شماره امروز: ۵۴۷

سلیمانی جزییات اوراق ریسک بیمه اتکایی اسلامی را تشریح کرد

| کدخبر: 134731 | |

رییس کل بیمه مرکزی گفت: اگر بخواهیم اوراق ریسک بیمه‌ای را با پنج تا ۱۰ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه منتقل کنیم باید از ابزارهای نوین اسلامی استفاده کنیم که اگر مجوز آن برای بیمه مرکزی صادر شود،

گروه بانک و بیمه |

رییس کل بیمه مرکزی گفت: اگر بخواهیم اوراق ریسک بیمه‌ای را با پنج تا ۱۰ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه منتقل کنیم باید از ابزارهای نوین اسلامی استفاده کنیم که اگر مجوز آن برای بیمه مرکزی صادر شود، با کمک شرکت‌های بیمه این موضوع را نهایی می‌کنیم.

به گزارش «تعادل»، غلامرضا سلیمانی امیری روز یکشنبه در همایش مالی اسلامی با اشاره به ارتباط بازار سرمایه و صنعت بیمه اظهار کرد: صنعت بیمه نیاز دارد از ابزارهای مالی از جمله ابزارهای مالی اسلامی در بورس استفاده کند. علمای شیعه در بحث بیمه متعارف نظر مثبت دارند و آن را حلال می‌دانند و این عملیات در ایران به شیوه متعارف آن انجام می‌شود اما در برخی از کشورهای اسلامی از ۱۹۷۰ به بعد اشکال شرعی بر شیوه متعارف بیمه گرفته‌ و بحث تکافل را مطرح کرده‌اند.

سلیمانی افزود: برخی کشورها بحث بیمه متعارف را حرام کرده‌اند و ۱۲ کشور از جمله عربستان، پاکستان و بحرین بحث تکافل را دنبال کرده‌اند؛ صنعت بیمه با نگاه تکافل در این کشورها با ۱۲ میلیارد دلار فعال بوده است. ما می‌دانیم بیمه‌گذار و بیمه‌گر در سود و زیان شریک هستند. با این نگاه باید از ابزارهای نوین اسلامی استفاده کنیم که بحث بهادارسازی اوراق ریسک را مطرح کردیم که خوشبختانه کمیته فقهی بورس نیز آن را تایید کرده است؛ با این روش به نوعی مردم در ریسک شریک می‌شوند.

وی با اشاره به تحریم‌های یکجانبه امریکا اظهار کرد: بعد از فشارهایی که امریکایی‌ها وارد کردند، باعث شد بحث اتکایی را از شرکت‌های خارجی جدا کنیم و به داخل هم بپردازیم. اگر بخواهیم اوراق ریسک بیمه‌ای را با پنج تا ۱۰ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه منتقل کنیم باید از ابزارهای نوین اسلامی استفاده کنیم. اگر مجوز این موضوع برای بیمه مرکزی صادر شود، با کمک شرکت‌های بیمه این موضوع را نهایی خواهیم کرد.

رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه سپرده‌گذاری شرکت‌های بیمه در بانک‌ها برای استفاده در زمان بروز خسارت در زمان تورم با مشکل روبرو می‌شود، اظهار کرد: این موضوع به ویژه در مورد رشته بیمه زندگی نمود و ظهور دارد و نتواند خیلی موثر باشد.

سلیمانی ادامه داد: شرکت‌های بیمه در زمان تورم نمی‌توانند با سپرده‌گذاری بانکی در زمان تعهد خود پرداختی داشته باشند؛ لذا شرکت‌های بیمه باید وارد بازار سرمایه شوند. شرکت‌های بیمه بسیار مشتاق هستند حق بیمه دریافتی خود را سرمایه‌گذاری کرده و از سود حاصل از آن در زمان تعهدات بلندمدت، پرداختی داشته باشند.

به گفته وی، رشته بیمه زندگی می‌تواند در کنار صندوق‌های بازنشستگی، دریافتی بیمه‌گذاران را در کنار مبلغ مستمری بالا ببرد.

او تاکید کرد که صنعت بیمه آمادگی کامل دارد با استفاده از ابزارهای نوین مالی اسلامی وارد بازار سرمایه شود.

غلامرضا سلیمانی در چهارمین همایش مالی اسلامی که در سالن خوارزمی دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد، اظهار داشت: با ورود صنعت بیمه در استفاده از ابزارهای مالی، ما نیاز بیشتری داریم تا بتوانیم از ابزارهای نوین اسلامی استفاده کنیم.

رییس شورای عالی بیمه با ابراز خرسندی از تایید شورای فقهی سازمان بورس در خصوص پذیرش موضوع بهادارشدن اوراق ریسک‌های بیمه‌ای، خاطرنشان کرد: بعد از تحریم‌های اقتصادی شرایط را به گونه‌ای طراحی کردیم که ریسک‌های اتکایی را به داخل کشور منتقل کنیم که این امر تعامل با بازار سرمایه داخلی را می‌طلبد.

وی افزود: بازیگران امروز عرصه اقتصادی دیگر بازیگران سنتی نیستند و کسانی می‌توانند سهم بزرگی از بازار سرمایه را به خود اختصاص بدهند که قواعد استفاده از ابزارهای نوین مالی را بلد باشند.

رییس کل بیمه مرکزی با بیان این نکته که برخی از بانک‌ها توسط شرکت‌های بیمه تاسیس شده‌اند، گفت: سپرده‌گذاری صنعت بیمه در بانک‌ها به دلیل خاصیت نقدشوندگی سپرده‌ها قابل قبول است اما به دلایل تورمی، سپرده‌گذاری کامل منابع بیمه‌ای در بانک‌ها مخاطراتی را به دنبال دارد.

سلیمانی تصریح کرد: صنعت بیمه به خاطر ایجاد تعهدات آینده برای بیمه گذاران باید به فکر تولید ارزش افزوده باشد و به همین دلیل باید به بازارهای متنوع سرمایه ورود کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران