شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139451 | |

کمیسیون تلفیق مجلس در یکی از تبصره‌های لایحه بودجه سال آینده‌بندی را پیش‌بینی کرده که براساس آن بانک‌ها مکلف باشند

کمیسیون تلفیق مجلس در یکی از تبصره‌های لایحه بودجه سال آینده‌بندی را پیش‌بینی کرده که براساس آن بانک‌ها مکلف باشند تا وام‌های زیر 4 میلیارد تومان را با بهره ساده محاسبه کنند اما معاون اسبق ارزی بانک مرکزی می‌گوید بانک‌ها باید قادر باشند که مشکل خود را با بدهکاران بانکی حل کنند و طبیعی است که این روش بهتری خواهد بود.کمال سیدعلی در گفت‌وگو با پانا درباره مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر تسویه وام‌های زیر 4 میلیارد تومان با بهره ساده گفت: در بند «و» تبصره «16» قانون بودجه امسال نیز پیش‌بینی شده بود تا بانک‌ها مکلف باشند تسویه وام‌های زیر 4 میلیارد تومان را نه با بهره مرکب که با بهره ساده محاسبه کنند اما بانک‌ها نتوانستند آن را اجرایی کنند.

وی افزود: همه مشکلات سیستم بانکی و بانک مرکزی ناشی از تحریم نیست و براساس الزام‌های قانونی به گرفتاری‌هایی رسیده است. باید به سیستم بانکی حق داد که ابتدا مشکل‌های خود را رفع کند و پس از آن به مشکل کشور رسیدگی کند.

وی گفت: بانک‌های خصوصی و نیمه خصوصی برای آنکه بقای خود را داشته باشند، نیازمند کمک هستند و اگر تصمیم‌هایی گرفته شود که تحمیل به بانک‌ها باشد، مشکل بانک‌ها را بیشتر می‌کند.: بانک‌ها باید قادر باشند که مشکل خود را با بدهکاران بانکی حل کنند و طبیعی است که این روش بهتری خواهد بود. وضع ترازنامه بانک‌های خصوصی مساعد نیست و تصمیم‌های دولت و مجلس نباید منجر به چند برابر شدن مشکل سیستم بانکی شود. وی درباره راهکار لازم برای تسویه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی گفت: افزایش سرمایه و تجدید ارزیابی دارایی‌ها از جمله راهکارهایی است که می‌تواند در جهت پرداخت بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی باشد. دولت باید از طریق فروش اوراق منابعی را تامین مالی کند و بدهی خود به بانک‌ها را بپردازد. ‌موضوع بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی سال‌های زیادی است که به یکی از چالش‌های نظام بانکی تبدیل شده و به دلایلی از جمله اثر منفی بر پایه پولی و تورم کنترل آن بسیار ضروری است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران