شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

روز سه‌شنبه 28 آبان 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا به 1468 دلار رسید و نرخ دلار نیز در بازار سنا و معاملات بازار آزاد و نقدی کاهش یافت.

گروه بانک و بیمه |

روز سه‌شنبه 28 آبان 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا به 1468 دلار رسید و نرخ دلار نیز در بازار سنا و معاملات بازار آزاد و نقدی کاهش یافت. بر این اساس، روز سه‌شنبه با اعلام نرخ دلار در صرافی‌ها به قیمت 12 هزار تومان، نرخ سکه و طلا در بازار نسبت به روز دوشنبه کاهش یافت و سکه 50 هزار تومان ارزان‌تر شد

به گزارش «تعادل»، روز سه‌شنبه، بازار ارز و طلا با ثبات نسبی همراه بود. در صرافی‌های بانکی هر دلار به قیمت ۱۲ هزار تومان فروخته شد و براین اساس بهای دلار به سوی کانال ۱۱ هزار تومانی در حال عقب‌نشینی است. نرخ لحظه‌ای دلار در سامانه سنا به 12 هزار تومان و نرخ یورو به 13 هزار و 200 تومان کاهش یافت.

نرخ خرید هر دلار در در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان و فروش ۱۲ هزار تومان درج شد. نرخ خرید هر یورو نیز ۱۳ هزار و ۱۰۰تومان و فروش ۱۳ هزار و ۲۰۰ هزار تومان شد.

میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی دوشنبه در سامانه سنا ۱۳ هزار و ۴۳۸ تومان و هر دلار ۱۱ هزار و ۹۵۵ تومان بود.همچنین در سامانه نیما روز دوشنبه هر حواله یورو ۱۱ هزار و ۹۶۲ تومان فروخته شد، هر حواله دلار نیز ۱۰ هزار و ۷۵۶ تومان به فروش رسید.

نرخ میانگین ارز در سامانه سنا برای روز دوشنبه نیز برای دلار 11 هزار و 955 تومان، یورو 13 هزار و 438 تومان، درهم 3297 تومان، یوآن 1797 تومان، لیر ترکیه 2237 تومان، و پوند 15 هزار و 365 تومان اعلام شد.

نرخ دلار در روزهای گذشته رشد زیادی داشت و از رقم ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان تا رقم ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان در روز یک‌شنبه نیز بالا رفت، اما از دیروز روندی معکوس یافت و قیمت‌ها شروع به عقب‌نشینی به سوی کانال ۱۱ هزار تومانی کردند.کارشناسان، افزایش نظارت و کنترل بانک مرکزی، افزایش عرضه ارز و نگرانی دلالان از کاهش یک‌باره قیمت‌ها را از مهم‌ترین دلایل افت قیمت دلار در دو روز گذشته می‌دانند.

   سکه ۵۰ هزار تومان ارزان شد

 در بازار طلا نیز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران با کاهش ۵۰ هزار تومانی قیمت نسبت به دیروز به بهای چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان فروخته شد.هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در بازار آزاد تهران نیز به قیمت چهار میلیون و ۱۳۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شد.همچنین نیم سکه ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۳۶۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۸۵۰ هزار تومان داد و ستد شد.علاوه براین در بازار آزاد تهران هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۴۲۱ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز یک میلیون و ۸۲۸ هزار تومان به فروش رسید.کاهش قیمت دلار و اونس جهانی طلا از مهم‌ترین عوامل افت قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی به شمار می‌رود.

  نرخ رسمی ۲۷ ارز کاهش یافت

 دربازار رسمی ارز نیز، بانک مرکزی قیمت ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۰ ارز افزایش و ۲۷ واحد پول خارجی کاهش، نرخ بقیه ارزها نیز بدون تغییر باقی ماند.نرخ دلار امریکا همچنان بدون تغییر، ۴۲ هزار ریال، بهای هر یورو ۴۶ هزار و ۵۱۶ ریال و پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۴۰۵ ریال است.

  کاهش دلالی ارز

کارشناسان می‌گویند: بازار ارز که در روزهای اخیر روند افزایشی به خود گرفته بود، سه‌شنبه ۲۸ آبان ثابت ماند و قیمت‌ها در بازار تغییری نداشته است .قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز بانکی ثابت بود اما در بانک‌ها قیمت خرید دلار و یورو اندکی کاهش داشت. هر دلار ۱۱ هزار و ۵۶۲ تومان و هر یورو ۱۲ هزار و ۷۸۱ تومان از مشتریان خریداری شده است. قیمت ارز مسافرتی ثابت ماند و هر یورو مسافرتی حدود ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان برای مسافران قیمت‌گذاری شده که بالاتر از نرخ صرافی‌هاست.

رشد یک‌باره بهای دلار در بازار ارز، فعالان این بازار را سردرگم و مردد کرده است به‌طوری که برخی دلالان معتقدند قیمت‌ها رشد بیشتری خواهد کرد، اما شماری دیگر از دلالان می‌گویند که به دلیل رشد بیش از حد نرخ دلار، احتمال افت قیمت‌ها و ضرر خریداران وجود دارد.

بازار ارز در خیابان فردوسی در روزهای اخیر و به ویژه از روز یک‌شنبه دچار هیجان شده و گشتی کوتاه در پیاده‌روهای این خیابان، از افزایش شمار افرادی حکایت دارد که یا برای خرید ارز یا برای اطلاع از قیمت‌ها روانه این محل شده‌اند.

افزون بر افزایش حضور دلالان در فردوسی، آنچه جلب‌توجه می‌کند، سردرگمی و تردید خریداران است؛ به‌طوری که در خرید ارز در قیمت‌های کنونی دچار تردید هستند. آنها از یکسو امیدوار به رشد بیشتر قیمت‌ها هستند اما از سوی دیگر نگرانند که مبادا قیمت‌ها به یک‌باره سقوط کرده و سوداها و اهداف بلندپروازانه‌شان بر باد برود.

تقاطع منوچهری و فردوسی به‌طور سنتی محل تجمع دلالان ارز به شمار می‌رفته است، آنها در گذشته در این مکان جمع شده و با فریادهای خود قیمت‌ها را تعیین می‌کردند. البته در ماه‌های گذشته به دلیل برخورد نهادهای نظارتی و افزایش کنترل بانک مرکزی، نقش این محل برای کنترل قیمت‌ها کمرنگ شده است و کمتر شاهد تجمع دلالان در این مکان بوده‌ایم. اما روز یک‌شنبه، وضعیت تقاطع منوچهری و فردوسی از ازدحام دوباره دلالان در این مکان حکایت داشت، هر چند که شمار دلالان مانند گذشته نبوده و از فریاد کشیدن و جر و بحث درباره قیمت‌ها نیز خبری نبود. در حواشی خیابان فردوسی نیز شمار خریداران دلار و ارزهای عمده در بازار نسبت به روزهای قبل بیشتر شده است که البته بسیاری از آنها فقط اوضاع را رصد کرده و در حال ارزیابی شرایط برای ورود به معاملات هستند.

برخی از فروشندگان که در روزهای قبل آماده فروش دلار بوده و حتی حاضر به کوتاه آمدن بر سر قیمت بودند، در حال حاضر از فروش خودداری می‌کنند و با گفتن این جمله که دلارشان تمام شده، فقط اقدام به خرید می‌کنند. مسوول یک صرافی دارای مجوز به ایرنا گفت: میزان فروش دلار در روزهای اخیر افزایش یافته و حتی روز شنبه به ۱۰ برابر حجم فروش یک روز معمولی در ابتدای آبان ماه رسید. بخش قابل توجهی از مشتریان در حال حاضر با هدف سرمایه‌گذاری و به امید افزایش قیمت‌ها اقدام به خرید کرده‌اند. بانک مرکزی باید برای کنترل بازار ارز، حضور پررنگ‌تری در بازار داشته و با تزریق ارز، نگرانی مربوط به کمبود ارز را برطرف کند.

یک دلال بازار ارز که خود را محمدعلی معرفی کرد، گفت: قیمت‌ها روندی افزایشی دارد و بالاتر می‌رود. اما زمانی که از وی خواسته شد، سقف رشد قیمت دلار را بگوید، نتوانست رقم مشخصی را تخمین بزند. دلال دیگری نیز که معتقد به افزایش قیمت دلار بود، گفت: قیمت‌ها رشد می‌کند و تا ۱۳ هزار تومان بالا می‌رود.

با وجود تاکید و جوسازی برخی دلالان مبنی بر افزایش قیمت دلار و سایر ارزها، شماری از دلالان و فروشندگان نظر دیگری داشته و می‌گویند: بعید است که قیمت دلار بتواند از این مرحله به بعد، رشد زیادی داشته باشد. «سجاد» فروشنده‌ای که به‌طور غیررسمی مشغول خرید و فروش دلار است به ایرنا گفت: الان فرصت خرید نیست، قیمت‌ها به یک‌باره از ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان تا ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان بالا کشیده که بازار، کشش آن را ندارد. قیمت دلار به سرعت بالا رفته و بعید است که خیلی از این رقم، بتواند بالاتر برود. تجربه ماه‌های گذشته نشان داده هر زمان که قیمت دلار، به یک‌باره رشد زیادی کند، به همان سرعت نیز افت می‌کند.

وی با اشاره به احتمال ورود قوی بانک مرکزی و دولت به بازار را در آینده نزدیک، گفت: اگر هفته قبل، دلار خریده بودید تا الان سود خوبی کرده بودید، اما خرید در رقم فعلی (۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان) ریسک زیادی دارد و در صورت افت قیمت‌ها، فروشندگان ضرر زیادی خواهند کرد.

آنچه در صحبت با دلالان جلب‌توجه می‌کرد، نگرانی آنها از ورود پرقدرت بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز بود به‌طوری می‌گفتند در صورتی که بانک مرکزی به صورت غیرمستقیم، ارز زیادی را به بازار تزریق کند، قیمت‌ها سقوط خواهد کرد. یک صراف که تمایلی به درج نامش نداشت گفت: در روزهای اخیر سود خیلی خوبی کرده و میزان تقاضای ارز بالا رفته است، اما هر لحظه امکان دارد که قیمت‌ها ریزش کند. در زمان اوج‌گیری قیمت‌ها در گذشته نیز بانک مرکزی به یک‌باره اقدام به مداخله غیرمستقیم در بازار کرده و بساط دلالان را جمع کرده است. به همین دلیل با وجود افزایش شمار دلالان در بازار ارز، آنها محتاط و نگران هستند.

در این راستا و با هدف نظارت بر بازار ارز، رییس کل بانک مرکزی از صرافی‌های میدان فردوسی تهران به‌طور سرزده بازدید کرد و نسبت به تأمین نیازهای ارزی مردم، اطمینان خاطر داد.

عبدالناصر همتی همچنین اعلام کرده است: مجموعه ذخایر بانک این اجازه را می‌دهد که با رصد تحرکات بازار ارز، هرگونه تلاش برای سفته‌بازی را خنثی کرده و همزمان اجازه دهد که روند عادی عرضه و تقاضای ارز، نرخ آن را تعیین کند. وی با توصیه به مردم گفت: روند گذشته و منطقی در بازار ادامه پیدا خواهد کرد، مردم مراقب سرمایه‌های خود باشند تا از ناحیه سودجویان و سفته بازان آسیب نبینند. با توجه به تجربه‌های گذشته، اکنون فعالان و خریداران و فروشندگان دلار، منتظر تحرکات جدید بانک مرکزی هستند. آنها منتظرند که روند تحولات را مشاهده کنند تا بعد تصمیم بگیرند که آیا در بازار سیاه و غیررسمی ارز بمانند یا بروند؟

از سوی دیگر قیمت طلا در معاملات بازار جهانی تحت تاثیر خوش‌بینی بازار به بهبود روابط تجاری امریکا و چین کاهش یافت اما افت ارزش دلار، کاهش قیمت این فلز ارزشمند را محدود کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران