شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید با تغییر سیاست‌های ارزی و رییس بانک مرکزی به نظر می‌رسد بانک مرکزی آمادگی لازم برای مقابله با تحریم‌های اقتصاد را دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید با تغییر سیاست‌های ارزی و رییس بانک مرکزی به نظر می‌رسد بانک مرکزی آمادگی لازم برای مقابله با تحریم‌های اقتصاد را دارد.

به گزارش خانه ملت، علی قربانی با اشاره به صحبت‌های اخیر رییس کل بانک مرکزی در زمینه مقابله با تحریم‌ها اظهار داشت: دولت در بازه‌ای از زمان با سیاست ارزی اشتباه شرایط نامناسبی را برای اقتصاد کشور رقم زد که با تغییر رییس کل بانک مرکزی سیاست‌های ارزی جدیدی اتخاذ شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به این اشتباهات بیان داشت: در اردیبهشت امسال عنوان شد به هر فرد هر میزان که ارز بخواهد، می‌دهند، این سیاست ضربه سنگینی به اقتصاد کشور وارد کرد، اما با تغییر سیاست‌های ارزی، ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تنها به کالاهای اساسی اختصاص پیدا کرد.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: همچنین واردات سایر کالاها به ارزش ارز در سامانه نیما یا ارز آزاد انجام می‌شود، با تغییر سیاست ارزی، شرایط اقتصادی کشور بهتر شد، به نظر می‌رسد سیاست‌های ارزی بانک مرکزی نتایج بهتری را کسب کرده است.

وی با اشاره به گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست کمیسیون برنامه و بودجه، اظهار داشت: براساس گزارش ارایه شده، عملکرد منابع و مصارف کشور در ۷ ماهه بودجه سال ۹۷ نشان می‌دهد که در مباحث فروش و قیمت‌گذاری نفت در مقایسه سال گذشته شرایط بهتری داریم.

قربانی با بیان اینکه درآمد نفتی کشور در ۷ ماهه نخست سال به نسبت همین بازه زمانی در سال ۹۶ افزایش چشمگیری داشته است، تاکید کرد: با توجه به این شرایط از لحاظ منابع و مصارف تا پایان سال با کسری بودجه مواجه نیستیم.این نماینده مجلس در خصوص جایگزینی

پیام‌رسان‌های مالی برای سوییفت بیان داشت: از آنجایی که دلار و مبادلات بانکی در اختیار امریکا است و متحدان ایالات متحده با ترامپ همکاری می‌کنند، برای دور زدن تحریم‌ها به دنبال جایگزینی پیام رسان‌های مالی برای سوییفت هستیم. وی تاکید کرد: در این میان به دنبال آن هستیم تا با همراهی کشورهای اروپایی پیام رسان مالی جدیدی طراحی کنیم که یورو جایگزین دلار در مبادلات مالی و بانکی شود، با اجرایی شدن این سامانه بسیاری از مشکلات بانکی ایران برطرف می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با تاکید بر تاثیر جایگزینی یورو اظهار داشت: اگر در مبادلات با اروپایی‌ها از یورو استفاده کنیم، فشار امریکا بر ایران به دلیل در اختیار داشتن سوییفت کاسته می‌شود.عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی گفته است: مذاکرات لازم با کشورهای طرف تجاری انجام گرفته و نحوه تعامل با آنها هماهنگ شده است. اقدام‌های لازم در چارچوب تنظیم دقیق منابع و مصارف ارزی صورت گرفته و وضعیت ذخایر ارزی کشور به سطح مطلوب ارتقا داده شده است که انعکاس این امر را روزهای اخیر در ثبات بازارهای پول و ارز شاهد بوده‌ایم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران