شماره امروز: ۵۴۷

نرخ ارز در سنا به دنبال اخبار مرتبط با FATF و عرضه ارز پتروشیمی‌ها کاهش یافت

| کدخبر: 129414 | |

قیمت انواع سکه طلا در بازار آزاد افزایش یافت و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۲۱۰ هزار تومان افزایش روز سه شنبه ۲۰ شهریور ماه ۹۷ با رقم ۴ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید.

گروه بانک و بیمه |

قیمت انواع سکه طلا در بازار آزاد افزایش یافت و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۲۱۰ هزار تومان افزایش روز سه شنبه ۲۰ شهریور ماه ۹۷ با رقم ۴ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۲۵۰ هزار تومان رشد نسبت به روز دوشنبه به ارزش ۴ میلیون و ۲۰۶ هزار تومان داد و ستد شد.

از سوی دیگر، هر قطعه نیم سکه بهار آزادی با ۸۰ هزار تومان افزایش در مدت مشابه ۲ میلیون و ۱۶۴ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با ۲۳ هزار تومان رشد به ارزش یک میلیون و ۱۱۳ هزار تومان معامله شد.

هر قطعه سکه گرمی بدون تغییر نسبت به روز دوشنبه به قیمت ۶۲۲ هزار تومان معامله شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش به ارزش ۳۷۷ هزار تومان فروخته شد.

بر اساس آمار سامانه سنا، هر یورو ۹ هزار و ۷۰۰ تومان و هر پوند ۱۷ هزار و ۴۰۱ تومان به فروش رسید، دلار امریکا ۱۲ هزار و ۱۰۲ تومان داد و ستد شد و هر یوآن چین نیز یک هزار و ۲۰۰ تومان قیمت خورد.

در ساعات عصر نیز قیمت خرید و فروش دلار در سنا به ترتیب 8070 و 12102 تومان، پوند 16354 و 17401 تومان، یورو 9718 و 9766 تومان، یوآن چین 1153 و 1135 تومان اعلام شد .

برخی فعالان بازار ارز معتقدند که به دنبال اصلاح خبر مجمع تشخیص مصلحت نظام که گزارش مربوط به FATF، در دوماه پیش منتشر شده، و  همچنین احتمال پذیرش لوایح چهارگانه توسط مسوولان کشور، نرخ دلار در روزهای اخیر کاهش نسبی داشته است. همچنین اخباری مبنی عرضه 220 میلیون یورو در بازار ارز توسط پتروشیمی‌ها، عامل موثری بر ثبات نرخ ارز و کاهش نسبی ان در روزهای اخیر بوده است. در بازار آزاد نیز نرخ دلار بین 13600 تا 14 هزار تومان در نوسان بوده است.

 تحویل سکه‌های پیش‌فروش

قیمت‌ها را نزولی می‌کند

 همچنین علی اکبر کریمی در گفت‌وگو با ایبِنا با انتقاد از بزرگ شدن حباب قیمت سکه و طلا در ماه‌های اخیر، گفت: تحویل سکه‌های پیش فروش شده در ماه‌های پیش رو به قیمت‌ها روند نزولی می‌بخشد. در حال حاضر سکه نیز به وضعیت پراید دچار شده و قیمت فعلی آن از ارزش ذاتی نشات نمی‌گیرد.

نماینده مردم اراک در مجلس، با بیان اینکه جو روانی حاکم بر بازار نقش عمده‌ای در بزرگ شدن حباب قیمت سکه دارد، افزود: دولت باید با کنترل برخی مکانیزم‌ها جو روانی حاکم بر بازار را تا حدودی کنترل کند.

کریمی با تاکید بر ضرورت محاسبه دقیق حباب فعلی موجود در قیمت سکه، تصریح کرد: اینکه می‌گویند سکه در حال حاضر دو میلیون تومان حباب دارد صحت نداشته زیرا قیمت‌های جهانی نیز افزایش یافته است.

وی با اشاره به تحویل سکه‌های پیش فروش شده در ماه‌های پیش رو، گفت: در مهر و آبان ماه سال جاری پیش فروش سکه‌ها دوباره آغاز می‌شود که این خود رشد قیمت‌ها در بازار را تا حدودی متوقف خواهد کرد.

کریمی با تاکید بر اینکه کاهش قیمت در پی عرضه سکه‌های پیش فروش شده نزدیک است، افزود: هر چه دولت سکه‌های پیش فروش شده از قبل را تحویل متقاضیان کند بر روند قیمت‌ها تاثیر مثبت خواهد داشت زیرا در این صورت توازن عرضه و تقاضا در پی افزایش عرضه رخ خواهد داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه دولت باید با مدیریت بازار تقاضا و عرضه را به مسیر مشخص هدایت کند، گفت: باید بدانیم که اگر در شرایط فعلی ممنوعیتی بر عرضه سکه اعمال شود وضعیت بازار از این بدتر شده و قیمت‌ها سر به فلک خواهد گذاشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: دولت باید با هدایت کشور به سمت جمع آوری نقدینگی‌های سرگردان در امور تولیدی از انباشت تقاضا در حوزه‌های غیرمولد که تورم زا است جلوگیری کند.

P-04

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران