شماره امروز: ۵۴۷

دیدار وزیر اقتصاد و دارایی با مراجع تقلید

| کدخبر: 137015 | |

وزیر امور اقتصادی و دارایی: سه میلیون و پانصد هزار شغل در پنج سال گذشته ایجاد شده است

وزیر امور اقتصادی و دارایی: سه میلیون و پانصد هزار شغل در پنج سال گذشته ایجاد شده است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: براساس سیاست‌گذاری ها و برنامه ریزی های انجام شده پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در پنج سال گذشته در کشور ایجاد شده است.

به گزارش (شادا)، دکتر فرهاد دژپسند در دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه دشمن برای سرکوب نظام اسلامی ایران ، در جبهه اقتصادی جنگ را آغاز کرده است، تصریح کرد: دشمن سعی می کند با ابزار اقتصادی به ایران اسلامی فشار دو چندانی واردکند تا نظام را دچار آسیب کند.

وی با اشاره به اینکه زمانی که دولت یازدهم مسوولیت اداره کشور را برعهده گرفت، تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال شده بود، گفت: دولت با برنامه ریزی جدی توانست بسیاری از مشکلات را برطرف کند. وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه در زمان شروع به‌کار دولت یازدهم، تورم بسیار بالا رفته بود و بیم آن می‌رفت که از ۴۰ درصد نیز فراتر رود، اظهار داشت: خوشبختانه دولت با اعمال سیاست های صحیح برای حفظ قدرت خرید مردم، موفق شد، نرخ تورم را تک رقمی کند. وی به دو رقمی شدن و افزایش چشمگیر رشد اقتصادی کشور در سال‌های 93 و 96 اشاره کرد و از ایجاد 3 میلیون و ۵۰۰ هزار ظرفیت شغلی در پنج سال گذشته در کشور خبر داد. وزیر امور اقتصادی و دارایی مشکلات واحد‌های تولیدی را نیز مورد توجه قرار داد و بیان کرد: تامین نقدینگی و اشتغال مهم‌ترین نگرانی واحدهای تولیدی است که سعی داریم برنامه جامعی برای واحدهای تولیدکننده کالاهای اساسی تدوین کرده تا مشکل حل شده و ثبات در کشور برقرار شود. وی افزود: دولت در تلاش است تا سال آینده در هفته دولت بیش از 90 درصد گمرکات را زیر پوشش دستگاه ایکس‌ ری قرار دهد.در حوزه نظارت بر بازار نیز به دنبال این هستیم که اجحاف در حق مصرف‌کننده به حداقل ممکن برسد. این گزارش حاکی است، آیت الله ناصر مکارم شیرازی نیز پس از سخنان وزیر اقتصاد، خواستار نظارت بیشتر دولت بر عملکرد بانک ها شد.

ایشان ضمن ابراز خرسندی از تلاش های صورت گرفته برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور اظهار کرد: مشکلات اقتصادی منجر به مشکلات سیاسی و فرهنگی می شود.

وی با تاکید براینکه مشکلات کشور در هم گره خورده است، تصریح کرد: برای رفع مشکلات متعدد کشور که هر یک به بخشی و گروهی از عوامل داخلی و خارجی ارتباط دارد، نیازمند صبر و اندیشه مقتدرانه هستیم.

این مرجع تقلید با اشاره به خیال خام دشمن مبنی بر سقوط نظام جمهوری اسلامی ایران ، گفت: خوشبختانه دشمنانی داریم که دچار خیالات و اوهام هستند و هر از گاهی ، تاریخی را معین می کنند که نظام ایران سقوط می کند ولی به لطف خداوند و درایت رهبر معظم انقلاب و مردم، همه این پیش بینی ها خیالی خام و باطل از آب در می آید.

آیت الله مکارم شیرازی توهم و خیالات خام دشمن را یکی از خوشبختی های کشور ایران دانست و گفت: دشمن به دلیل عدم شناخت صحیح از ایران در خیالات خود با پیش بینی های غلط به دنبال تسلط به این کشور است.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و تحریم های ظالمانه علیه ایران تصریح کرد: اقدام آمریکا در خروج از برجام و نقض قوانین دنیا عملی ناپسند بود که دشمن با این عمل تلاش کرد که ضربه محکمی برپیکره نظام بزند.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه برخی سودجویان داخلی از تحریم های دشمن سوء استفاده کردند، گفت: مردم بر اثر سوء استفاده سودجویان داخلی با مشکلات عدیده ای مواجه شدند که این مساله باید به صورت جدی مورد توجه واقع شود. آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به برخی آمارهای اقتصادی که نشان از سوء استفاده سودجویان دارد، بیان کرد: آمارهایی وجود دارد که برخی افراد خاص با استفاده از امکانات موجود، اقدام به صادرات کالا کردند ولی فقط 25 درصد از ارز ناشی از صادرات را وارد کشور کردند و این مسئله جای تامل دارد که باید مشخص شود مابقی ارزها کجا رفته است.

وی تاکید کرد: در بحث واردات نیز کسانی هستند که از دولت ارز 4 هزار و 200 تومانی گرفته اند ولی به مردم مطابق با ارز 12 هزار تومانی کالا می فروشند که این عدالت نیست.

این مرجع تقلید با اشاره به هزینه های گزافی که دولت برای اعتبار موسسات مالی ورشکسته خرج کرده است، بیان کرد: اگر دولت از ابتدا بر عملکرد این موسسات اعتباری نظارت می کرد امروز شاهد این مسائل نبودیم .

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خویش، بحث قاچاق برخی کالاها را در کشور مورد توجه قرار داد و گفت: جای تعجب دارد و این مسئله یک معما است که اینگونه اقدامات با اذن چه کسی صورت می گیرد و چرا جلوگیری نمی شود.

وی با انتقاد جدی نسبت به کسبه ای که از بالارفتن نرخ دلار سوء استفاده کردند، گفت: این کسبه با بالا رفتن نرخ دلار، قیمت کالاها را افزایش دادند و اکنون که نرخ دلار کاهش یافته قیمت ها را پایین نیاوردند.

این مرجع تقلید افزود: متاسفانه امروز دولت گرفتار مسائلی است که نمی تواند از آن رها شود که از آن جمله می شود به پرداخت یارانه اشاره کرد.

ایشان تصریح کرد: ظاهر پرداخت یارانه با مبلغ 45 هزار تومان، چیزی نیست ولی وقتی ضرب بر شمار افراد دریافت کننده می شود مبلغ کلانی را به خود اختصاص می دهد که می توانست این هزینه برای راه اندازی تولید و ایجاد اشتغال و توسعه استفاده شود.

   دیدار با آیت‌الله سبحانی

آیت‌الله جعفر سبحانی طی سخنانی اظهار داشت: در اسلام، اقتصاد، زیربنا نیست اما اصلی بسیار مهم است.

ایشان با اشاره برخی اشکالات نظام بانکی، خواستار رسیدگی و توجه بیشتر دولت به رفع مشکلات از جمله هدایت منابع بانکی به سمت فعالیت‌های تولیدی شد.

   دیدار با آیت‌الله نوری همدانی

وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با آیت‌الله نوری همدانی از تصمیمات و اتخاذ سیاست‌های جدید دولت برای حمایت از تولید و اشتغال خبر داد. دکتر فرهاد دژپسند در دیدار با آیت‌الله نوری همدانی با اعلام این خبر گفت: بر اساس سیاست‌های اتخاذ شده هیات وزیران، کلیه نیازهای اولیه و کالاهای واسطه‌ای مورد نیاز تمام واحدهای تولیدی و صادراتی کشور تامین خواهد شد.

وی افزود: انتظار میرود با اعمال مدیریت ناشی از تصمیمات جدید هیات دولت، شاهد ثبات بیشتری در اقتصاد کشور باشیم. وزیر اقتصاد در ادامه با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی نظام و به ویژه مراجع عظام، رفع مشکل بیکاری است، اظهار داشت: بر مبنای تحولات جمعیتی، طی سال‌های اخیر، همه ساله، بخش عظیمی از متولدین دهه ۶۰ پا به عرصه اشتغال گذاشته و به جمع متقاضیان کار می‌پیوندند و به همین دلیل، سالی یک میلیون شغل جدید برای پاسخگویی به این خواسته، مورد نیاز است. دژپسند با بیان اینکه متاسفانه به واسطه تحریم‌های ظالمانه موجود، در حال حاضر، محدودیت‌هایی برای تامین سالانه یک میلیون نفر اشتغال وجود دارد، با این حال در دوره حدودا پنج ساله دولت یازدهم و دوازدهم، حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شد که‌گر چه از نظر ما ناکافی است، اما رقم چشمگیری است.

وزیر اقتصاد گفت: در ماه‌های ابتدایی پس از خروج یکجانبه امریکا از برجام، وضعیت اقتصادی کشور حالت ناپایدار بخود گرفت که تا حد زیادی به خاطر افزایش انتظارات تورمی و نگرانی بابت آینده بود اما دولت از آبان ماه امسال موفق به کنترل اوضاع شد و با برنامه‌های در دست اجرا، شرایط به مراتب، بهتر نیز خواهد شد.

این گزارش حاکی است، پس از سخنان وزیر اقتصاد، آیت‌الله نوری همدانی در سخنانی، ضمن تقدیر از زحمات دکتر دژپسند و سایر مسوولان وزارت اقتصاد، خدمت رسانی در جهت تامین معیشت مردم را، توفیقی الهی خواند که باید قدر آن بیش از پیش دانسته شود.

ایشان با اشاره به گزارش عملکرد ارایه شده از سوی وزیر اقتصاد و بهبود نسبی شاخص‌های اقتصادی در دو ماه اخیر تصریح کرد: مردم انتظار دارند، تاثیر اقدامات دولت را در سفره روزانه خود مشاهده کنند.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه قیمت خدمات و کالا باید در سراسر کشور، یکسان باشد، خواستار نظارت بیشتر دولت بر قیمت و کیفیت کالاهای تولیدی و خدماتی در مرحله تولید و عرضه شد.

   دیدار با آیت‌الله جوادی آملی

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی سخنانی در دیدار با آیت‌الله جوادی آملی از کاهش روند افزایشی هزینه‌های تولید به منهای ۴.۵ درصد در آذر ماه سال جاری خبر داد. دکتر فرهاد دژپسند با اعلام این خبر، شرایط فعلی اقتصاد کشور را پیچیده و متاثر از برخی محدودیت‌های داخلی مثل سودجویی‌ها و تنگ نظری‌های عده‌ای افراد و نیز عوامل خارجی، از جمله تحریم‌های ظالمانه امریکا خواند که متاسفانه تنگناهایی برای مردم ایجاد کرده است. وزیر اقتصاد با بیان اینکه وضعیت اقتصاد کشور در پنج ساله دولت یازدهم و ابتدای دولت دوازدهم، شاهد رشد و بهبود قابل توجهی بود، تک رقمی شدن نرخ تورم و مثبت شدن رشد اقتصادی را از جمله موارد مثبت در این ارتباط خواند و افزود: متاسفانه آثار روانی تحریم‌های یکجانبه امریکا باعث تلاطم در فضای اقتصادی کشور شد و مسائلی چون جهش نرخ ارز و افزایش تورم را رقم زد.

دکتر دژپسند ادامه داد: از آنجا که اقتصاد ایران هنوز متکی به واردات است، جهش قیمت ارز باعث بالا رفتن هزینه‌های تولید و تشدید تورم شد اما خوشبختانه از آبان ماه، روند فزاینده نرخ تورم، کند شد و از حدود شش درصد به ۲.۶ درصد رسید.

این گزارش حاکی است، آیت‌الله جوادی آملی، پس از سخنان وزیر اقتصاد، در سخنانی خاطرنشان کرد: یکی از اصول مورد تاکید در قرآن کریم این است که مال و ثروت جامعه نباید منحصراً در دست دولت باشد مانند آنچه در نظام سوسیال شرق شاهد بودیم.

ایشان افزود: همچنین نباید همچنان که در غرب می‌بینیم، ثروت در در اختیار عده‌ای خاص باشد، بلکه مال و ثروت مانند خون است که باید در تمام اعضا و بدنه جامعه در گردش باشد و هر عضو با توجه به ظرفیت و شایستگی خود در آن سهیم شود.

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: اگر کسی عرضه تولید داشت نباید به او سخت گرفت و او را از ثروت محروم کرد و کسی که شایستگی ندارد نباید بتواند به واسطه رشوه و زد و بند، بیش از لیاقت خود از ثروت جامعه بهره مند شود.

ایشان با تاکید بر لزوم مراقبت از ذخایر و داشته‌های کشور و نظام از گزند غارتگران بیت المال اظهار داشت: ما در این مملکت به لطف الهی همه‌چیز داریم و از همه امکانات و نعمات برخورداریم، اگر اختلاس و بی‌نظمی مالی در کشور نباشد قطعا تحریم‌ها هیچ اثری نخواهند داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران