شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127987 | |

با تسهیلات بانک صنعت و معدن در سال 1396 تعداد 6 طرح صنعتی در استان تهران به بهره‌برداری رسید و برای 104 نفر اشتغال ایجاد شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، برای اجرای طرح‌های یاد شده

افتتاح 6 طرح صنعتی با تسهیلات بانک صنعت و معدن

 با تسهیلات بانک صنعت و معدن در سال 1396 تعداد 6 طرح صنعتی در استان تهران به بهره‌برداری رسید و برای 104 نفر اشتغال ایجاد شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، برای اجرای طرح‌های یاد شده مبلغ 4 میلیارد و 350 میلیون تومان تسهیلات توسط این بانک پرداخت شده است. از میان طرح‌های یاد شده می‌توان به صنایع پاتیرا، آرون نگین پارس و پارسیان تجارت کارمانیا اشاره کرد.

گفتنی است طرح‌های صنعتی زیادی با بهره مندی از تسهیلات بانک صنعت و معدن در سال‌های اخیر در کشورمان به بهره‌برداری رسیده است.

 

گام جدید مقابله با جرایم مالی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: این بانک با همکاری قوه قضاییه و دادستانی سامانه تعاملی کاشف را به‌ منظور مقابله با جرایم مالی در فضای مجازی راه‌اندازی کرد. به گزارش ایبنا، ناصر حکیمی در خصوص راه‌اندازی سامانه تعاملی کاشف گفت: میزان کلاهبرداری از بسترهای الکترونیک بانکداری و پرداخت کشور با رشد مواجه شده و همچنین مجرای تسویه فعالیت‌های مجرمانه به بسترهای الکترونیک مهاجرت کرده‌اند. از این‌رو مقابله با این مهم را به دغدغه دادستانی، قوه قضاییه، شورای عالی فضای مجازی و بانک مرکزی تبدیل کرده است. بانک مرکزی به‌ منظور برخورد با جرایم مالی در فضای مجازی به روش‌های قدیمی عمل نمی‌کند، زیرا روش‌های برخورد با رخدادها و خطاهای سیستم‌های پرداخت الکترونیک باید متناسب با افرادی باشد که در این فضا فعالیت می‌کنند. حکیمی اذعان داشت: چالش جدی بانک مرکزی در برخورد سرعت‌ بالای انتقال وجوه در سیستم‌های الکترونیک و بانکداری بود، زیرا از سال ۸۷ که امکان انتقال وجه از مسیر کارت به کارت ظرف۱۵ ثانیه در کشور فراهم شد و همچنین سرعت‌ بالای انتقال وجوه کلان از مسیرهای الکترونیکی مانند ساتنا دیگر فرآیندهای قدیمی پاسخگوی رسیدگی به رخدادهای مجرمانه و مشکلات در این بخش نبود. یکی از دلایلی که در سال گذشته موجب شد سیستم‌های انتظامی، قضایی و حتی خود بانک‌ها در برخورد با فعالیت‌های مجرمانه نتوانند، نتیجه دلخواه را کسب کنند، سرعت انتقال وجوه در سیستم‌های الکترونیک و زمان زیاد در هماهنگی نهادهای نظارتی مختلف بود. مذاکرات خوبی بین حوزه دادستانی و بانک مرکزی در چند ماه اخیر به‌ منظور تجهیز برای جلوگیری و برخورد با جرایمی که در سیستم‌های الکترونیکی بانکداری و پرداخت رخ می‌دهد، انجام‌ شده است. با اقدامات جدید بانک مرکزی در این بخش دیگر تشخیص جرم و رسیدگی به رخدادهای مجرمانه و جلوگیری از وقوع اتفاقات بعدی در سریع‌ترین زمان امکان‌پذیر شده است. این بانک به‌ منظور مقابله با تقلب، کلاهبرداری و پولشویی در سیستم‌های الکترونیک بانکداری و پرداخت دی‌ماه سال گذشته سیکل تسویه وجوه در سامانه‌های ساتنا و پایا و شاپرک را کاهش داد. با این رویکرد از سرعت تسویه وجوه در هنگام انتقال وجه در خرید از پایانه‌های فروشگاهی و همچنین انتقال وجوه از سامانه‌های پایا و ساتنا کاسته شده و زمان بیشتری برای رصد فعالیت‌های مجرمانه و جلوگیری از آن برای نهاد ناظر به وجود آمد.

ویرایش سوم فناوری مالی و ضوابط پرداخت یاران منتشر شد

ویرایش سوم الزامات، ضوابط و فرایند اجرایی، فعالیت پرداخت یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور بانک مرکزی منتشر شد.

به گزرش بانک مرکزی، این بانک در سال‌های اخیر با تاکید بر لزوم توجه به تحولات روی داده در حوزه کسب‌و‌کار و فناوری‌های مالی و با بررسی فضای بین المللی و نظرسنجی از فعالان داخلی، تنظیم سیاست کلی در خصوص فناوری و فناوران مالی را در دستور کار قرار داد که نتیجه آن تحت عنوان ویرایش اول «سیاست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخصوص فناوری مالی» در تارگاه بانک مرکزی قرار گرفت. ویرایش اول «الزامات، ضوابط و فرآیند اجرایی فعالیت پرداخت یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور» به عنوان گام دوم تدوین چارچوب‌های فعالیت فناوران مالی تدوین و در نیمه اول مهرماه سال ۱۳۹۵ برای استفاده عموم بر روی وب سایت بانک مرکزی منتشر شد.

بررسی خارج از نوبت لایحه اصلاح مبارزه با پولشویی

رییس کمیسیون قضایی مجلس اعلام کرد: هفته آینده بررسی خارج از نوبت لایحه مبارزه با پولشویی در مجلس انجام می‌شود. الهیار ملکشاهی در خصوص اعاده لایحه اصلاح مبارزه با پولشویی به قوه مقننه از سوی شورای نگهبان، گفت: هنوز نظر شورای نگهبان در رابطه با لایحه مذکور به دست قوه مقننه نرسیده اما طبق روال معمول هرگاه ایرادی وجود داشته باشد به مجلس اطلاع و لایحه بازگردانده می‌شود. در این بین اگر نظر مجلس صحیح باشد متعاقبا لایحه برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می‌شود. نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: باید اذعان کرد اگر لایحه مذکور در هفته جاری به مجلس برسد، حتما در هفته آینده و خارج از نوبت در دستور کار کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس قرار خواهد گرفت. در این بین باید یادآور شد برای رفع ایرادات حتما از نماینده شورای نگهبان نیز دعوت خواهد شد تا بتوانیم نظر مسوولان را جلب کنیم. این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار داشت: مبارزه با پولشویی قانونی است که مدت‌ها پیش در قوه مقننه تصویب شد که مورد تایید شورای نگهبان هم قرار گرفت؛ چندی پیش نیز تحت لایحه نسبت به اصلاح آن اقدام شد.

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران