میلیون و 430 هزار تومان، طرح قدیم 4 میلیون و 380 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 340 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 510 هزار تومان و سکه گرمی نیز 890 هزار تومان معامله شد. سامانه سنا نرخ میانگین ارز برای روز دوشنبه 11 آذر 98 را برای دلار 12 هزار و 384 تومان، یورو 13 هزار و 744 تومان، پوند انگلیس 15 هزار و 794 تومان،  درهم امارات 3 هزار و 400 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 252 تومان و یوآن چین یک هزار و 868 تومان اعلام کرد. در بازار ارز رسمی نیز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای روز سه شنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۸ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز دوشنبه افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز «سه‌شنبه دوازدهم آذر ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز دوشنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس نیز با ۱۰۹ ریال افزایش نسبت به روز دوشنبه ۵۴ هزار و ۳۵۱ ریال و هر یورو نیز با ۲۳۷ ریال افزایش نسبت به روز دوشنبه ۴۶ هزار و ۵۲۱ ریال ارزش‌گذاری شد.

 فعالان بازار سکه؛ می‌فروشیم اما نمی‌خریم

همچنین قیمت سکه به آستانه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده و هر گرم طلا نیز در یک قدمی ۴۵۰ هزار تومان ایستاده است . بازار اما با مقتضیات همیشگی مواجه نیست بررسی‌های میدانی بازار طلا و سکه و ارز نشان می‌دهد با وجود افزایش قیمت‌ها، تقاضا برای خرید و فروش چندان افزایش نیافته است.آنچه در این میان کمی عجیب می‌نماید امتناع صرافان و فعالان بازار طلا و سکه از خرید این کالای سرمایه‌ای است. به عبارت دیگر هر چند قیمت‌ها در بازار سکه در قیاس با روزهای میانی آبان ماه افزایشی برابر با ۴۰۰ هزار تومان را تجربه کرده است اما صرافان از خرید طلا و سکه خودداری می‌کنند و فاصله قیمت‌های پیشنهادی‌شان برای خرید با فاصله قیمت‌های پیشنهادی شان برای فروش بسیار متفاوت است .قیمت سکه از بیست و یکمین روز از آبان ماه وارد کانال چهار میلیون تومان شد و همچنان در حال پیشروی در این کانال است.نرخ دلار، برای دومین بار در هفته اخیر به ۱۲ هزار ۵۵۰ تومان رسیده است . مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت طلا و سکه در بازار، رشد قیمت ارز اعلام شده است. قیمت انس طلا در بازارهای جهانی با کاهشی نزدیک به هشت دلار روبه‌رو شد اما این اتفاق تاثیر چندانی بر بازار ارز و طلا و سکه به جا نگذاشت . صرافان در پاسخ به این سوال که چرا کاهش قیمت اونس طلا تاثیری بر وضعیت بازار ندارد، می‌گویند افزایش نرخ ارز فعلا بازار را تحت تاثیر قرار داده است . یکی از صرافان در پاسخ به این سئوال که سکه را چند می‌خرید؟ گفت: فعلا خرید نداریم اما اگر کسی پول لازم باشد، سکه را به قیمت ۴ میلیون و دویست هزار تومان می‌خرم .او معتقد است در روزهای آتی، با سپری شدن فصل تدوین بودجه و موعد تسویه حساب‌های بین‌المللی احتمال ریزش قیمت ارز وجود دارد از این رو با توجه به بالا بودن زیان ناشی از خرید قیمت طلا و سکه در این محدوده قیمتی، کمتر کسی حاضر است در این رنج نسبت به خرید طلا و سکه اقدام کند.وی گفت: قیمت‌ها هنوز به تعادل نرسیده است از این رو بهتر است برای دریافتن وضعیت آتی کمی صبر کنیم . او در پاسخ به این سئوال که ایا تعداد خریداران طلا و سکه در این روزها افزایش یافته است یا خیر؟ گفت: بازار با رکودی شدید مواجه است و در این شرایط بسیاری از زوج‌های جوان نیز خرید طلا را برای عروسی حذف کرده‌اند . از این بابت حتی فصل عروسی نیز عامل رونق بازار طلا و سکه نمی‌شود چرا که پیش از این بسیاری حتی برای کادو به عروس و داماد طلا می‌خریدند اما امروزه ترجیح می‌دهند پول نقد بدهند. صرافان می‌گویند بالا رفتن قیمت ارز بلافاصله تاثیر خود را بر بازار طلا و سکه آشکار می‌کند اما به دلیل جور روانی بازار چسبناکی قیمت‌ها بالاست و کاهش قیمت ارز آور مستقیم بر بازار ندارد.برخی از فعالان این بازار تیز تنها قیمت فروش را اعلام می‌کنند و با تاکید بر اینکه خرید ندارد، قیمتی به مشتریان پیشنهاد نمی‌دهند.

 طلا دلیلی برای افزایش قیمت ندارد

از سوی دیگر قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی که معامله‌گران با وجود اقدام امریکا در وضع تعرفه‌های تجاری علیه برزیل و آرژانتین، به حاشیه رفتند تغییر چندانی نداشت‌.به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۶۰ دلار و ۹۲ سنت رسید.

در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۴۶۶ دلار و ۶۰ سنت رسید. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا روز دوشنبه وضع تعرفه‌هایی روی واردات فولاد و آلومینیوم از برزیل و آرژانتین را اعلام کرد که فورا اجرایی می‌شوند و جبهه جدیدی را در جنگ تجاری خود گشود. به گفته جیگار تریودی، تحلیلگر شرکت کارگزاری سهام آناند راتی در بمبئی، تنها دلیلی که قیمت طلا افزایش پیدا نکرده، این است که تقاضای سرمایه‌گذاری برای طلا اینجا وجود ندارد. جریان ورود سرمایه به «اس پی دی آر»  که صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا است، کاهش پیدا کرده زیرا تقاضای سرمایه‌گذاران افت کرده و به همین دلیل قیمت طلا به ابهامات پیرامون مسائل تجاری واکنش نشان نداده است. وی در ادامه افزود: سرمایه‌گذاران انتظار دارند جنگ تجاری امریکا و چین دوباره شدت بگیرد و به علاوه بانک مرکزی امریکا اعلام کرده است که تا زمانی که وخامت بیشتر اوضاع اقتصادی را مشاهده نکند، نرخ‌های بهره را کاهش نخواهد داد.ذخایر «اس پی دی آر گلد تراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۸۸۹.۱۶ تن رسید که پایین‌ترین میزان از ۱۹ سپتامبر بود. طلا از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون تحت تاثیر مناقشه تجاری ۱۷ ماهه امریکا و چین، بیش از ۱۳ درصد رشد قیمت داشته است.بر اساس گزارش رویترز، دونالد ترامپ روز دوشنبه اعلام کرد قانون جدید امریکا در حمایت از معترضان هنگ کنگ، مذاکرات تجاری با چین را راحت‌تر نکرده است اما وی بر این باور است که چین همچنان مایل است مصالحه کند. تحلیلگران گروه «ام کی اس» در یادداشتی نوشتند: طلا با نزدیک شدن به پایان سال همچنان در بازه قیمت محدودی حبس شده است و به نظر می‌رسد از حمایت خوبی در حدود ۱۴۵۰ دلار برخوردار است. با این حال تقاضای قابل توجهی برای اینکه طلا از محدوده قیمت فعلی خارج شده و به محدوده ۱۴۶۵ تا ۱۴۷۰ دلار صعود کند، وجود ندارد. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۸۵۱ دلار و ۹ سنت رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۶ دلار و ۹۰ سنت ایستاد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری تغییری نداشت و در ۸۹۷ دلار و ۶۵ سنت ایستاد.در سال ۲۰۱۸ حجم ذخایر طلای کشورها به بالاترین سطح نیم قرن اخیر رسید.به گزارش بیزینس اینسایدر، بسیاری از کشورهای جهان در طول سال‌های اخیر نسبت به افزایش ذخایر طلای خود اقدام کرده‌اند. در ادامه با بانک‌های مرکزی که بیشترین ذخایر طلا جهان را تا پایان سال گذشته داشته‌اند بررسی می‌کنیم که بر این اساس امریکا بالاترین میزان ذخایر طلای جهان را دارد حجم ذخایر طلای بانک مرکزی این کشور تا پایان سال ۲۰۱۸به میزان ۸۱۳۳.۵ تن رسیده است. آلمان با میزان ۳۳۶۹.۷ تن رتبه دوم را در این آمار به خود اختصاص داه است. ایتالیا با حجم۲۴۵۱.۸ تن رتبه سوم و کشورهای فرانسه، روسیه، چین، سوییس، ژاپن، هلند و هند در رتبه‌های بعدی قرار دارند. همچنین بر اساس این گزارش روسیه در سال گذشته بیشترین میزان تغییر ذخایر دلار با طلا را در جهان داشته است. سوییس با جمعیت ۵.۵ میلیون نفری خود، بالاترین سرانه ذخایر طلا در جهان را دارد، ژاپن در حال حاضر ۵.۲ درصد ذخایر ارزی جهان را در اختیار دارد که بالاترین سطح در طول ۱۵ سال اخیر محسوب می‌شود و ژاپن در حال حاضر ۵.۲ درصد ذخایر ارزی جهان را در اختیار دارد که بالاترین سطح در طول ۱۵ سال اخیر محسوب می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران