شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130065 | |

مدیران IT و کسب‌ و کار بانک‌ها باید از مطالعه گزارشات موسسات معتبر جهانی در صنعت، برای تعیین استراتژی، نقشه راه، اولویت‌بندی سرمایه‌گذاری،

زهرا لطیفی| کارشناس بانکی

مدیران IT و کسب‌ و کار بانک‌ها باید از مطالعه گزارشات موسسات معتبر جهانی در صنعت، برای تعیین استراتژی، نقشه راه، اولویت‌بندی سرمایه‌گذاری، شناسایی فرصت‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی استفاده ‌کنند.

خلق ارزش در کسب و کار بانکی با توسعه و تقویت فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری ازطریق ایجاد نوآوری و خلاقیت در به‌کارگیری فناوری و سرمایه‌گذاری در این حوزه ارتباط مستقیم دارد. بر اساس مطالعات موسسات معتبر جهانی در حوزه‌ صنعت بانکداری و فناوری اطلاعات، بین هزینه‌کرد در فناوری اطلاعات و سودآوری در بانک‌ها همبستگی و ارتباط مستقیم وجود دارد. به نحوی که با صرف هزینه ۵.۴ درصدی از درآمد بانک‌ها در حوزه فناوری اطلاعات، سود حاصله در حوزه بانکداری ۲۴ درصد افزایش می‌یابد که این خود نشانه اهمیت این موضوع در نظام بانکی است. شاخص‌های جهانی هزینه فناوری گارتنر، پیشرو در تشخیص روند پیشرفت‌های اصلی فناوری، خدمات فناوری اطلاعات، سیستم‌های مرکز داده، نرم‌افزارهای سازمانی و بازار خدمات مخابراتی در سراسر جهان است. مدیران IT و کسب‌ و کار از این گزارش‌ها برای تعیین استراتژی، نقشه راه، اولویت‌بندی سرمایه‌گذاری، شناسایی فرصت‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی استفاده می‌کنند. پیش بینی‌های جدید نشان می‌دهد که موسسات مالی بزرگ در دنیا بیش از ۴۰ درصد از بودجه فناوری اطلاعات خود را برای تحول دیجیتال اختصاص می‌دهند. بر اساس مطالعات جدید، پیش‌بینی هزینه‌های تحول دیجیتال بانک‌های خُرد در ایالات متحده، هزینه برای سخت افزار، نرم افزار، خدمات و فناوری اطلاعات داخلی، با نرخ رشد سالیانه ۲۲.۵ درصد تا سال ۲۰۲۰ افزایش یابد. این عدد در مقایسه با رشد ۴.۸ درصد کل هزینه IT برای بانک‌های ایالات متحده است. طبق گزارش موسسه گارتنر سرمایه‌گذاری در فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری و اوراق بهادار در منطقه آسیا و اقیانوسیه APAC (استرالیا، ژاپن، نیوزیلند، سنگاپور و کره جنوبی) به ۶۷.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ رسیده است که نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش ۵.۴ درصدی دارد. این افزایش برای کل هزینه‌های فناوری اطلاعات شامل هزینه‌های داخلی، مراکز داده، سیستم‌های مرکزی، دستگاه‌ها، نرم افزار، خدمات فناوری اطلاعات و خدمات مخابراتی است. در این میان بخش نرم افزاری سریع‌ترین رشد افزایش را در سال ۲۰۱۷ به میزان ۸.۵ درصد داشته است. زیرا شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بانکداری و اوراق بهادار بیشتر در برنامه‌های کاربردی، زیرساخت‌ها و نرم افزارهای خاص سرمایه‌گذاری می‌کنند. در این دسته، برنامه‌های کاربردی سریعترین رشد را دارند و در سال ۲۰۱۷ رشد ۱۲.۴درصدی را به خود اختصاص داده‌اند. اما اینکه این سرمایه‌گذاری در کدام قسمت صورت بگیرد بسیار حائز اهمیت است. در پیش گرفتن الگوی گذشته در سرمایه‌گذاری فناوری اطلاعات موجب افزایش کارایی نمی‌شود. برای اینکه بدانیم سرمایه‌گذاری در کدام بخش باید صورت گیرد علاوه بر مبنا گذاری صحیح، ضروری است کل صنعت و رقبا مورد مطالعه قرار گرفته و در خود بانک نیز اثربخشی هزینه کرد مورد بررسی قرار گیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران