شماره امروز: ۵۴۷

اختلاف قیمت نیما و بازار برای 100 یورو 50 هزار تومان است

| | |

بانک مرکزی در خصوص ارز موردنیاز زوار اربعین اعلام کرد: عرضه ارز موردنیاز زوار اربعین حسینی در بانک‌های منتخب و صرافی‌های مجاز انجام خواهد شد

گروه بانک و بیمه|

بانک مرکزی در خصوص ارز موردنیاز زوار اربعین اعلام کرد: عرضه ارز موردنیاز زوار اربعین حسینی در بانک‌های منتخب و صرافی‌های مجاز انجام خواهد شد و به هر زائر ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها ارایه خواهد شد.

به گزارش «تعادل»، براساس اعلام بانک مرکزی، زائران اربعین حسینی در صورت نیاز به خرید ارز می‌توانند نسبت به خرید حداکثر مبلغ ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار ثانویه ارز از صرافی‌های مجاز و بانک‌های منتخب ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات و پارسیان اقدام کنند. در راستای تسهیل شرایط سفر زائران گرامی عتبات عالیات در ایام منتهی به اربعین حسینی و با توجه به هماهنگی‌های به‌عمل آمده با بانک‌های منتخب ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات و پارسیان و نیز صرافی‌های مجاز، زائران محترم در صورت نیاز می‌توانند قبل از عزیمت به کشور عراق و در شهر خود نسبت به خرید حداکثر مبلغ ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر اسعار به نرخ بازار ثانویه ارز، از بانک‌های منتخب و صرافی‌های مجاز به‌منظور پوشش برخی از هزینه‌های این سفر معنوی اقدام کنند.بر این اساس، حداکثر مبلغ ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر اسعار به نرخ بازار ثانویه ارز، از بانک‌های منتخب و صرافی‌های مجاز به‌منظور پوشش برخی از هزینه‌های این سفر معنوی تامین می‌شود.

در حالی ارز زائران اربعین قرار است با نرخ بازار ثانویه در اختیار آنها قرار بگیرد که در حال حاضر هر یورو در بازار نیمایی تا ۱۲ هزار و ۱۶۰ تومان معامله می‌شود. به گزارش ایسنا، سرانجام بانک مرکزی تصمیم به ارایه ارز به مسافران اربعین گرفت و اعلام کرد که زائران می‌توانند حداکثر ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر اسعار به نرخ بازار ثانویه ارز، از بانک‌های منتخب و صرافی‌های مجاز به‌منظور پوشش برخی از هزینه‌های تامین کنند.

اما اینکه قیمت ارز در بازار ثانویه یا همان نیمایی که محل معامله ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان است، چقدر خواهد بود. بر این اساس بررسی آخرین وضعیت معاملات در نیما نشان می‌دهد که هر یورو بطور میانگین تا ۱۲ هزار و ۱۶۰ تومان معامله شده است.البته قیمت یورو در بازار نیما از ابتدای شهریورماه تا پایان آن با روند کاهشی همراه بوده است؛ بطوری که از حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در ابتدا به ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان در نیمه ماه رسیده و در آخرین معاملات نیز ۱۲ هزار و ۱۶۰ تومان معامله شده است.ارایه ارز نیمایی به مسافران اربعین گرچه فقط ۱۰۰ یورو است، ولی در هر صورت در مقایسه با نرخ بازار نرخ پایین‌تری خواهد داشت که به حدود ۵۰۰ تومان می‌رسد.این در حالی است که در حال حاضر هر یورو در بازار آزاد حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان معامله می‌شود و نرخ ارز مسافرتی که در بانک‌ها نیز در اختیار مسافران قرار می‌گیرد نیز در همین حد و اغلب بالاتر است.

بر این اساس اگر یورو بازار نیما حتی با نرخ حدود ۱۲ هزار و۲۰۰ تومان به زائران داده شود هزینه ۱۰۰ یورو برای آنها تا یک میلیون و ۲۲۰ هزار تومان است و اگر این ۱۰۰ یورو از بازار خریداری شود به یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان می‌رسد که اختلاف ۵۰ هزار تومانی را در مجموع به همراه خواهد داشت که قابل توجه نیست. در هر صورت متقاضیان می‌توانند طبق هماهنگی انجام شده با بانک‌های منتخب ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات و پارسیان و نیز صرافی‌های مجاز، زائران در شهر خود نسبت به خرید ارز اقدام کنند.

   نرخ‌ها در بازار

روز 31 شهریور 98، دو روز پس از اعلام نوع جدیدی از تحریم برای بانک مرکزی و تاکید امریکا بر ادامه تحریم‌ها و احتمالا بررسی تحریم سایر بانک‌ها، بازار ارز و طلا همچنان بدون واکنش به این اخبار، روند با ثبات خود را طی کرده و نرخ‌ها نسبت به روز قبل اندکی کاهش یافته است. صرافی‌های مجاز بانکی نیز نرخ فروش دلار را 11400 و نرخ خرید دلار را 11300 تومان، نرخ فروش یورو را 12650 و نرخ خرید یورو را 12550 تومان اعلام کردند. نرخ لحظه‌ای دلار در سامانه سنا به 11400 و یورو به 12700 تومان رسید. بازار سنا نرخ میانگین ارزهای معامله شده در تاریخ 30 شهریور را برای دلار 11363، یورو 12648، درهم 3120، یوآن 1722، پوند 14065، لیر ترکیه 2090 تومان اعلام کرده است.

در بازار آزاد و معاملات نقدی نیز نرخ دلار به 11410 تومان رسیده و با اعلام نرخ اونس جهانی طلا 1517 دلاری، قیمت طلا و سکه تقریبا روند با ثبات قبلی را طی کرد و نرخ‌ها اندکی کاهش داشت. مظنه مثقال طلای 17 عیار یا طلای آبشده به 1 میلیون و 771 هزار، هرگرم طلای 18 عیار معادل 409 هزار تومان، سکه امامی 4 میلیون و 65 هزار، سکه طرح قدیم 4 میلیون و 30 هزار، نیم سکه 2 میلیون و 80 هزار، ربع سکه 1 میلیون و 280 هزار و سکه گرمی 890 هزار تومان معامله شد.

همچنین مقایسه عملکرد بازارهای سهام، ارز و سکه بیانگر این است که تا پایان هفته قبل، بازار سهام در این مدت با ۶۴.۶۵ درصد رشد، بیشترین سود را نسبت به بازارهای ارز و سکه نصیب خود کرده است. این در حالی است که در این مدت بازار ارز (دلار) با افت ۱۲.۵ درصدی و بازار سکه با کاهش ۱۲.۶ درصدی مواجه بوده‌اند. این در حالی است که در هفته‌ای که گذشت نیز بازار سرمایه افت ۱.۹درصدی، بازار ارز (دلار) رشد یک درصدی و بازار سکه کاهش ۰.۱ درصدی را نصیب سرمایه فعالان خود کرده‌اند.

قیمت ارزهای اصلی در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نسبت به روز گذشته با کاهش همراه بود. تحریم‌های جدید امریکا نه تنها بر بازار ارز ایران تاثیر هیجانی و منفی نگذاشته، بلکه قیمت‌ها کاهش هم یافته است که بر همین اساس بانک‌ها 31 شهریور هر دلار امریکا را ۱۱ هزار و ۲۶۴ تومان و هر یورو را به قیمت ۱۲ هزار و ۴۷۲ تومان می‌خرند.قیمت خرید هر پوند انگلیس در بانک‌ها نیز ۱۴ هزار و ۵۴ تومان است.

قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ بطوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۲ هزار و ۶۵۵ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان می‌رسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران