شماره امروز: ۵۴۷

تعادل از رشد قیمت‌ها در بازار ارز و سکه گزارش می‌دهد

| کدخبر: 128830 | |

روز دوشنبه 12 شهریور 97 با وجود آنکه اتحادیه طلا و فعالان بازار اعلام کردند که نرخ ارز در بازار آزاد روبه افزایش است و دلار آزاد از مرز 12 هزار تومان عبور کرده

گروه بانک وبیمه|  احسان شمشیری|

 روز دوشنبه 12 شهریور 97 با وجود آنکه اتحادیه طلا و فعالان بازار اعلام کردند که نرخ ارز در بازار آزاد روبه افزایش است و دلار آزاد از مرز 12 هزار تومان عبور کرده و به 12350 تومان و یورو نیز به 14 هزار تومان رسیده، اما مشاهدات خبرنگارما از صرافی‌های فردوسی نشان می‌دهد که دلالان فقط خریدار ارز بودند و برای فروش ارزی ارایه نمی‌دادند. براین اساس، نرخ دلار در یک شرایط کاذب و روانی در حال افزایش بوده است.  به گزارش تعادل، یکی از فعالان بازار ارز به خبرنگار ما گفت: که روز دوشنبه، جو بازار سوداگری وسفته بازی و خرید ارز با انتظار افزایش نرخ آن بوده و کسانی که ارز دارند، فروشنده نیستند.  به دنبال این افزایش نرخ ارز و دلار در بازار آزاد، در حالی که نرخ هر انس طلای جهانی بدون تغییر 1200 دلار معامله می‌شود به دلیل رشد نرخ دلار آزاد، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امامی در بازار تهران با ۱۹۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز یک شنبه با رقم ۴ میلیون و ۶15 هزار تومان به فروش رسید و روند قیمت سکه که از روزهای ابتدایی هفته شاهد افزایش قیمت بود، همچنان در حال صعود است. بطوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۱۶۰ هزار تومان رشد نسبت به روز یکشنبه به ارزش ۴ میلیون و ۱۶ هزار تومان داد و ستد شد. هر قطعه نیم سکه بهار آزادی با ۲۴ هزار تومان افزایش در مدت مشابه ۲ میلیون و ۱۲۴ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با ۲۳ هزار تومان رشد به ارزش یک میلیون و ۷۳ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه گرمی نیز با افزایش ۲۰ هزار تومانی نسبت به روز یکشنبه به قیمت ۵۷۲ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۱۱ هزار و ۲۵۰ تومان رشد به ارزش ۳۴6 تا 350 هزار تومان فروخته شد. همچنین براساس آمار سامانه سنا، قیمت فروش هر یورو در این سامانه ۹ هزار و 440 تومان و هر پوند ۱۴ هزار و ۲۱۸ تومان به فروش رسید. دلار امریکا ۹ هزار و ۸۲۹ تومان داد و ستد شد و هر یوآن چین نیز به قیمت یک هزار و ۱۶۰ تومان قیمت خورد. قیمت خرید دلار نیز 11106 تومان، پوند 14251 تومان، یورو 9767 تومان بود

  قیمت سکه ۳ روزه نیم میلیون

 افزایش یافت

در این رابطه محمد کشتی آرای عضو اتحادیه طلا و جواهر بیان داشت: قیمت سکه در سه روز گذشته ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

محمد کشتی آرای با اشاره به افزایش قیمت سکه و ارز گفت: افزایش قیمت‌ها در بازار سبب ایجاد هیجان و افزایش تقاضا در بازار شده و در این شرایط مردم بیشتر خرید می‌کنند چون می‌خواهند از بازار عقب نمانند. در این شرایط شاهد هجوم مردم برای خرید ارز و سکه هستیم و در سه روز گذشته ۵۰۰ هزار تومان قیمت سکه افزایش یافته است. تقاضا یکی از علل افزایش قیمت است، و مصنوعات طلا در رکود کامل هستند و هیچ خرید و فروشی انجام نمی‌شود اما سکه‌ متقاضی دارد. البته بازار هیجانی و التهابی است و همین تقاضا هم موجب افزایش قیمت سکه و ایجاد حباب شده است.

 

 تحویل۲ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه سکه

تا آبان

همچنین قرار است بانک مرکزی طی ماه‌های مهر و آبان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه سکه بهار آزادی را به مشتریان تحویل  دهد.توزیع سکه‌های پیش فروش شده با سررسید شش ماهه و قیمت قطعی که از ۲۸ مردادماه آغاز شده تا ۱۳ آبان ماه ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، مجموع سکه‌های پیش فروش شده شش ماهه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه است که موعد سررسید ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه از این سکه‌ها در مهر ماه و نیمه اول آبان ماه قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود ورود این مقدار سکه به بازار، تعدیل قیمت سکه بهار آزادی را به دنبال داشته باشد.

گفتنی است، تولید سکه‌های مربوط به سررسیدهای مختلف طبق برنامه زمان بندی در حال انجام است و سکه‌های پیش فروش شده در موعد مقرر و بدون تاخیر تحویل مشتریان می‌شود.

  سود هر سکه‌ پیش فروش شده

 ۳میلیون تومان شد

همزمان با توزیع سکه‌های پیش فروش شش ماهه، قیمت سکه در بازار تا چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پیش رفته که در این حالت سود هر قطعه سکه به حدود سه میلیون تومان می‌رسد.

طرح پیش فروش سکه از اواخر بهمن ماه سال گذشته تا فروردین ماه سال جاری اجرایی شد و از اردیبهشت ماه زمان سررسید پیش‌فروش‌ها فرا رسید. بر این اساس سکه‌های سررسید یک‌ماهه با حدود یک میلیون قطعه و در ادامه سکه‌های پیش فروش سه ماهه سررسید و تحویل صاحبان آنها شد. اما از چندی پیش و از نیمه مرداد زمان سررسید سکه‌های پیش فروش شش ماهه با مجموع حدود دو میلیون و ۵۸۰ هزار قطعه فرا رسید که تا اواسط آبان‌ماه سررسید و تحویل می‌شود.

در حالی این روزها قیمت سکه در بازار آزاد بار دیگر صعودی شده و از حدود چهار میلیون تومان گذشته که دارندگان سکه‌های پیش فروش سود خوبی دریافت خواهند کرد. اکنون هر قطعه سکه تمام بهار آزادی حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت می‌خورد که در مقایسه با نرخ یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومانی زمان ثبت‌نام سکه‌ها با سر رسید سه ماهه سودی نزدیک به دو میلیون و ۹۲۵ هزار تومان تحویل دارنده سکه‌ خواهد شد. در مجموع اگر فرض کنیم تا آبان ماه که سکه‌های پیش فروش شش ماهه بطور کامل تحویل می‌شود، قیمت سکه در همین حد هم باقی بماند، در مجموع از این دو میلیون و ۵۸۰ هزار قطعه سکه رقمی نزدیک به هفت میلیارد تومان سود ایجاد می‌کند.

بانک مرکزی امیدوار است که با تحویل سکه‌های پیش‌فروش تا آبان ماه نرخ سکه در بازار تعدیل شود. این در حالی است که در مدت گذشته بنا بر اعلام فعالان بازار سکه و طلا، سکه‌های پیش فروش تحویلی وارد بازار نشده و دارندگان آن را به انتظار رشد قیمت نگه داشته‌اند.

در طرح پیش فروش سکه در هفت سر رسید که با هدف تعدیل بازار و همچنین جذب نقدینگی اجرایی شد حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه فروش رفت که منجر به جذب تنها ۱۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی از حدود ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود در اقتصاد ایران شد.

سکه‌های پیش فروش در هفت سررسید یک ماهه با قیمت یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، ۹ ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان فروخته شده بود.

اختلاف بین نرخ پیش فروش و بازار آزاد در مدت اخیر حواشی بسیاری رقم زد و برخی از جمله نمایندگان مجلس نسبت به سود ایجاد شده برای خریداران معترض شدند و حتی طرح‌هایی را برای توقف توزیع سکه پیشنهاد کردند، اما به هر حال با توجه به تعهدی که بانک مرکزی درباره فروش سکه داشت، قرار بر این شد تا طبق تعهد اولیه تمامی سکه‌ها تحویل خریداران شود.

  هدایت منابع ارزی مردم از منازل

به بانک‌ها

همچنین یک کارشناس نظام بانکی با تاکید بر لزوم جلب اعتماد مردم از سوی بانک‌ها، گفت: با اجرای طرح سپرده گذاری ارزی، بطور حتم منابع ارزی مردم از منازل به سمت بانک‌ها هدایت خواهد شد.

مرتضی اکبری در گفت‌وگو با ایبِنا درباره سپرده‌گذاری ارزی و پیش‌بینی استقبال مردم از این طرح، اظهار داشت: قطعا این طرح اقدام بسیار خوبی است که البته تاکنون اجرایی نشده و لازمه اصلی آن رفع بی اعتمادی مردم به سپرده گذاری ارزی و سیستم بانکی در کشور است.

وی افزود: البته این موضوع به تجربه قبلی سپرده‌گذاری ارزی در سیستم بانکی در سال‌های گذشته ارتباط دارد که برخی بانک‌ها به خوبی تعهدات ارزی خود را عملی نکردند، در صورتی که اگر به این تعهدات به خوبی عمل شده بود، اکنون اعتماد مردم به سیستم بانکی بیشتر بود.

اکبری  افزود: سپرده گذاری ارزی باید به هر نحو ممکن، اجرایی شود زیرا باید در شرایط فعلی پول‌های مردم از منازل آنها به سمت بانک‌ها هدایت شود. اکبری در ادامه تاکید کرد: اگر این طرح عملی شود، موفقیت سیستم بانکی در جلب اعتماد مردم موضوع قابل اهمیتی است که نباید از آن غافل بود، البته جلب اعتماد مردم در کوتاه‌مدت عملی نیست و نیازمند اقدامات بلندمدت است.

وی درباره نرخ سودهای اعلام شده برای این حساب‌ها، اظهار داشت: اگر در شرایط عادی قرار داشتیم، نرخ سودهای اعلام شده برای این حساب‌ها منطقی بود اما در شرایط فعلی نرخ‌های اعلام شده جذابیت لازم را ندارد.

وی، گفت: بانک‌ها باید این اعتماد را به مردم بدهند که به هر میزان پول نقد یا حواله ارزی که در اختیار سیستم بانکی قرار دهند، به محض درخواست آنها و به هر شکلی که تمایل دارند، به آنها بازخواهد گشت.

اکبری درباره استقبال مردم از این طرح، پیش بینی کرد: بانک‌ها باید برای جذب این سپرده‌ها در شرایط فعلی هم در جهت جلب اعتماد مردم اقدام کنند و هم فعالیت آنها نباید به گونه‌ای باشد که دوباره اعتماد مردم کاهش یابد.

وی درباره استقبال ایرانیان مقیم خارج از کشور و سپرده‌گذاری ارزی در ایران، گفت: برای ایرانیان مقیم خارج از ایران برخی نگرانی‌هایی خاص و متفاوت از مردم داخل کشور وجود دارد و همچنین نرخ سود تعیین شده تفاوت چشمگیری با نرخ سود بانک‌های خارجی ندارد.

   معاملات صنعت طلا کاملا شفاف است

همچنین رییس اتحادیه طلا و جواهر گفت: معاملات طلا و سکه به دلیل خاص بودن و سرمایه‌ای بودن این کالاها با وسواس بیشتری انجام می‌شود و کاملا شفاف است، بنابراین طلافروشان از منظم‌ترین کسبه در بحث مالیاتی هستند.

آیت محمدولی در خصوص اخباری که درباره فرار مالیاتی طلافروشان مطرح می‌شود، اظهار داشت: صنعت طلا و جواهر از شفاف‌ترین صنوف در زمینه مالیات است، هر چند هر صنفی ممکن است متخلفانی داشته باشد و صنعت طلا هم ۱۰۰ درصد بدون اشکال نیست، اما فرار مالیاتی این صنعت کذب است.

وی افزود: به دلیل خاص بودن این صنف و اینکه طلا سرمایه محاسبه می‌شود، مردم برای حفظ سرمایه‌شان فاکتور درخواست می‌کنند و در هر معامله‌ای فاکتور، وزن و قیمت مشخص وجود دارد که به همین دلیل شفافیت بیشتری نسبت به سایر صنوف دارد.

محمدولی ادامه داد: به دلیل نوسانات موجود در این بازار مجموعه صنعت طلا و جواهر هر سال نسبت به سال گذشته ضعیف‌تر شده اما افزایش مالیات داشته که با این وجود کسبه این صنف این فشارها را تحمل کرده و مالیات بر درآمد و ارزش افزوده را به اندازه توان پرداخت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه موضوع اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا چند سالی است که مطرح می‌شود، بیان داشت: در بحث مالیات بر ارزش افزوده در چند سال گذشته این موضوع را بررسی کرده و با نمایندگان مجلس بارها نشست‌هایی را برگزار کردیم.

رییس اتحادیه طلا و جواهر افزود: در نهایت اوایل سال ۹۷ به این جمع‌بندی رسیدیم که ارزش افزوده از اصل طلا برداشته شود و ۹ درصد ارزش افزوده براساس اجرت گرفته شود. محمدولی تصریح کرد: زمینه‌های لازم فراهم شده و حتی سازمان مالیاتی به صورت شفاهی پذیرفته که این اتفاق بیفتد همه‌چیز مهیا است تا این پیشنهاد به صحن علنی مجلس رود اما تا زمانی که در صحن مصوب نشود قابل اجرا نیست.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که بحث مالیات بر ارزش افزوده مطرح شده بود مجلس، سازمان مالیاتی و حتی فعالان این صنف نمی‌دانستند که این ایرادات وجود خواهد داشت اما امروز همه متوجه اشکالات شده‌اند و امیدواریم به زودی این مشکل حل شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران