شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129680 | |

استفاده از رمزهای یک‌بارمصرف در پرداخت‌های اینترنتی بهترین راهکار برای مقابله با برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی از طریق کیلاگرها است و جرایم در این بخش را در سطح گسترده‌ای کاهش می‌دهد.

استفاده از رمزهای یک‌بارمصرف در پرداخت‌های اینترنتی بهترین راهکار برای مقابله با برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی از طریق کیلاگرها است و جرایم در این بخش را در سطح گسترده‌ای کاهش می‌دهد. به گزارش ایبِنا، کیلاگر یا ضبط کننده کلیدها به دو شکل نرم‌افزار یا سخت‌افزار مورداستفاده سودجویان قرار می‌گیرند و با نصب روی رایانه‌ها، تمامی اطلاعات واردشده توسط صفحه‌کلید را ثبت و در یک فایل نگهداری می‌کنند. افراد سودجو از کیلاگرها، معمولا برای ذخیره کردن رمزهای ورود به شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات کارت‌های بانکی ازجمله شماره ۱۶ رقمی کارت، رمز دوم، CVV۲ و تاریخ انقضای کارت در هنگام خرید اینترنتی ذخیره می‌کند و از این اطلاعات برای برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی افراد بهره می‌برد. کیلاگر به دو شکل نرم و سخت‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع نرم‌افزاری کیلاگر مانند یک ویروس‌ به سیستم قربانی نفوذ کرده و در قالب یک نرم‌افزار می‌تواند روی سیستم نصب شود و سپس کلیدها را ضبط کند. همچنین امکان سوءاستفاده توسط کیلاگرهای نرم‌افزاری به دلیل راحتی درروش انتقال و نصب آن، بیشتر است و اطلاعات حساب و کارت را به‌صورت دسته‌بندی برای افراد سودجو ذخیره می‌کند.

کیلاگرهای سخت‌افزاری نیز همانند لوازم جانبی مورداستفاده قرار می‌گیرد. یک کیلاگر سخت‌افزاری به‌اندازه یک فلش‌مموری یا کوچک‌تر از آن است که در قسمت پشت سیستم رایانه و در ورودی USB نصب می‌شود و بیشتر در اماکن عمومی ازجمله کافی‌نت‌ها برای سودجویی به نصب آن اقدام می‌شود. اما با بهره‌گیری از تکنولوژی رمزهای یک‌بارمصرف (OTP) اگرچه نمی‌توان جلوی سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی از سوی کیلاگرها را گرفت اما در این روند وقتی از رمزهای یک‌بارمصرف در پرداخت‌های اینترنتی استفاده می‌شود رمز دوم ثابت کارت‌های بانکی به این روش در اختیار سودجویان قرار نمی‌گیرد و تنها رمز یک‌بارمصرفی که قابلیت استفاده در یک‌بار ورود به سیستم را دارد و بعدازآن باطل می‌شود به سرقت می‌رود و در این روند برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی افراد غیرممکن می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران