شماره امروز: ۵۴۷

افزایش نرخ اونس جهانی و طلا و سکه

| | |

روز دوشنبه 17 دی 97، سامانه نیما نرخ لحظه‌ای دلار را 10700 و نرخ یورو را 12600 تومان اعلام کرد

گروه بانک و بیمه |احسان شمیری|

روز دوشنبه 17 دی 97، سامانه نیما نرخ لحظه‌ای دلار را 10700 و نرخ یورو را 12600 تومان اعلام کرد و برای روز یکشنبه نیز نرخ میانگین مبادله شده را برای دلار 10650، یورو 12401، درهم 2961، یوآن 1585، پوند 13759 و لیر ترکیه 2093 تومان اعلام کرده است. به گزارش «تعادل»، در بازار طلا و ارز آزاد نیز با افزایش هر اونس طلا به 1291 دلار، و همچنین اعلام نرخ دلار آزاد به نرخ 11 هزار تومان، نرخ طلا و سکه افزایش یافت و نرخ مظنه مثقال طلای 17 عیار به 1 میلیون و 480 هزار تومان، گرم 18 عیار 342 هزار تومان، سکه طرح جدید 3 میلیون و 765 هزار تومان، نیم سکه 1 میلیون و 930 هزار تومان، ربع سکه 1 میلیون و 200 هزار تومان، سکه گرمی 660 هزار تومان معامله شد. در بازار هرات نیز درهم 2975 و دلار 10630 تومان معامله شده است.

    فعالیت نیما ادامه دارد

از سوی دیگر، به دنبال انتشار اخباری در بعضی از رسانه‌ها در مورد عدم فعالیت سامانه نیما و نوسانات نرخ خرید و فروش معاملات، روابط عمومی واکنش نشان داد و ضمن تکذیب عدم فعالیت نیما، اعلام کرد که تامین ارز واردات در بازار نیما روند روبه رشدی داشته است.

به گزارش تعادل، بانک مرکزی تاکید کرد که نه تنها توقف فعالیت سامانه نیما صحت ندارد و فعالیت صادرکنندگان و واردکنندگان در این سامانه با قوت ادامه دارد بلکه در روزهای اخیر شاهد ثبات در تعداد و حجم معاملات در جهت جذب ارز حاصل از صادرات و تامین ارز واردات هستیم.همچنین از ابتدای اجرای سیاست‌های جدید ارزی در مردادماه، میزان معاملات و میانگین نرخ خرید و فروش ارز در سامانه نیما به صورت روزانه و هفتگی در سایت سناریت به آدرس sanarate.ir و‌ در قالب «گزارشات خرید و‌فروش ارز در سامانه نیما » برای عموم قابل مشاهده است. اقدامات و سیاست‌های بانک مرکزی در راستای آرامش و ثبات بازار ارز با جدیت ادامه خواهد داشت و انتشار شایعاتی از این دست خللی در اراده این بانک برای ایجاد شفافیت در بازار ارز به وجود نخواهد آورد.طی دو روز گذشته تامین ارز واردات در بازار نیما از محل عرضه ارز صادر‌کنندگان و نیز عرضه ارز توسط بانک مرکزی روند افزایشی و رو به رشد به خود گرفته است. چند کانال بانکی برای تامین و انتقال ارز با برخی کشورها عملیاتی شده و بر همین اساس این بانک نسبت به تسریع در تخصیص و تامین ارز اقدام کرده است.  در همین زمینه بانک‌های کشور موظفند به منظور پاسخگویی و سرعت بیشتر تامین ارز، درخصوص ثبت سفارش‌های انجام شده برای مشتریان خود و نیز خرید ارز مورد نیاز صرافی‌ها، از طریق بخش بین‌الملل آن بانک، هماهنگی‌های لازم را با اداره بین‌الملل بانک مرکزی به عمل آورند. همچنین براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه سنا، میزان عرضه ارز صادراتی و نیز خرید و فروش صرافی‌ها طی روزهای اخیر روند افزایشی داشته و به نظر می‌رسد در سه ماهه پایانی سال میزان عرضه ارز در این بازار روند افزایشی خود را ادامه دهد.

 

   دستگیری ۲۵ نفر از عوامل اخلال ارز

 از سوی دیگر وزارت اطلاعات اعلام کرد: ۲۵ نفر از عوامل اخلال در نظام ارزی کشور توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شدند و در پی اشراف اطلاعاتی در اداره کل اطلاعات استان قزوین، ۱۲ نفر از عوامل اخلال در بازار ارز، به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور، قاچاق ارز از طریق خرید و فروش غیرقانونی، تحصیل مال و کسب منفعت نامشروع، فرار مالیاتی و پولشویی در استان‌های قزوین، تهران و مازندران دستگیر و برای رسیدگی به جرایم مزبور، تحویل مراجع قضایی شدند. سرکرده این باند نیز در حالی که قصد خروج از کشور را داشت، شناسایی و دستگیر شد.اعضای این باند که به صورت شبکه سازمان‌یافته و حرفه‌ای فعالیت می‌کردند، از سال ۹۳ تاکنون در مجموع بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد ریال گردش مالی داشته و خرید و فروش غیرقانونی نزدیک به ۴۵۰ میلیون دلار داشته‌اند.همچنین، در آذربایجان شرقی نیز با انجام اقدامات اطلاعاتی چند ماهه موفق به کشف تخلفات گسترده در حوزه حوالجات ارزی شدند که در این رابطه ۱۳ نفر از عناصر اصلی به اتهام اخلال در نظام ارزی کشور که تعدادی از متهمان با هویت جعلی قصد خروج غیرقانونی از کشور را داشتند دستگیر و بعد از مستندسازی جرایم، تحویل مراجع قضایی شدند. این باند با تاسیس شرکت‌های کاغذی و سوءاستفاده از ظرفیت شرکت‌های بازرگانی فعال برای سوءاستفاده از مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد به ثبت سفارش کالاهای مشمول ارز دولتی (مبادله‌ای) اقدام کرده و پس از تخصیص ارز دولتی نسبت به فروش حوالجات ارزی در بازار آزاد، با مشارکت عوامل خود در تهران اقدام کرده‌اند. حدود ۶۵ میلیون دلار از تخلفات ارزی باند مذکور مستندسازی شده است.

    حباب نرخ ارز کاهش یافت

همچین عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه برخورد دستوری با نرخ ارز تبعات ناگواری برای اقتصاد داشته است، افزود: بازار به سمت ساماندهی هدایت شد. سیدحسن حسینی شاهرودی در گفت‌وگو با ایبِنا با بیان اینکه افزایش نرخ سکه و ارز ناشی از تغییر شاخص‌های اقتصادی نبوده است، گفت: صرفا فضای روانی حاکم بر کشور که بخشی از آن داخلی و بخشی دیگر خارجی بوده بر نرخ‌ها اثر گذاشته است.نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شرایط اقتصادی ایجاد شده از یکسو متاثر از سیاستگذاری‌های غلط داخل و از سوی دیگر بازار افسار گسیخته‌ای که هیچ نظارتی بر آن نبوده است، تصریح کرد: عدم اقدام قاطع توسط قوه قضاییه نیز در برهه‌ای بر آشفتگی قیمت‌ها دامن زد.وی با بیان اینکه فشارهای دشمنان به ویژه رسانه‌های بیگانه با تبلیغات سوء که و در خدمت استکبار قرار گرفته بودند فضای روانی جامعه را ملتهب کرد، افزود: در بحث خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم‌های شدید شاهد تنش جدی در حوزه ارز و طلا بودیم که تاثیرات خود را بر اجناس دیگر داشته و در نتیجه تورم افسارگسیخته را منجر شد.این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید براینکه وضعیت رخ داده برای ارز و طلا منجر به تنش‌های اجتماعی و بلکه امنیتی می‌شود، تصریح کرد خوشبختانه با تغییر سیاست‌های دولت و قاطعیت قوه قضاییه و همچنین با اختیارات خاص و ویژه‌ای که مقام معظم رهبری به سران قوا دادند، اکنون بازار به سمت ساماندهی هدایت شده و حباب نرخ‌ها در سطح بازار کوچک شده است.حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه هنوز اعتقاد به وجود حباب داریم، گفت: سکه و ارز باید به قیمت واقعی خود برسد. وی با بیان اینکه حباب سکه و ارز تبعات خود را در تورم نشان داده و تورمی افسار گسیخته و نابجا و غیر واقعی ایجاد کرده است، افزود: حباب تورم باید با تلاش‌های دولت بشکند تا سال آینده ما نه تنها شاهد افزایش قیمت‌ها نباشیم، بلکه کاهش قیمت کالاها به ویژه کالاهایی که نیاز به ارز ندارد را شاهد باشیم.وی با تاکید بر اینکه همه‌چیز در اقتصاد شناور و سیال بوده و ظروف مرتبطه یکدیگر هستند، افزود: ما در چند سال گذشته صرفا دنبال این بودیم که تورم را کاهش بدهیم که در پی آن شرایطی پیش آمد که کنترل نرخ از دست خارج شد.

    پای دلالان بریده شد

 همچنین عضو کانون صرافان ایرانیان با تاکید بر اینکه پس از افزایش قیمت‌های بی‌سابقه در بازار ارز، اکنون آرامش برقرار است، گفت: با هماهنگی بی‌سابقه دستگاه‌های نظارتی، پای دلالان از بازار ارز بریده شد. کامران سلطانی‌زاده در گفت‌وگو با ایبِنا درباره وضعیت فعلی بازار ارز، اظهار داشت: پس از پشت سرگذاشتن دوران هیجانی بازار، اکنون ثباتی نسبی و آرامش در بازار ارز حاکم شده و حتی می‌توان گفت بازار تا حدودی راکد شده است.وی در توضیح اینکه برخی اخبار طی روزهای اخیر مبنی بر عدم فعالیت صرافی‌ها وجود دارد، گفت: صرافان مشغول خرید و فروش روزانه خود هستند، اما بسیاری از افراد که نیاز به ارز دارند، به دلایل مختلف از جمله قوانین جدید، نبود سیم کارت به نام خریدار و ... موفق به خرید ارز نشده که به صورت غیر واقع اعلام می‌شود که صرافان ارز نمی‌فروشند.این در حالی است که هر صرافی در تهران بر اساس ارزی که خریداری کرده باید به مشتریان خود ارز بفروشد و در حال حاضر به دلیل عدم توانایی در فروش ارز خارج از ۲۳ مورد اعلام شده صرافان بیش از نیاز خود ارز خریداری نمی‌کند.

سلطانی‌زاده با اشاره به اینکه اکنون مردم در بازار بیشتر خریدار هستند تا فروشنده، درباره پیش بینی نرخ ارز در روزهای آتی، گفت: امکان پیش بینی نرخ ارز وجود ندارد زیرا تعیین این نرخ به ساختارهای مهمی از جمله ذخایر بانک مرکزی، فروش نفت، نرخ ارز در بودجه ۹۸ و ... ارتباط دارد. به گفته وی، بانک مرکزی هدفگذاری خود را بر کاهش نرخ ارز به زیر ۱۰ هزار تومان گذاشته است.

     چراغ معاملات شبانه خاموش شد

عضو کانون صرافان ایرانیان، درباره وضعیت دلالان در بازار ارز، توضیح داد: وضعیت دلالی‌ها، به دلیل انسجام و پیگری بی‌سابقه‌ای که میان بانک مرکزی، نیروی انتظامی و دستگاه‌های قضایی برای جلوگیری از دلالی در بازار وجود دارد، تا ۹۰ درصد کنترل شده و بازار تحت کنترل نهادهای نظارتی است.سلطانی‌زاده درباره معاملات شبانه در بازار گفت: معاملات شبانه دیگر به مانند گذشته نیست و با مدیریت فضای مجازی ۹۰ درصد این معاملات حذف شده و به دلیل کاهش قیمت‌ها و نظارت دقیق بر حساب‌های بانکی و خرید و فروش‌ها، مردم عادی از بازار دلالی و سرمایه‌گذاری در این بازار خارج شده‌اند.

    توقیف ۳۵ کیلوگرم شمش طلای قاچاق

از سوی دیگر، حکم پرونده توقیف ۳۵ کیلو گرم شمش طلای قاچاق که توسط ماموران گمرک شناسایی و کشف شده بود، صادر شد.ماموران گمرک در عملیات اقدام به بازرسی محتوای داخل سپر خودرو سواری شاسی بلند کابوتاژ شده تویوتا لندکروز هنگام خروج از کشور، موفق می‌شوند ۳۵ کیلوگرم شمش طلای آب شده قاچاق را از این خودرو کشف و ضبط کنند. بنا بر این گزارش، ارزش این مقدار طلای توقیف شده که به طرز ماهرانه‌ای در سپر خودروی لندکروز جاسازی شده بود و با هوشیاری ماموران گمرک کشف شد، بیش از ۱۴۰ میلیارد ریال است. مدیرکل تعزیرات حکومتی آذربایجان‌غربی بیان کرد: تعزیرات حکومتی، قاچاقچی طلا را علاوه بر ضبط طلاهای مکشوفه به نفع دولت به پرداخت صد و چهل میلیارد و ۴۷۹ میلیون و ۵۶۵ هزار و ۱۶۱ ریال جزای نقدی محکوم کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران