شماره امروز: ۵۴۷

بانکداری مدرن با بهره‌گیری از OPEN API

| کدخبر: 130890 | |

یک کارشناس بانکداری باز گفت: حرکت به سمت بانکداری باز در کشور این امکان را برای کسب‌ و کارهای کوچک و بزرگ فراهم می‌کند تا سرویس‌های بانکی خاص و شخصی‌سازی‌شده را دریافت کنند.

یک کارشناس بانکداری باز گفت: حرکت به سمت بانکداری باز در کشور این امکان را برای کسب‌ و کارهای کوچک و بزرگ فراهم می‌کند تا سرویس‌های بانکی خاص و شخصی‌سازی‌شده را دریافت کنند.

به گزارش ایبِنا، بانکداری باز (Open Banking)، پارادایم جدیدی است که به سرعت در بانکداری دنیا در حال رواج است. در بانکداری باز، عملیات بانکداری محدود به چاردیواری بانک‌ها نیست و بانک‌ها در اصل تامین‌کننده بستر و سکو (Platform) برای عملیات بانکی هستند. توسعه فناوری اطلاعات و ابزارهای نرم‌افزاری این امکان را به بانک‌ها داده که در چارچوب ضوابط قانونی و امنیتی به بازیگران دیگر اجازه دهند روی بستر آنها خدمات جدید به مشتریان ارایه دهند. در ایران هم این روند آغاز شده است. افزون بر این، بانکداری باز اصطکاک در خدمات بانکی را از بین می‌برد زیرا API‌های بانکی اقیانوسی از امکانات را دارا هستند و مسیر ایده‌های جدید را امکان‌پذیر می‌سازند. آنها باعث می‌شوند ارایه تجربه بهتر به مشتری به حداکثرترین میزان خود برسد. باروی کار آمدن فین تک و استارت آپ‌ها که نوآوری را به خدمات مالی اضافه کردند، این روند موجب شد بسیاری از افراد حتی برای خدماتی که بانک‌ها هم ارایه می‌دهند به استارت فین تک رجوع کنند، چون آنها خدمات بهتر و تخصصی‌تری را ارایه می‌دهند. پس باروی کار آمدن استارت آپ‌ها و فین تک‌ها و شکل‌گیری استارت فین تک به‌شدت برای بانک‌ها تهدیدکننده بود. ازاین‌رو بانک‌ها برای حفظ جایگاه خود ناگزیر به همکاری با فین تک‌ها هستند که این همکاری با ورود بانک‌ها به بانکداری باز و در اختیار نهادن OPEN API به این کسب‌ و کارها رویکرد مناسبی برای رشد و تعالی بانک‌ها است.

بانک‌هایی که از API‌های باز استفاده می‌کنند، می‌توانند تهدید حضور فین تک‌ها را تا حدودی کم کنند و با همکاری با استارت جایگاه خود را نه‌ تنها کمرنگ‌تر نکرده بلکه پُررنگ‌تر نیز نمایند. در ایران نیز حرکت به سمت بانکداری باز آغاز شده و فینوتک از زیرمجموعه‌های شرکت ارتباط فردا است که پلتفرم بانکداری باز را طراحی و در اختیار بانک‌ها و کسب‌ و کارهای فین تکی قرار داده است.

حامد قناد پور در این خصوص حرکت شبکه بانکی کشور به سمت بانکداری باز اظهار داشت: چند بانک در حال حاضر در ایران به سمت بانکداری باز حرکت کرده‌اند که بانک آینده، بانک ایران‌ زمین، بانک انصار، اقتصاد نوین و دی ازجمله  این بانک‌ها هستند. وی تصریح کرد: حرکت بانک‌ها به سمت بانکداری باز امکان ارایه سرویس‌های ویژه و خاص را به کسب‌ و کارهای بزرگ و کوچک فراهم می‌کند. بدین معنا که شرکت‌ها می‌توانند از داخل سیستم‌های خود وارد فضای بانکی شوند که این مهم رویکرد مناسبی است که امیدواریم در کشور فراگیر شود. قناد پور در پاسخ به این پرسش که یکی از اهداف راه‌اندازی فینوتک استفاده از این پلتفرم در بانک‌ها بود، گفت: فینوتک در حال حاضر با پنج بانک همکاری می‌کند و در حوزه بازار سرمایه و اپراتوری نیز ورود کرده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران