شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دادستانی امریکا از تشکیل پرونده جدیدی برای رسیدگی به اتهامات «هالک بانک» ترکیه خبر داد.

دادستانی امریکا از تشکیل پرونده جدیدی برای رسیدگی به اتهامات «هالک بانک» ترکیه خبر داد. به گزارش تعادل به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت دادگستری امریکا اعلام کرد که علیه بانک دولتی «هالک بانک» ترکیه به اتهام مشارکت در انجام تراکنش‌هایی به ارزش چندین میلیارد دلار که ناقض تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ایران دانسته شده، وارد عمل شده است. طبق اعلام این وزارتخانه، دست‌کم شش اتهام از جمله تقلب، پولشویی و نقض تحریم‌ها متوجه این بانک است. جان دمرز- دستیار دادستان کل امریکا- گفت: این پرونده، یکی از جدی‌ترین پرونده‌های نقض تحریم‌های ایران بوده است که تا به حال دیده‌ایم. وی افزود که هالک بانک از طریق فراهم کردن غیرقانونی دسترسی ایران به میلیاردها دلار پول، تحریم‌ها را نقض کرده است. تحرک جدید امریکا درست در زمانی انجام می‌شود که روابط آنکارا و واشنگتن بر سر حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه بیش از هر زمان دیگری متنج شده است. این هفته، امریکا وزرای دفاع و انرژی ترکیه را تحریم کرده بود. مقامات امریکایی در پرونده فوق ۹ نفر از جمله مهمت هاکان آتیلا- معاون سابق این بانک را متهم به نقض تحریم‌ها کرده‌اند. آتیلا سال گذشته نیز به دلیل آنچه واشنگتن «کمک به تهران برای فروش نفت» خواند در نیویورک محاکمه شده بود. او در ماه ژوئیه از زندان آزاد شده بود. این نخستین‌بار نیست که هالک بانک به نقض تحریم‌های ایران متهم می‌شود. پیش‌تر و در جریان رسیدگی به پرونده رضا ضراب نام هالک بانک مطرح شده بود. ضراب در سال ۲۰۱۶ و در جریان سفر شبه فلوریدا به اتهام نقض تحریم‌ها بازداشت شد. پرونده جدید مربوط به اتهامات این بانک در فاصله زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ است و دادستانی منهتن، هالک بانک را متهم به ایجاد شبکه‌ای در ترکیه، ایران و امارات برای دور زدن تحریم‌ها کرده است. طبق ادعای امریکایی‌ها، طی این مدت هالک بانک ۲۰ میلیارد دلار از وجوه ایران را منتقل کرده است.

    بیانیه هالک بانک

همچنین به گزارش پایگاه خبری تایم ترک در روز چهارشنبه، هالک بانک ترکیه در بیانیه‌ای که در پاسخ به اتهامات دادستان‌های امریکایی منتشر شد، اظهار داشت: «اتهامات مطرح‌شده در دادگاه فدرال منهتن نیویورک علیه ما، تکرار همان اتهاماتی است که چند سال پیش علیه مهمت هاکان آتیلا در امریکا مطرح شد. کیفرخواست مذکور حاوی هیچ‌گونه اطلاعات و مدارک جدید نبوده و تنها تکرار اتهامات مرتبط با هاکان آتیلا است و با وجود ارایه نتایج بررسی‌ها و شواهدمان به وزارت دادگستری امریکا، این کیفرخواست تهیه شده است. در روند تحقیقات مستقلمان، بیش از ۶ میلیون سند، ۸ میلیون پیام سوئیفت و ۱۴۰ هزار پرونده بررسی شد. طی یک سال گذشته با ۳۰ وکیل استخدام‌شده ثابت کردیم که هالک بانک، تحریم‌های امریکا علیه ایران را نقض نکرده، روش‌های غیرشفاف در امور بانکی به کار نبرده و وارد هیچ‌گونه تقلب و توطئه‌ای نشده است». دادستان‌ها در کیفرخواست خود مدعی شدند که هالک بانک از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به اجرای طرحی کمک کرد که اجازه می‌داد ایران عایدات حاصل از فروش نفت و گاز در بازارهای جهانی را با استفاده از شبکه‌ای از شرکت‌ها خرج کند. جفری برمن» دادستان منطقه جنوب نیویورک در بیانیه‌ای اعلام کرد که هالک بانک اینک باید در یک دادگاه امریکایی درباره این عملکرد خود پاسخ بدهد. این اتهامات مشابه همان اتهاماتی است که به «مهمت هاکان آتیلا» یکی از مدیران سابق هالک بانک وارد شده و سال گذشته بر مبنای آن محاکمه و به حبس محکوم شد. آتیلا معاون هالک بانک ترکیه که به اتهام معاونت در دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران در مارس ۲۰۱۷ در امریکا بازداشت شده بود، اواخر تیرماه امسال بعد از ۲۸ ماه از زندان آزاد شد. دادگاه رسیدگی به اتهامات هاکان آتیلا اواخر سال گذشته میلادی در ایالت نیویورک برگزار شده و رضا ضراب تاجر ایرانی‌تبار ترکیه‌ای به عنوان شاهد دادگاه وی حاضر شد.

ضراب در جلسه دادگاه، با پذیرش هفت اتهام از جمله پولشویی، تقلب بانکی و پرداخت رشوه، مدعی شد که معامله او با ایران مورد تایید رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری و نخست‌وزیر وقت ترکیه بوده است.

در آن جلسه دادگاه هاکان آتیلا اتهاماتش را رد و ضراب با پذیرفتن اتهاماتش با دادستان‌های امریکایی همکاری کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران