شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از حال و روز بازار طلا و ارز گزارش می‌دهد

| کدخبر: 141414 | |

با تدابیر صورت گرفته از سوی بانک مرکزی در روزهای پایانی سال 97، قیمت دلار روز سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷ به کانال ۱۲ هزار تومان بازگشت

بازگشت دلار به کانال ۱۲ هزار تومانی

گروه بانک وبیمه|

 با تدابیر صورت گرفته از سوی بانک مرکزی در روزهای پایانی سال 97، قیمت دلار روز سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷ به کانال ۱۲ هزار تومان بازگشت و نرخ آن برای فروش در صرافی‌های مجاز12880 و نرخ لحظه‌ای آن در سامانه سنا به 12850 تومان رسید و در بازار معاملات نقدی نیز دلار 12950، یورو 14700 و درهم 3552 تومان معامله شد و به دنبال آن نرخ سایر ارزها و طلا و سکه نیز کاهش یافت.

به گزارش تعادل، سامانه سنا نرخ لحظه‌ای یورو را 14800 تومان اعلام کرد و میانگین نرخ ارز برای روز دوشنبه را برای دلار 12994، یورو 14877، درهم 3553، یوآن 2015، پوند 16870، لیر ترکیه 2522 تومان اعلام کرده است.

 در صرافی‌های مجاز بانکی نیز نرخ فروش دلار 12880 و نرخ خرید دلار را 12830 تومان، نرخ فروش یورو 14850 و نرخ خرید یورو 14800 تومان داد و ستد شد.

 در بازار طلا و ارز نیز با اعلام نرخ دلار نقدی 12950 تومان و اونس جهانی به نرخ 1296 دلار، قیمت طلا و سکه کاهش یافت و هر گرم 18 عیار 410 هزار تومان، مظنه مثقال 17 عیار 1 میلیون و 776 هزار تومان، سکه طرح جدید 4 میلیون و 480 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 470 هزار تومان، ربع سکه 1 میلیون و 570 هزار تومان، سکه گرمی 850 هزار تومان، داد و ستد شد.

برخی فعالان بازار ارز معتقدند که گشایش‌های مختلفی در رابطه ایران با عراق و چین صورت گرفته و با پشتیبانی بازگشت پول‌ها و طلب‌های ایران از چین و عراق، بانک مرکزی در اسفند ماه بیش از بهمن ماه، عرضه ارز در بازار را افزایش داده است و همین موضوع باعث شده که با وجود رشد تقاضای شب عید بازار ارز، نرخ‌ها کاهش یابد و در حالی که انتظار می‌رفت به دلیل شروع مسافرت‌ها و افزایش واردات کالا در شب عید، نرخ دلار از 14 هزار تومان نیز عبور کند، اما افزایش تزریق دلار و سایر ارزها توسط بانک مرکزی، عملا مانع از افزایش نرخ‌ها شده و نرخ دلار و سایر ارزها در بازار کاهش یافته است و انتظار می‌رود که با افزایش عرضه ارز و کاهش سطح تقاضا، شاهد کاهش بیشتر نرخ‌ها در بازار باشیم. اما باید دید که بازار چه عملکردی در روزهای آینده خواهد داشت و تا چه میزان تزریق ارز را در دو هفته آینده افزایش خواهد داد؟

کارشناسان بازار ارز معتقدند که هم‌اکنون جو آرامی در فاصله چهارراه استانبول تا میدان فردوسی به چشم می‌خورد و بازار ارز روند عادی خود را پی گرفته است. بازار ارز روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۹۷ را در کانال ۱۲ هزار تومانی تجربه می‌کند و با تدابیر صورت گرفته از سوی بازارساز قیمت آن متعادل‌تر شده است. آنگونه که نمایشگرهای صرافی بانک‌ها نشان می‌دهد قیمت هر دلار آمریکا برای خرید ۱۲.۸۳۰ تومان و برای فروش ۱۲.۸۸۰ تومان است. همچنین قیمت هر یورو برای خرید ۱۴.۸۰۰ تومان و برای فروش ۱۴.۸۵۰ تومان اعلام شده است.

  ادامه ریزش قیمت‌ها در بازار ارز

در شعب ارزی بانک‌ها نیز ریزش قیمت در بازار ارز کماکان ادامه دارد و دلار و یورو نسبت به روز دوشنبه ارزان شده‌اند. روز (۲۱ اسفند) هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۵۰۸ تومان می‌خرند که نسبت به روز دوشنبه که ۱۲ هزار و ۵۷۶ تومان بود، حدود ۷۰ تومان کاهش قیمت دارد. قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۷۶ تومان است که با کاهش حدود ۵۰ تومانی همراه است. همچنین قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۵۱۸ تومان اعلام شده است.

پس از افزایش قیمت دلار در طی هفته‌های اخیر، رییس‌کل بانک مرکزی از کاهش قیمت بازار ارز و بازگشت قیمت دلار به کانال ۱۱ هزار تومان خبر داد که بر همین اساس در روزهای گذشته قیمت ارز عموما با کاهش همراه بوده و به نظر می‌رسد که همتی با این صحبت‌ها و اجرای سیاست‌های ارزی قصد دارد تا قیمت دلار را بار دیگر به کانال ۱۱ هزار تومان بازگرداند.

    قیمت ارز مسافرتی

شعب ارزی بانک‌های عامل ارز مسافرتی نیز در صورت تکمیل بودن مدارک مسافران تا سقف ۵۰۰ یورو برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع و تا سقف ۱۰۰۰ یورو برای سایر کشورها ارز مسافرتی می‌فروشند که قیمت این ارز بدون احتساب کارمزد ۱۴ هزار و ۷۸۳ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و عامل به حدود ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان می‌رسد. همچنین صرافی‌های مجاز بانک مرکزی روز قیمت خرید هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۲ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها هر یورو را ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان می‌خرند و ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان می‌فروشند.قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها نیز نسبت به روز گذشته با کاهش ۱۰۰ و ۱۵۰ تومانی همراه است.

   روند کاهشی طلا معکوس شد

قیمت انس طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی به دنبال افت ارزش دلار که تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را تقویت کرد، اندکی افزایش یافت. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل با ۰.۴ درصد رشد، به ۱۲۹۵.۹۰ دلار رسید و عصر سه شنبه نیز به 1297 دلار نزدیک شد.

پس از اینکه کمیسیون اروپا در آستانه رأی‌گیری در پارلمان انگلیس درباره توافق جدایی از اتحادیه اروپا، موافقت کرد در توافق برگزیت تغییراتی صورت دهد، بازارهای سهام آسیا صعود کردند. از سوی دیگر انتشار آمار اقتصادی جدید در آمریکا و رشد ارزش پوند، عقب‌نشینی دلار در برابر سایر ارزهای بزرگ را به دنبال داشت و ارز آمریکا ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرد.آمار نشان داد خرده فروشی آمریکا در ژانویه ۰.۲ درصد رشد کرد و اقتصاددانان را که انتظار داشتند تغییری در آمار روی ندهد، غافلگیر کرد با این حال این رقم اندک بود.

جرومی پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد این بانک مرکزی هیچ عجله‌ای برای تغییر سطح نرخ‌های بهره ندارد و تأثیر کندی اقتصاد جهانی روی اقتصاد داخلی را رصد می‌کند. نگرانی‌های فزاینده نسبت به رشد اقتصادی جهانی، از قیمت طلا پشتیبانی کرده است. وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش‌بینی کرد طلا ممکن است مقاومت در سطح ۱۳۰۱ دلار را امتحان کند و اگر این قیمت شکسته شود می‌تواند تا محدوده ۱۳۰۷ تا ۱۳۱۳ دلار صعود کند. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، ۱۵۳۹.۶۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۵ درصد رشد کرد و به ۱۵.۳۹ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری حدود ۰.۶ درصد کاهش یافت و به ۸۱۹.۸۸ رسید.

   پوند دلار را عقب راند

پس از موافقت اتحادیه اروپا برای اعمال تغییراتی در برنامه برگزیت، ارزش پوند صعود محسوسی را تجربه کرد.

به گزارش رویترز، ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا در دیدار با ترزا می، نخست وزیر انگلیس از موافقت اتحادیه اروپا با اعمال تغییراتی در برنامه نحوه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا خبر داد اما در عین حال به نمایندگان مجلس این کشور هشدار داد که این آخرین انعطاف است و شانس سومی وجود نخواهد داشت. مجلس انگلیس تاکنون دو مرتبه به برنامه‌های توافق شده دولت و اتحادیه اروپا رأی منفی داده است.

در معاملات بازارهای ارزی جهان، پوند به امید اینکه تغییرات جدید برای متقاعد کردن نمایندگان مجلس کافی هستند روند صعودی را در پیش گرفت به گونه‌ای که هر پوند با ۰.۵ درصد افزایش به ۱.۳۲۱۵ دلار رسید تا بازدهی خود در ۲ روز گذشته را به ۱.۵ درصد برساند.

در بازار اوراق قرضه، بازدهی اوراق ۱۰ ساله وزارت خزانه‌داری آمریکا به ۲.۶۶۴۵ درصد افزایش یافت و اوراق ۲ ساله نیز با ثبت بازدهی ۲.۴۷۷ درصد به کار خود خاتمه داد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۲ درصد کاهش به ۹۷.۰۳۶ واحد رسید.

گرگ مک کانا، استراتژیست موسسه «مک کانا مکرو» گفت: کاهش احتمال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافقی مشخص، مقداری حس مثبت به بازار تزریق کرد و اندکی از نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به یکی از مهم‌ترین مسائل اقتصاد جهانی کاست.

در برابر سایر ارزهای مهم جهانی، هر پوند به ازای ۱.۱۷۴۰ یورو، ۹۱.۹۸۷۹ روپیه هند، ۱.۸۶۹۵ دلار استرالیا، ۱.۷۷۱۰ دلار کانادا، ۱.۷۹۱۷ دلار سنگاپور، ۱.۳۳۵۸ فرانک سوییس، ۵.۳۹۴۷ رینگیت مالزی، ۱۴۷.۱۴۱۲ ین ژاپن و ۸.۸۷۱۳ یوان چین مبادله شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران