شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از آمادگی برای ارایه رمز پویا خبر داد و گفت:

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از آمادگی برای ارایه رمز پویا خبر داد و گفت: انجام تمامی تراکنش‌های بدون حضور کارت حتی خرید شارژ و پرداخت قبوض از ابتدای دی ماه نیازمند رمز دوم یک‌بار مصرف است.

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگو با ایبِنا با اشاره به رشد فیشینگ در طول سال‌های اخیر گفت: فیشینگ و کلاهبرداری‌های اینترنتی موضوعی جدی است که در طول سالیان اخیر رشد زیادی داشته است؛ باید با یک روشی علمی به جلو گام بردایم تا بتوانیم مشکلات را در این زمینه مدیریت کنیم و حواشی آن را همه‌جانبه ببینیم تا موضوع جلوگیری از فیشینگ را به سرانجام برسانیم که امید داریم تا رمز دوم یک‌بار مصرف بتواند امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش دهد.

وی ادامه داد: کلاهبرداری‌های اینترنتی فضای بسیار بدی را ایجاد کرده و با مراجعه به دفاتر پلیس فتا می‌توان فشار و رنج شهروندانی که قربانی شده‌اند را مشاهده کرد؛ برخی افراد که شکایت می‌کنند حتی با پیگیری به مبالغی که از آنها برداشت غیرمجاز شده نمی‌رسند و این موضوع به مساله جدی تبدیل شده است.انجام تمامی تراکنش‌های بدون حضور کارت حتی خرید شارژ و پرداخت قبوض با هر مبلغی نیاز به رمز دوم یک‌بار مصرف دارد

وی با اشاره به لزوم اجرای رمز دوم یک‌بار مصرف از سوی سیستم بانکی اظهار داشت: برای اجرای اجباری رمز دوم یک‌بار مصرف دیگر نمی‌توان صبر کرد. بر همین اساس تاکید بانک مرکزی اجرای رمز دوم یک‌بار مصرف به صورت اجباری برای تمامی تراکنش‌های مبتنی بر رمز دوم حتی پرداخت قبوض یا خرید شارژ با هر مبلغی از ابتدای دی ماه سال جاری است و در این زمان دیگر رمز دوم ایستا (ثابت) غیرفعال خواهد شد.

    شبکه بانکی آماده ارایه رمز دوم پویا به مشتریان است

محرمیان تاکید کرد: شبکه بانکی آماده ارایه رمز دوم یک‌بار مصرف به مشتریان است و بانک‌ها زیرساخت رمز یک‌بار مصرف را ایجاد کرده‌اند و موظف هستند تا ابتدای دی ماه اقدات لازم برای ارایه این خدمت به مشتریان را انجام دهند؛ هم‌اکنون بانک‌ها اقداماتی را برای اطلاع‌رسانی در زمینه نحوه فعالسازی رمز یک‌بار مصرف آغاز کرده‌اند. وی افزود: ما ارتباط بسیار خوبی نیز با بانک‌ها برقرار کرده‌ایم و به نظر نمی‌رسد که هیچ بانکی در این زمینه عقب بماند.

رمز دوم یک‌بار مصرف از ابتدای دی ماه فعال و رمزهای ثابت غیر فعال می‌شود. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: رمز دوم یک‌بار مصرف از ابتدای دی ماه به صورت اجباری برای تمامی تراکنش‌های «بدون حضور کارت»  اجرایی خواهد شد و این زمان به هیچ عنوان به تاخیر نخواهد افتاد.

   ارایه پیامکی رمز یک‌بار مصرف در کنار اپلیکیشن‌های بانکی

محرمیان در خصوص روش‌های ارایه رمز دوم یک‌بار مصرف به مشتریان گفت: بانک مرکزی یک سامانه متمرکز مبتنی بر پیامک راه‌اندازی نموده است که در اختیار شبکه بانکی قرار گرفته تا شهروندانی که تلفن همراه غیر هوشمند دارند بتوانند از رمز یک‌بار مصرف استفاده کنند؛ البته بانک‌ها اپلیکیشن‌هایی را ایجاد کرده‌اند که صاحبان تلفن‌های هوشمند با نصب و فعالسازی آنها نیز می‌توانند این خدمت را دریافت کنند.

  نحوه دریافت رمز دوم

از سوی دیگر، رمز دوم یک‌بار مصرف از ابتدای دی ماه برای تمامی تراکنش‌های بدون حضور کارت به صورت اجباری اجرایی می‌شود و باید مشتریان سرویس ارایه رمز دوم پویا با اپلیکیشن یا پیامک را با مراجعه به خودپرداز فعال کنند. بر اساس اعلام بانک مرکزی، رمز دوم یک‌بار مصرف با تاکید پلیس فتا در راستای افزایش امنیت تراکنش‌های بانکی و کاهش کلاهبرداری‌های آنلاین از جمله فیشینگ از ابتدای دی ماه اجرایی خواهد شد و رمزهای دوم ایستا (ثابت) در این زمان غیر فعال می‌شوند. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در همین خصوص نیز در گفت‌وگویی با ایبِنا اعلام کرد که رمز دوم پویا به صورت اجباری برای تمامی تراکنش‌های بدون حضور کارت حتی خرید شارژ و پرداخت قبوض با هر مبلغی از ابتدای دی ماه اجرایی خواهد شد که همین موضوع باعث می‌شود تا تمامی مشتریان سیستم بانکی به منظور استفاده از خدمات تراکنش‌های بدون حضور کارت از جمله کارت یا خرید در درگاه‌های اینترنتی رمز دوم یک‌بار مصرف را فعال کنند اما یکی از مهم‌ترین سوالات شهروندان نحوه فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف (OTP) است.

ایجاد زیرساخت رمز دوم یک‌بار مصرف برای افزایش امنیت تراکنش‌های بدون حضور کارت، اقدامی از سوی شبکه بانکی است که با تاکید بانک مرکزی و پلیس فتا در طول یکسال اخیر پیگیری شده و هم‌اکنون تمامی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور قابلیت ارایه رمز دوم پویا به صورت اپلیکیشن و پیامک را دارند؛ سرویس رمز دوم یک‌بار مصرف کاملا رایگان است و هیچ هزینه‌ای برای مشتریان به دنبال ندارد اما باید توجه داشته باشید که دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف به صورت همزمان از طریق اپلیکیشن و پیامک میسر نیست و اگر رمز دوم پویا را از طریق اپلیکیشن فعال کرده باشید، با فعالسازی سرویس پیامکی رمز دوم یک‌بار مصرف دیگر اپلیکیشن غیر فعال خواهد شد.به منظور دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف از طریق اپلیکیشن ابتدا باید به سایت بانک عامل خود مراجعه کنید و نرم افزار رمزساز را دریافت و نصب کنید این مرحله برای فعال‌سازی ارسال رمز دوم یک‌بار مصرف به صورت پیامکی مورد نیاز نیست

برای دریافت کد فعال‌سازی سرویس اپلیکیشن و پیامکی رمز دوم پویا به یکی از خودپردازها یا پایانه‌های بانکی غیرنقد بانک عامل خود مراجعه کنید و در منوی رمز کارت، رمز دوم یک‌بار مصرف یا پویا را انتخاب کنید تا این خدمت برای شما فعال و رمزی به تلفن همراه شما ارسال شود.

در این مرحله مشتریانی که قصد فعال‌سازی این خدمت با نرم افزار را دارند نیاز است تا کد تایید شده فعال‌سازی پیامک شده از سوی بانک عامل را در اپلیکیشن وارد کنید تا اپلیکیشن فعال شود و بتوانید هر ۶۰ تا ۹۰ ثانیه یک رمز دوم یک‌بار مصرف بسازید؛ مشتریانی که قصد دریافت سرویس رمز دوم پویا پیامکی را دارند در این مرحله باید چهار رقم شماره آخر کارت را به سر شماره‌ای که از سوی بانک به شخص پیامک می‌شود در پیامکی جداگانه ارسال کنند تا این سرویس برای آنها فعال و بتوانند برای تراکنش‌های خود از رمزهای OTP استفاده کنند.

لازم به ذکر است که پیامک فعال‌سازی رمز دوم پویا یا رمز دوم پویا از طریق پیامک از سوی بانک به شماره تلفن همراه اعلام شده توسط مشتری در شعبه ارسال خواهد شد؛ بر همین اساس در صورتی که قصد دارید تا رمز دوم یک‌بار مصرف را در شماره موبایل دیگری دریافت کنید، باید بعد از فعال‌سازی به شعبه مراجعه و درخواست خود را اعلام کنید تا رمز دوم پویا به سیم‌کارت دیگر شما ارسال شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران