شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تازه‌ترین تحولات بازار ارز و سکه گزارش می‌دهد

| کدخبر: 132842 | |

قیمت طلا و سکه پس از پشت سرگذاشتن افزایش قیمت‌های چشمگیر طی ماه‌های اخیر، با آرامش نسبی در بازار مواجه شده است

گروه بانک وبیمه|محسن شمشیری|

قیمت طلا و سکه پس از پشت سرگذاشتن افزایش قیمت‌های چشمگیر طی ماه‌های اخیر، با آرامش نسبی در بازار مواجه شده است بطوری که به دنبال کاهش نرخ اونس جهانی به 1216 دلار، نرخ سکه طرح جدید به 4 میلیون و 900 هزار تومان، طرح قدیم 4 میلیون و 500 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 400 هزار تومان، ربع سکه 1 میلیون و 300 هزار تومان، سکه گرمی700 هزار تومانی، مثقال 17 عیار  1میلیون و 960 هزار تومان،

18 عیار 450 هزار تومان، معامله شد که نسبت به روزهای قبل با افزایش نسبی مواجه شده است.

به گزارش تعادل، روز چهارشنبه 9 آبان ماه صرافی بانک‌ها هر دلار را ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان می‌خریدند و ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان می‌فروختند، ضمن اینکه برای یورو نیز نرخ خرید ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان و نرخ فروش ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان بود اما در صرافی‌های غیربانکی دلار نرخ‌های متفاوتی داشت که دامنه آن از ۱۴ هزار تومان تا ۱۴ هزار و ۴۶۰ تومان برای خرید و از ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان برای فروش هر دلار نرخ خورده بود اما در مورد یورو کف قیمتی ۱۶ هزار و ۲۰۰ برای خرید و ۱۶ هزار و ۳۵۰ تومان برای فروش رقم خورده است که در مورد سقف قیمت خرید ۱۶ هزار و ۵۵۰ و در سقف قیمت فروش ۱۶ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شد. بر این اساس، برخی صرافی‌ها دلار را 14 هزار و ۲۵۰ تومان می‌خریدند و ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان می‌فروختند و برخی دیگر ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان می‌خریدند و ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروختند اما آن دسته از صرافی‌هایی که دلار را ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان از مردم می‌خریدند برای فروش آن نرخ ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومانی را عنوان می‌کردند.همچنین سایت سنا برای روز سه شنبه نیز میانگین نرخ فروش ارزها را به ترتیب دلار 14134، لیر 2663، پوند 18322، درهم 3777، یورو 16336و  یوآن 2169 تومان اعلام کرده است.

به دنبال این تحولات، برخی کارشناسان معتقدند که کاهش نرخ اونس جهانی، نشان‌دهنده کاهش تقاضای جهانی برای طلا است که متاثر از فضای انتخابات امریکا، گزارش‌های مثبت از رشد اقتصاد، اشتغال و سرمایه‌گذاری در امریکا، و همچنین بهبود وضعیت سهام و سرمایه‌گذاری است که تقاضا برای دارایی سنتی طلا را کاهش داده است. از سوی دیگر، ارزش دلار در مقابل ارزهای دیگر نیز تقویت شده است. هر یورو که قبل معادل 1.16 دلار بوده اکنون به 1.13 دلار کاهش یافته و نشانه تقویت ارزش دلار است. آیت محمدولی رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره افزایش قیمت‌های سکه و طلا طی روزهای اخیر، اظهار داشت: از آنجایی که هرگونه رخداد اقتصادی در قیمت طلا و ارز تاثیر دارد، افزایش قیمت‌ها طی روزهای اخیر تنها به دو دلیل عمده است.وی افزود: دلیل اول کاهش و کمرنگ شدن عرضه و تقاضا در بازار ارز است که هم قیمت ارز افزایشی شده و به دنبال آن قیمت طلا رشد داشته است. رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، دلیل دوم را افزایش تقاضا به دنبال جو روانی ایجاد شده اعلام کرد و گفت: در صورتی که تقاضا برای کالایی افزایش یابد اما امکان عرضه و تامین آن به میزان تقاضا نباشد، قیمت‌ها افزایشی خواهد شد و به دلیل جو ورانی ایجاد شده در روزهای اخیر تقاضا رشد یافته که به‌طور حتم در قیمت‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

بعد از نظارت‌های نیروی انتظامی بر بازار ارز، رفت و آمدهای دلالان در کوچه پس کوچه‌های میدان فردوسی محافظه‌کارانه‌تر شده و البته ولع خرید هم فروکش کرده است.

چند روزی هست که نیروی انتظامی با تذکرات مکرر به واسطه‌ها و دلالان ارز در چهارراه استانبول هشدار می‌دهد که فعالیت‌های غیرقانونی و خرید و فروش‌های ارز خارج از صرافی‌ها ممنوع است، بر همین اساس طی روزهای گذشته تعداد زیادی از دلالان دستگیر شده و همین امر فضایی ناامن را برای برهم زنندگان نظم بازار ارز فراهم کرده است.

البته هنوز هم هستند افرادی که در این بازار فعال بوده و همچنان تلاش دارند تا از آن هر چند اندک سودی به دست آورند اما همچنان سایه سنگین نظارت نیروی انتظامی را بالای سر خود احساس می‌کنند.

در مقابل، ولع خرید نیز فروکش کرده و بسیاری از افرادی که برای خرید و فروش ارز وارد بازار می‌شوند، کسانی هستند که برای تأمین نیازهای واقعی خود مراجعه کرده یا ارزهای در اختیار خود را بنا به ضرورت به فروش می‌رسانند.به نظر می‌رسد که بازار ارز روند منطقی به خود گرفته و از هیجان‌هایی که طی روزهای تلاطم بازار ارز بر آن حاکم بود تا حدود زیادی فاصله گرفته است. اگر چه همچنان نوسانات در بازار به چشم می‌خورد اما به دلیل اینکه عرضه ارز از کانال رسمی و منطقی خود با مصوبات بانک مرکزی در حال جریان است، تقریبا بازارهای حاشیه‌ای اگر برچیده نشده باشند اما فعالیتشان بسیار کمرنگ شده است.

بر اساس اعلام دولت، هر فرد برای سفر می‌تواند از بانک‌ها برای مقاصد نزدیک ۵۰۰ یورو و برای فاصله‌های دورتر هزار یورو به نرخ اعلامی بانک مرکزی که عموما فاصله قیمتی مناسبی با صرافی‌ها دارد، دریافت نماید که البته یک بار در سال با ارایه مدارک و مستندات سفر از جمله بلیت، پاسپورت و ویزا قابل پرداخت خواهد بود.

در کنار این، هر فرد که متقاضی باشد می‌تواند تا سقف ۵ هزار یورو به صورت سالانه به نرخی اندکی بالاتر از بانک‌ها در صرافی‌های بانکی اقدام به خرید نماید.

 کاهش قیمت طلا همزمان با گرانی دلار

قیمت طلای جهانی روز چهارشنبه که رشد ارزش دلار امریکا، تقاضا برای خرید این فلز ارزشمند را محدود کرد، کاهش یافت. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۱۲۱۶.۵۰ دلار رسید. در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۰.۵۵ درصد کاهش، به ۱۲۱۸.۶ دلار رسید. این فلز ارزشمند حدود

۲.۴ درصد در اکتبر رشد کرده که بزرگ‌ترین رشد ماهانه از ژانویه تاکنون است. بر اساس گزارش اینوستینگ، آمار اقتصادی مثبت امریکا در هفته جاری روی بازارهای سهام جهانی و ارزش دلار تاثیر مثبتی گذاشت و رشد آنها را هدایت کرد. دلار در برابر سبدی از 6  ارز بزرگ

۰.۵ درصد بالاتر معامله شد.در این بین، بر اساس گزارش رویترز، شرکت‌کنندگان در کنفرانس سالانه انجمن بازار طلای لندن پیش‌بینی کردند قیمت هر اونس طلا تا اکتبر سال آینده به ۱۵۳۲ دلار افزایش خواهد یافت. نمایندگان حاضر در این نشست همچنین قیمت بالاتری را برای نقره، پلاتین و پالادیوم پیش‌بینی کردند.

هر اونس طلا ماه‌های دشواری را پشت سر گذاشته و تحت تاثیر رشد ارزش دلار و ادامه افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی امریکا، از رکورد ۱۳۶۶.۰۷ دلار در ژانویه به ۱۱۵۹.۹۶ دلار در اوت سقوط کرد. اما از آن زمان بهبود یافت و تحت تاثیر نوسانات بازارهای سهام جهانی، به حدود ۱۲۲۲ دلار رسید.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران