شماره امروز: ۵۴۷

بازار ارز و طلا به مواضع سیاسی ایران و امریکا واکنش نشان داد

| کدخبر: 126135 | |

به دنبال سخنان روز یک‌شنبه 31 تیرماه 97 آقای روحانی رییس‌جمهور خطاب به امریکا و ترامپ که با دم شیر بازی نکنید، روز دوشنبه در سخنان مایک پومپئو وزیر خارجه

نرخ دلار رسمی به 4373 تومان رسید

گروه بانک و بیمه|

به دنبال سخنان روز یک‌شنبه 31 تیرماه 97 آقای روحانی رییس‌جمهور خطاب به امریکا و ترامپ که با دم شیر بازی نکنید، روز دوشنبه در سخنان مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا و توئیت ترامپ در پاسخ به سخنان آقای روحانی، بار دیگر تهدیدها و ادعاهای امریکا مطرح شده و در این راستا، بازار ارز و طلا نیز نسبت به این موضع‌گیری‌های سیاسی دو طرف ایران و امریکا واکنش نشان داد. به گزارش «تعادل»، روز دوشنبه یکم مردادماه ۹۷ در بازار تهران، به دنبال افزایش نرخ ارز در حاشیه بازار، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ۱۷۴ هزار تومان افزایش قیمت با رقم ۳ میلیون و ۳۶۱ هزار تومان به فروش رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۱۷۶ هزار تومان رشد به ارزش ۳ میلیون و ۱۴۴ هزار تومان داد و ستد شد. هر قطعه نیم سکه بهار آزادی با ۸۴ هزار تومان افزایش قیمت یک میلیون و ۶۲۸ هزار و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز با ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان رشد در مدت مشابه به ارزش ۸۱۷ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه گرمی با ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش ۴۵۶ هزار تومان معامله شد و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با رشد ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومانی به ارزش ۲۷۴ هزار تومان فروخته شد.

 افزایش قیمت سکه آتی

از سوی دیگر، نرخ آتی تحویل سکه تا پایان سال 97 نیز به 4 میلیون تومان رسیده است که نشان می‌دهد فروشنده و خریدار انتظار دارند که نرخ سکه در ماه‌های آینده نیز افزایش داشته باشد. قیمت سکه آتی تحویل دی ماه ۱۳۹۷ به بیش از

۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید، همچنین قیمت سکه آتی تحویل شهریور ماه سال ۱۳۹۷ بیش از

۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. در بازار ارز رسمی نیز، هر دلار امریکا با ۸ تومان افزایش نسبت به روز گذشته ۴ هزار و ۳۷۳ تومان قیمت خورد. هر یورو با ۱۳ تومان رشد ۵ هزار و ۱۳۲ تومان و هر پوند نیز با ۱۴ تومان افزایش ۵ هزار و ۷۴۷ تومان ارزش‌گذاری شد. رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر ضمن اعلام اینکه سکه به بالاترین قیمت رسیده است، گفت: بحث‌هایی که در محافل داخل و خارج از کشور مطرح می‌شود، بر افزایش قیمت سکه اثرگذار است. از سوی دیگر حال و روز فعلی، انتظار افزایش قیمت را خواهد داشت.

ابراهیم محمدولی، افزود: هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲۷۵ هزار و ۱۵۰ تومان و هر مثقال طلای ۱۷ عیار یک میلیون و ۱۸۵ هزار و ۸۰۰ تومان است. سکه‌ یک گرمی نیز ۴۵۲ هزار تومان فروخته می‌شود.

رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر در پاسخ به علت افزایش قیمت سکه و تاثیر سخنان رییس‌جمهوری بر بازار گفت: عملکرد و سیاست‌گذاری‌ها باعث شده این روزها قیمت طلا و سکه افزایش داشته باشد. افزایش قیمت ارز هم طبیعتا بر قیمت طلا و سکه اثرگذار است، چراکه طلا فلزی است که اگر یک نفس هم کم و زیاد شود، می‌تواند در قیمت آن تغییر ایجاد شود.

محمدولی با اشاره به تقاضای موجود در بازار سکه توضیح داد: تقاضا برای خرید سکه زیاد نیست و در این موقعیت افزایش قیمت‌ها هم به این دلیل نیست. بارها گفته شده پیش‌فروش اوراق سکه خیلی نمی‌تواند تاثیر خوبی داشته باشد. درواقع در موضوع سکه و طلا، پیش‌فروش اثر ندارد یا خیلی کوتاه‌مدت است. وی درباره قیمت آتی طلا و سکه نیز اظهار کرد: قیمت را نمی‌توان پیش‌بینی کرد اما حال و روز فعلی، انتظار افزایش قیمت را خواهد داشت. البته ما راضی نیستیم افزایش قیمت داشته باشیم و می‌خواهیم آرامش در بازار برقرار باشد که داد و ستد انجام شود، زیرا این نوسانات موجود در بازار، اجازه داد و ستد را نمی‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران