شماره امروز: ۵۴۷

سکه طرح جدید ۲ میلیون و ۹۳۵ هزار تومان

| کدخبر: 124523 | |

گروه بانک وبیمه | محسن شمشیری| با وجود کاهش نرخ هر اونس طلا در بازار جهانی به 1250 دلار که نشان‌دهنده تداوم روند کاهشی نرخ طلا است، نرخ طلا و سکه در بازار ایران همچنان روند افزایشی دارد.

گروه بانک وبیمه | محسن شمشیری|

با وجود کاهش نرخ هر اونس طلا در بازار جهانی به 1250 دلار که نشان‌دهنده تداوم روند کاهشی نرخ طلا است، نرخ طلا و سکه در بازار ایران همچنان روند افزایشی دارد.

به گزارش «تعادل»، کارشناسان با اشاره به روند رشد قیمت نفت به خاطر فشار امریکا برتحریم‌های نفتی ایران و مذاکره با کشورهای خریدار نفت ایران برای نخریدن نفت، تحولات مربوط به تقویت نرخ دلار به دنبال افزایش اشتغال و کاهش بیکاری در امریکا و بهبود رشد اقتصادی، مذاکرات تجاری و جنگ تعرفه‌یی امریکا با اروپا و چین و دیدار احتمالی ترامپ و پوتین، معتقدند که با افزایش ارزش دلار، کاهش نرخ ارز کشورهایی مانند هند به عنوان خریدار نفت ایران، رونق بورس و قیمت نفت و... به تدریج قیمت طلا روند نزولی خود را حفظ خواهد کرد.

 اما در بازار ایران متاثر از افزایش نرخ دلار، قیمت طلا و سکه همچنان روند افزایشی دارد و روز پنج شنبه 7 تیرماه 97 قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران با ۸۰ هزار تومان افزایش قیمت با رقم ۲ میلیون و ۹۳۵ هزار تومان به فروش رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۴۰ هزار تومان رشد قیمت نسبت به روز چهارشنبه به ارزش رقم ۲ میلیون و ۷۳۴ هزار تومان داد و ستد شد.

به گزارش «تعادل»، هر قطعه نیم سکه بهار آزادی نیز با ۷ هزار تومان افزایش به رقم یک میلیون و ۴۳۷ هزار تومان و هر قطعه ربع بهار آزادی نیزبا سه هزار تومان افزایش به ارزش ۷۸۵ هزار تومان معامله شد. بر اساس این گزارش، هر قطعه سکه گرمی بدون تغییر با قیمت ۴۲۰ هزار تومان معامله شد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با افزایش قیمت ۱۶ هزار و ۵۸۰ تومانی به ارزش ۲۴۸ هزار و ۱۸۰ تومان رسید.

در بازار ارز نیز، هر دلار امریکا با ۳ تومان افزایش ۴۲۵۹ تومان قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس نیز با ۴۵۴ریال کاهش ۵۵۸۵ تومان و هر یورو نیز با ۳۶۲ ریال افت قیمت، ۴۹۲۶ تومان ارزش‌گذاری شد.

کارشناسان در مورد تحولات بازار ارز در ماه‌های اخیر معتقدند که با تشکیل بورس ارز، بازار ثانویه و امکان توافق صادرکننده و وارد‌کننده برای مبادله ارز، به تدریج از توان صرافی‌ها در ایجاد تعادل بازار ارز استفاده خواهد شد و براین اساس، مسوولان اقتصادی در تلاش هستند که با ایجاد معاملات ارزی در بورس و بازار ثانویه ارز، التهابات بازاررا کاهش دهند. در این زمینه شهاب نادری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بر نقش بازار ثانویه ارز در کاهش التهابات بازار ارز تاکید کرد و گفت: تلاطم بازار ارز باعث شد که اقتصاد کشور با چالش جدی روبه‌رو شود و بسیاری از خانوارها برای تامین معیشت با مشکل جدی روبه‌رو شدند چرا که قیمت بسیاری از کالاها به بهانه افزایش نرخ ارز گران شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: یکی از دستاوردهای دولت یازدهم ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز بود اما عملکرد دولت دوازدهم در سال اول فعالیت در زمینه ایجاد ثبات در بازار ارز ضعیف بود و تداوم این موضوع باعث شده بخش تولید با مشکل جدی روبه‌رو شود.

نماینده مردم اورامانات ادامه داد: دولت همواره وعده ارز تک نرخی را مطرح می‌کرد اما در عمل نتوانست به این هدف دست یابد چراکه بعد از اعلام ارز تک نرخی معاملات ارز با نرخ‌های متفاوت در بازار آزاد شکل گرفت.

نادری در ادامه گفت‌وگو با خانه ملت، با بیان اینکه ساماندهی بازار ارز یک اولویت اساسی در اقتصاد کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: از زمانی که دولت نرخ ۴۲۰۰تومان برای هر دلار را تعیین کرد کارشناسان اعلام کردند این تصمیم ارزی دولت، بازار را با مساله روبه‌رو می‌کند بنابراین پیشنهاد تشکیل بازار متشکل ارزی ارائه شد. تاخیر در تشکیل بازار ثانویه ارز یکی از دلایل هرج و مرج در بازار ارز بود اما در هر صورت بانک مرکزی باید بازار ثانویه ارز را مدیریت کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بخشی از افزایش قیمت ارز و سکه طلا ناشی از ضعف در مدیریت بازار بوده بنابراین در صورت مدیریت بازار ثانویه ارز، احتمال کاهش نرخ ارز در روزهای آینده وجود دارد.

 کاهش ارزش پول کشورها

به دنبال تحریم‌های نفتی که امریکا در حال مذاکره با برخی کشورها از جمله هند برای نخریدن نفت از ایران است، قیمت روپیه در حال کاهش است و برخی کارشناسان نیز پیش بینی کرده‌اند که با تحریم نفتی ایران قیمت نفت تا 90دلار بالا خواهد رفت و این موضوع بر کاهش نرخ ارز در بازارهای جهانی اثرخواهد گذاشت.

به عقیده کارشناسان، این تحولات قیمت نفت و قیمت ارز کشورها، در آینده می‌تواند روی حجم مبادلات تجاری، قیمت کالاها و ارز و طلا و... نیز اثرگذار باشد.

 رشد سکه با وجود پیش فروش 7.5 میلیونی

به گزارش ایسنا، طرح پیش فروش سکه را بانک‌مرکزی با هدف تعدیل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت در فاصله بهمن ۱۳۹۶ تا فروردین ماه امسال اجرایی کرد. در مجموع حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه به فروش رفت. به هر حال استقبال از سکه‌های پیش فروش در زمانی که نرخ آن با قیمت بازار فاصله داشت و سود خوبی را نصیب خریداران می‌کرد، بالا بود به‌طوری که در برخی سررسیدها از جمله سررسید یک ماهه حجم فروش قابل توجه بوده و در فاصله کوتاه کمتر از دو هفته نزدیک به یک میلیون قطعه سکه فروخته شد. اما در حالی دو ماه از پایان طرح پیش فروش سکه گذشته و سکه‌های سررسید یک ماهه تحویل داده شده و در آستانه تحویل سکه‌های با سررسید سه ماهه در تیرماه قرار داریم که اخیرا برخی مقامات نظارتی و حتی دولتی نسبت به سکه‌های فروش رفته انتقاداتی را مطرح و از سودهایی که نصیب خریداران می‌شود، سخن گفتند. ظاهرا افزایش قیمت سکه در بازار و رسیدن آن به مرز حدود سه میلیون تومان و به دنبال ایجاد سود جذاب برای دارندگان سکه‌های پیش فروش، مسوولان را پس از چند ماه از اتمام طرح به فکر انداخته است. چندی پیش نوبخت -رییس سازمان برنامه و بودجه- گفت که برای گرفتن عطش عده‌یی در جهت خرید سکه مجبور شدیم بیش از هفت میلیون قطعه سکه در بازار عرضه کنیم.

همچنین سراج- رییس سازمان بازرسی کل کشور- نیز جریان سکه‌های پیش فروش را مطرح کرده و از جوان ۳۱ساله‌یی که حدود ۳۸هزار قطعه خریداری کرده، سخن گفته است. وی تاکید کرده که باید در رابطه با فروش و عرضه تدابیری اتخاذ کنیم و سختی‌هایی در نظر بگیریم تا هر کسی پول دارد نتواند وارد بازار شود و هر کاری خواست در رابطه با اقتصاد انجام دهد. اما ماجرا به این ختم نشد و اخیرا نمایندگان مجلس موضوعی را مطرح کردند که جای تامل دارد. برخی نمایندگان اعلام کرده‌اند که طرح دو فوریتی را قرار است مجلس ارائه کند که به ممنوعیت واگذاری سکه به صورت نامحدود برمی‌گردد. آنها از فروش ۳۰تا ۴۰هزارتایی سکه ابراز تاسف کرده و گفته‌اند که باید در واگذاری محدودیت ایجاد شود به‌طوری که به آنها ۱۰سکه تحویل داده و مابقی را به صورت پول برگردانیم. وقتی یک نفر ۳۰هزار قطعه خریداری می‌کند یک شبه سرمایه هنگفتی را در اختیار می‌گیرد در نتیجه ما این طرح را داده‌ایم تا از رانت و گرفتن سرمایه‌های کلان در یک شب جلوگیری شود.

در حالی بعد از دو ماه عبور از طرح پیش فروش سکه مسوولان به یاد نحوه فروش سکه‌ها و رانت موجود در آن افتاده‌اند که کارشناسان هر گونه اقدامی برای ممانعت از واگذاری سکه‌ها را غیرمنطقی و عاملی برای فرو ریختن اعتماد باقی مانده به نظام بانکی می‌داند.

یکی از مدیران ارشد بانکی می‌گوید اگر زمانی بانک مرکزی نسبت به پیش فروش سکه اقدام کرده، فروش کاملا شفاف و با شرایطی یکسان برای همه انجام شده است. اگر کسی ۳۰هزار سکه خرید کرده، تمام اطلاعاتش نیز ثبت شده و قابل پیگیری است. در حالی که همان زمان افرادی در بازار سکه اقدام به خرید و فروش تعدادی بالاتر از این می‌کردند اما جایی اطلاعات آنها ثبت شده و قابل ردیابی هستند؟ از سوی دیگر چرا باید سکه‌ها بلوکه شده و پول آن به مردم برگردد، برای اینکه چند نفر با تعداد بالا خرید کرده‌اند نمی‌توان سایرین را قربانی آنها کرد. این موضوع عاملی برای ایجاد بی‌اعتمادی به طرح‌ها و سیاست‌های دولت و البته بانک مرکزی خواهد بود.

اما در همین رابطه سیدبهاءالدین حسینی هاشمی، کارشناس امور بانکی توضیحات دیگری ارائه کرد و گفت: مساله اینجاست که در زمان اجرای طرح پیش فروش سکه دو دیدگاه وجود داشت؛ اول اینکه می‌دانستیم با توجه به اینکه محدودیتی در فروش وجود ندارد، یک بی‌احتیاطی درحال اتفاق افتادن است و افراد زیادی می‌توانند تعداد زیادی سکه خریداری کنند و قابل پیش بینی بود که تعداد چند هزار تایی فعلی نیز انجام می‌شود و در مجموع کار صحیحی نبود که محدودیتی برای فروش سکه در نظر نگرفتند اما در سوی دیگر فکر می‌کردیم اگر این طرح اجرایی شود، می‌تواند بازار سکه را به تعدیل بکشاند بطوری که حتی افرادی که در آن زمان سکه‌های گرانقیمت را از بازار خریداری کرده بودند، با توجه به قیمت پایینی که سکه‌های پیش فروش داشت، در آن زمان سکه‌های در اختیار را فروخته و در بازار عرضه کنند و منابع آن را به سمت پیش فروش ببرند. اما این اتفاق هم نیفتاد و عرضه‌ خاصی در بازار شکل نگرفت.

وی با اشاره به اینکه چندان قابل پیش‌بینی نبود که قیمت سکه تا این حد و در فاصله کوتاه افزایش یابد، گفت: اما اگر هم‌اکنون این اتفاق افتاده، دلیلی وجود ندارد که مسوولان بخواهند سودی که در نتیجه سیاست‌گذاری‌ها و مجموعه شرایط ایجاد شده را از مردم بگیرند. چرا نمی‌توانند ببینند که مردم از سرمایه‌گذاری که در نتیجه اجرای سیاست خودشان بوده اکنون سود ببرند؟

حسینی هاشمی تاکید کرد اگر مسوولان معتقدند که نباید اینگونه سودهای کلان و یک شبه نصیب تعدادی شود، باید از همان ابتدای طرح پیش فروش سکه به فکر می‌افتادند که محدودیت ایجاد کرده و به نوعی دیگر آن را مدیریت کنند. متاسفانه برخی نمایندگان مجلس وقتی چنین پیشنهاداتی برای محدود کردن سود به دست آمده برای برخی خریداران سکه‌های پیش فروش مطرح می‌کنند آیا در زمان اجرای طرح یادشان نبود که نظارتی بر این موضوع داشته و انتقادات خود را از همان زمان مطرح کنند و اکنون که می‌بینند سود سکه‌ها بالا رفته بیش از آنکه دلیل جریان بازار سکه و ارز را پیگیری کنند، به سمت حذف سود به دست آمده برای افرادی که بطور شفاف خریداری کرده‌اند، رفته‌اند؟ اما این مدیر بانکی موضوع مهم دیگری را نیز مطرح کرد و گفت که با تمام این بحث‌ها، اگر قرار باشد که در نحوه واگذاری سکه‌های پیش فروش خللی ایجاد شود، بطور حتم در این میان بانک مرکزی بیشترین آسیب را خواهد دید چراکه تعهدات خود را در این شرایط نسبت به مردم انجام نداده و اعتماد باقی مانده به نظام بانکی کاملا فرو می‌ریزد زیرا مردم با اطمینان نسبت به خرید اقدام کرده‌اند و بانک مرکزی نیز تعهد داده بود که سکه‌ها را در زمان سررسید و بطور فیزیکی تحویل دهد ولی هر گونه مغایرتی با این موضوع موجب می‌شود دیگر هیچ‌وقت مردم به چنین طرح‌هایی که خود در مواقعی ابزار سیاست‌گذار بانک مرکزی برای کنترل بازار است، اعتماد نکنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران