شماره امروز: ۵۴۷

معاون ارزی بانک مرکزی: به زودی صرافی‌ها و بانک‌ها بازیگران اصلی بازار ارز می‌شوند

| کدخبر: 137637 | |

روز دوشنبه 24 دی 97، نرخ لحظه‌ای سامانه سنا برای دلار 10990 و برای یورو 12850 تومان اعلام شد. همچنین سامانه سنا برای روز یکشنبه 23 دی میانگین نرخ ارز برای دلار را 11596، یورو 13322،

هر گرم طلای 18 عیار 353 هزار تومان، سکه 3 میلیون و 860 هزار تومان

گروه بانک و بیمه|

روز دوشنبه 24 دی 97، نرخ لحظه‌ای سامانه سنا برای دلار 10990 و برای یورو 12850 تومان اعلام شد. همچنین سامانه سنا برای روز یکشنبه 23 دی میانگین نرخ ارز برای دلار را 11596، یورو 13322، درهم 3178، یوآن 1779، پوند 14578، لیر ترکیه 2207 تومان اعلام کرد.

به گزارش «تعادل»، در بازار آزاد نیز فروش نقدی دلار 11300 تومان و در بازار هرات دلار 10950 تومان و درهم 3010 تومان اعلام شده که نشان‌دهنده کاهش نرخ ارز نسبت به روز‌های شنبه و یکشنبه است که تا11800 تومان نیز بالا رفته بود.

براین اساس، در بازار طلا نیز به دنبال اعلام نرخ اونس جهانی طلا به قیمت 1294 دلار، قیمت طلا نسبت به دلار کاهش کمتری داشته و نرخ مظنه مثقال 17 عیار 1 میلیون و 532 هزار، گرم 18 عیار 353 هزار، سکه طرح جدید 3 میلیون و 860 هزار تومان، نیم سکه 1 میلیون و 990 هزار، ربع سکه 1 میلیون و 220 هزار، سکه گرمی 675 هزار تومان اعلام شده است.

  کاهش نرخ ارز مسافرتی

برخلاف روز یکشنبه که قیمت ارز مسافرتی و نرخ خرید در بانک‌ها افزایشی بود، روز دوشنبه این نرخ‌ها با کاهش مواجه شد و هر یورو مسافرتی با ریزش حدود ۱۰۰۰تومانی، ۱۳ هزار تومان قیمت خورد.

 هم‌زمان با ریزش قیمت‌ها در بازار ارز روز دوشنبه نرخ‌های بانکی نیز کاهش داشت؛ بطوری که هر یورو که روز یکشنبه برای ارز مسافرتی تا ۱۴ هزار تومان قیمت خورده بود، به ۱۳ هزار تومان نزول کرد.

همچنین قیمت ارز در بانک‌ها کاهش داشته و هر دلار از حدود ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان تا ۱۰ هزار و ۸۷۰ تومان کاهش دارد. از سوی دیگر برای یورو کاهش حدود ۷۰۰تومانی ثبت شده و قیمت آن از ۱۳ هزار و ۱۰۰تومان به نزدیک ۱۲ هزار و ۳۸۰ تومان رسیده است. متوسط قیمت ارز در بازار نیز کاهشی بوده و در سامانه سنا به متوسط قیمت معاملاتی صرافی‌ها برای هر دلار حدود ۱۰ هزار ۹۵۰ تومان و هر یورو ۱۲ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام شده است.

   به زودی صرافی‌ها و بانک‌ها بازیگران اصلی بازار ارز می‌شوند

از سوی دیگر، معاون ارزی بانک مرکزی از راه‌اندازی بازار متشکل ارزی توسط شورای پول و اعتبار در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در این بازار بازیگران اصلی، صرافان و بانک‌ها هستند و معاملات ارزی به شکل نقدی انجام می‌شود.

جلسه هم اندیشی معاون ارزی بانک مرکزی با نمایندگان بخش بین‌الملل بانک‌ها و صرافی‌های بانکی در راستای سیاست‌های جدید ارزی دولت و به منظور ساماندهی و مدیریت بازار ارز در بانک مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این جلسه که بیش از سه ساعت به طول انجامید معاون ارزی بانک مرکزی برگزاری جلسات مشترک بخش بین‌الملل بانک‌ها و صرافی‌های بانکی را به منظور بررسی شرایط ارزی کشور با محوریت مسائل و راه کارها در راستای مدیریت و ساماندهی بازار ارز عنوان کرد.

غلامرضا پناهی خواستار تعامل و همکاری بانک‌ها در شرایط ویژه ارزی کشور شد و گفت: نظام بانکی باید به صورت یکپارچه، هماهنگ و با قدرت در راستای رونق بخشی به تجارت بین‌الملل کشور با تمام توان فعالیت کنند.معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به تدوین دستورالعمل‌های ارزی و لزوم پایبندی بانک‌ها به این مقررات تاکید کرد: صرافی بانک‌ها با توجه به ظرفیت پشتیبانی و حمایت بانکی باید فعالانه‌تر در زمینه ساماندهی و مدیریت بازار ارز حضور یابند.

وی با یادآوری مصوب شدن بازار متشکل ارزی توسط شورای پول و اعتبار گفت: در این بازار که بازیگران اصلی آن صرافان و بانک‌ها خواهند بود، معاملات ارزی به شکل نقدی انجام می‌شود و درآینده نزدیک شاهد عملیاتی شدن آن خواهیم بود.

در این جلسه همچنین نمایندگان بخش بین‌الملل بانک‌ها و صرافی‌های بانکی با تشریح موانع و مشکلات پیشرو به ارایه پیشنهادات خود پرداختند.

 افزایش قیمت طلا هم‌زمان با افت دلار

قیمت طلا تحت تاثیر انتظارات برای عدم افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی امریکا که ارزش دلار را کاهش داد، در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا افزایش یافت.به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۲۹۱.۴۲ دلار رسید و با رکورد ۱۲۹۸.۴۲ دلار که جمعه گذشته به ثبت رسانده بود و بالاترین قیمت در شش ماه گذشته بود، فاصله‌ای نداشت.در بازار امریکا، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۲۹۱.۴۰ دلار رسید.

قیمت طلا از انتظارات برای نرخ‌های بهره پایین‌تر امریکا پشتیبانی می‌شود، زیرا نرخ‌های بهره پایین‌تر، هزینه نگهداری این فلز که سوددهی ندارد را کمتر کرده و جذابیت سرمایه‌گذاری در آن را افزایش می‌دهد. به گفته مایکل مک‌کارتی، استراتژیست ارشد شرکت «سی‌ام سی مارکتس»، ضعف عملکرد بازارهای سهام و ارزش دلار امریکا، از بالا رفتن قیمت طلا حمایت کرده است. این فلز در محدوده ۱۲۹۰ تا ۱۳۱۰ دلار با مقاومت شدیدی مواجه است و به نیروی زیادی برای شکستن این محدوده نیاز دارد.

بر اساس گزارش رویترز، جروم پاول، رییس بانک مرکزی امریکا هفته گذشته اعلام کرد بانک مرکزی در روند افزایش آتی نرخ‌های بهره می‌تواند صبور باشد. بازارهای سهام آسیایی روز دوشنبه در واکنش به انتشار آمار کاهش واردات و صادرات چین در دسامبر، سقوط کردند.هر اونس طلا برای تحویل فوری از زمانی که در اواسط اوت به رکورد پایین ۱۱60 دلار سقوط کرد، تحت تاثیر روند نزولی بازارهای سهام و افت ارزش دلار امریکا بیش از ۱۱ درصد رشد کرده است.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشت تحقیقاتی نوشتند: بخش فلزات ارزشمند از ضعیف شدن ارزش دلار امریکا و متزلزل شدن بازارهای سهام همچنان سود می‌برند و ریسک‌های ژئوپلیتیکی نیز تقاضا برای خرید دارایی‌های مطمئن را تقویت کرده است. سرمایه‌گذاران نگرانی فزاینده‌ای نسبت به مذاکرات برگزیت دارند و همزمان هیچ پایانی برای تعطیلی دولت امریکا دیده نمی‌شود.تعطیلی بخشی از دولت امریکا به دلیل تقاضای دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا برای اختصاص بودجه ۵.۷ میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک، روز دوشنبه وارد بیست و چهارمین روز خود شد. وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز گفت: هر اونس طلا برای تحویل فوری در محدوده ۱۲۷۹ تا ۱۲۹۹ دلار حرکت خنثی دارد و با خروج از محدوده مذکور، جهت حرکت مشخصی خواهد یافت.

 لیر ترکیه ارزان‌ترین و یوآن

گران‌ترین پول جهان

همچنین، دویچه بانک آلمان اعلام کرد لیر ترکیه و یوآن به ترتیب به عنوان ارزان‌ترین و گران‌ترین ارزهای جهان هستند.به گزارش روزنامه ترکیه‌ای دونیا، «جورج ساراولوس» استراتژیست دویچه بانک آلمان گفت: لیر ترکیه ارزانترین ارز جهان است. وی گفت: لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است و ارزانترین ارز جهان شناخته می‌شود.همچنین لیر در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۸ درصد از ارزش خود را در برابر دلار امریکا از دست داد و بحران ارزی ترکیه به بازارهای مالی این کشور کشیده شد و در نهایت منجر به کاهش ۱.۱ درصدی اقتصادی این کشور در سه ماه سوم سال گذشته میلادی شد.«ساراولوس» افزود: لیر ترکیه در ۴۸ ساعت گذشته در استانبول با ۱.۳ درصد کاهش روبرو و هر ۵.۴۸ لیر در برابر یک دلار معامله شد؛ این در حالی است که یوآن چین با رسیدن به بالاترین سطح خود در ۶ ماه اخیر در برابر دلار به عنوان گرانترین ارز جهان شناخته می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران