شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 132920 | |

گروه بانک و بیمه|رییس کل بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی خواستار پایبندی بانک‌ها و موسسات اعتباری به دستورالعمل‌های بانک مرکزی در زمینه نظام‌های پرداخت به‌ویژه سقف عمومی تراکنش‌ها شد.

الزامات سقف عمومی تراکنش‌های مالی بانک‌ها

گروه بانک و بیمه|رییس کل بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی خواستار پایبندی بانک‌ها و موسسات اعتباری به دستورالعمل‌های بانک مرکزی در زمینه نظام‌های پرداخت به‌ویژه سقف عمومی تراکنش‌ها شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این بخشنامه عبدالناصر همتی تاکید کرده است، اخیراً تخطی از مفاد بخشنامه‌های بانک مرکزی به بهانه درخواست مشتریان در برخی بانک‌ها مشاهده شده که ضمن ایجاد مزیت رقابتی ناسالم ناشی از عدم رعایت مقررات، باعث آشفتگی و اختلال در بازارها شده و بستری برای تسهیل عملیات سوداگرانه و سفته بازی ایجاد کرده است.

براین اساس ضمن تاکید بر اجرای دقیق مفاد بخشنامه‌های بانک مرکزی، لازم است تغییرات لازم با اولویت آنی اجرایی شده و بر رعایت دقیق آن نظارت به عمل‌ آید.

پنج‌بندی که رییس کل بانک مرکزی خواستار پایبندی بانک‌ها و موسسات اعتباری به آنها شده به شرح زیر است:

سقف عمومی تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی کارتی برای هر یک از پایانه‌های مجاز، به جز کارت خوان شعبه‌ای، برای هر فقره کارت در هر شبانه روز مبلغ ۳۰ میلیون ریال است. سقف عمومی تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی کارتی برای پایانه کارت خوان شعبه‌ای برای هر فقره کارت در هر شبانه روز با شرط احراز هویت عینی و حضوری، مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال است..

سقف عمومی تراکنش خرید کارت برای هر فقره کارت در هر شبانه روز مبلغ ۵۰۰میلیون ریال است.

این سقف مشمول تراکنش‌های پذیرندگان حساب‌های دولتی و پذیرندگان با کدهای صنفی خاص نمی‌شود. ارسال کد ملی دارنده کارت در تمام تراکنش‌های کارتی هنگام پاسخ تراکنش اجباری است. درج «بابت» در تمام دستور پرداخت‌های ارسالی در سامانه‌های ساتنا و پایا اجباری است.

رییس کل بانک مرکزی در پایان این بخشنامه تاکید کرده است، این بانک بر رعایت مفاد این بخشنامه نظارت دقیق کرده و با بانک‌ها و موسسات اعتباری صادرکننده کارت که به هر علتی مفاد آن را رعایت نکنند، برخورد انضباطی قاطع و فوری به عمل می‌آورد.

مراودات بانکی با راه‌اندازی سوییفت اروپایی

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس راه‌اندازی شاخه اروپایی سوئیفت، نگرانی‌ها از ادامه مراودات بانکی ایران را کاهش می‌دهد.

معصومه آقاپور علیشاهی در گفت‌وگو با ایبِنا با اشاره به تحریم‌های بانکی اعمال شده از سوی امریکا علیه ایران، گفت: با توجه به حذف امریکا و مذاکراتی که بدون این کشور در جریان است خوشبختانه تحریم‌ها دیگر اثری ندارد.

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه تحریم‌های احتمالی ایران مراودات اقتصادی و بانکی ما را تهدید نخواهد کرد، گفت: اکنون مراودات ایران با اروپایی‌ها در جریان بوده و سوئیفتی که در شاخه اروپایی در حال راه‌اندازی است نگرانی‌ها از ادامه مراودات بانکی را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه امریکا تاکنون از هیچ نوع تحریم علیه ایران چشم پوشی نکرده است، تصریح کرد: امریکا حتی با شرکت‌هایی که هیچ نوع مراوده‌ای نداشته نیز برخوردهای ظالمانه داشته اکنون نیز تجربه ثابت کرده که تحت یک‌ها بی‌اثر خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه ایران اکنون با ۴ به علاوه یک در حال مذاکره است، گفت: اکنون ایران بر کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای همسایه برای گسترش مذاکرات متمرکز شده است.

آقاپور علیشاهی ادامه داد: اعمال تحریم‌های جدید حتی با نزدیک شدن به اواسط ماه جاری تاثیری بر اقتصاد و مراودات بانکی ما ندارد زیرا ایران با امریکا معامله و مراوده‌ای ندارد.

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید با تمرکز بر کشورهای همسایه و اروپایی مراودات تجاری و بانکی را در بهترین حالت خود حفظ کنیم.

یکصدمین شماره ماهنامه «مهرآب» منتشر شد

 یکصدمین شماره ماهنامه «مهرآب» با نگاهی ویژه به نمایشگاه صنعت آب منتشر شد.

در این شماره از ماهنامه «مهرآب»، ضمن بررسی نکات ضعف و قوت برگزاری نمایشگاه صنعت آب و فاضلاب، به موضوعاتی از قبیل ظرفیت‌سازی حکمرانی پایدار آبخوان با استفاده از دانش بومی احداث و بهره‌برداری قنات، گزیده‌ای از اختراعات در حوضه آب و فاضلاب، دیپلماسی آب برای مقابله با ریزگردها، اسرار آب و ذوب یخچال‌های طبیعی در گرینلند، معرفی درختان و درختچه‌های مقاوم فضای سبز و ... پرداخته‌شده است.

گفتنی است این ماهنامه به مدیرمسوولی خسرو رفیعی و سردبیری وحید علوی، اولین نشریه تخصصی در صنعت و تأسیسات آب و فاضلاب است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران