شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» اثر تشکیل بازار متشکل معاملات ارزی و تحولات ارز و طلا را بررسی می‌کند

| کدخبر: 137385 | |

روز پنجشنبه ۲۰دی ماه سامانه سنا نرخ دلار را 10 هزار و 935 تومان، یورو 12 هزار و 724 تومان، درهم 2هزار و 997 تومان، پوند 13 هزار و 984 تومان و یوان 1 هزارو 664 تومان، لیر ترکیه 2104 تومان اعلام کرد

گروه بانک و بیمه | احسان شمشیری|

روز پنجشنبه ۲۰دی ماه سامانه سنا نرخ دلار را 10 هزار و 935 تومان، یورو 12 هزار و 724 تومان، درهم 2هزار و 997 تومان، پوند 13 هزار و 984 تومان و یوان 1 هزارو 664 تومان، لیر ترکیه 2104 تومان اعلام کرد

به گزارش تعادل، در بازار آزاد نیز نرخ دلار 11220 تومان معامله شد و نرخ اونس جهانی نیز روز پنج شنبه 1289 دلار و روز جمعه 1292 دلار، معامله شد و در نتیجه به دنبال افزایش نرخ‌های دلار و اونس جهانی قیمت طلا نیز افزایش یافت و در جریان معاملات روز پنجشنبه ۲۰ دی ماه بازار آزاد تهران قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) ۳ میلیون و ۸60 هزار تومان، طرح قدیم ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، نیم سکه یک میلیون و ۹9۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 260 هزار تومان و سکه یک گرمی ۶۶۱ هزار تومان شد.

همچنین نرخ مظنه مثقال 17 عیار 1 میلیون و 513 هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۴۹ هزار و ۳۰۰تومان است.

   طراحی بازار متشکل ارزی و مکانیزم قیمت‌گذاری

از سوی دیگر، در ارتباط با تحولات روزهای اخیر، فعالان اقتصادی معتقدند منابع ارزی ما نباید در این میان هدر برود از این رو به هیچ‌وجه نباید ارز ترجیحی برای واردات کالای غیر ضروری تخصیص یابد.

طبق تصمیم بانک مرکزی مقرر است ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها برای واردات کالای اساسی و دارو ارز اختصاص یابد و سایر اقلام مورد تقاضا برای واردات از ارز صادرات غیر نفتی استفاده کنند. و مطمئنا اگر مکانیزم درست طراحی شود، به سرعت بازار خود را پیدا کرده و به تعادل می‌رسد. در این صورت رقم بازگشت ارز هم بالا می‌رود اما باز هم معتقدم با توجه به شرایط کنونی تعیین مدت سه ماه برای بازگشت ارز همچنان کم است.

در این رابطه، رییس کانون صرافان با اشاره به طراحی مراحل حقوقی بازار متشکل ارزی، اعلام کرد: مکانیزم قیمت‌گذاری در این بازار، براساس عرضه و تقاضا و به صورت شفاف و واقعی است.

به گزارش صداوسیما، رضا ترکاشوند افزود: بازار متشکل ارزی، اتاق شفافی است که تشکیل آن در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده و همه بازیگران اصلی بازار، در آن حضور دارند.

وی در خصوص اصلی‌ترین کارگزاران و بازیگران این مجموعه افزود: کانون صرافان، کانون بانک‌های خصوصی و شورای بانک‌های دولتی به عنوان بازیگران اصلی این بازار هستند و بانک مرکزی به عنوان ناظر عملیات، این بازار را رصد می‌کند تا این بازار سالم کار کند.

رییس کانون صرافان در خصوص مکانیزم قیمت‌گذاری در این بازار گفت: عرضه‌ای که در این بازار صورت می‌گیرد در یک دوره زمانی از ابتدای صبح به عنوان عرضه آزاد است ولی معامله صورت نمی‌گیرد، سپس براساس میزان عرضه و تقاضا و قیمت‌هایی که ارایه می‌شود به صورت میانگین و با توجه به نرخ روز قبل، نرخی تعریف می‌شود و به عنوان نخستین معامله شروع به کار می‌کند و بر اساس آن بازار شکل می‌گیرد و به کارش ادامه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه همچنان­ قیمت‌گذاری‌های ارز به صورت شفاف نیست گفت: صبح‌ها منتظر هستیم که نرخ ارز از دو بازار افشاری و سبزه میدان اعلام شود و این بازارها هم وابسته به بازارهای کشورهای همسایه مثل بازار هرات، سلیمانیه و دوبی هستند که در این بازارها نرخی تعریف می‌شود و در بازار داخلی ادامه پیدا می‌کند.ترکاشوند ادامه داد: بازار متشکل ارزی به دنبال این است که به صورت شفاف و براساس عرضه و تقاضا و فاکتورهای بازارهای داخلی عمل کند. وی در خصوص زمان راه‌اندازی این بازار افزود: مقدمات حقوقی این بازار و ساختار کلی آن، ‌از طرف بانک مرکزی در حال تعریف شدن است و به محض اینکه مراحل حقوقی آن تمام شد این بازار کارش را شروع می‌کند.رییس کانون صرافان افزود: تشکیل بازار متشکل ارزی، آرزوی ۷۰ ساله در نظام ارزی کشور است و ما نیازمند این بازار بوده‌ایم که بدانیم عرضه در آنجا انجام می‌شود و ادامه دارد و براساس واقعیات بازار، ­ نرخ در آن تعیین شود.

ترکاشوند درباره وضعیت فعلی بازار ارز گفت: بازار فعلی ارز، تابع عرضه و تقاضا است و درصورتی که بتوانیم عرضه و تقاضا را مدیریت کنیم، می‌توانیم این بازار را مدیریت کنیم. وی ادامه داد: درحال حاضر این بازار توسط بانک مرکزی مدیریت می‌شود­ یعنی تقاضا تعریف شده و هر کسی می‌داند چه میزان ارز برای چه مقصودی در سال می‌تواند بگیرد و از طرفی عرضه هم تعریف­ و مدیریت می‌شود و معلوم است که از چه کانال‌هایی عرضه صورت می‌گیرد، به چه طریقی ارز وارد کشور می‌شود، چگونه در گمرکات ثبت و تایید شده و در داخل کشور توزیع می‌شود.ترکاشوند گفت: نقش بانک‌ها، صرافی‌های بخش دولتی و خصوصی تعریف شده و اگرچه در این تعریف، ‌نقش صرافی‌های بخش خصوصی تضعیف شده، اما امیدواریم موانع موجود برطرف شود و صرافی‌های بخش خصوصی هم بتوانند باثبات کار خود را انجام دهند.

   یوآن به ارز اصلی جهان تبدیل می‌شود

رییس بانک مرکزی انگلیس گفت: احتمال می‌رود که یوآن به رقیب جدی برای دلار تبدیل شود و به ارز اصلی جهان در تجارت بین‌الملل تبدیل شود. روزی دلار امریکا با یوآن، ارز ملی چین رقابت می‌کند و احتمالا پول چین به ارز اصلی جهانی تبدیل شود.

   طلا در حال صعود است

از سوی دیگر، در حالی که سرمایه‌گذاران و تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می‌کنند که فدرال رزرو امریکا در سال2019 میلادی روند سریع افزایش نرخ بهره را متوقف خواهد کرد، ارزش دلار با کاهش و قیمت طلا با افزایش روبرو شده است.بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا با 0.4 درصد افزایش به بیش از 1292 دلار رسیده است.

شاخص دلار امریکا در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی نیز با کاهش همراه شده است. جرومی پاول رییس فدرال رزرو امریکا بار دیگر در تازه‌ترین اظهارات خود تاکید کرده است که بانک مرکزی این کشور برای افزایش نرخ بهره طی ماه‌های آینده صبور خواهد بود.

پیش بینی‌ها نشان می‌دهد فدرال رزرو در سال2019 میلادی تنها 2 بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد. منابع آگاه از پیشرفت نسبی مذاکرات تجاری امریکا و چین خبر می‌دهند. ظاهرا قرار است معاون نخست وزیر چین طی روزهای آینده به واشنگتن سفر کند.ادامه نگرانی‌ها درباره تبعات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند تاثیر زیادی بر بازارهای بین‌المللی داشته باشد. میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با 0.18درصد کاهش به797تن رسیده است.

   ارزش دلار با کاهش روبه رو شده است

در حالی که سرمایه‌گذاران و تحلیلگران اقتصادی پیش بینی می‌کنند که فدرال رزرو امریکا در سال ۲۰۱۹ میلادی روند سریع افزایش نرخ بهره را متوقف خواهد کرد، ارزش دلار با کاهش و قیمت طلا با افزایش روبرو شده است.بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا با 0.4 درصد افزایش به بیش از 1292 دلار رسیده است.شاخص دلار امریکا در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی نیز با کاهش همراه شده است. جرومی پاول رییس فدرال رزرو امریکا بار دیگر در تازه‌ترین اظهارات خود تاکید کرده است که بانک مرکزی این کشور برای افزایش نرخ بهره طی ماه‌های آینده صبور خواهد بود. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد فدرال رزرو در سال 2019 میلادی تنها 2 بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد.منابع آگاه از پیشرفت نسبی مذاکرات تجاری امریکا و چین خبر می‌دهند. ظاهرا قرار است معاون نخست وزیر چین طی روزهای آینده به واشنگتن سفر کند. ادامه نگرانی‌ها درباره تبعات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌تواند تاثیر زیادی بر بازارهای بین‌المللی داشته باشد.میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با 0.18 درصد کاهش به 797 تن رسیده است. تقاضای طلا با رشد فزاینده‌ای روبرو می‌شودتحلیلگران موسسه تی دی اس اعلام کردند که طلا برای ادامه روند صعودی خود باید در ابتدا سطح مقاومتی ۱۳۰۰ دلاری را با قدرت بشکند.تحلیلگران معتقدند که طلا طی روزهای آینده برای دستیابی به هدف 1300 دلاری یک تلاش پرقدرت دیگر را آغاز خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران