شماره امروز: ۵۴۷

معاون ارزی بانک مرکزی خبر داد

| | |

معاون ارزی بانک مرکزی از بازگشت بیش از پنج میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی توسط صادر‌کنندگان در سامانه نیما و به روش واردات در مقابل صادرات طی چهار ماهه سال جاری خبر داد و تاکید کرد:

گروه بانک و بیمه |

معاون ارزی بانک مرکزی از بازگشت بیش از پنج میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی توسط صادر‌کنندگان در سامانه نیما و به روش واردات در مقابل صادرات طی چهار ماهه سال جاری خبر داد و تاکید کرد: سیاست بانک مرکزی تسهیل صادرات است، و‌ ارز حاصل از صادرات باید پشتیبان تجارت کشور باشد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، غلامرضا پناهی در نشستی که بنا به درخواست فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تبریز برگزار شد، ضمن تشکر از همراهی صادرکنندگان در بازگشت ارز حاصل از صادرات، اظهار کرد: رییس کل بانک مرکزی همواره تاکید بر تعامل و ارتباط نزدیک تمام بخش‌های بانک مرکزی با فعالان تولیدی و صادرات کشور داشته و این معاونت در راستای اجرای این سیاست بطور مستمر با فعالان بخش خصوص جلسات مشترک برگزار می‌کند.  وی عنوان کرد: روند بازگشت ارز صادراتی خوب است به نحوی که تاکنون بیش از پنج میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی توسط صادر‌کنندگان در نیما و به روش واردات در مقابل صادرات طی چهار ماهه سال جاری تامین شده است. فعالان اقتصادی استان آذربایجان نیز در این نشست ضمن تقدیر از اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز در دوره جدید به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند که مدیران حوزه ارزی بانک مرکزی با تشریح مقررات، نسبت به بررسی و حل برخی از مشکلات مطرح شده قول مساعد دادند.

   نرخ‌ها در بازار

از سوی دیگر، بازار ارز و طلا روز سه‌شنبه 18 تیرماه 98، روند با ثبات خود را باکاهش نرخ دلار و سکه ادامه داد. نرخ لحظه‌ای دلار در سامانه سنا به 12750 و نرخ یورو به 14650 تومان رسید. همچنین سامانه سنا براساسا میانگین نرخ‌های ارز روز دوشنبه نرخ دلار را 12876، لیر ترکیه 2379، یورو 14813، درهم 3524، یوان 1921 و پوند انگلیس 16201 تومان اعلام کرده است.  نرخ دلار در بازار آزاد و معاملات نقدی نیز به 12930 تومان و در صرافی ملی و مجاز بانکی خرید دلار 12650 و فروش دلار 12750، خرید یورو 14550 و فروش یورو 14650 تومان اعلام شد. در بانک‌ها نیز قیمت خرید ارز از متقاضیان با کاهش همراه شد؛ بطوری که دلار با ریزش ۱۰۰ تومانی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و یورو با کاهش حدود ۱۳۰ تومانی تا ۱۴ هزار و ۲۵ تومان خریداری شد.ارز مسافرتی نیز در بانک‌ها هم‌قیمت بازار قیمت خورد و تا ۱۴ هزار و ۶۵۰ تومان عرضه شد. ارز مسافرتی برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع تا ۵۰۰ یورو و سایر کشورها هزار یورو بعد از طی مراحل قانونی در اختیار مسافر قرار می‌گیرد. در بازار طلا نیز با کاهش نرخ اونس طلا به 1390 دلار، مظنه یک مثقال طلای 17 عیار یا آب‌شده به 1 میلیون و 855 هزار تومان، هر گرم طلای18عیار428 هزار تومان، سکه طرح جدید 4 میلیون و 550 هزار، نیم سکه 2 میلیون و 350 هزار تومان، ربع سکه 1 میلیون و 500 هزار تومان، سکه گرم 990 هزار تومان، رسید.  از سوی دیگر اعلام شده که وصول مالیات از سکه‌های پیش فروش آغاز شده و زمان پایان آن نیز بستگی به همکاری مودیان مالیاتی دارد. این مالیات براساس قانون مالیات بر عملکرد گرفته می‌شود و قانون مالیات بر عملکرد کاملا متعلق به عملکرد افراد در گذشته است. از سوی دیگر، سید محمد علوی دبیرکل جامعه حسابداران گفت: در سال گذشته تعداد زیادی از شرکت‌هایی که ارز دولتی گرفتند، صورت‌های مالی‌شان حسابرسی نشده بود. امسال هم ۱۷۰۰ شرکت که به آنها ارز اختصاص یافت، صورت‌های مالی‌شان حسابرسی نشده است.

از سوی دیگر، نامشخص بودن تصمیم بانک مرکزی امریکا در خصوص نرخ بهره باعث شد روز پر نوسانی برای دلار رقم بخورد. به گزارش رویترز، دلار در معاملات روز سه‌شنبه دارای رفت و برگشت‌های زیادی بود و انتشار اخبار متناقض از تصمیم فدرال رزرو در خصوص نرخ بهره به این نوسانات بیشتر دامن زد. پس از آنکه وزیر برگزیت انگلیس اعلام کرد انگلیس چه با توافق و چه بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، ارزش پوند در برابر دلار به پایین‌ترین سطح خود در طول شش هفته اخیر رسید به گونه‌ای که نرخ برابری پوند معادل ۱.۲۵۱۵ دلار ثبت شد. از سوی دیگر اما یورو که ابتدا تا سطح ۱.۱۲۰۷ دلاری عقب نشسته بود به لطف انتشار گزارش‌های مثبت از افزایش حجم تجارت خارجی آلمان مجدداً در برابر دلار تقویت شد و در نهایت به ازای ۱.۱۲۱۶ دلار مبادله شد. در برابر دیگر ارز مهم اروپایی یعنی فرانک سوییس دلار هر چند در ابتدا عقب نشست اما با کاهش امیدواری‌ها به کاهش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو در نهایت افزایش یافت و هر فرانک به ازای ۱.۰۰۵۸ دلار مبادله شد. ماسافومی یاماموتو، استراتژیست ارزی در موسسه «میزوهو سکیوریتیز» گفت: ریسک‌هایی بر سر راه یورو وجود دارد اما مسیر دلار نیز چندان هموار نیست. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با وجود صعود اولیه و رسیدن به ۹۷.۴۴ واحد در نهایت به سطح ۹۷.۳۷۴ واحد رسید. در برابر ین ژاپن زور دلار و ین به هم نرسید و در نهایت هر دلار نسبتاً بدون تغییر در مقایسه با روز قبل و به ازای ۱۰۸.۸۱ ین مبادله شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران