شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رتبه‌بندی بانک‌ها بر اساس میزان تحقق حاکمیت شرکتی و بانکداری دیجیتال از سوی معاونت امور بانکی وزارت اقتصاد در پایان سال جاری انجام خواهد

رتبه‌بندی بانک‌ها بر اساس تحقق حاکمیت  شرکتی

رتبه‌بندی بانک‌ها بر اساس میزان تحقق حاکمیت شرکتی و بانکداری دیجیتال از سوی معاونت امور بانکی وزارت اقتصاد در پایان سال جاری انجام خواهد شد. به گزارش ایبِنا، فرهاد دژپسند طی سخنانی در مجمع عمومی سالانه بانک سپه با بیان این مطلب، اظهار داشت: با تحقق حاکمیت شرکتی بطور کامل مشخص می‌شود، مشکلات یک بانک، چقدر متاثر از عوامل برون سازمانی (به‌طور مثال، حجم بالای تسهیلات تکلیفی) و چه مقدار ناشی از عوامل درون سازمانی، (پایین بودن بهره وری و...) است. نظام بانکی با بهبود مدیریت و کاهش هزینه‌ها باید به سمت کارا کردن سیستم خود پیش برود. وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه، پس از استماع گزارش عملکرد بانک و صورت‌های مالی ارایه شده، با تقدیر از زحمات کارکنان و اعضای هیات‌مدیره بانک سپه، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بانک را، توان بالای مدیریت مالی و ریسک‌پذیری مدیریتی آن، از جمله در خصوص اجرای پروژه ساماندهی آب‌های مرزی و نیز پذیرش مسوولیت ادغام پنج بانک نیروهای مسلح در بانک سپه عنوان کرد.وزیر اقتصاد با بیان اینکه، اجرای پروژه ادغام، کاری بسیار سخت است که باید به خوبی مدیریت شود، اظهار داشت: این امر در عین حال یک فرصت طلایی برای بانک سپه محسوب می‌شود، زیرا این بانک می‌تواند با اجرای موفق این پروژه، به بزرگ‌ترین بانک کشور تبدیل شود.

شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: اگر بانک‌ها برای شفاف‌سازی صورت‌های مالی خود نیاز به قوانینی داشته باشند، مجلس آماده تدوین آن است. رحیم زارع در گفت‌وگو با ایبِنا با تاکید بر ضرورت شفاف‌سازی صورت‌های مالی از سوی بانک‌ها، گفت: بانک‌ها باید با شفاف‌سازی صورت‌های مالی خود علیه فساد در بخش‌های اقتصادی عمل کنند. نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزایش قیمت ارز، مسکن و ... باعث تغییر جهت به سودآوری و افزایش دارایی‌ها و امکان‌پذیری افزایش سرمایه از سوی بانک‌ها شده است، افزود: یکی از ابر چالش‌ها در حال حاضر اصلاح نظام بانکی کشور است که در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار گرفته تا با این نوع اصلاح شفافیت‌های مالی بیشتر شود. زارع با تاکید بر اینکه انتشار دقیق صورت‌های مالی بانک‌های دولتی به عارضه یابی‌های دقیق می‌انجامد، تصریح کرد: وقتی بتوانیم عارضه‌های موجود را احصا کنیم، بطور حتم می‌توان برای رفع آنها در قالب قانون برنامه داشت.این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بانک‌ها باید بازوی نظارتی کشور در بخش نظارتی بوده و با هر نوع مفسده‌ای برخورد کنند، گفت: شفاف‌سازی صورت‌های مالی و حتی دارایی‌های بانک‌ها مطالبه دیرینه بوده که باید در زمینه بهبود عملکردها هر چه سریع‌تر انجام شود.

موفقیت بانک مرکزی در عبور از تحریم‌ها

محمدحسن دیده‌ور کارشناس اقتصادی گفت: بانک مرکزی بعد از هر تحریمی موفق شده تا راهی برای عبور از آن پیدا کند که این موضوع خود نشان از بی‌تاثیری این تحریم‌هاست. وی در گفت‌وگو با ایبِنا درباره تاثیر تحریم‌های جدید امریکا بر بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی گفت: هنوز جزییات بیشتر و دقیق‌تری از این تحریم‌ها اعلام نشده و هنوز نمی‌دانیم که تا چه سطح و اندازه‌ای احتمال تاثیرگذاری بر روندهای صادراتی و وارداتی کشور را در برخواهد داشت. وی افزود: امریکایی‌ها هر روز یا به بهانه مسائل موشکی یا دفاع از حقوق بشر یا هسته‌ای و غیره تحریم جدیدی علیه نهادها و شرکت‌های ایرانی اعمال می‌کنند، اما آنچه که مشخص است این است که تاکنون بانک مرکزی موفق شده راهی برای عبور از این تحریم‌ها پیدا کند.

عملکرد بانک رفاه  قابل تقدیر است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجمع عمومی بانک رفاه گفت: بحمدالله بانک رفاه کارگران با توجه به تمامی مسائل، مشکلات و چالش‌های موجود طی سال مالی 1397 عملکرد مطلوبی داشته است. به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، دکتر شریعتمداری با ابراز خرسندی از موافقت هیات دولت و مساعدت وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر خروج بانک رفاه از قوانین و مقررات نوع سهامداری خاص، گفت: خوشبختانه هیات وزیران محترم در دولت لایحه‌ای را به تصویب رسانده‌اند که بانک رفاه با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد تمام سهام آن تحت نظارت سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد.  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برخی از چالش‌های موجود اقتصادی از جمله تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی خاطرنشان ساخت: با عنایت به شرایط پیش آمده لازم است نظام بانکی و بانک رفاه بیش از گذشته وارد عرصه فعالیت‌های اقتصادی شوند و به رفع موانع تولید کمک نمایند.  دکتر شریعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود با تصریح اینکه مفتخریم که بانک رفاه متعلق به جامعه زحمتکش و معزز کارگری است افزود: در تمامی سطوح باید به گونه‌ای رفتار کنیم که رضایت این عزیزان به نحو مطلوب جلب شود. در صورت فراهم نمودن رفاه کارگران و آسایش این افراد، اقتصادی توسعه یافته و پویا خواهیم داشت.کارگران مشتریانی بسیار خوش حساب هستند و بانک با ارایه خدمات نوآورانه به آنها می‌تواند منشأ اثر باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران