شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 148497 | |

رقبای ژئوپلیتیک امریکا درحال سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی بلاک‌چین هستند تا بتوانند با دور زدن تحریم‌ها جلوی قدرت مالی امریکا بایستند.

ایران، چین و ونزوئلا با ارزرمزها به جنگ امریکا می‌روند

رقبای ژئوپلیتیک امریکا درحال سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی بلاک‌چین هستند تا بتوانند با دور زدن تحریم‌ها جلوی قدرت مالی امریکا بایستند.

به گزارش یاهو فاینانس، در حالی که رمزارزها با سرعت زیادی درحال جا افتادن هستند، دولت‌های ایران، روسیه، چین و ونزوئلا درحال توسعه این فناوری‌ هستند تا بازار رمزارزها را تقویت کنند.

نتایج یک تحقیق جامع در این زمینه که از سوی بنیاد دفاع از دموکراسی انجام شده، نشان می‌دهد که فناوری بلاک چین می‌تواند ابتکاری باشد که به رقبای امریکا برای نخستین‌بار این امکان را بدهد که تمام فعالیت‌های اقتصادی خود را خارج از سیستم مالی تحت هدایت امریکا انجام دهند. در نتیجه این دولت‌ها فناوری بلاک‌چین را به عنوان یک عنصر کلیدی از تلاش‌هایشان برای مقابله با قدرت مالی امریکا در نظر گرفته‌اند.

ارزهای مجازی باوجودی که به‌شدت پرنوسان هستند و هنوز به عنوان ابزار پرداخت از سوی همه مورد پذیرش قرار نگرفته‌اند، یک بازار رو به رشد محسوب می‌شوند. قیمت بیت کوین در نزدیک به یک‌سال گذشته حدود ۲۰۰ درصد افزایش داشته است و انتظار می‌رود هنوز افزایش بیشتری در انتظار ارزش این رمزارز باشد.

البته مطالعات انجام شده نگرانی‌هایی را درباره اینکه چگونه فناوری بلاک‌چین می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار بگیرد هم مطرح کرده است. کنگره امریکا نگرانی‌هایی را مطرح کرده که رمرزارزها می‌توانند به عنوان روشی از مبادلات مالی به‌کار گرفته شوند که برای جنایتکاران جذاب است و می‌تواند به عنوان راهی برای دور زدن قوانین استاندارد مالی به کار گرفته شوند.

ارزهای دیجیتال به‌شدت درحال پیدا کردن اقبال عمومی هستند، به همین دلیل این نگرانی وجود دارد که خلافکاران و جنایتکاران نیز می‌توانند از آنها به عنوان تسهیل‌گر مبادلات مالی در سراسر دنیا استفاده کنند. براساس این گزارش، تهران، پکن و کاراکاس هرکدام به صورت جداگانه گام‌های بلندی در زمینه توسعه رمزارزها برداشته‌اند. ایران که با تحریم‌های امریکا تحت فشار قرار گرفته، درحال توسعه ارز دیجیتال اختصاصی است. بانک مرکزی این کشور انگیزه بسیار زیادی برای ایجاد آلترناتیوی برای سیستم پرداخت مالی حاکم بر جهان دارد. کشورهایی که از سوی امریکا تحت فشار هستند به دنبال پتانسیل‌هایی هستند که قدرت تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه را از طریق راه‌اندازی سیستم‌های آلترناتیو مالی در تجارت تجهانی کاهش دهند. تلاش‌های ونزوئلا برای ایجاد رمزارز اختصاصی تاکنون نتایح خوبی درپی نداشته است و روند رو به سقوط اقتصاد این کشور در میانه بی‌ثباتی‌های سیاسی همچنان ادامه دارد. رمز ارز نفتی پترو چندان موفق نبوده است. اما برخی کشورهایی که قصد کمک به ونزوئلا را داشته‌اند از رمزارزها استفاده کرده‌اند. باوجودی که اکثر رمزارزها هنوز به بلوغ لازم نرسیده‌اند و به صورت گسترده مورد استفاده قرار نگرفته‌اند توسعه فناوری بلاک چین درآینده تبعات مثبت و منفی زیادی درپی خواهد داشت. شاید ایجاد سیستمی برای پایان سلطه امریکا به بازارهای مبادلات مالی تا دو دهه آینده هم طول بکشد، اما کشورهایی که این نیاز را احساس کرده‌اند زیرساخت‌های لازم را از هم‌اکنون پایه‌گذاری کرده‌اند.

شناسایی  ۹ مرکز بزرگ تولید ارز دیجیتال در پایتخت

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از شناسایی ۹ مرکز بزرگ تولید ارز دیجیتال در پایتخت خبر داد.

به گزارش ایبِنا، حسین صبوری با اشاره به اینکه تاکنون ۹ مرکز بزرگ تولید ارز دیجیتال در پایتخت کشف شده است، گفت: تنها در یکی از این مراکز یک‌هزار و ۵۰۰ مگاوات دستگاه ماینر با حدود ۶ مگاوات مصرف برق شناسایی شده است.

صبوری با اشاره به اینکه ۱۰۰۰ دستگاه و سازمان دارای مصرف زیاد برق در پایتخت به‌ منظور اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف شناسایی و هدف‌گذاری شده‌اند، ادامه داد: در حال حاضر ۲۵۰ اکیپ در حال بازرسی و بررسی وضعیت برق مصرفی ادارات یاد شده هستند.

وی با تاکید بر اینکه مصرف برق ۳۰ درصد از این ادارات و سازمان‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌ است، ادامه داد: در صورت عدم رعایت الگوهای مصرف، مهلت یک هفته‌ای برای اصلاح شیوه‌های مصرف برق این دستگاه‌ها داده می‌شود که در صورت استمرار این وضعیت، برق این مراکز با هماهنگی استانداری تهران قطع خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با اشاره به اینکه دمای این هفته پایتخت به مرز ۴۱درجه خواهد رسید، گفت: لازم است مشترکان تهرانی در این هفته حداقل ۱۰ درصد در مصرف برق خود صرفه‌جویی کنند تا شبکه برق و تامین انرژی پایدار برای مشترکان دچار اختلال نشود. صبوری با تاکید بر اینکه ۷۰۰تفاهمنامه برای استفاده از مولدهای خودتامین بخش‌های خصوصی و دولتی منعقد شده است، گفت: در حال حاضر ۱۲۰ مگاوات مولد خودتامین در پایتخت وارد مدار شده است که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته مقرر شده است دستگاه‌های یاد شده تا پایان مردادماه بین ساعت ۱۲ تا ۱۶ مولدهای خود را وارد مدار کرده تا در این بازه زمانی از برق شبکه استفاده نکنند یا انرژی تولیدی خود را به وزارت نیرو بفروشند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران