شماره امروز: ۵۴۷

سکه‌های پیش‌فروشی به بازار نیامد، حباب سکه همچنان 480 هزار تومان است

| کدخبر: 125716 | |

در شرایطی که انتظار می‌رفت از 26 تیرماه 97 با ورود سکه‌های پیش فروش شده با سر رسید سه ماهه،

دلار رسمی 4342 تومان شد

گروه بانک و بیمه|محسن شمشیری|

در شرایطی که انتظار می‌رفت از 26 تیرماه 97 با ورود سکه‌های پیش فروش شده با سر رسید سه ماهه، به تدریج عرضه سکه افزایش یابد و تشنگی بازار را پاسخ بدهد و قیمت‌ها رو به کاهش بگذارد، اما نرخ‌های روز سه شنبه در بازار طلا و ارز نشان داد که سکه‌های پیش فروشی هنوز به بازار نرسیده و در نتیجه قیمت سکه و طلا بار دیگر روبه افزایش گذاشت و سکه طرح جدید به ۲ میلیون و ۸۱۶ هزار تومان و هرگرم 18 عیار به 235 هزار تومان افزایش یافت.

حال باید منتظر بود که آیا در روزهای آینده متاثر از عرضه سکه‌های پیش فروش شده، نرخ‌ها کاهش می‌یابد یا همچنان روند افزایشی بازار طلا وارز و سکه ادامه خواهد یافت.

به گزارش «تعادل» محمد کشتی‌آرای رییس کمیسیون طلا و جواهر در این رابطه گفت: هر چند با تحویل سکه‌های پیش فروش پیش‌بینی می‌شد این سکه‌ها وارد بازار شود و حباب کاهش یابد اما در عمل این اتفاق نیفتاد. با وجودی که در ابتدای روز سه شنبه شاهد کاهش قیمت سکه در بازار بودیم اما رصد بازار نشان می‌دهد که دو عامل باعث رشد مجدد قیمت‌ها شده است. افزایش قیمت ارز و عدم ورود سکه‌های پیش فروشی به بازار از دلایل رشد مجدد قیمت‌ها در بازار بود. وی افزود: با وجودی که تقاضای خرید سکه در بازار وجود دارد اما از آنجا که بر خلاف انتظار سکه‌های پیش فروشی وارد بازار نشد قیمت‌ها دوباره به سمت بالا سوق یافت. در حال حاضر بازار سکه و طلا سردرگم و گیج است و با وجودی که انتظار می‌رفت حباب سکه بترکد اما به دلیل عرضه نشدن سکه در بازار، حباب کاهش نیافت. حباب هر قطعه سکه بهارآزادی هم‌اکنون در بازار ۴۸۰ هزار تومان است.

بر این اساس باید دید که آیا خریداران سکه‌ها، حاضر خواهند شد که بخشی از سکه‌های تحویل گرفته شده خود را در بازار عرضه کنند یا همچنان حباب سکه ادامه خواهد داشت.

در حالی که نرخ هر قطعه سکه تمام در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه در بازار 2میلیون و ۷۲۲ هزار تومان بود اما تا عصر سه‌شنبه با ۳۸ هزار تومان افزایش، 2میلیون و ۸۷۶ هزار تومان معامله شد. نرخ‌ها در طول روز فراز و فرود داشت اما سرانجام روند افزایشی به خود گرفت.

سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به ارزش ۲ میلیون و ۶۰۴ هزار تومان داد و ستد شد. هر قطعه نیم سکه بهار آزادی یک میلیون و ۳۴۳ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیز ۶۹۷ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه گرمی به قیمت ۴۰۶ هزار تومان معامله شد و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با رشد یک هزار و ۸۰۰ تومانی به ارزش ۲۳۴ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته شد.

در بازار ارز رسمی نیز، هر دلار امریکا با ۷ تومان افزایش ۴ هزار و ۳۴۲ تومان قیمت خورد. هر یورو با ۳۰ تومان افزایش ۵ هزار و ۸۶ تومان و هر پوند نیز با ۱۰ تومان رشد ۵ هزار و ۷۵۰ تومان ارزش‌گذاری شد. از سوی دیگر، افرادی که در روز ۲۶ فروردین ماه اقدام به پیش خرید سکه با سررسید سه ماهه کردند به تدریج در حال مراجعه به شعبه و دریافت سکه‌های خود هستند. سکه پیش خرید شده در همان شعبه‌یی که عملیات پیش خرید در آن انجام شده، به مشتری تحویل داده خواهد شد و مراجعه‌کنندگان باید هنگام حضور در شعبه، کارت ملی به همراه اسناد پیش خرید سکه را به همراه داشته باشند.

رییس یکی از شعب بانک ملی به ایبِنا گفت: شعب بانک ملی از ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح آماده تحویل سکه‌های پیش فروش شده بودند؛ با این حال بسیاری از افرادی که سکه پیش خرید کرده‌اند، ترجیح داده‌اند در ساعات ابتدایی صبح به شعب مراجعه‌یی نداشته باشند.

در صورتی که خریداران طرح پیش فروش سه ماهه سکه نیز در تاریخ سررسید خود برای دریافت سکه به بانک مراجعه نکنند، این سکه‌ها نزد شعبه امانت باقی می‌ماند و هر زمانی که مشتری به بانک مراجعه کند، می‌تواند سکه خریداری شده را دریافت کند.

طرح پیش فروش سکه از بهمن ماه سال گذشته در شعب بانک ملی آغاز و تا فروردین ماه سال جاری ادامه داشت البته این پیش فروش تا فروردین‌ماه در دو سررسید شش ماهه و یک ساله بود که در ادامه به سررسیدهای 1، 3، 6، ۹، ۱۲، ۱۸ و ۲۴ ماهه تغییر کرد.

در پایان طرح پیش فروش هم اعلام شد که حدود 7میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه فروش رفت که نزدیک به یک میلیون آن سکه‌های یک ماهه و مابقی در سررسیدهای دیگر بود. سکه‌های یک ماهه در اردیبهشت‌ماه تحویل شد و اکنون زمان تحویل سکه‌های سه ماهه است.

محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی با تاکید بر آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش ۳ ماهه اظهار داشت: دوره تحویل از روز سه شنبه ۲۶ تیرماه آغاز و این دوره به مدت دو ماه طول خواهد کشید. بانک مرکزی به تعهد خود برای تحویل سکه‌های ثبت نامی عمل خواهد کرد و تمام کسانی که برای سکه‌های پیش فروش اقدام کرده بودند، به‌طور حتم در زمان سررسید آن، این سکه‌ها را بطور فیزیکی تحویل خواهند گرفت. حدود ۱۰ درصد از ثبت نام‌کنندگان سکه‌های پیش فروش یک ماهه تاکنون اقدامی برای تحویل سکه‌ها نکرده‌اند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران