شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی هیات رییسه مجلس مطرح کرد

| | |

مدیریت منسجم بانک مرکزی اجازه تنش قیمتی در بازار ارز و سکه را نمی‌دهد

نرخ‌های ارز به زودی دوباره به سطح ثبات باز‌می‌گردد

گروه بانک و بیمه |

مدیریت منسجم بانک مرکزی اجازه تنش قیمتی در بازار ارز و سکه را نمی‌دهد و دیگر عطش تقاضا در بازار ارز و سکه نداریم. شوک قیمتی در بازار ارز و طلا نخواهیم داشت و برنامه مداری و آینده نگری بانک مرکزی شوک قیمتی در بازار را به حداقل خواهد رساند. تجربه ثابت کرده که بانک مرکزی با سیاست‌های کارشناسانه می‌تواند جلوی هر نوع شوک قیمتی را بگیرد.اسدالله عباسی سخنگوی هیات رییسه مجلس با اشاره به افزایش نرخ بنزین و نگرانی‌ها در خصوص رشد دوباره قیمت‌ها در بازار ارز و طلا، و با تاکید بر اینکه جو روانی بر بازار حاکم شده و به زودی از بین خواهد رفت، تصریح کرد: موضوعی واقعی رخ نداده از این رو اگر مقدار کمی هم رشد قیمت داشته باشیم حباب بوده و از بین می‌رود، اینکه جای نگرانی در خصوص تلاطم در بازار ارز و سکه وجود ندارد بخشی از تغییرات قیمتی به علت تعطیلی نسبی برخی بازارها بوده و به زودی دوباره به سطح ثبات نرخ‌ها باز می‌گردد.خوشبختانه در مدیریت جدید بانک مرکزی ارایه برنامه‌های کارآمد تنها در زمان کوتاه و به صورت مقطعی صورت نگرفته و در حوزه‌های برنامه‌های بلندمدت نیز سیاست‌گذاری رخ داده است، با توجه به اینکه طبق برنامه‌ریزی‌های بانک مرکزی عطش تقاضا از بین رفته، از این‌رو رشد دوباره قیمت‌ها و نابسامانی بازار دور از ذهن است.

    نرخ‌ها در بازار

روز شنبه 9 آذر 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلای جهانی 1464 دلار قیمت‌گذاری شد و قیمت دلار در بازار آزاد نیز 12600 تومان نرخ‌گذاری شد. قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز بانکی نسبت به هفته گذشته با افزایش ۲۰۰ تومانی همراه شد؛ به‌طوری‌که قیمت خرید هر دلار ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان و قیمت فروش آن نیز ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان است. در سامانه سنا نیز نرخ لحظه‌ای قیمت خرید دلار به 12 هزار و 400 تومان و قیمت فروش آن به 12 هزار و 550 تومان رسید. همچنین نرخ لحظه‌ای هر یورو به قیمت 13 هزار و 600 تومان خریداری و به قیمت 13 هزار و 750 تومان به فروش رسیده است. براین اساس، نرخ‌های طلا و سکه نیز در سطح هفته قبل باقی مانده است.

کارشناسان می‌گویند که قیمت طلا هفته گذشته به بالاترین سطح قیمتی ۶ماه اخیر رسید، از پنج‌شنبه هفته گذشته تا معاملات روز شنبه، روند افزایشی قیمت طلا در پی جهش نرخ ارز با وجود کاهش بهای اونس جهانی آغاز شد. قیمت طلا بعد از شش ماه به گرمی ۴۳۵هزار تومان صعود کرد که نسبت به هفته گذشته حدود ۱۵هزار تومان گران‌تر شده است. بسیاری از فعالان بازار، افزایش تقاضا برای دلار به دلیل تسویه حساب شرکت‌ها در پایان سال میلادی را عامل تاثیرگذار بر صعود قیمت طلا عنوان کرده‌اند.به گزارش «تعادل»، در بازار طلا مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار یک میلیون و 903 هزار تومان، هر گرم طلای 18 عیار 439 هزار و 400 تومان، سکه طرح جدید 4 میلیون و 390 هزار تومان، طرح قدیم 4 میلیون و 345 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 310 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 510 هزار تومان و سکه گرمی نیز 890 هزار تومان معامله شد.سامانه سنا نرخ میانگین ارز برای روز پنج‌شنبه 7 آذر 98 را برای دلار 12 هزار و 327 تومان، یورو 13 هزار و 523 تومان، پوند انگلیس 15 هزار و 696 تومان، درهم امارات 3 هزار و 424 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 23 تومان و یوآن چین یک هزار و 854 تومان اعلام کرد.

در بازار ارز رسمی نیز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای روز شنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۲ ارز مانند یورو و پوند نسبت به روز پنج‌شنبه افزایش و قیمت ۲۱ واحد پولی دیگر کاهش یافت؛ نرخ دلار و ۱۳ ارز دیگر نیز ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز شنبه نهم آذر ماه ۹۸ بدون تغییر نسبت به روز پنج‌شنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس نیز با ۱۸ ریال افزایش نسبت به روز پنج‌شنبه ۵۴ هزار و ۳۲۰ ریال و هر یورو نیز با ۴۸ ریال رشد نسبت به روز پنج‌شنبه ۴۶ هزار و ۲۷۵ ریال ارزش‌گذاری شد.

    قیمت ارز در آغاز هفته

همچنین بازار ارز که در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت ارزهای مختلف بود، روز شنبه نیز روند صعودی خود را حفظ کرد. همچنین هر یورو در این صرافی‌ها ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان خریداری و ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان فروخته می‌شود که قیمت این ارز نیز ۲۰۰ تومان افزایش یافته است. این در حالی است که معمولا فاصله بین قیمت خرید و فروش یورو در صرافی‌های مجاز بانکی ۱۰۰ تومان است. ارز مسافرتی نیز نسبت به روزهای گذشته با افزایش قیمت روبرو شد؛ به‌طوری‌که که قیمت هر یوروی مسافرتی با احتساب کارمزد به حدود ۱۴ هزار تومان می‌رسد. اما در بانک‌ها نیز قیمت خرید دلار و یورو افزایش داشت و هر دلار ۱۲ هزار و ۳۱۱ تومان و هر یورو ۱۳ هزار و ۴۹۵ تومان از مشتریان خریداری شده است.

    ترمز دلار کشیده شد

از سوی دیگر آخرین روز از معاملات هفتگی بازارهای ارز، فضای معاملات بار دیگر کاملا تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ تجاری امریکا و چین قرار گرفت و پس از دو صعود متوالی سرانجام ارزش دلار در برابر ارزهای جهانی ریزشی شد.به گزارش رویترز، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در اقدامی که واکنش شدید پکن را برانگیخت، با امضای قطع نامه سنای این کشور در خصوص محکومیت برخورد با معترضین هنگ کنگی، فضا را برای اعمال تحریم‌های جدید بر ضد مقامات چینی هموار کرد.

شاون اوزبورن، تحلیل‌گر ارشد بازار ارز در بانک «اسکوشیا» گفت: پس از تنش‌های اخیر بین پکن و واشنگتن، بازارها شوک دیگری را دریافت کردند و اگر مقامات چین تهدید خود برای پاسخگویی به اقدام اخیر امریکا را عملی کنند، سکوت محض در جریان مذاکرات برقرار خواهد شد.

چین و امریکا درگیر یک جنگ تجاری طولانی مدت بوده‌اند که اکنون وارد شانزدهمین ماه خود شده است و از آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش رشد اقتصادی جهان نام برده می‌شود تا جایی که بانک جهانی، زیان این جنگ برای اقتصاد جهانی طی دو سال‌ آینده را حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است. دو طرف طیف گسترده‌ای از محصولات وارداتی یکدیگر را مشمول تعرفه‌های اضافی کرده‌اند.شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰.۱ درصد کاهش در مقایسه با روز گذشته و در سطح ۹۸.۱۸۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس معادل ۱.۰۰۰۱ دلار اعلام شد.در حوزه برگزیت نیز بوریس جانسون، رهبر حزب محافظه‌کار که کماکان از رقیب اصلی خود یعنی حزب کارگر در نظرسنجی‌ها پیش است وعده داده که در صورت پیروزی، انگلیس را سی و یکم ژانویه از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.از سوی دیگر اما جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات، رفراندوم برگزیت را برای بار دوم برگزار خواهد کرد اما افزوده که در جریان این همه‌پرسی موضعی بی‌طرف اتخاذ خواهد کرد.در آخرین دور از معاملات، پوند با ۰.۲ درصد افزایش قیمت نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۳۲ دلار مبادله شد. هر یورو نیز با ۰.۱۴ درصد افزایش به ۱.۱۰۱۷ دلار افزایش یافت. همچنین هر دلار امریکا به ۱.۳۲۷۸ دلار کانادا کاهش یافت. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۶۷۷ دلار سنگاپور مبادله شد.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به ۱۰۹.۵۴۲۰ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۷۸۸ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۳۲۴ یوان چین اعلام شد.

از سوی دیگر دولت غنا به زودی ارز دیجیتال رسمی خود را وارد بازار خواهد کرد.، ارنست ادیسون، رییس بانک مرکزی این کشور غرب آفریقا گفت این نهاد مالی درحال بررسی انتشار ارز دیجیتال از واحد پول ملی این کشور در آینده نزدیک است.به گزارش ایبِنا، بانک مرکزی غنا درحال بررسی انتشار ارز دیجیتال برای تقویت سیستم پرداخت الکترونیک است، رییس بانک مرکزی غنا همچنین گفته است که طرح پایلوت این بانک برای توسعه رمزارزها همراستا با تلاش‌های این کشور برای دیجیتال کردن عرصه بانکداری و مالی غناست.وی افزود: عصر دیجیتال پتانسیل بسیار بالایی برای بخش مالی فراهم می‌کند تا با تطابق خود با تغییرات جدید، نیازهای عصر جدید مشتریان را پاسخگو باشد.وی با اشاره به اینکه فناوری‌های دیجیتال در حوزه مالی و بانکی آینده صنعت بانکداری این کشور آفریقایی را تعیین‌کند گفت: حجم مبادلات مالی از طریق بسترهای دیجیتال که در سال ۲۰۱۷ در این کشور معادل ۹۸۲ میلیون دلار بوده در سال ۲۰۱۸ به ۱.۴ میلیارد دلار رسیده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران