شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تازه‌ترین تحولات بازار ارز و سکه گزارش می‌دهد

| کدخبر: 140984 | |

روز چهارشنبه ۱۵اسفند نرخ لحظه‌ای دلار در سامانه سنا افزایش یافت و به 13 هزار و 150 تومان و یورو به 15 هزار و 100 تومان رسید.

رشد 400 تومانی نرخ دلار در سامانه سنا و افزایش650 تومانی آن در صرافی ها

گروه بانک و بیمه| احسان شمشیری|

روز چهارشنبه ۱۵اسفند نرخ لحظه‌ای دلار در سامانه سنا افزایش یافت و به 13 هزار و 150 تومان و یورو به 15 هزار و 100 تومان رسید. همچنین نرخ میانگین موزن دلار روز سه شنبه 14 اسفند 97 در سامانه سنا 12 هزار 749 تومان، یورو 14 هزار و 751 تومان، درهم 3562، یوآن 2060، لیر ترکیه 2539 و پوند 16 هزار و 802 تومان اعلام شده که نشان می‌دهد روز چهارشنبه حدود 400 تومان به نرخ دلار اضافه شده است.  به گزارش تعادل، روز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه، پس از چند روز کاهش قیمت ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها، بار دیگر بازار ارز روند صعودی به خود گرفت و دلار در صرافی‌ها به 13250 و یورو به 15200 تومان رسید که نسبت به روز سه شنبه دلار معادل 650 تومان و یورو 450 تومان افزایش قیمت داشت. در بازار طلا نیز با اعلام هر اونس 1287 دلار و دلار نقدی امریکا 13200 تومان، یورو 15160 ودرهم امارات 3630 تومان، نرخ طلا و سکه نیز افزایش داشت و مظنه مثقال طلای 17 عیار 1 میلیون و 810 هزار تومان، هرگرم  18 عیار 418 هزار، سکه طرح جدید 4 میلیون و515 هزار، نیم‌سکه 2 میلیون و 530 هزار، ربع سکه 1 میلیون و 650 هزار و سکه گرمی 850 هزار تومان معامله شد.

برخی کارشناسان در توضیح این تحولات، می‌گویند که با نزدیک شدن به پایان سال، تسریع در ترخیص کالاها از گمرکات کشور، و توجه تجار به رشد واردات و تامین نقدینگی و فروش کالاهای بیشتر، تقاضا برای ارز نیز افزایش یافته و مهم‌ترین دلیل این رشد قیمت را می‌توان رشد تقاضا ارزیابی کرد. اما برخی صاحب نظران نیز معتقدند که در روزهای اخیر اظهارنظرهایی در مورد تاخیر در بررسی لوایح fatf، موضع کشورهای اروپایی، صادرات نفت و... مطرح شده که این نکات نیز می‌تواند بر بازار اثرگذار باشد. همچنین روز چهارشنبه هیات فنی اروپایی در رابطه با کانال مالی ایران و اروپا وارد ایران شده‌اند و در حال مذاکره و گفت‌وگو با مسوولان ایران هستند و این نکته نیز می‌تواند عامل اثرگذاری بر تحولات روزهای آینده بازار ارز و طلا باشد.  بانک مرکزی از نیمه نخست امسال به بانک‌ها مجوز خرید ارز از مردم را داد که این نرخ هر روز از سوی این بانک به بانک‌ها به صورت آنلاین اعلام می‌شود، البته ابتدا نرخ اعلام شده در بانک‌ها بسیار پایین‌تر از بازار آزاد بود و به تدریج این تفاوت کم و نرخ خرید ارز در بانک‌ها به نرخ بازار آزاد نزدیک شد. در همین راستا، شعب ارزی بانک‌ها هر دلار امریکا را ۱۲ هزار و ۸۶۸ تومان می‌خریدند که نسبت به روز سه شنبه که ۱۲ هزار و ۲۳۶ تومان بوده بیش از ۶۰۰ تومان افزایش دارد. قیمت خرید یورو نیز ۱۴ هزار و ۵۳۶ تومان بود که نسبت به روز سه شنبه با افزایش حدود ۷۰۰ تومانی همراه است. همچنین روز چهارشنبه قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده است.

   قیمت ارز مسافرتی

شعب ارزی بانک‌های عامل ارز مسافرتی نیز در صورت تکمیل بودن مدارک مسافران تا سقف ۵۰۰ یورو برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع و تا سقف ۱۰۰۰ یورو برای سایر کشورها ارز مسافرتی می‌فروشند که قیمت این ارز امروز بدون احتساب کارمزد ۱۵ هزار و ۲۶۷ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و عامل به حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسد.

  قیمت ارز در صرافی‌ها

همچنین صرافی‌های مجاز بانک مرکزی روز چهارشنبه قیمت خرید هر دلار امریکا را ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها هر یورو را ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان خریده و ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان می‌فروشند. قیمت دلار در صرافی‌ها نیز نسبت به روز سه شنبه با افزایش ۸۵۰ تومانی و یورو با افزایش ۴۵۰تومانی همراه بوده است.

همچنین در بازار طلا و سکه نیز نرخ برخی مسکوکات طلا افزایش یافت و بهای هر اونس در بازارهای جهانی اندکی تقویت شد و به یکهزار و 286 دلار و 73 سنت رسید، بنابراین بهای مظنه هر مثقال طلای 17 عیار یک میلیون و 811 هزار تومان و هر گرم طلای خام 18 عیار 418 هزار تومان تعیین شد. رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف گفت: نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۲۷ هزار تومان افزایش به ۴۲۷ هزار تومان صعود کرده است. البته کاهش تقاضا در بازار باعث کاهش حباب سکه به ۴۰۰ هزار تومان شده است. محمد کشتی‌آرای در مورد آخرین وضعیت بازار گفت: در حالی که قیمت جهانی طلا روند باثباتی را طی می‌کند قیمت‌ها در داخل به دلیل افزایش نرخ ارز روند افزایشی داشته‌اند. به‌طوری‌که نرخ هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۲۰۰ هزار تومان افزایش به ۴ میلیون و۶۰۰ هزار تومان رسیده است. وی ادامه داد: همچنین نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۲۷هزار تومان افزایش به ۴۲۷ هزار تومان صعود کرده است. البته کاهش تقاضا در بازار باعث کاهش حباب سکه به ۴۰۰ هزار تومان شده است. کشتی‌آرای یادآور شد: البته این نوسانات در آخر سال طبیعی است چون این روزها بطور سنتی سرعت معاملات افزایش می‌یابد و با توجه به افزایش سفرهای نوروزی و در نتیجه تقاضا برای ارز، قیمت طلا و سکه نیز با نوسان همراه می‌شود. وی در مورد آخرین نرخ انواع سکه گفت: در حال حاضر نرخ هر قطعه سکه تمام با طرح جدید ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و سکه‌های گرمی ۸۵۰ هزار تومان است.

   منابع ریالی و ارزی مورد نیاز کالاهای اساسی تامین   شد

رییس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار از تامین منابع ریالی و ارزی مورد نیاز کالاهای اساسی و ضروری مردم خبر داد و اعلام کرد: بانک مرکزی آماده تامین نیازها از طریق بانک‌ها است. عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار گفت: جلسه امروز ستاد تنظیم بازار همچون جلسات قبل، محور نشست دغدغه دولت در زمینه تامین و توزیع کالاهای اساسی پایان سال مردم بود که در همین راستا معاون اول رییس‌جمهور به بخش‌های مختلف تاکیداتی داشتند. رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: منابع ریالی و ارزی مورد نیاز کالاهای اساسی و ضروری مردم تامین شده و مشکل اساسی در بخش توزیع کالاها و سوءاستفاده‌هایی است که در این زمینه رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اعلام آمادگی بانک مرکزی به منظور تامین نیازهای ارزی و ریالی خاطرنشان کرد: از جمله موضوعات مهم مطرح شده فعالیت بخش‌های متولی تامین کالای مورد نیاز مردم در شب عید است که در همین زمینه بانک مرکزی به منظور تامین نیازهای ارزی و حتی ریالی از طریق بانک‌‎ها اعلام آمادگی کرده است.

  جذابیت طلا برای سرمایه‎گذاران کم  شد

تقویت دلار و خوش‌بینی در مورد توافق تجاری میان امریکا و چین از جذابیت طلا در بازارهای جهانی کاسته است. قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه در نزدیکی کمترین رقم 5ماه گذشته، در نوسان بود. هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 1.01 دلار کاهش 1285.73 دلار فروخته شد. روز چهارشنبه طلا به 1282.50 دلار رسید که کمترین میزان از 25 ژانویه به شمار می‌رود. دلار در برابر 6 ارز مهم در نزدیکی بالاترین رقم 2 هفته گذشته در نوسان است.

جفری هالری، تحلیلگر ارشد بازار گفت: از آغاز سال پول زیادی در طلا سرمایه‌گذاری شده است که در انتظار مشخص شدن وضعیت تعرفه‌های (امریکا بر کالاهای چینی و بالعکس) است. اکنون ما شاهد اندکی خوش‌بینی در مورد وضعیت تعرفه‌ها هستیم. مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا گفت که فکر می‌کند امریکا و چین در آستانه توافق برای پایان دادن به جنگ تجاری هستند. در عین حال، چین هدف رشد اقتصادی خود را به 6 تا 6.5 درصد کاهش داده است که نگرانی در مورد رشد اقتصادی را شدت داده است.

همچنین سرمایه‌گذاران در انتظار نشست سیاست‌گذاری پولی بانک مرکزی اروپا در مورد اوراق قرضه و آمارهای فرصت‌های شغلی در بخش غیرکشاورزی امریکا هستند.

قیمت طلا با افزایش ارزش دلار امریکا، تغییر چندانی نداشت و نزدیک به پایین‌ترین حد خود در پنج هفته اخیر که روز گذشته به آن سقوط کرده بود ایستاد.

دلار در برابر سبدی از 6 ارزش بزرگ نزدیک به ۹۶.۸۱۶ واحد که بالاترین حد این شاخص در دو هفته گذشته بود و در معاملات دوشنبه به آن صعود کرده بود، ایستاد.

ارز امریکا از رشد بازده اوراق خزانه امریکا، آمار اقتصادی مثبت شامل تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم و فروکش کردن نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصادی حمایت شده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه اعلام کرد تصور می‌کند امریکا و چین در آستانه توافقی برای پایان دادن به جنگ تجاری هستند.

با این حال افت بازارهای سهام آسیا که ناشی از تنزل دورنمای رشد اقتصادی چین بود، در معاملات روز سه‌شنبه از قیمت طلا پشتیبانی کرد. بر اساس گزارش رویترز، چین روز سه‌شنبه اعلام کرد رشد اقتصادی ۶ تا ۶.۵ درصدی در سال ۲۰۱۹ را هدف‌گذاری کرده که کمتر از رشد ۶.۶ درصدی در سال گذشته است.وینگ فانگ که یک معامله‌گر طلا است در یادداشتی تحقیقاتی اعلام کرد با توجه به کندی رشد اقتصاد جهانی و با ملایم شدن سیاست تحکیم پولی بانک‌های مرکزی، ما نسبت به بازار طلا بدبین نیستیم.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد هر اونس طلا ممکن است تا مرز ۱۲۷۱ دلار عقب‌نشینی کند زیرا این فلز حمایتی که در مرز ۱۲۸۹ دلار وجود داشت را شکسته است.

ذخایر “اس پی دی آر گلد تراست “ که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه ۰.۷۶ درصد نسبت به روز جمعه کاهش یافت. ذخایر طلای این صندوق امسال بیش از ۲ درصد کاهش داشته است. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۵۳۱.۸۹ دلار رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد افزایش، به ۱۵.۱۵ دلار رسید و هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۷ درصد افزایش، ۸۴۰.۲۷ دلار معامله شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران