شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125641 | |

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک از ایجاد شبکه پرداخت منطقه‌یی توسط روسیه خبر داد و گفت: مقامات ایرانی درحال مذاکره برای پیوستن به این شبکه هستند.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک از ایجاد شبکه پرداخت منطقه‌یی توسط روسیه خبر داد و گفت: مقامات ایرانی درحال مذاکره برای پیوستن به این شبکه هستند.

سیدابوطالب نجفی در گفت‌وگو با ایبنا درخصوص روند اتصال کارت‌های ایران و روسیه گفت: در این موضوع دو بحث مطرح است، یکی اینکه کارت‌های موجود در کشور مغناطیسی هستند در صورتی ‌که روس‌ها از کارت‌های هوشمند و چیپ‌دار استفاده می‌کنند.

وی افزود: به همین دلیل زمانی که قرار شد این طرح اجرایی شود، بنا شد این اتصال به‌ صورت کنترل ‌شده انجام شود تا درخصوص جعل و تقلب در این بخش، ایران متحمل آسیب کمتری شود.

نجفی تصریح کرد: روس‌ها معتقدند از آنجا که کارت‌های بانکی در ایران مغناطیسی و از امنیت کمتری به نسبت کارت‌های هوشمند روسیه برخوردار هستند لذا در صورت بروز اتفاقی در حوزه جعل و تقلب خسارت ناشی از آن بر عهده ایران است.

وی ادامه داد: در این شرایط تصمیم بر این شد که برای جلوگیری از آسیب کمتر در حوزه جعل و تقلب این اتصال و ارتباط به ‌صورت کنترل‌ شده، انجام شود و فاز اول این طرح روی دستگاه‌های ATM‌ها باشد. بدین معنا که کارت‌های بانکی ایران در عابر بانک‌های روس پذیرش و کارت‌های بانکی روسی نیز در عابر بانک‌های ایران پذیرش شود.

وی تاکید کرد: تست‌های اولیه در این بخش انجام شد که موفقیت‌آمیز بود اما در یک مرحله‌یی در چند ماه گذشته روس‌ها یک تغییر استراتژی دادند و به دنبال ایجاد یک شبکه پرداخت منطقه‌یی که بتواند تمام کشورهای منطقه را تحت پوشش دربیاورد، هستند.

نجفی افزود: روس‌ها برای اجرای این طرح، ایران را ملزم به استفاده از مشخصات خاصی در سامانه‌های بانکداری الکترونیک کردند که در این بخش بین دو کشور اختلاف دیدگاه به وجود آمده و این پروژه درحال مذاکره است از این‌ رو پیشرفت آن کمی کند شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که این تغییر مواضع در کشور روسیه به دلیل خروج امریکا از برجام رخ‌ داده است، گفت: خیر، چون این تغییر مواضع چند ماه قبل از خروج امریکا از برجام صورت گرفته و روسیه با خروج امریکا از برجام در مواضع خود در اجرای این طرح تغییری نداده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران