شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141971 | |

گروه بانک و بیمه| کار جمع‌آوری سهام خرد چهار بانک و یک موسسه وابسته به نیروهای مسلح از صبح روز یک‌شنبه آغاز شد تا زمینه برای ادغام آنها در بانک سپه فراهم شود.

جمع‌آوری سهام خرد بانک‌های نظامی آغاز شد

گروه بانک و بیمه| کار جمع‌آوری سهام خرد چهار بانک و یک موسسه وابسته به نیروهای مسلح از صبح روز یک‌شنبه آغاز شد تا زمینه برای ادغام آنها در بانک سپه فراهم شود.

به گزارش تعادل، ادغام بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران سه قوه از اسفند ماه پارسال کلید خورد و در نخستین گام قرار است آن بخش از سهام آنها که در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی غیروابسته به نیروهای مسلح است، سهام خود را واگذار کنند. بر اساس اطلاعیه‌هایی که این بانک‌ها و موسسات اسفندماه پارسال در سامانه کدال بورس منتشر کردند، فرآیند جمع‌آوری سهام خرد آنها از 18 فروردین آغاز می‌شود و به مدت 30روز کاری ادامه دارد؛ بنابراین 29 اردیبهشت ماه این مهلت پایان می‌یابد. با توجه به اینکه نماد این بانک‌ها و موسسات روی تابلوی بورس مسدود است، قیمت‌گذاری انجام شده برای باز پس‌گیری سهام آنها بر اساس آخرین نرخ هر سهم انجام شده است.

با این اوصاف بهای هر سهم بانک انصار 2086 ریال، بانک قوامین یک هزار ریال و موسسه کوثر یک هزار ریال تعیین شده و قیمت خرید سهام بانک حکمت ایرانیان برای سهامداران حقیقی یک هزار ریال و برای اشخاص حقوقی 788 ریال یعنی معادل ارزش اسمی آنها است. مهر اقتصاد نیز اعلام کرده است که برای سهامداران حقیقی قیمت هر سهم را بر اساس ارزش تابلو «در زمان توقف نماد» یا ارزش اسمی هر کدام بالاتر باشد ملاک قرار می‌دهد اما برای اشخاص حقوقی غیروابسته به نیروهای مسلح به ارزش تابلو «در زمان توقف نماد» اقدام می‌شود.

آنگونه که از اطلاعیه این بانک‌ها و موسسات بر می‌آید، قرار است سهام‌های خرد بانک حکمت ایرانیان را شرکت توسعه فناوری و تجارت خریداری کند؛ سهام بانک مهر اقتصاد توسط شرکت نگین ساحل رویال جمع‌آوری می‌شود و شرکت ایرانیان اطلس کار تجمیع سهام بانک انصار را بر عهده دارد.

همچنین قرار است سهام بانک قوامین را شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خط صبا و سهام موسسه مالی کوثر را شرکت عصر تجارت اقتصاد بخرد.

با پایان یافتن مهلت فروش سهام این بانک هادر 29اردیبهشت ماه، گام بعدی ادغام یعنی انتقال سهام به بانک سپه کلید می‌خورد.

سهامداران حقیقی و حقوقی بانک‌ها و موسسه‌های مالی وابسته به نیروهای مسلح می‌بایست در مدت زمانی تعیین شده پس از مراجعه به یکی از شرکت‌های کارگزاری عضو شرکت بورس اوراق بهادار تهران یا شعب منتخب بانک‌های مربوطه که مرتبط با یکی از کارگزاران باشد، با ارایه دستور فروش و تکمیل فرم‌های مربوطه نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند. بر اساس تصمیم کمیته راهبردی ادغام، اگر سهامداران در مهلت تعیین شده نسبت به ارایه دستور فروش اقدام نکنند، می‌توانند تا زمان ارزش‌گذاری سهام توسط گروه کارشناسان رسمی تامل کرده و بر اساس آن و به ترتیبی که در آینده اعلام خواهد شد، نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند. با این حال این بانک‌ها تضمینی مبنی بر اینکه ارزش ذاتی تعیین شده در آینده بیشتر از ارزش قابل خرید شرایط کنونی باشد را به سهامداران خود نداده‌اند و از این رو انتظار می‌رود در این مدت 30 روزه سهامداران برای واگذاری سهام خود به شرکت‌های یاد شده به کارگزاری‌ها مراجعه کنند.

جزییات محاسبه کارمزد بیمه‌نامه‌های ارزی

بیمه مرکزی در بخشنامه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های بیمه، جزییات محاسبه کارمزد بیمه‌نامه‌های ارزی را برای کارگزاران اعلام کرد.

به گزارش «تعادل»، مهرداد رضایی مدیرکل نظارت بر شبکه خدمات بیمه‌ای در تاریخ ۲۸ اسفندماه سال گذشته، بخشنامه‌ای را درباره تعیین و میزان کارمزد پرداخت بابت بیمه نامه‌هایی که حق بیمه آنها بطور ارزی دریافت می‌شود، صادر کرده است. در این بخشنامه آمده است: براساس مفاد ماده ۲ آیین نامه کارمزد نمایندگی و دلالی رسمی بیمه (شماره ۸۳) و مصوبه مورخ نهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ هیات عامل بیمه مرکزی، «حق بیمه پرداختی» ماخذ محاسبه کارمزد پرداختی به کارگزاران رسمی بیمه و نمایندگان بیمه است. در ادامه این بخشنامه آمده است: شرکت‌های بیمه کارمزد بیمه نامه‌هایی که بطور ارزی صادر و حق بیمه آنها به صورت ارز دریافت می‌شود را با رعایت مقررات و دستورالعمل‌های ابلاغی بانک مرکزی در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ به صورت ارزی و با حفظ منشأ ارز دریافتی از بیمه گذاران به حساب‌های ارزی نمایندگان و کارگزاران حواله کرده یا با نرخ «بازار ثانویه» به تاریخ روز واریز، محاسبه و به ایشان پرداخت کنند. مهرداد رضایی از مدیران عامل شرکت‌های بیمه‌ای خواسته است تا با توجه به اهمیت موضوع، مراتب در قالب بخشنامه‌ای به تمامی شعب و مراکز صدور تابعه ابلاغ و بر اجرای این امر تاکید شود

نرخ سامانه سنا مبنای وصول مالیات از خارجی‌ها

بخشنامه سازمان مالیاتی در خصوص محاسبه مالیات اشخاص خارجی بر اساس نرخ ارز اعلامی در سامانه سنا ابلاغ شد. به گزارش ایبِنا، در ابلاغیه سرپرست سازمان امور مالیاتی خطاب به امور مالیاتی شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالیاتی با عنوان محاسبه مالیات اشخاص خارجی بر اساس نرخ ارز اعلامی در سامانه سنا آمده است: به منظور رفع ابهامات در خصوص اعمال مقررات مربوط به کسر و اعمال مالیات مبالغ پرداختی به اشخاص خارجی، بر اساس نرخ ارز اعلامی در سامانه سنا محاسبه می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران