شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133255 | |

گروه بانک و بیمه|رییس قوه قضاییه در بخشنامه‌ای خطاب به روسای دادگستری‌های کشور از آنها خواست دادخواست‌های مربوط به بانک مرکزی را قبل از هر اقدام به اطلاع رییس این قوه برسانند.

بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره بانک مرکزی

گروه بانک و بیمه|رییس قوه قضاییه در بخشنامه‌ای خطاب به روسای دادگستری‌های کشور از آنها خواست دادخواست‌های مربوط به بانک مرکزی را قبل از هر اقدام به اطلاع رییس این قوه برسانند.

به گزارش تعادل، در بخشنامه آیت‌الله صادق آملی لاریجانی خطاب به روسای دادگستری‌های سراسر کشور آمده است: نظر به ضرورت اصلاح نظام بانکی و تکالیف و اختیارات تفویضی به بانک مرکزی مقرر می‌شود دادخواست‌های تقدیمی از ناحیه اشخاص حقیقی یا حقوقی به دادگستری درباره تصمیمات اتخاذ شده از ناحیه بانک مرکزی قبل از ارجاع به شعب یا هرگونه اقدام قضایی دیگر به اطلاع رییس قوه قضاییه برسد.

کوتاه آمدن امریکا در برابر هالک بانک ترکیه

رییس‌جمهور ترکیه گفت: مذاکرات با مقامات امریکا بر سر «هالک بانک» به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران در مسیر مثبتی پیش می‌رود.به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه گفت: مذاکرات با ایالات متحده بر سر بانک دولتی «هالک بانک» در مسیر مثبت پیش می‌رود؛ ضمن اینکه در مورد این موضوع با رییس‌جمهور ترامپ صحبت کرده است. بر پایه این گزارش، دادگاه ایالات متحده در ماه «می» مدیر اجرایی «هالک بانک» ترکیه را به دلیل کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های امریکا زندانی کرد و اکنون «هالک بانک» ترکیه به دلیل این پرونده با جریمه‌های احتمالی از سوی ایالات متحده روبرو است.

اروپا اقدام سوییفت را تاسف بار خواند

 کمیسیون اروپا، مسدود کردن دسترسی بانک‌های ایرانی را به سامانه سوییفت تاسف بار خواند.به گزارش رویترز، کمیسیون اروپا اعلام کرد که تصمیم سامانه خدمات پیام رسان مالی سوییفت که در بلژیک مستقر است برای به تعلیق درآوردن دسترسی بانک‌های ایرانی به آن را تاسف بار خواند. در همین حال «ماجی کوچیجانشیک» سخنگوی امور خارجه کمیسیون اروپا گفت: این تصمیم را واقعا تاسف بار می‌دانیم. بر پایه این گزارش، سوییفت در بیانیه‌ای اعلام کرد که دسترسی بانک‌های ایرانی به این سامانه پیام رسان در جهت حفظ ثبات و یکپارچگی نظام مالی وسیع جهانی است.

چاره‌ای جز رشد نرخ سود نداریم

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به وضعیت اقتصاد در پی سرگردانی نقدینگی در آن، گفت: چاره‌ای جز رشد نرخ سود بانکی با هدف ساماندهی بازار نداریم.

عبدالرضا مصری در گفت‌وگو با ایبِنا با اشاره به تصمیم برخی بانک‌ها مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی با هدف ساماندهی سرمایه‌های سرگردان، گفت: بزرگ‌ترین مشکل ما رشد نرخ سود بانکی است اما اکنون به مثابه گوشت مردار شده یعنی از روی اجبار در شرایط فعلی چاره‌ای جز تن دادن به آن نداریم.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه در شرایط موجود می‌توان سیل نقدینگی را با رشد نرخ سود بانکی کنترل کرد، افزود: بطور حتم دولت اگر راه بهتری داشته باشد از افزایش نرخ سود بانکی جلوگیری می‌کند. وی با بیان اینکه سود دهی بانک‌ها به سپرده‌های مردم از سرازیر شدن نقدینگی در بازار طلا و سکه و حواشی بسیار آن جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: دولت با افزایش نرخ سود بانکی خسارت ساماندهی بازارهای موازی را می‌پردازد. این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه اصل سیاست افزایش نرخ سود بانکی غلط است، گفت: دولت باید شیوه مطمئن‌تری برای ساماندهی اقتصادی پیدا کند. مصری با بیان اینکه بازار اکنون در همه حوزه‌ها درگیر حباب قیمتی است، افزود: بانک‌ها باید بدانند که سیاست افزایش نرخ سود بانکی مقطعی بوده و نمی‌توانند برای همیشه به آن تکیه کنند. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هدایت نقدینگی به امور تولیدی و صنعتی بهترین گزینه است که اگر دولت در آن توفیق داشته باشد چرخ‌های اقتصاد نیز به حرکت در خواهند آمد.

فرانسه یا آلمان مرکز تسویه حساب‌های اروپا با ایران

منابع آگاه اعلام کردند که فرانسه یا آلمان به عنوان کشور میزبان برای انجام تسویه حساب‌های مالی میان ایران و اتحادیه اروپا عمل خواهند کرد.

به گزارش اسپوتنیک، منابع آگاه اعلام کردند فرانسه یا آلمان به عنوان عملی‌ترین گزینه‌های این میزبانی شناخته و در این مورد پیش قدم شده‌اند.

بر همین اساس فرانسه یا آلمان ممکن است کشور میزبان برای تسویه حساب‌های اروپایی‌ها شوند که به عنوان «وسیله پرداخت ویژه» از آن نام برده می‌شود و یک مکانیزم پرداخت است که به شرکت‌های اروپایی اجازه دور زدن تحریم‌های امریکا علیه ایران را می‌دهد. ایجاد این مکانیزم به عنوان اعتمادی از سوی اتحادیه اروپا به آمادگی واقعی آنها برای حفظ برجام است و با اجرای دور جدید تحریم‌ها علیه ایران از پنجم نوامبر، تهران در مورد ایجاد این مکانیزم «وسیله پرداخت ویژه» بی‌قرار است. در همین حال کاظم سجادپور معاون وزیر خارجه ایران در مورد وسیله پرداخت ویژه که در حال راه‌اندازی است، گفت: چیزی که در این باره کمبود احساس می‌شود، سرعت و کارآمدی آن است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران