شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137463 | |

براساس دستور بانک مرکزی، نحوه محاسبه سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی در بانک ملت از ابتدای بهمن ماه سال جاری تغییر می‌کند.

تغییر نحوه محاسبه سود سپرده کوتاه‌مدت از اول بهمن

براساس دستور بانک مرکزی، نحوه محاسبه سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی در بانک ملت از ابتدای بهمن ماه سال جاری تغییر می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت و بر اساس بخشنامه اداره کل مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای بهمن ماه سال ۱۳۹۷ نحوه محاسبه سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی از «کمترین مانده طی روز» به «کمترین مانده طی ماه» تغییرخواهد یافت. بر اساس این گزارش، سایر شرایط و ضوابط ناظر بر حساب‌های یاد شده از قبیل نرخ سود تغییری نخواهد داشت.

بانک صنعت، اصلی‌ترین تأمین‌کننده صنعت و معدن کشور

محمود بهمنی نماینده مجلس می‌گوید: بانک‌های توسعه‌ای، بانک‌هایی هستند که صرفاً به دنبال سودآوری نیستند و فلسفه وجودی آنها تأمین مالی طرح‌های عام‌المنفعه است. با توجه به نقش مهم بانک صنعت و معدن به عنوان یک بانک توسعه‌ای در تأمین مالی بخش صنعت و معدن کشور در مجلس به دنبال راهکارهایی برای افزایش سرمایه این بانک هستیم که در کوتاه‌مدت قابل اجرا و دستیابی باشند. به گزارش روابط عمومی بانک صنعت و معدن، وی معتقد است که در واقع این بانک‌ها زمینه ساز و مشوق بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری هستند به نحوی که با ارایه مشاوره و خدمات کارشناسی فنی، اقتصادی و مالی بستر سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های عام‌المنفعه با ریسک بالاتر که بخش خصوصی رغبتی به سرمایه‌گذاری در آنها ندارد را فراهم می‌کنند.

وی اذعان دارد که بانک‌های توسعه‌ای در تمام کشورها به مثابه تسهیل‌کننده صنعتی‌سازی عمل می‌کنند.

بهمنی با اشاره به اینکه واضح است که بانک‌های توسعه‌ای که در ابرپروژه‌های صنعتی سرمایه‌گذاری می‌کنند برای ادامه فعالیت خود به سرمایه بیشتری نیاز دارند افزود: نسبت کفایت سرمایه در بانک‌های تجاری بر اساس قوانین بازل سه، 12 درصد است که این نرخ برای بانک‌های توسعه‌ای به مراتب بالاتر است. به گفته وی به عنوان مثال نسبت کفایت سرمایه بانک توسعه‌ای KFW آلمان در حدود 18  درصد و بانک SBI ژاپن که یک بانک توسعه‌ای است بیش از 16 درصد است.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی روابط عمومی بانک صنعت و معدن در مورد اهمیت افزایش سرمایه بانک‌های توسعه‌ای به عنوان منشأ آثار مثبت در رونق اقتصادی را با دکتر محمود بهمنی رییس پیشین بانک مرکزی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می‌خوانید:

  نقش بانک‌های توسعه‌ای خصوصاً بانک صنعت و معدن را در تأمین مالی طرح‌های صنعتی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بانک صنعت و معدن به عنوان بزرگ‌ترین بانک توسعه‌ای فعال در بخش صنعت و معدن کشور بیشترین نقش را در حوزه توسعه همه‌جانبه اقتصادی کشور داراست به خصوص در شرایط کنونی که اکثر واحدها به دلیل نوسانات بازارهای مالی و سرمایه‌ای دچار مشکلات عدیده هستند نقش این بانک پر رنگ‌تر خواهد بود در این شرایط بانک باید به سراغ واحدهایی برود که نیمه تمام هستند و البته اولویت در این میان با طرح‌هایی خواهد بود که پیشرفت فیزیکی بالاتری دارند همچنین واحدهایی که به لحاظ سرمایه در گردش دچار مخاطره شده‌اند و قادر به تامین هزینه‌های جاری خود برای تامین مواد اولیه و ادامه تولید نیستند به عبارتی از ظرفیت‌های موجود نهایت استفاده را ببرد .

   نظر شما در مورد افزایش سرمایه بانک در شرایط کنونی اقتصادی جهت پشتیبانی از بخش صنعت و معدن کشور چیست؟

در حال حاضر نسبت کفایت سرمایه در بانک‌ها خصوصاً بانک‌های تخصصی و توسعه‌ای که برای تأمین منابع خود به بخش دولتی وابسته هستند بسیار کاهش یافته و باعث شده بانک‌ها بسیار شکننده شده و با ریسک‌های متعددی مواجه باشند و بیم آن می‌رود که در آینده قادر نباشند وظایف و مسولیت‌هایی که به عهده دارند را به نحو احسن به انجام برسانند چرا که این ریسکها مستقیماً اعتبار و توان مالی بانک برای اعطای تسهیلات را هدف قرار می‌دهد.

در وضعیت حاضر افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن لازم و اجتناب ناپذیر است و به دلیل اینکه این بانک یک بانک توسعه‌ای است و برای افزایش سرمایه به منابع دولتی وابسته است دولت باید بلافاصله وارد عمل شده و برای افزایش سرمایه این نوع بانک‌ها اقدام کند. بانکی مثل بانک صنعت و معدن که در تأمین مالی پروژه‌های صنعتی بسیار خوب عمل کرده سرمایه نامحدود ندارد و ما در مجلس به دنبال پیدا کردن راه‌های عملیاتی و اثربخش برای افزایش سرمایه اینگونه بانک‌ها هستیم.

   چه روش‌هایی را برای افزایش سرمایه بانک‌های تخصصی و توسعه‌ای پیشنهاد می‌کنید؟

این افزایش سرمایه بانک می‌تواند از محل سودی باشد که به خزانه واریز می‌کند یا از محل مطالباتی که از دولت یا بانک مرکزی دارد تامین شود. همچنین منابع حاصل از فروش و واگذاری دارایی‌ها و شرکت‌های تابعه صرف افزایش سرمایه شده و به خزانه واریز نشود یا از محل تجدید ارزیابی‌ها باشد که اگرچه منابع مالی ایجاد نمی‌کند اما توان مالی بانک را بالا می‌برد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران