شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

روز جمعه 17 آبان 98، در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا با کاهش شدید به 1467 دلار قیمت‌گذاری رسید

گروه بانک و بیمه |

روز جمعه 17 آبان 98، در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا با کاهش شدید به 1467 دلار قیمت‌گذاری رسید و کارشناسان دلیل آن را به نتیجه رسیدن توافق بین چین و امریکا در مورد کاهش تعرفه‌های چین و امریکا در مقابل کالاهای وارداتی و صادراتی ارزیابی کرده‌اند.

به گزارش «تعادل»، همچنین صرافی‌های مجاز بانک مرکزی برای روز پنجشنبه 16 آبان قیمت خرید دلار را ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. قیمت خرید هر یورو ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی اعلام شد. قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 30 هزار تومان و طرح قدیم به 4 میلیون تومان رسید و انتظار می‌رود که با کاهش اونس جهانی و قیمت دلار در هفته جاری، قیمت‌های طلا و سکه کاهش یابد. اما برخی فعالان بازار با توجه به پیش‌بینی نرخ دلار 11400 تومان، احتمال افزایش نرخ طلا و سکه را نیز مطرح کرده‌اند.

سامانه سنا نیز نرخ میانگین ارز برای سه شنبه 14 آبان 98 را برای دلار 11 هزار و 241 تومان، یورو 12 هزار و 558 تومان، پوند انگلیس 14 هزار و 207 تومان، درهم امارات 3 هزار و 80 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 44 تومان و یوآن چین یک هزار و 1519 تومان اعلام کرد. قیمت ارز در بازار به ثبات نسبی رسیده و بر همین اساس بانک‌ها 16 آبان‌ماه هر دلار امریکا را ۱۱ هزار و ۲۴۵ تومان و هر یورو را به قیمت ۱۲ هزار و ۴۰۱ تومان خریدند. قیمت خرید هر پوند انگلیس در بانک‌ها نیز ۱۳ هزار و ۸۸۵ تومان اعلام شده است که نسبت به روز قبل تفاوتی ندارد. قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ بطوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۲ هزار و ۸۸۴ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۳ هزار تومان می‌رسد که نسبت به روزهای قبل کاهش یافته است. این در حالی است که قیمت فروش یورو در صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان است.

به گزارش ایسنا، بررسی قیمت خرید و فروش ارز در هفته جاری حاکی از آن است که نرخ‌ها در این بازار کمی رشد کرده است. قیمت دلار که در روزهای گذشته تا ۱۱ هزار و ۱۵۰ تومان نیز رسیده بود، ناگهان تغییر مسیر داد. قیمت دلار در این هفته از ۱۱ هزار و ۱۵۰ تومان به ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان رسیده که به این ترتیب، نوسان تغییر قیمت این ارز در هفته جاری حدود ۲۰۰ تومان بوده است.

با این وجود بازار ارز کماکان آرام بوده و رییس‌کل بانک مرکزی هم اطمینان داده که بازار بطور کامل تحت کنترل بانک مرکزی است.

هرچند که بازار در شرایط فعلی قابل‌پیش‌بینی نیست، اما صرافان حاضر در بازار ارز معتقدند که دلیل مشخصی برای افزایش قیمت ارز وجود ندارد و در همین راستا بعید به نظر می‌رسد که قیمت‌ها در روزها و ماه‌های آتی افزایش‌ ناگهانی داشته باشد. در حال حاضر صرافی‌های مجاز بانک مرکزی تا سقف ۲۲۰۰ دلار یا یورو یک‌بار در سال در قالب ارز مسافرتی به مردم ارز پرداخت می‌کنند.

از سوی دیگر، بازار متشکل ارزی قرار بود برای کشف قیمت واقعی ارز در نیمه نخست امسال آغاز به کار کند که با گذشت بیش از چند ماه از وعده بانک مرکزی، هنوز خبری از فعالیت بازار متشکل ارزی نیست.

   بانک مرکزی: دلار یکماهه ۴.۲ درصد ارزان شد

براساس آمار بانک مرکزی متوسط قیمـت فـروش یک دلار امریکا در شهریور ماه ١٣٩٨ در بازار آزاد شهر تهران ۱۱ هزار و ۳۹۱ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴.۲ درصد و ۹.۸ درصد کاهش داشته است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار امریکا در ماه مذکور به ترتیب ۱۰ هزار و ۹۸۰ تومان و ۱۱ هزار و ۶۴۰ تومان بوده است.

در شهریور ماه ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک یورو در بازار آزاد شهر تهران ۱۲ هزار و ۶۳۹ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۵.۸ و ۱۴.۴ درصد افزایش داشته است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک یورو در ماه مذکور به ترتیب ۱۲ هزار و ۳۶۳ تومان و ١۳ هزار و ۳۴ تومان بوده است.  در شش ماه اول سال ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک دلار امریکا و یک یورو در بازار آزاد شهر تهران به ترتیب ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان و ۱۴ هزار و ۵۸۸ تومان بوده است. متوسط قیمت فروش سایر ارزهای عمده در جداول زیر نشان داده شده است.

   آشتی دوباره با مصنوعات طلا

از سوی دیگر رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه خریداران طلا هم‌اکنون مصرف‌کنندگان واقعی هستند، گفت: پس از شفاف‌سازی‌های انجام شده درباره مشکلات خرید طلای آب‌شده، اکنون مردم از طلای آب‌شده فاصله گرفته و به خرید دوباره مصنوعات روی آورده‌اند.

«ابراهیم محمدولی» در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت بازار طلا گفت: پس از پایان ماه محرم و صفر، اندکی وضعیت معاملات طلا بهتر شده و استقبال مردم از مصنوعات و زیورآلات طلا افزایش یافته است.رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار بین سه تا پنج هزار تومان و بهای هر سکه تمام بهار آزادی نیز حدود ۲۰ هزار تومان در روزهای اخیر رشد داشته است.

وی یادآور شد: بخشی از رشد قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی ناشی از رشد بهای اونس طلا در بازارهای جهانی بوده که البته آن نیز دوباره اندکی افت کرده است.

   کاهش استقبال از طلای آب‌شده

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: در سال ۹۷ و ماه‌های ابتدایی سال ۹۸ خریداران بیشتر به سراغ طلای آب‌شده می‌رفتند اما پس از شفاف‌سازی‌هایی که صورت گرفت و مردم متوجه برخی تخلفات رخ داده در این بخش شدند، افراد غیر متخصص از طلای آب‌شده فاصله گرفته و به خرید دوباره مصنوعات روی آورده‌اند.

محمدولی یادآور شد: در برخی موارد، شماری از افراد ناآشنایی که اقدام به خرید طلای آب‌شده کرده بودند به دلیل نداشتن اطلاعات فنی، دچار خسارت شدند که برخی از آنها به اتحادیه طلا و جواهر نیز مراجعه کرده‌اند.وی با بیان اینکه فروش طلای آب‌شده توسط طلافروشی‌های دارای مجوز، مشکلی نداشته است، اظهارداشت: در برخی موارد، افراد با هدف کسب سود بیشتر اقدام به خرید طلای آب‌شده از واحدهای فاقد مجوز یا فروشندگان سیار مستقر در راه پله مجتمع‌های تجاری کرده بودند که اکنون با مشکل مواجه شده‌اند.

   جذابیت قاچاق طلا از بین رفت

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره حباب سکه نیز گفت: در دو ماه گذشته، حباب سکه تخلیه شده و به صفر رسیده است. حدود یک ماه قبل، حتی برای چند روز حباب سکه منفی شد و به زیر قیمت‌های جهانی افت کرد که البته دوباره به مرز صفر بازگشت.

محمدولی درباره برخی شایعات مبنی بر قاچاق طلا به خارج از کشور و ذوب کردن سکه برای قاچاق، گفت: با توجه به اینکه حباب منفی سکه از بین رفته و فاصله قیمتی بین طلا در بازارهای داخلی و خارجی وجود ندارد، این نوع قاچاق جذابیتی ندارد.

   بازگشت مصرف‌کنندگان واقعی به بازار طلا

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: امیدواریم که وضعیت بازار طلا همچنان ثبات خود را حفظ کرده و از نوسان‌های شدید سال گذشته فاصله بگیرد. به نظر می‌رسد که قیمت‌ها در بازار سکه و طلا به وضعیت فعلی خود ادامه دهد و تنها گاهی اوقات، نوسان اندک کاهشی یا افزایشی را تجربه کند.

وی با اشاره به بازگشت رونق اندک به بازار طلا گفت: خریداران کنونی طلا مانند سال ۹۷ به فکر خرید طلا برای سرمایه‌گذاری نیستند.در واقع خریداران طلا در حال حاضر مصرف‌کنندگان واقعی هستند که برای مصرف خانواده خود اقدام به خرید می‌کنند. بازار خرید طلای آب‌شده در دو سال اخیر به ویژه پس از رشد شتابان نرخ دلار و افزایش بهای سکه و طلا، رونق گرفت.

طلای آب‌شده در سال گذشته به اوج محبوبیت خود رسید بطوری که حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد معاملات بازار طلا را به خود اختصاص داده بود، اما به تدریج پس از افزایش نگرانی‌های مربوط به افزودن مس و سایر فلزات به آنها جذابیت‌شان رو به کاهش گذاشت.

   نزول قیمت سکه و طلا

از سوی دیگر طبق اعلام نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، با وجود اینکه در روزهای ابتدایی هفته‌ای که گذشت افزایش قیمت سکه و طلا وجود داشته است، اما در روزهای پایانی هفته مجددا آن افزایش قیمت از بین رفته و به سطح قیمتی روزهای پایانی هفته پیش از آن بازگشته است.

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در مجموع از ابتدای هفته تا روزهای پایانی هفته، سیر قیمت‌ها صعودی بود به این معنا که قیمت سکه و طلا در حدود ۴٠ هزار تومان افزایش داشت. اما در روز پایانی هفته (پنج‌شنبه) قیمت‌های جهانی کاهش یافت و باعث شد که قیمت سکه و طلا کاهش و سکه به زیر چهار میلیون تومان برسد. از ابتدای هفته تا اواسط هفته قیمت سکه حدود ۴٠ هزار تومان افزایش و در روزهای پایانی هفته این ۴٠ هزار تومان کاهش پیدا کرد و مجدد به سطح قیمت‌های هفته گذشته بازگشت.وی افزود: علاوه بر این با توجه به اتمام ماه صفر و آغاز مجدد مراسمات جشن، تقاضای مجدد افزایش یافت، اما تقاضا باعث نشد که قیمت سکه و طلا افزایش داشته باشد و به نظر می‌رسد که همین تداوم ثبات قیمت وجود داشته باشد.نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران پیش‌بینی کرد: از سوی دیگر با توجه به روند کاهش قیمت جهانی طلا پیش‌بینی می‌شود که در روزهای آینده ثبات نسبی وجود داشته باشد؛ ضمن اینکه قیمت ارز نیز از سوی بانک مرکزی تحت کنترل است.

   سقوط هفتگی کم‌سابقه طلا

درخبری دیگر قیمت طلا پس از سقوط دو درصدی در روز گذشته که تحت تاثیر دورنمای توافق تجاری امریکا و چین روی داد، در معاملات روز جمعه بازار جهانی تغییر چندانی نداشت و در مسیر ثبت بزرگ‌ترین کاهش هفتگی در دو سال و نیم گذشته قرار گرفت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور تغییر چندانی نداشت و در ۱۴۶۸ دلار و ۸۶ سنت ایستاد.در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۴۷۰ دلار و ۱۰ سنت رسید.

بازارهای سهام جهان به پیشروی پرداختند و شاخص دلار پس از اینکه مقامات اعلام کردند چین و امریکا در صورت امضای فاز اول توافق، تعرفه‌ روی کالای یکدیگر را حذف خواهند کرد، صعود کرد.با این حال فاز اول توافق تجاری با مخالفت شدید در کاخ سفید به دلیل نگرانی نسبت به کاهش اهرم نفوذ امریکا در مذاکرات پس از لغو تعرفه‌های تجاری روبه‌رو شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران