شماره امروز: ۵۴۷

با ثبت ۱.۴ میلیارد تراکنش در خودپردازها طی ۳ ماه صورت گرفت

| | |

بر اساس آمار منتشره از سوی بانک مرکزی بالغ بر یک میلیارد و ۴۲۱ میلیون تراکنش توسط خودپردازهای بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در سراسر کشور در سه ماهه نخست سال جاری انجام شده است

گروه بانک و بیمه |

بر اساس آمار منتشره از سوی بانک مرکزی بالغ بر یک میلیارد و ۴۲۱ میلیون تراکنش توسط خودپردازهای بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در سراسر کشور در سه ماهه نخست سال جاری انجام شده است که میانگین روزانه آن 15 میلیون و 290 هزار تراکنش از طریق خودپردازها بوده است. از سوی دیگر، در شبکه پایانه‌های شعب نیز 76 میلیون و 345 هزار تراکنش انجام شده که روزانه 820 هزار تراکنش بوده است.

به گزارش «تعادل»، آمار عملکرد خودپردازها و پایانه‌های شعب نشان می‌دهد که روی هم رفته 1 میلیارد و 498 میلیون و 257 هزار تراکنش در سه ماه اول 98 انجام شده که نشان می‌دهد میانگین روزانه 16 میلیون و 110 هزار تراکنش از طریق خودپردازها و پایانه‌های شعب صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گزارش تعداد تراکنش ابزارهای پرداخت شبکه بانکی را به تفکیک تا پایان خرداد ماه ۹۸ اعلام کرد؛ در این گزارش عملکرد سه ماهه ابتدایی سال جاری در بخش‌های خودپرداز و پایانه شعبه در دو قسمت استان تهران و سایر استان‌ها منتشر شده که بر اساس آن، بالغ بر یک میلیارد و ۴۲۱ میلیون و ۹۱۲ هزار تراکنش در شبکه خودپردازهای سیستم بانکی تا پایان سه ماهه اول سال جاری انجام شده است؛ همچنین در این گزارش اعلام شده که حدود ۷۶ میلیون و ۳۴۵ هزار تراکنش از طریق پایانه‌های شعب (کارتخوان‌های شعبه) شبکه بانکی در مدت مشابه به ثبت رسیده است.

لازم به ذکر است بر اساس آمار منتشر شده، گزارش اعلامی برخی بانک‌ها از جمله انصار، ایران زمین، پارسیان، توسعه صادرات و تجارت در خصوص تعداد تراکنش ابزارهای پرداخت به‌روز نبوده و متعلق به سال‌های گذشته بوده و همچنین گزارش ابزارهای پرداخت موسسه اعتباری ملل و قرض‌الحسنه رسالت نیز اعلام نشده است. همچنین بانک‌های ملی، رفاه و صادرات صاحب بیشترین تعداد تراکنش دستگاه خودپرداز بوده‌اند.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تا پایان خرداد ماه سال جاری بالغ بر ۵۷ هزار و ۵۲ دستگاه خودپرداز از سوی شبکه بانکی راه‌اندازی و فعالیت داشته است که شهروندان با استفاده از خودپردازها  در سه ماهه نخست امسال یک میلیارد و ۴۲۱ میلیون و ۹۱۲ هزار تراکنش انجام دادند که بطور میانگین هر خود پرداز در این سه ماه 35 هزار تراکنش انجام داده است. همچنین روزانه هر خود پرداز 268 تراکنش انجام می‌دهد که اگر میانگین هر تراکنش را 120 هزار تومان در نظر بگیریم، روزانه 32 میلیون تومان پول یا انتقال وجه یا پرداخت قبض از طریق خود پردازها انجام می‌شود و حال باید بررسی شود که آیا این مبلغ انتقال وجه برای بانک‌ها سودآوری و صرفه اقتصادی دارد و منجر به جذب منابع می‌شود یا خیر؟

 بانک ملی ایران با تعداد ۷ هزار و ۹۴۵ دستگاه خودپرداز بیشترین میزان دستگاه عابر بانک در میان بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کشور را به خود اختصاص داده است که در آمار اعلام شده در خصوص سهم از تعداد تراکنش نیز این بانک بالغ بر ۲۹۹ میلیون و ۳۵۷ هزار تراکنش را به خود اختصاص داده است.بر اساس این گزارش بانک‌های رفاه با ۱۳۰ میلیون تراکنش، صادرات با ۱۲۶ میلیون تراکنش و ملت با ۱۰۹ میلیون تراکنش بعد از بانک ملی در جایگاه‌های بیشترین تعداد تراکنش دستگاه خودپرداز قرار دارند. آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در خصوص تعداد تراکنش خودپردازهای فعال در استان تهران حاکی از آن است که در پایتخت بالغ بر ۳۲۹ میلیون و ۱۷۱ هزار تراکنش توسط دستگاه خودپرداز شبکه بانکی انجام شده از این میان بیشترین سهم از خودپردازهای فعال متعلق به بانک‌های پاسارگاد، ملی ایران و صادرات است.

این گزارش نشان می‌دهد که در سایر استان‌های ایران حدود یک میلیارد و ۹۲ میلیون تراکنش با استفاده از دستگاه خودپرداز انجام شده که بیشترین فراوانی تراکنش خودپرداز در شهرستان‌ها به بانک‌های ملی، رفاه و صادرات اختصاص دارد.

از سوی دیگر، بیشترین سهم از تراکنش پایانه‌های شعب توسط بانک‌های ملی، صادرات و کشاورزی صورت گرفته است. جدیدترین گزارش بانک مرکزی در وضعیت پایانه‌های شعب (کارتخوان‌های بانکی مورد استفاده در شعب) نشان از فعالیت بالغ بر ۷۱ هزار و ۱۳۳ دستگاه پایانه شعبه در سطح کشور توسط شبکه بانکی دارد که بانک ملی ایران با برخورداری از ۱۵ هزار و ۵۹ پین پد در رتبه نخست این جدول قرار گرفته و پس از آن نیز بانک‌های کشاورزی و صادرات قرار دارند اما گزارش تعداد تراکنش پایانه‌های شعب حاکی از آن است که حدود ۷۶ میلیون و ۳۴۵ هزار تراکنش از طریق این ابزار پرداخت در کشور در سه ماهه ابتدایی سال ۹۸ انجام شده که بیشترین تراکنش متعلق به بانک‌های ملی، صادرات و کشاورزی است.

آمار منتشر شده از وضعیت تراکنش کارتخوان‌های شعب در استان تهران حاکی از آن است که در سطح استان تهران بالغ بر ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تراکنش از طریق ۱۴ هزار و و ۶۸۳ دستگاه پایانه شعبه به ثبت رسیده که از این میان بیشترین سهم به بانک‌ ملی ایران بوده است.

آمار نشان می‌دهد در سایر استان‌های ایران حدود ۵۶ هزار و و ۴۵۰ هزار دستگاه کارتخوان شعبه وجود دارد که با استفاده از این ابزار پرداخت تعداد ۶۳ میلیون و ۲۴۵ هزار تراکنش انجام شده است؛ بانک ملی در شهرستان‌ها نیز بیشترین سهم از تراکنش پایانه‌های شعبه را در اختیار دارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران