شماره امروز: ۵۴۷

سکه طرح جدید ۳ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان شد

| کدخبر: 127506 | |

نرخ انواع سکه روز یکشنبه بیست و یکم مردادماه در بازار تهران کاهش یافت و دلار نیز در سامانه سنا ۹ هزار و ۲۱۸ تومان قیمت خورد.

گروه بانک وبیمه |

نرخ انواع سکه روز یکشنبه بیست و یکم مردادماه در بازار تهران کاهش یافت و دلار نیز در سامانه سنا ۹ هزار و ۲۱۸ تومان قیمت خورد.

به گزارش تعادل، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (امامی) روز یکشنبه بیست و یکم مردادماه ۹۷ در بازار تهران با کاهش ۹۴ هزار تومانی نسبت به روز شنبه با رقم ۳ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان به فروش رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۸۰ هزار تومان افت نسبت به روز شنبه به ارزش ۳ میلیون و ۵۲۶ هزار تومان داد و ستد شد.

هر قطعه نیم سکه بهار آزادی با ۸۰ هزار تومان کاهش یک میلیون و ۸۱۶ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با ۳۰ هزار تومان افت به ارزش ۹۳۲ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه گرمی بدون تغییر قیمت 521 هزار تومان معامله شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با یک هزار تومان کاهش به ارزش ۲۹۴ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شد.

بر اساس آمار سامانه سنا هر دلار امریکا با قیمت ۹۲۱۸ تومان معامله شد. همچنین هر یورو با قیمت ۹ هزار و ۲۸۹ تومان و هر پوند نیز ۱۱ هزار و ۵۶۵ تومان به فروش رفت.

 جهش ۲.۵ میلیونی قیمت سکه در یکسال

این در حالی است که طبق بررسی آمار و ارقام منتشره، قیمت سکه امامی طی یک سال گذشته (از بیستم مرداد ۹۶ تا بیستم مرداد ۹۷) افزایش ۲ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۱۰۰ تومانی داشته است.

تغییرات قیمتی و نوسانات ارزی در داخل کشور و برخی رخدادها در عرصه بین الملل موجب شد تا در یک سال گذشته بازار ارز و سکه با تلاطم‌ها و هیجانات بی سابقه‌ای مواجه شود. این نوسانات که از نیمه سال ۹۶ آغاز شد به گونه‌ای بود که فعالان این بازار شاهد تغییرات لحظه‌ای قیمت‌ها و حتی افزایش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت سکه در یک روز نیز بودند.

بررسی آمار و نمودار قیمت سکه حاکی از آن است که قیمت سکه در یک سال گذشته تا به امروز افزایش ۲ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۱۰۰ تومانی داشته است به گونه‌ای که در بیستم مردادماه ۹۶ قیمت هر سکه امامی در بازار تهران یک میلیون و ۲۲۱ هزار و ۹۰۰ تومان بوده در حالی که دیروز (بیستم مردادماه ۹۷) دقیقا پس از یک سال با رشد ۲۱۲.۳۰ درصدی به قیمت ۳ میلیون و ۸۱۶ هزار تومانی رسیده است.

این در حالی است که قیمت طلا ۱۸ عیار نیز در مدت مشابه با رشد ۱۵۶.۵۰ درصدی، افزایش ۱۸۷.۴۲۱ تومانی داشته و از ۱۱۸.۰۱۹ تومان به ۳۰۵.۴۴۰ تومان رسیده است. براساس این گزارش، در شرایطی که بازار با هجمه‌های متفاوتی از سوی بخش‌های مختلف داخلی و عرصه بین‌المللی مواجه بود، دولت و بانک مرکزی نیز در تلاش بودند تا با ارایه و اجرای برنامه و طرح‌های متفاوت طی این مدت از التهاب بازار بکاهند و در همین راستا به منظور کنترل نوسانات نرخ سکه، حراج‌هایی را در بانک کارگشایی برگزار کرد اما به دلیل حضور و فعالیت دلال‌ها در این بازار جلسه حراج با وجود حضور متقاضیان، منتفی اعلام شد و بلافاصله پس از آن، دولت طرح جدید پیش فروش یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه، یکساله و دو ساله را به اجرا درآورد.

اما پس از مدتی پیش فروش یک ماهه متوقف شد و پس از گذشت چند روز، پیش فروش‌های سه ماهه و شش ماهه نیز متوقف و تنها طرح‌های یک ساله و دوساله باقی ماند که آن هم از ۱۷ اردیبهشت ۹۷ تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

این در حالی بود که کارشناسان در زمان آغاز پیش فروش معتقد بودند، این طرح برای افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری مطمئن هستند، طرحی مناسب و موجب تنظیم بازار خواهد شد اما این طرح هیچ تاثیری در کاهش قیمت‌ها نخواهد داشت زیرا که قیمت سکه براساس نرخ دلار و اونس جهانی طلا تعیین خواهد شد و به دلیل اینکه سکه مانند کالاهای دیگر نیست و براین اساس طرح پیش فروش در حال حاضر نمی‌تواند تاثیر فوری بر قیمت آن در بازار داشته باشد.

برهمین اساس، بررسی بازار و قیمت‌ها نشان‌دهنده این است که این طرح‌ها نه تنها باعث کاهش التهاب و مانع رشد قیمت‌ها در بازار نشد، بلکه عاملی برای افزایش تقاضا و خرید سکه از سوی مردم شد و همانطور که نمودارهای زیر نشان می‌دهد، قیمت سکه طی این مدت روند افزایشی خود را ادامه داده است.

 شروط تاثیرگذاری بسته جدید ارزی

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید بسته ارزی بانک مرکزی در صورت مدیریت عرضه و تقاضا موثر خواهد بود.

به گزارش خانه ملت، احمد امیرآبادی فراهانی با اشاره به بسته ارزی جدید بانک مرکزی، اظهار داشت: به نظر می‌رسد بسته جدید بانک مرکزی موثر باشد با این حال لازم است که طرف عرضه کامل باز شود و عرضه به راحتی صورت گیرد؛ اما از سوی دیگر باید طرف تقاضا مدیریت شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس، ادامه داد: اگر بخش تقاضا آزاد باشد حتما به مشکل می‌خوریم برای مدیریت بخش تقاضا باید ثبت سفارش‌ها کنترل شود تا اجناسی که در داخل با کیفیت تولید می‌شود در راستای حمایت از تولید داخل وارد کشور نشود.

نماینده مردم قم در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست ارزی می‌تواند موثر باشد، بیان داشت: یکی از نکاتی که باعث موثر بودن بسته ارزی می‌شود، تزریق ارز صادرکنندگان به خصوص صادرکنندگان دولتی، پتروشیمی‌ها و نفت به بازار ثانویه است، اگر چنین اتفاقی رخ دهد مشکلات ارزی چند ماه گذشته کشور برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه مجلس مخالف ارز ۴ هزار و ۲۰۰تومانی بود، گفت: از زمانی که ارز دولتی مطرح شد و صدای مخالفت مجلس به گوش دولتی‌ها نرسید، ۳۲ میلیارد دلار ثبت سفارش انجام و ۱۱ میلیارد دلار ارز تامین شد که از این مقدار واردات حدود ۳ میلیارد دلار کالای اساسی انجام شد، باقی کالاهای وارداتی در گروه‌های بعدی بود که دولت می‌توانست مانع ورود آن هابه کشور شود.امیرآبادی با تاکید براینکه واردات کالاهای غیر ضروری ضربه مهلکی به بازار ارز زد عنوان کرد: امیدواریم که بسته ارزی جدید بتواند خوب عمل کند، دولتی‌ها برای این بسته از کارشناسان بسیاری کمک گرفتند، کاش زودتر این مشاوره‌ها دریافت می‌شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران