شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازارو اثر کاهش نرخ بهره امریکا بر رشد طلا و کاهش دلار گزارش می‌دهد

| | |

بازار ارز و طلا روزهای پنجشنبه و جمعه با روند با ثباتی همراه شد و با کاهش قیمت‌ها در بازار ارز،

گروه بانک و بیمه |احسان شمشیری|

بازار ارز و طلا روزهای پنجشنبه و جمعه با روند با ثباتی همراه شد و با کاهش قیمت‌ها در بازار ارز، نرخ دلار بار دیگر به کانال ۱۱ هزار تومان برگشت. روز پنجشنبه نیز صرافی‌های مجاز بانک مرکزی قیمت دلار را نسبت به روز چهارشنبه ۵۰ تومان کاهش دادند؛ بطوری که قیمت خرید دلار در این صرافی‌ها ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد. این صرافی‌ها هر یورو را به قیمت ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان می‌خرند و ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروشند که نسبت به روز گذشته ۱۵۰ تومان کاهش داشته است.

به گزارش «تعادل»، سامانه سنا نیز نرخ‌های ارز را برای روز پنجشنبه به ترتیب دلار 11869، یورو 13569، درهم 3244، یو آن 1765، پوند 14561، لیرترکیه 2251 تومان اعلام کرد. اما عصر جمعه 11 مرداد 98 نرخ دلار در بازار آزاد و معاملات نقدی به 12030 تومان رسید.

همچنین بانک‌ها روز دهم مرداد قیمت دلار را کاهش دادند؛ بطوری که قیمت خرید دلار در بانک‌ها که در روز چهارشنبه ۱۱ هزار و ۶۵۴ تومان بود، پنج شنبه به ۱۱ هزار و ۵۵۷ تومان رسید. شعب ارزی بانک‌ها هر یورو را ۱۲ هزار و ۷۶۳ تومان می‌خرند که در مقایسه با قیمت ۱۳ هزار و ۹۹۹ تومانی چهارشنبه، قیمت این ارز نیز کاهش یافته است. هر پوند انگلیس هم در شعب ارزی بانک‌ها به قیمت ۱۴ هزار و ۱۴ تومان خریداری می‌شود.قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ بطوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۳ هزار و ۴۰۵ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان می‌رسد.

در بازار طلا نیز با اعلام اونس جهانی 1437 دلار و نرخ دلار 12030 تومان، مظنه مثقال 17 عیار 1 میلیون و 771 هزار، هرگرم طلای 18 عیار 409 هزار، سکه 4 میلیون و 177 هزار، نیم سکه 2 میلیون و 250 هزار، ربع سکه 1 میلیون و 450 هزار، سکه گرمی 970 هزار تومان معامله کردند. اما از سوی دیگر، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با سیاست کاهش نرخ بهره در امریکا و کاهش ارزش دلار امریکا، قیمت طلا در هفته جاری افزایش یابد و احتمالا در روزهای آینده شاهد رشد بیشتر نرخ اونس جهانی طلا خواهیم بود. عصر جمعه 11 مرداد 98 نیز نرخ اونس جهانی طلا به 1437 دلار رسید که نسبت به روز پنج شنبه با رشد 15 دلاری همراه شده است و پیش بینی می‌شود که با جنگ تعرفه‌ای امریکا و چین و اثر سیاست کاهش نرخ بهره، در روزهای آینده نیز نرخ طلا افزایش بیشتری داشته باشد.

 کاهش ۷.۵ درصدی دلار در خرداد 98

 از سوی دیگر، بانک مرکزی تحولات سه ماهه نرخ ارز در بهار 98 را گزارش کرد که براساس آن، متوسط نرخ دلار در سه ماهه نخست سال ۹۸ براساس آمار بانک مرکزی به ۱۳ هزار و ۸۷۷ تومان رسید و قیمت این ارز در خردادماه ۷.۵ درصد نسبت به اردیبهشت ماه کاهش یافت.براساس آمار بانک مرکزی متوسط قیمـت فـروش یک دلار امریکا در خرداد ماه ١٣٩٨ در بازار آزاد شهر تهران ۱۳ هزار و ۴۲۷ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل ۷.۵ درصد کاهش داشته است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار امریکا در ماه مذکور به ترتیب ۱۲ هزار و ۷۶۳ تومان و ۱۴ هزار و ۱۹۳ تومان بوده است.

همچنین در خرداد ماه ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک یورو در بازار آزاد شهر تهران ۱۵ هزار و ۲۸۱ تومان بود که در مقایسه با ماه قبل ۶.۹ درصد کاهش داشته است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک یورو در ماه مذکور به ترتیب ۱۴ هزار و ۶۲۷ تومان و ١۶ هزار و ۵۴ تومان بوده است.در سه ماه اول سال ١٣٩٨ متوسط قیمت فروش یک دلار امریکا و یک یورو در بازار آزاد شهر تهران به ترتیب ١٣ هزار و ۸۷۷ تومان و ۱۵ هزار و ۷۵۲ تومان بوده است. متوسط قیمت فروش و درصد تغییر سایر ارزهای عمده در جداول شماره زیر نشان داده شده است.

 کاهش نرخ بهره امریکا

 بازارهای جهانی در پی کاهش نرخ بهره در امریکا شاهد کاهش نرخ برابری دلار امریکا در برابر ارزهای عمده جهان هستند.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، بانک مرکزی امریکا چهارشنبه‌شب و برای نخستین‌بار از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون اقدام به کاهش نرخ بهره کرد. با کاهش ۰.۲۵درصدی، دامنه نرخ بهره در امریکا به ۲ تا ۲.۲۵ درصد رسید.این اقدام که با حمایت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا همراه بود با هدف مقابله با تبعات کاهش رونق اقتصادی جهان و تلاش برای حفظ رشد اقتصادی این کشور انجام شده است.

بانک مرکزی امریکا امیدوار است با تشویق سرمایه‌گذاری و پرداخت تسهیلات بانکی و عرضه پول ارزان از طریق کاهش نرخ بهره بتواند مانع نزدیک‌تر شدن نرخ رشد اقتصادی امریکا به یک درصد و تنزل بیشتر نرخ تورم این کشور به زیر ۲ درصد شود.

در چنین شرایطی نرخ برابری دلار امریکا در مقابل یورو ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱.۱۰۴۵ رسید.این درحالی است که بهای جهانی هر اونس طلا طی معاملات بعدازظهر پنجشنبه بازارهای جهانی هزار و ۴۱۱ دلار بود.

 توئیت ترامپ دلار را ریزشی کرد

 پس از آنکه ترامپ چین را به اعمال تعرفه‌های جدیدی تهدید کرد، ارزش دلار در برابر بسیاری از ارزها کاهش یافت.به گزارش رویترز، رییس‌جمهور امریکا در پیامی توئیتری تهدید کرد که در صورت نرسیدن به توافق تجاری جدید با چین، واشنگتن بر ۳۰۰ میلیارد دلار از محصولات وارداتی چینی تعرفه ۱۰ درصدی وضع خواهد کرد. توئیت ترامپ که تنها چند ساعت پس از بازگشت هیات امریکایی از شهر شانگهای منتشر شد، آب سردی بر امید معامله گران برای حصول توافق زودهنگام بود. وی با متهم کردن چین به نخریدن مقادیر بالای محصولات کشاورزی امریکایی مدعی شد که رفتار چینی‌ها ناعادلانه است.در واکنش به تهدیدات ترامپ، ارزش دلار تنها در برابر ین ۱.۳۲ درصد ریزش کرد تا هر دلار به ۱۰۷.۳۱ ین برسد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۲ درصد کاهش به ۹۸.۳۲۵ واحد رسید.

مازن عیسی، استراتژیست ارزی در بانک «تی‌دی» گفت: تحرکات جدیدی را در بازار ارز شاهد بوده‌ایم. به نظر می‌رسد بازار ارز دیگر چندان امن نیست. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه‌داری امریکا نیز بار دیگر به زیر ۱۰ درصد رسید و با ایستادن در سطح ۱.۸۷۸ درصد در پایین‌ترین سطح خود از نوامبر سال ۲۰۱۶ قرار گرفت. از سوی دیگر ارزش یورو که به دنبال کاهش نرخ بهره امریکا به پایین‌ترین سطح ۲۶ ماه اخیر خود رسیده بود ۰.۱۳ درصد تقویت شد تا هر یورو به ازای ۱.۱۰۸۸ دلار مبادله شود.

پوند نیز به مانند یورو از ضعف دلار بهره گرفت تا از ضعیف‌ترین سطح خود در طول سی ماه اخیر فاصله بگیرد و با ۰.۰۶ درصد افزایش به ۱.۲۱۵ دلار برسد. عیسی افزود: نکته جالب توجه در خصوص آخرین تصمیم بانک مرکزی امریکا آن است که ترامپ بلافاصله پس از کاهش نرخ بهره دور جدیدی از تنش با چین را آغاز کرده است. هر دلار امریکا همچنین به ازای ۱.۳۲۲ دلار کانادا، ۱.۴۶۸۱ دلار استرالیا و ۶.۹۱۰۴ یوان چین مبادله شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران